Gyventojus nuo Nakvynės namų gina ir studentai: renkami parašai po peticija (papildyta)

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Bū­rys uni­ver­si­te­to bend­ra­bu­ty­je įreng­tų bu­tų sa­vi­nin­kų pik­ti­no­si Sa­vi­val­dy­bės su­ma­ny­mu įkel­ti į jų dau­gia­bu­tį Nak­vy­nės na­mus ir ža­dė­jo gin­ti sa­vo tei­ses.
Žinia, kad Šiau­lių uni­ver­si­te­to bend­ra­bu­ty­je Du­bi­jos gat­vė­je ga­li įsi­kur­ti mies­to Nak­vy­nės na­mai, pri­bloš­kė 40 šia­me na­me gy­ve­nan­čių šei­mų, odon­to­lo­gi­jos kli­ni­kos bei kos­me­ti­kos sa­lo­no sa­vi­nin­kus. Žmo­nės ža­da prie­šin­tis mies­to val­džios spren­di­mams, o jei jie vis ­tiek bus priim­ti, kreip­tis į teis­mą. "Mes ne­pa­si­duo­si­me!" – ka­rin­gai nu­si­tei­kę gy­ven­to­jai ap­gai­les­tau­ja, kad mies­to val­džiai bu­vo rei­ka­lin­gi tik iki rin­ki­mų. Šiau­lie­čiai pri­pa­žįs­ta, kad Nak­vy­nės na­mai rei­ka­lin­gi, bet tik ne mies­to cent­re ir ne jų kai­mynys­tė­je.

Nak­vy­nės na­mai – į gy­ve­na­mąjį na­mą

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riu­s An­ta­nas Bar­tu­lis, Spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je pri­sta­tęs ke­ti­ni­mus per­kel­ti Nak­vy­nės na­mus į Šiau­lių uni­ve­rsi­te­to bend­ra­bu­tį Du­bi­jos gat­vė­je, nu­ty­lė­jo, kad ten pir­ma­me-tre­čia­me aukš­tuo­se gy­ve­na apie 40 šei­mų.

Iš ži­niask­lai­dos apie Sa­vi­val­dy­bės pla­nus su­ži­no­ju­sius gy­ven­to­jus iš­ti­ko šo­kas. Va­ka­re suor­ga­ni­za­vę su­si­rin­ki­mą spren­dė, kaip pa­si­prie­šin­ti to­kiems mies­to val­džios spren­di­mams.

Va­kar ry­tą prie dau­gia­bu­čio mū­sų lau­kė įsiaud­ri­nu­sių gy­ven­to­jų bū­re­lis.

"La­biau­siai esa­me įsi­žei­dę, kad su mu­mis nie­kas net ne­si­kal­bė­jo. Mes apie tai su­ži­no­jo­me iš laik­raš­čių. Mū­sų me­ras prieš rin­ki­mus aiš­ki­no, kad į jį rei­kia kreip­tis tiems, ku­rie jį rin­ko. Mes jį rin­kom. Tai kur da­bar tas žmo­niš­ku­mas? Gal to­kią įstai­gą rei­kia kel­ti už mies­to, pa­da­ry­ti dar­žą jiems, te­gul jie dir­ba. Mes ne prieš, bet tik­rai ne to­kio­je vie­to­je", – sa­kė Da­lia Ke­rie­nė.

Dar prieš su­si­ti­ki­mą šia­me na­me gy­ve­nan­ti bu­vu­si po­li­ti­kė An­ge­lė Ka­va­liaus­kie­nė pri­mi­nė vi­są is­to­ri­ją. Prieš pra­si­de­dant pri­va­ti­za­vi­mo pro­ce­sui, Šiau­lių aukš­to­sios mo­kyk­los dės­ty­to­jams bu­vo ke­ti­na­ma sta­ty­ti at­ski­rą dau­gia­bu­tį pa­sta­tą. Jau ir įmo­kas pro­jek­ta­vi­mui pe­da­go­gai bu­vo įmo­kė­ję. Ta­čiau pro­jek­tas žlu­go kar­tu su vi­so­mis įmo­ko­mis. 1995 me­tais, kaip kom­pen­sa­ci­ja, dės­ty­to­jams bu­vo pa­siū­ly­ta pri­va­ti­zuo­ti gye­na­mą­sias pa­tal­pas bend­ra­bu­ty­je Du­bi­jos gat­vė­je. 40 šei­mų tuo su­si­gun­dė.

Pri­va­ti­za­vo uni­ver­si­te­to dar­buo­to­jai ne tik kam­ba­rius, bet ir bend­ro nau­do­ji­mo du­šus, vir­tu­ves, ho­lus ir pa­na­šiai bei įsi­kū­rė erd­vius bu­tus, ku­riuos užre­gist­ra­vo re­gist­rų cent­re.

Nuo li­ku­sios bend­ra­bu­čio da­lies jie at­si­tvė­rė per­tva­ro­mis bei su­si­tvar­kė at­ski­rą įė­ji­mą iš kie­mo pu­sės. Pa­vaikš­čio­jus po pri­va­ti­zuo­tas pa­tal­pas pir­ma­me, ant­ra­me ir tre­čia­me aukš­tuo­se, aki­vaiz­du, kad bend­ra­bu­ti­nę sis­te­mą ten pri­me­na tik il­gi ko­ri­do­riai, ku­rie be­je, ir­gi iš­da­žy­ti ir tvar­kin­gi.

Ge­rin­da­mi sa­vo gy­ve­ni­mo są­ly­gas žmo­nės sa­vo pi­ni­gais kei­tė bend­ra­bu­čio sto­gą, vamz­dy­nus, liet­vamz­džius.

Gy­ven­to­jai pyks­ta, kad vien pa­skli­dus ži­niai apie Sa­vi­val­dy­bės no­rus į vir­šu­ti­nius du aukš­tus įkel­ti Nak­vy­nės na­mus, jų bu­tų ver­tė ėmė kris­ti.

Apie šią si­tua­ci­ją pa­kal­bin­tas mies­to me­ro pa­va­duo­to­jas Do­mas Griš­ke­vi­čius sa­kė: "Pa­si­gir­do to­kių pa­sa­ky­mų, kad gy­ven­to­jai ne­be­no­ri ten gy­ven­ti ar pa­na­šiai. Sa­vi­val­dy­bė yra pa­si­ry­žu­si, mes tu­ri­me so­cia­li­nio būs­to plėt­ros pro­gra­mą. Jei gy­ven­to­jai ma­no, kad no­rė­tų būs­tą par­duo­ti, jie tu­ri tas ga­li­my­bes, Sa­vi­val­dy­bė svars­ty­tų kiek­vie­ną va­rian­tą".

Toks va­rian­tas gy­ven­to­jų ne­džiu­gi­na.

"Ma­no vien vo­nia yra 14 kvad­ra­tų. Val­diš­kų to­kių bu­tų nė­ra. Jei kai­my­nai par­da­vė sa­vo bu­tą už 100 tūks­tan­čių, tai įsi­vaiz­duo­ki­te, kaip jie įreng­ti. Jei man D. Griš­ke­vi­čius su­mo­kės to­kią kai­ną, aš jam par­duo­siu. O gal čia ir tiks­las toks, pi­giai su­pirk­ti tuos bu­tus", – svars­tė D. Ke­rie­nė.

Ji pa­sa­ko­jo, kad vie­ni kai­my­nai vi­sai ne­se­niai nu­si­pir­ko bu­tą, dar da­ro­si re­mon­tą, ir šios nau­jie­nos juos tie­siog pri­bloš­kė.

Ki­ta gy­ven­to­ja pen­si­nin­kė Re­gi­na Ma­ro­zie­nė sa­kė ga­lė­ju­si ir ki­tur nu­si­pirk­ti bu­tą, bet no­rė­jo bū­tent šia­me na­me.

"Čia ty­lu, ra­mu, tvar­kin­ga. Ei­ni va­ka­re nė vie­no gir­to ne­su­tik­si. Toks jaus­mas lyg vie­nas gy­ven­tum. Pats cent­ras, abi sto­tys ša­lia. Mums, se­niems žmo­nėms, ir baž­ny­čia ša­lia rei­ka­lin­ga. O da­bar bom­žy­ną pa­da­rys", – py­ko se­ny­va mo­te­ris.

Gy­vens Nak­vy­nės na­muo­se?

Čia gy­ve­nan­čių šei­mų bend­ruo­me­nė tu­ri iš­si­rin­ku­si ir sa­vo pir­mi­nin­ką. Ri­man­tas Baikš­tys sa­ko pa­si­do­mė­jęs Nak­vy­nės na­mų ap­ra­šu ir su­ži­no­jo, kad juo­se kur­sis iš įka­li­ni­mo įstai­gų grį­žę as­me­nys, vie­ni­šos ma­mos, mo­te­rų kri­zių cent­ras, trum­pa­lai­kis prie­globs­tis bus su­tei­kia­mas ne­blai­viems as­me­nims ir tei­kia­mos lai­ki­no­sios blai­vyk­los pa­slau­gos.

"Vi­si ri­zi­kos gru­pės as­me­nys. Čia gy­ve­na 15 ne­pil­na­me­čių vai­kų. Ir nar­ko­ma­nai čia vaikš­čios, ir gir­ti as­me­nys. Čia ap­lin­kui gy­ve­na ir stu­den­tai, ir už­sie­nie­čiai, stu­di­juo­jan­tys pa­gal "Eras­mus" pro­gra­mą", – pik­ti­no­si gy­ven­to­jai.

Jie bai­sė­jo­si, kad in­ves­ta­vę dau­gy­bę pi­ni­gų da­bar gy­vens Nak­vy­nės na­muo­se. Juk nie­kas ne­skirs, ad­re­sas tai bus tas pa­ts.

Vai­kus au­gi­nan­ti Ali­na sa­kė, kad jos vai­kai jau da­bar klau­sia: "Tai ką, mes da­bar gy­ven­si­me Nak­vy­nės na­muo­se?" Mo­te­ris lie­pė vai­kams nie­kam ne­pa­sa­ko­ti mo­kyk­lo­je, kad ne­pra­si­dė­tų pa­ty­čios, ta­čiau ši inf­or­ma­ci­ja sklin­da.

"Mes ne­se­niai iš mo­kyk­los pa­ša­li­no­me vie­ną nar­ko­ma­ną, tai da­bar jis man ateis gy­ven­ti virš gal­vos? Kaip aš tu­rė­čiau jaus­tis?" – klau­sė so­cia­li­ne peda­go­ge dir­ban­ti ir vi­suo­me­ni­nės or­ga­ni­za­ci­jos "Gel­bė­kit vai­kus" Šiau­lių pa­da­li­niui va­do­vau­jan­ti D. Ke­rie­nė.

Ji pa­sa­ko­jo, kad daug pa­stan­gų gy­ven­to­jai pa­dė­jo, kol iš­gy­ven­di­no iš sa­vo na­mo ir jo te­ri­to­ri­jos be­na­mius. Jie mie­go­da­vo laip­ti­nė­se, ant pie­vu­tės. Iš vie­no bu­to žmo­nės bu­vo iš­vy­kę, o grį­žę ra­do sa­vo na­mus užim­tus – dvie­se bu­vo įsi­kū­rę jų bu­te. Kvie­tė po­li­ci­ją.

Te­ko ki­toje gat­vės pu­sė­je nai­kin­ti gė­ly­nus, krū­my­nus iš­kirs­ti, nes po jais įsi­kur­da­vo be­na­miai. Su­si­temp­da­vo čiu­ži­nius, ki­tus daik­tus. Kai­my­nai su­si­ta­rė, kad su­dė­vė­tų daik­tų ne­dės prie kon­tei­ne­rių, nes juos iš­sklei­džia, da­ro be­tvar­kę. Da­bar prie kon­tei­ne­rių tvar­ka.

Gin­sis ir kels vi­są mies­tą

Įsi­žei­dę ir pik­ti gy­ven­to­jai pa­si­ren­gę gin­tis. Ruo­šia­si žy­giui pas me­rą, ži­no­ma, jei jis priims.

"Man at­ro­do, kad čia ir mū­sų me­ras pri­si­dė­jo. Rin­ko­me vi­si me­rą, kad jis mus ap­sau­go­tų bė­do­je, o jis mums ty­čia įki­ša", – bė­do­ja pen­si­nin­kė Re­gi­na.

Jai kai­my­nai at­sa­ko, kad jau iš­rin­ko, tai da­bar me­ras ga­li da­ry­ti, ką no­ri.

"Jie ne­my­li žmo­nių", – apie mies­to val­džią sa­kė pa­šne­ko­vai, ki­ti pa­pil­dė, kad my­li tik iki rin­ki­mų.

R. Baikš­tys at­sklei­džia, kad žmo­nės ža­da kreip­tis į ad­vo­ka­tus, o jei spren­di­mas bus priim­tas, jį skųs teis­mui. Ka­dan­gi dau­gu­ma gy­ven­to­jų yra pe­da­go­gai, tai ža­da pa­kel­ti "į ko­vą vi­są mies­tą". Pir­miau­sia prie jų jun­gsis ap­lin­ki­nių na­mų gy­ven­to­jai.

Kal­bin­ti gy­ven­to­jai įsi­ti­ki­nę, kad Nak­vy­nės na­mų ne­ras­tu­me jo­kio mies­to cent­re. O čia ne tik sto­tys abi ša­lia, bet ir J. Ja­no­nio gim­na­zi­ja, "Ju­ven­tos" pro­gim­na­zi­ja, dar­že­liai, ku­ria­si vers­lo įmo­nės.

Ta­me pa­čia­me pa­sta­te ir jau vi­sai ša­lia ga­li­mų Nak­vy­nės na­mų įė­ji­mo yra įsi­kū­ru­si odon­to­lo­gi­jos kli­ni­ka, kos­me­ti­kos ka­bi­ne­tas.

Odon­to­lo­gė Er­mi­ni­ja Gu­zai­tie­nė ne­ri­mau­ja, kad nau­ja kai­mynys­tė jų vers­lą su­žlug­dys. Pa­kal­bin­ta pa­cien­tė pa­tvir­ti­no, kad jei ap­link šlais­ty­sis gir­ti be­na­miai ar nar­ko­ma­nai, tai ji čia tik­rai ne­si­lan­kys. Juo­lab, kad yra mies­te iš ko pa­si­rink­ti.

"Ne­sup­ran­tu, kaip ga­li­ma vie­nos so­cia­li­nės gru­pės in­te­re­sus iš­kel­ti aukš­čiau ki­tos są­skai­ta", – ste­bė­jo­si E. Gu­zai­tie­nė.

Žmo­nės siū­lė Nak­vy­nės na­mams ir ki­tus va­rian­tus – bu­vu­sio "Nuk­lo­no" pa­sta­tą ir te­ri­to­ri­ją, duo­nos par­duo­tu­vę Tra­kų gat­vė­je, ki­tą tuš­čią uni­ver­si­te­to bend­ra­bu­tį.

"Į Mė­nu­lį jų neišsk­rai­din­si..."

Pak­lau­sė­me tre­čia­die­nį iš­vy­ku­sį mies­to me­rą pa­va­da­vu­sį vi­ce­me­rą Do­mą Griš­ke­vi­čių, kaip ki­lo su­ma­ny­mas įkur­din­ti Nak­vy­nės na­mus pa­sta­te, ku­rio di­džio­ji da­lis ap­gy­ven­din­ta.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto vicemeras Domas Griškevičius: "Kažkas bus piktas, tą mes puikiai suvokiame, bet reikia priimti sprendimą, nes išskraidinti jų į Mėnulį galimybės nėra."

"Pra­dė­ki­me nuo to, kad jo­kie spren­di­mai dar ne­priim­ti. Kai Ta­ry­ba pa­tvir­ti­no spren­di­mo pro­jek­tą dėl ka­ri­nio mies­te­lio plėt­ros, ten yra mū­sų įsi­pa­rei­go­ji­mas iki 2021 me­tų iš­kel­ti Nak­vy­nės na­mus. Per tą lai­ką Ad­mi­nist­ra­ci­ja ieš­ko­jo įvai­rių va­rian­tų. Kai jau ra­do­me mū­sų aki­mis op­ti­ma­lų va­rian­tą, jį ir pa­vie­ši­no­me. No­rė­jo­si dis­ku­tuo­ti, ieš­ko­ti spren­di­nių. Kur be­bū­tų siū­lo­ma tą įstai­gą per­kel­ti, vi­sur na­tū­ra­liai bus žmo­nių ne­pa­si­ten­ki­ni­mas. Tai yra na­tū­ra­lu ir ant žmo­nių net ne­ga­li pyk­ti", – sa­kė D. Griš­ke­vi­čius.

Jis pa­sa­ko­jo, kad per pus­me­tį ap­svars­ty­ta ir iša­na­li­zuo­ta apie 10 va­rian­tų – nuo nau­jo pa­sta­to sta­ty­bos iki Sa­vi­val­dy­bės ar vals­ty­bės tu­ri­mo pa­sta­to re­mon­to. Ver­tin­ta daug kri­te­ri­jų – pi­ni­gai, lai­kas, per ku­rį ga­li­ma įgy­ven­din­ti, kuo ma­žes­nė žmo­nių kon­cent­ra­ci­ja ap­lin­kui.

Vi­ce­me­ras aiš­ki­no, kad funk­ci­joms at­lik­ti ir tu­rė­ti ga­li­my­bę pri­rei­kus pa­pil­do­mai plės­ti, rei­kia apie 2 tūks­tan­čių kvad­ra­tų.

"Ki­tas da­ly­kas – tu­ri­me už­tik­rin­ti są­ly­gas ir Nak­vy­nės na­mams. Ki­ti sa­ko rei­kia kel­ti "į pa­kraš­tį". Tai po­žiū­rio rei­ka­las. Tai yra mū­sų bend­ruo­me­nės na­riai", – pri­me­na D. Griš­ke­vi­čius.

Jis aiš­ki­no, kad Du­bi­jos gat­vė­je yra bend­ra­bu­čio ti­po būs­tas, pri­va­ti jo da­lis jau nuo se­no tu­ri at­ski­rą įė­ji­mą, ra­ki­na­ma ir pa­na­šiai.

Ne­to­li bend­ra­bu­čio yra So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro die­nos cent­ras, kur be­na­miai prau­sia­si, val­go, gau­na ki­tas so­cia­li­nes pa­slau­gas.

Vi­ce­me­ras ak­cen­tuo­ja, kad ir da­bar jie yra mies­to cent­re. "Kai sa­ko, kad be­na­miai už­plūs cent­rą, tai ne­ži­nau, apie ko­kius nau­jus be­na­mius kal­ba­ma". Be to, Nak­vy­nės na­mai – tai ne vien be­na­miai.

D. Griš­ke­vi­čius sa­ko, kad da­bar pa­ts me­tas dis­ku­si­jai. Po po­ros me­tų Nak­vy­nės na­mai bus iš­kel­ti. Spren­di­mas prii­ma­mas bus vė­liau­siai ru­de­nį.

Pa­si­tei­ra­vus, ar pa­ts vi­ce­me­ras no­rė­tų to­kios kai­mi­nys­tės, jam pa­si­ro­dė šis klau­si­mas nee­tiš­ku.

"Na­tū­ra­lu, kad ne. Taip, kar­tais rei­kia priim­ti ir ne­po­pu­lia­rius spren­di­mus. Kaž­kas bus pik­tas, tą mes pui­kiai su­vo­kia­me, bet rei­kia priim­ti spren­di­mą, nes iš­skrai­din­ti jų į Mė­nu­lį ga­li­my­bės nė­ra. Jie yra mū­sų so­cia­li­nis skau­du­lys, bet mes ne­ži­no­me, ar mums pa­tiems to­kių pa­slau­gų ka­da ne­pri­reiks. Pa­siū­ly­ki­te tin­ka­mes­nę vie­tą. Gal mes kaž­ko neap­gal­vo­jo­me, ne­sa­me die­vai. Da­bar yra lai­kas pa­sa­ky­ti", – kvie­tė me­ro pa­va­duo­to­jas.

Ar­gu­men­tus ver­tins uni­ver­si­te­to ta­ry­ba

Gy­ven­to­jai daug prie­kaiš­tų iš­sa­kė ir Šiau­lių uni­ver­si­te­tui, ne­sup­ras­da­mi, kaip va­do­vy­bė ga­li ati­duo­ti Sa­vi­val­dy­bei pa­sta­tą su gy­ven­to­jais.

Uni­ver­si­te­to Ko­mu­ni­ka­ci­jos va­do­vas Mo­des­tas Gri­ga­liū­nas paaiš­ki­no, kad tik ta­da, kai Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė at­siųs ofi­cia­lų raš­tą su pra­šy­mu per­duo­ti jai bend­ra­bu­čio pa­sta­tą, šį pra­šy­mą svars­tys Uni­ver­si­te­to ta­ry­ba.

Studentai renka parašus

Šiaulių miesto savivaldybei paviešinus informaciją, kad miesto Nakvynės namus Pakruojo gatvėje planuojama perkelti į Šiaulių universiteto bendrabutį, tokiems ketinimams ėmė priešintis ne tik tame pačiame name įrengtų 40 butų gyventojai, bet ir universiteto studentai.

Universiteto studentų atstovybė kviečia juos pasirašyti peticiją.
"Studentai! Mus pasiekė žinia, jog šalia studentų bendrabučio, bus perkelti nakvynės namai, tai yra į Dubijos gatvę 1A. Tai būtų socialiniai nakvynės namai, kuriuose apsistotų grįžę iš įkalinimo įstaigų, patyrę stichines nelaimes žmonės, vienišos mamos, moterų krizių centras. Tačiau, tai taptų ir trumpalaikis prieglobstis neblaiviems asmenims, laikinoji blaivykla. Artimiausiame Šiaulių universiteto tarybos posėdyje bus svarstomas šis klausimas. Studentai! Mums rūpi jūsų saugumas, todėl raginame pasirašyti šią peticiją, kad šis svarstymas nebūtų priimtas", – rašoma peticijos pristatyme.
Per vieną parą ją pasirašė 270 asmenų. Dauguma jų komentaruose rašo, jog nepritaria Nakvynės namų įkūrimui miesto centre.