
Naujausios
Didelį poveikį turi vis kaip debesis kabantis Brexit’as – svaro kursas krenta, emigrantų ateitis nežinoma. Britanijai išeinant iš ES (jeigu ji išeis iš viso) dalis atvažiavusių gali būti priversti išvažiuoti. Na, o svaro kurso kritimas, daro uždarbius (dauguma dirba juodadarbiais) nebe tokiais patraukliais kaip anksčiau.
Žinoma, galima važiuoti į kitas ES šalis – Vokietiją ar Prancūziją, bet ten vėl bus bent jau minimalios integracijos problemos. Todėl dalis renkasi Lietuvą, kur sakykim statybininkų, atlyginimai nėra jau ir tokie maži.
Kalbant apie statybininkus, daug kam iš Rytų Lietuva tampa panaši į tai, kuo Britanija buvo lietuviams – atlyginimai didesni, nei tose šalyse, iš kur jie atvyksta. Lietuva tampa traukos centru, ukrainiečiams, kurie imasi pačių juodžiausių darbų už atlyginimą, kuris lietuviams būtų varganas, o ukrainiečiams daug didesnis nei gautų pas save namie. Dalis jų turbūt liks Lietuvoje; dalis dirba legaliai, o dalis nelegaliai. Kaip ten bebūtų Lietuvos nacionalinė sudėtis kažkiek keičiasi, o vietoj bijotų migrantų iš Sirijos ar Irako sulaukiame daug kultūriškai artimesnių slavų.
Ir vis tik migracija Lietuvoje yra ganėtinai mažai reguliuojama. Neteko girdėti apie kokias nors nustatytas kvotas ar specialistų, reikalingų Lietuvai atranką. Taip pat mažai girdėti apie tų atvykėlių buitines sąlygas bei kiek jie konkrečiai gauna pajamų ir kiek sumoka mokesčių Lietuvai. Tai dar nearti dirvonai, o tikėtina, jog darbininkų skaičius iš Rytų didės.
Viena iš emigracijos į Lietuvą priežasčių yra pragyvenimo lygio Rusijoje smukimas, bei dar didesnis nuosmukis Ukrainoje, kur niekaip nesibaigia karas ir daug žmonių iš karo zonų arba okupuoto Krymo nebeturi namų, jau nekalbant apie darbo užmokestį.
Žinoma, lyginant su Lenkija, Lietuvoje ukrainiečių yra ne taip daug, bet Lenkijoje yra normaliau tvarkoma imigracijos politika, o tai daug ką keičia.
Kalbant apie pačią Rusiją, ten imigrantų skaičius krenta. Jeigu anksčiau didžiuosiuose Rusijos miestuose buvo labai daug tadžikų ar kazachų, dabar jų skaičius mažėja, o patys rusai, ypač vidurinioji klasė bėga iš Rusijos.
Dažnai įsivaizduojame, jog emigracija yra vien Lietuvos problema. Taip Lietuvoje emigracija yra didelė, net baisiai didelė, bet Lietuvos piliečių, grįžtančių namo skaičius auga. Todėl kyla problema – kaip emigrantams grįžtantiems namo rasti vietą mūsų šalies darbo rinkoje. Tai yra valstybinė problema, nes darbdaviai žmones renkasi ne pagal tautybę, o dažniausiai tuos, kurie yra pigiausi.