Klastinga gyvulių liga — Sidabravo bendrovėje

Klastinga gyvulių liga —  Sidabravo bendrovėje

Klastinga gyvulių liga — Sidabravo bendrovėje

Sidabravo žemės ūkio bendrovei (Radviliškio rajonas) teko sunaikinti vieną iš 42 iš Vokietijos atvežtų veislinių telyčių. Jai įtariama Lietuvoje iki šiol nefiksuota žmonėms nepavojinga mėlynojo liežuvio liga.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Telyčiai nustatyta pavojinga liga

Stambų pieno ūkį turinti Sidabravo žemės ūkio bendrovė šių metų balandžio mėnesį iš Vokietijos gavo tris Holšteino veislės telyčių siuntas. Iš viso 42 telyčias. Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje atlikus šių telyčių kraujo tyrimus, vienai iš jų nustatyta mėlynojo liežuvio ligos antikūnių.

Įtariama mėlynojo liežuvio liga buvo nustatyta Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai taikant prevencines apsaugos priemones.

Radviliškio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko P. Rutkūno aiškinimu, visiems gyvūnams, atvežtiems iš šalių, kuriose buvo nustatyta mėlynojo liežuvio ligos atvejų, papildomai yra atliekami kraujo tyrimai. Vokietija patenka tarp šių šalių.

Šiuo metu mėginiai galutiniam įtariamos ligos patvirtinimui išsiųsti į Vokietiją, Rimso salą, Friedrich-Loeffler institutą. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bei Vokietijos kompetentingos institucijos aiškinasi, iš kur pas telyčią galėjo atsirasti minėtų antikūnių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, telyčios į šią bendrovę buvo atvežtos iš Vokietijos, Mecklenburg-Vorpommern žemės, Dreenkrogerno gyvulių supirkimo punkto. Vokietijos institucijos išduotame sertifikate buvo nurodyta, kad siunčiami gyvuliai yra sveiki.

Ligos protrūkis atneštų nuostolių

Pasak P. Rutkūno, mėlynojo liežuvio ligos protrūkis galėtų sukelti nemažų ekonominių nuostolių dėl gyvulių kritimo fermose, negalavimo, sumažėjusio produktyvumo bei judėjimo apribojimų.

Serganti banda būna neproduktyvi, gali gaišti apie 70 procentų ir daugiau gyvulių. Šaliai gali būti taikomi apribojimai išvežti gyvulius į trečiąsias šalis.

P. Rutkūnas informavo, jog Sidabravo žemės ūkio bendrovė sunaikino ir gyvulį, kuriam įtariama mėlynojo liežuvio liga, ir dar vieną telyčią. Visi kiti gyvuliai patalpinti į Dotiškių fermą.

„Šiuo metu Sidabravo bendrovėje yra uždraustas bet koks gyvulių judėjimas, nuolat stebima gyvulių sveikatos būklė, sugriežtintos biosaugos priemonės. Šios priemonės truks du mėnesius. Jei per tą laikotarpį nebus pastebėta jokių šios gyvulių ligos požymių, karantinas bus nutrauktas“,–“Šiaulių kraštui“ sakė P. Rutkūnas.

Žmonių sveikatai pavojaus nėra

Veterinarijos specialistų aiškinimu, mėlynojo liežuvio liga žmonių sveikatai nepavojinga, jie mėlynojo liežuvio liga neserga. Šios ligos vienas kitam neperduoda ir gyvuliai. Mėlynojo liežuvio ligos pernešėjai ir platintojai yra Culicoides genties smulkieji mašalai, kurių rūšių yra ir Lietuvoje. Šiuo metu dėl nepalankių oro sąlygų — jiems per žemos oro temperatūros — šių mašalų pas mus nėra.

P. Rutkūno teigimu, mėlynojo liežuvio liga į Europą atėjo iš Afrikos. Pirmiausia, 1998 metais, pavienių jos atvejų nustatyta Ispanijoje ir Graikijoje. Šiuo metu ši liga užregistruota Kipre, Vokietijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Maltoje, Šveicarijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Čekijoje, Danijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Didžioji Britanijoje, Bulgarijoje, Portugalijoje.

Ligą platinantiems mašalams išgyventi oro temperatūra neturi nukristi žemiau +12ŗC, o virusui daugintis reikia ne žemesnės kaip +15ŗC temperatūros. Užkrėsti mašalai gali patekti oro keliu, būti pernešti vėjo arba su transporto priemonėmis. Nustatyta, kad šiuo metu mėlynojo liežuvio ligą platina ir kitos mašalų rūšys, kurios prisitaikę ir veisiasi šiaurinėje Europos dalyje.

„Vienintelė efektyvi priemonė, galinti sumažinti mėlynojo liežuvio ligos plitimą — gyvulių vakcinacija, o tai brangi procedūra. Tikėkimės, jog Sidabravo žemės ūkio bendrovei šis atvejis daug nuostolių neatneš“,–sakė P. Rutkūnas.

Per 800 galvijų auginančiai Sidabravo žemės ūkio bendrovei prieš dvejus metus buvo suteiktas sertifikuoto pieno ūkio vardas. Dotiškių ferma, kurioje šiuo metu laikomos iš Vokietijos atvežtosios telyčios, įrengta pagal europinius reikalavimus. Veterinarijos specialistų teigimu, fermoje laikomi gyvuliai yra gero įmitimo, jiems sudarytos palankios auginimo sąlygos.

Autorės nuotr.

VIRUSAS: Mėlynojo liežuvio ligą sukeliantis uodų platinamas virusas paprastai užkrečia naminius ir laukinius atrajotojus. Tarp pastarųjų — galvijai, avys, ožkos, elniai.

PRIEMONĖS: Radviliškio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas P. Rutkūnas (dešinėje): „Imtasi visų reikalingų priemonių, kad liga negalėtų išplisti: patalpos ir gyvuliai bus purškiami nuo vabzdžių“. Šalia — Sidabravo žemės ūkio bendrovės direktorius J. Grybauskas.

FERMA: Iš Vokietijos atvežtos telyčios šiuo metu laikomos šioje Sidabravo žemės ūkio bendrovės fermoje.