Maistinių pupelių kolekcijoje – lietuviškos rūšys

Maistinių pupelių kolekcijoje – lietuviškos rūšys

KOLEKCIJA

Maistinių pupelių kolekcijoje – lietuviškos rūšys

„Šiaulių krašto“ nuolatiniai prenumeratoriai Akmenės trečiojo kaimo gyventojai Konstancija ir Konstantinas Norkai turi neįprastą kolekciją – maistinių pupelių. Vargu, ar didesnę jų spalvų įvairovę galima pamatyti kituose namuose.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Sėkla – iš mamos

Keliolikos spalvų pupelių kolekciją Konstancija ir Konstantinas Norkai atnaujina kas rudenį. Ir taip jau kelis dešimtmečius.

Namų šeimininkai įvairiaspalves pupeles sudėlioja ant stalo į atskiras lėkšteles – pasigrožėti. Susidaro daugiau kaip dešimt indų. Jų dar reikėtų antratiek, jei rūšiuotų pupeles pagal atspalvius ir raštus.

Septyniasdešimt vienerių K. Norkus sakė, kad jam patinka iš ankščių aižomas pupeles skirstyti pagal spalvą ir raštus.

Pavasarį į ežią sėja po porą metrų vis skirtingos išvaizdos pupelių. Bet kartais ankštyje randama kitokio ar dar neregėto atspalvio pupelių. Tada pradedama rūšiuoti į naują krūvelę.

Taip kas rudenį pupelių derlius Norkų namuose tvarkomas dešimtmečiais. „Pupelės yra lietuviškos, nes sėklą turiu iš savo mamos“, – teigė 75 metų K. Norkienė.

Tik juodos spalvos pupelės ne vietinės – sūnaus parvežtos iš Vokietijos. Kito nelietuviško augalo – sojos pupelių truputį gavo akmeniškiai iš kaimynų, ir dabar užaugina gausų derlių.

Papuošia maisto gaminius

Pupeles pagal spalvą šeimininkai parenka ir maisto patiekalams. Virdami kruopų sriubą ar bulvienę deda daugiausiai baltas, kartais – geltonas pupeles. Raudonos tinka barščiams. Iš juodų skani pupelių košė. Į mišraines maišomos margaspalvės ir įvairiaraštės.

K. Norkus labiausiai mėgsta pupelių košes. Turi paprasčiausią receptą. Išvirtas pupeles sumaišo su keptuvėje pakepintais smulkiai pjaustytais lašinukais ir svogūnu, ir viską sugrūda.

K. Norkienė noriai ruošia pupelių mišraines. Virtas pupeles sumaišo su aliejuje pakepinta kvadratėliais supjaustyta duona, pridėjusi majonezo. Dar pagardina krapais, petražolėmis ar kitokiais žalumynais. Tinka įmaišyti ir virto kiaušinio.

Savos daržovės tausoja sveikatą

Pernai auksines vestuves atšventę Norkai džiaugiasi, kad nevargina sveikatos negalavimai. Jų manymu, todėl, kad valgo pačių užsiaugintas daržoves. Ir ne tik pupeles, o ir kitas tradicines lietuviškas – morkas, kopūstus, raudonuosius burokėlius, agurkus, pomidorus. Pastaruoju metu pamėgo moliūgus, cukinijas. Visada pagardina valgius krapais, petražolėmis, svogūnų laiškais bei kitais žalumynais, kurių prisidžiovina žiemai.

Įvairių daržovių meniu retai paįvairinamas mėsa, o jei jos dedama – tai saikingai. Išimtis yra lašinukai.

Išskirtina Norkų darže ir tai, kad jis nėra tręšiamas. Nei neorganinėmis trąšomis, nei mėšlu. Dirva atsigauna retkarčiais paliekant pūdymą, o taip pat rugiais. Šeimininkas juos pasėja kas rudenį, o prieš šalčius aparia.

Autoriaus nuotr.

ŠVENTĖ: Konstancija ir Konstantinas Norkai pernai šventė auksines vestuves.

DĖLIONĖ: Konstantinas Norkus sakė, kad aižo pupeles iš ankščių ir skirsto taip pat noriai, kaip vaikai žaidžia su dėlione.

PUPELĖS: Į indus supyliotos pupelės pagal spalvas ir raštus.

SODYBA: Konstantinas Norkus sodybą puošia žemės dirbimo reliktais.

SODYBA: Konstancija Norkienė sodyboje rūpinasi gėlynais ir kitais aplinką puošiančiais žalumynais.