2024-ųjų Seimo rinkimų rezultatų politinės pasekmės

ELTA nuotr.
Antrasis rinkimų turas patogus tuo, kad nereikia laukti ankstyvo ryto, jog pamatytum galutinius Seimo rinkimų rezultatus. Jau spalio 27 d. vakarą paaiškėjo, kad LSDP triumfuoja ir tikrai imsis formuoti valdančiąją koaliciją. Visgi politinės rinkimų rezultatų pasekmės čia nesibaigia. Tad aptarkime, ką apie politinę padėtį tiek Šiaulių krašte, tiek ir visoje Lietuvoje byloja Seimo rinkimų rezultatai.

Politikos apžvalgininkas

Domo Griškevičiaus pergalė „Saulės“ vienmandatėje apygardoje

DSVL kandidatas Domas Griškevičius, surinkęs 7 222 balsus, pakankamai solidžia persvara įveikė 5 297 balsus surinkusį LVŽS kandidatą Antaną Sireiką. Nors krepšinyje Antanas Sireika buvo geras strategas, jam, deja, nepavyko šio bruožo perkelti į politiką. „Valstiečių“ kandidatas pateko į ypač blogas aplinkybes, kai atsisakė galimybės dalyvauti debatuose ir taip parodė savo silpnumą. Žinoma, iš dalies jos buvo nulemtos to, kad Domo Griškevičiaus kvalifikacija politikos srityje yra objektyviai aukštesnė ir Antanas Sireika bijojo būti visiškai įveiktas debatuose. Treneriui nepadėjo ir tai, kad priešingai nei 2016 m., šiemet visiškai nebuvo LVŽS bangos. „Valstiečių“ rinkėjus „susiurbė“ LSDP.

Iš esmės Domo Griškevičiaus pergalė nėra blogas dalykas, nes šiandien aiškiai matyti, kad Saulius Skvernelis dalyvaus valdančiojoje koalicijoje. Pats Domas anaiptol nėra mažiausią politinę įtaką Sauliui Skverneliui turintis asmuo. Visgi, kaip toliau kryps Domo karjera, prognozuoti yra gana keblu. Viena vertus, jis galėtų pakovoti dėl ministro posto. Ne taip jau retai pas mus ministrais tampa vienmandatininkai, kita vertus, šiaip jau vienmandatininkų tapimas ministrais yra blogas reiškinys. Dažnu atveju dėl didelio darbo krūvio nukenčia Seimo nario darbo kokybė.

LSDP viltis – Roma Janušonienė

„Aušros“ apygardoje rinkimus laimėjusi Roma Janušonienė bent jau šiandien nėra pirmo ryškumo LSDP žvaigždė, tikėtina, kad tokia nebus ir rytoj. Visgi ji antrajame ture įveikė „Nemuno Aušros“ kandidatą Aidą Gedvilą ir taip atvėrė kelią LSDP stiprėti Šiauliuose.

Kadaise Šiauliuose LSDP buvo labai pajėgi politinė jėga. Šio straipsnio autorius dar prisimena Valerijaus Simulik ir Edvardo Žakario duetą. Visgi socialdemokratai Šiauliuose buvo labai stipriai „nukraujavę“. Nemaža dalimi dėl to, kad neapgynė Šiaulių miestui mažne kritiškai svarbios iniciatyvos tiesti „Rail Baltica“ per Šiaulius.

Po miesto raidai strategiškai svarbių pralaimėjimų, dabartinis Romos Janušonienės pasirodymas yra galimybė socialdemokratams susigrąžinti bent dalį buvusios įtakos Šiauliuose. Todėl tikėtina, kad Romai Janušonienei gali būti sudaromos gana palankios sąlygos tam, jog socialdemokratai susigrąžintų strategiškai svarbų Šiaulių miestą.

Ar užteks politikei politinio įžvalgumo parodys laikas. Be to, ir visą LSDP rezultatą galima pateikti būtent kaip grįžimą į politinį olimpą.

Valstietis Eimantas Kirkutis – LVŽS atgaiva

Padėtis Šiaulių krašto vienmandatėje apygardoje ir įdomi, ir nuobodi. Viena vertus, tai viena iš dviejų LVŽS laimėtų vienmandačių apygardų. Apskritai iš valstiečių tikėjausi geresnio pasirodymo. Kita vertus, Šiaulių krašto vienmandatėje apygardoje valstiečiai atrodė istoriškai sąlyginai neblogai. Dar daugiau, Eimantas Kirkutis į Seimą kandidatavo iš tam itin palankaus vicemero posto.

Maža yra palankesnių postų kandidatuoti nei vicemero. Pirma, tu nesi siejamas su Vyriausybe, o Lietuvoje veikia perdėtas balsavimas prieš Vyriausybę (politologų žinomas hiperatskaitomybės vardu). Antra, tu esi pakankamai gerai matomas bendruomenėje, postas suteikia tam tikro profesionalumo ir autoriteto. Trečia, turi gerokai daugiau laiko nei pareigas einantis meras.

Galimi koalicijos scenarijai

Šiandien egzistuoja du pagrindinai galimi koalicijos scenarijai. Abu savaip problemiški. Pirmas scenarijus yra LSDP, DSVL ir LVŽS. Jis problemiškas dėl politinių įtampų tarp Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio. „Valstiečių“ pirmininkas nešiojasi gerą plytgalį dėl Skvernelio išdavystės. Pačiam Sauliui irgi nėra labai malonu dirbti su Karbauskiu.

Antras scenarijus yra LSDP, DSVL ir LRLS. Jis irgi ganėtinai komplikuotas. Pirma, todėl, kad socialdemokratų rinkėjai vargiai norės matyti liberalus valdančiojoje daugumoje. Antra, todėl, kad Aukščiausiasis Teismas paliko Apeliacinio teismo nuosprendį. Kviestis valdyti šalį politinę partiją, kuri ką tik buvo nubausta už politinę korupciją, yra ypač problemiška. Ypač, kai sieki parodyti save kaip geresnį už buvusią valdžią.

Svarbu paminėti, kad bet kuris iš šių atvejų yra ne tik problemiškas, bet ir gana patogus. Suprantu, kad mano žodžiai yra oksimoronas, bet R. Žemaitaičio „Nemuno Aušra“ bus priversta balsais remti valdančiąją daugumą, todėl absoliuti dauguma įstatymų turėtų būti priimti gana sklandžiai.

Sauliaus Skvernelio triumfas ir Laisvės partijos kapituliacija

DSVL šie rinkimai susiklostė puikiai. Partija galutinai įrodė, kad gali būti sėkminga parlamentine jėga. Nėra abejonių, kad jie gaus įtakingų ministerijų. Matant tai apima deja vu jausmas. DSVL šiuose rinkimuose tam tikra prasme yra galingesnė Laisvės partijos atmaina. Laisvės partiją prieš kelerius metus į valdžią atvedė nuo Liberalų sąjūdžio atskilę Remigijus Šimašius ir Aušrinė Armonaitė. Tuo tarpu DSVL – nuo LVŽS atskilę Saulius Skvernelis su komanda.

Visgi Laisvės partija su savo radikalia politine darbotvarke per ketverius metus tapo tokia skaldančia politine jėga, kad jai nepavyko gauti nė vieno mandato. Net dalies ekspertų nurašytas Nacionalinis susivienijimas, o tiksliau jo lyderis Vytautas Sinica, sugebėjo patekti į Seimą. Ir ne šiaip patekti, o TS-LKD ganėtinai palankioje Pilaitės– Karoliniškių vienmandatėje apygardoje įveikti Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę.

Taigi, prastas Laisvės partijos pasirodymas yra signalas DSVL pernelyg nekiršinti visuomenės. Įtariu, kad demokratai išmoks „laisviečių“ politiniu krauju aplaistytą pamoką.

TS-LKD laukia politinis teatras ir Šimonytės pirmininkavimas

Konservatorių pralaimėjimas antrajame ture yra toks ryškus, kad jie privalės rodyti visuomenei, kad imasi tam tikrų išvadų. Visgi liberalūs galios centrai neleis partijai daryti realių politinių reformų. Bus stengiamasi hiperbolizuoti Gabrieliaus Landsbergio įtaką TS-LKD rezultatams, o pats Gabrielius jau prisiėmė atsakomybę ir paskelbė tiek apie traukimąsi iš partijos pirmininko posto, tiek ir iš Seimo.

Tokiame kontekste Ingrida Šimonytė bus pateikta kaip gelbėtoja, kuri geriausiai pasirodė daugiamandatėje apygardoje ir pirmajame ture laimėjo vienmandatę apygardą. Bus stengiamasi užtušuoti faktą, kad didele, o gal net ir didesne dalimi tokie TS-LKD prasti rezultatai yra Šimonytės Vyriausybės vertinimo apraiškos.

Vietoje išvadų

Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad visos Seimo narių pavardės nuteikia optimistiškai. Deja, šiuose rinkimuose buvo daug trumparegiškumo, jie ne tik atves į Seimą naujų žmonių, bet neretu atveju ir politiniais lavonais pavers gerus politikus.

Visgi bendrą rezultatą galima vertinti visai palankiai. Labiausiai antivalstybiniai elementai net nepateko į Seimą. Na, o toliau telieka prisiminti, kad, vakar pasibaigus rinkimams, šiandien prasideda nauji. Todėl tikrai bus apie ką rašyti ateityje.