Gyventojai įsirengė modernią automobilių aikštelę

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Įren­gi­nė­da­mi aikš­te­lę gy­ven­to­jai pa­gal įva­žia­vi­mą į kie­mus įren­gė ša­li­gat­vį.
Šiau­lie­čiai, ne­beap­si­kęs­da­mi de­šimt­me­čiais ne­spren­džia­mos ma­ši­nų sto­vė­ji­mo pie­ti­nio mik­ro­ra­jo­no dau­gia­bu­čių kie­muo­se pro­ble­mos, ėmė­si ini­cia­ty­vos pa­tys. Tri­jų na­mų, su­si­bū­ru­sių į bend­ri­ją, 40 bu­tų sa­vi­nin­kų už sa­vo lė­šas įsi­ren­gė mo­der­nią ir erd­vią au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lę.

Aikš­te­lė jau be­veik baig­ta

Ge­gu­žių gat­vės pa­bai­go­je tarp dau­gia­bu­čių ir gat­vės įreng­ta nau­ja trin­ke­lė­mis iš­grįs­ta au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lė. Sto­vė­ji­mo vie­tos at­skir­tos raus­vo­mis trin­ke­lė­mis, to­kia pat spal­va iš­dė­lio­ti nu­me­riai – nuo 1 iki 44. Ša­lia aikš­te­lės sto­vi nau­ji ap­švie­ti­mo stul­pai, ant jų su­mon­tuo­tos vaiz­do ka­me­ros. Vie­na­me pa­kraš­ty­je – nau­jas elekt­ros įva­do įren­gi­nys.

Nors ke­li au­to­mo­bi­liai ten jau sto­vi, Ge­gu­žių gat­vės 72 ir 74 bei Gy­ta­rių gat­vės 1 bend­ri­jos pir­mi­nin­kas Ar­vy­das Ur­bo­na­vi­čius sa­ko, kad aikš­te­lė dar ne­pri­duo­ta. Dar bus su­mon­tuo­ti švies­tu­vai, su­re­gu­liuo­tos ka­me­ros. Kai aikš­te­lės sta­ty­ba bus ko­mi­si­jos „pa­lai­min­ta“, nuo ša­lia įva­žia­vi­mo sto­vin­čio ženk­lo dings jį den­gian­ti po­lie­ti­le­no plė­ve­lė. Ženk­las nu­ro­do, kad sto­vė­ji­mo aikš­te­lė yra re­zer­vuo­ta ir ste­bi­ma vaiz­do ka­me­ro­mis.

Aikš­te­lei pa­si­rin­ko tuš­čią erd­vę

Mi­nė­ti dau­gia­bu­čiai na­mai sto­vi pus­lan­kiu ir nau­do­ja­si bend­ru vi­di­niu kie­mu. Bend­ri­jos pir­mi­nin­kas Ar­vy­das Ur­bo­na­vi­čius pa­sa­ko­jo, kad au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lė at­si­ra­do to­dėl, kad gy­ven­to­jams jos rei­kė­jo. Žmo­nės var­go ne­tu­rė­da­mi, kur pa­si­sta­ty­ti sa­vo ma­ši­nų. Ypač grį­žus vė­liau au­to­mo­bi­lį tek­da­vo pa­lik­ti to­li nuo na­mų.

„Ša­lia mū­sų bu­vo to­kia dyk­vie­tė. Sa­vi­val­dy­bė žo­lę kar­tais nu­pjau­da­vo, sto­vė­jo nie­kam ne­rei­ka­lin­ga te­ri­to­ri­ja. Pa­gal­vo­jo­me – ko­dėl gi ne“, – pa­sa­ko­jo A. Ur­bo­na­vi­čius.

Apk­lau­sus gy­ven­to­jus, paaiš­kė­jo, kad no­rin­čių in­ves­tuo­ti į aikš­te­lė bū­tų apie 30 bu­tų sa­vi­nin­kų. Anot pir­mi­nin­ko, ir tai bu­vo pa­kan­ka­mas skai­čius, kad pro­ce­są bū­tų ga­li­ma pra­dė­ti. Ka­dan­gi vis­kas tru­ko me­tus lai­ko, pri­si­jun­gė dar 10 bu­tų, kai ku­rie no­rė­jo dvie­jų vie­tų. Aikš­te­lė­je šian­dien įreng­tos 44 vie­tos. Pir­mi­nin­kas ne­sle­pia, kad at­si­ran­da ir da­bar no­rin­čių pri­si­jung­ti, ta­čiau vie­tų jau ne­bė­ra, kiek­vie­na tu­ri šei­mi­nin­ką. Ne­bent atei­ty­je dar bū­tų ko­kių po­ky­čių.

Su­si­for­muo­ti skly­pą, pa­si­da­ry­ti pro­jek­tą ir sta­ty­ti

Pra­džio­je bend­ri­jai rei­kė­jo su­for­muo­ti skly­pą ir iš­si­nuo­mo­ti vals­ty­bi­nę že­mę, ta­da pa­si­da­ry­ti pro­jek­tą ir sta­ty­ti.

Pir­mi­nin­kas aiš­ki­na, kad tie gy­ven­to­jai, ku­rie pa­si­ry­žo in­ves­tuo­ti į aikš­te­lę, pri­siė­mė ir vi­sas iš­lai­das su­si­ju­sias su jos eksp­loa­ta­ci­ja bei mo­kes­čiais. Šiuo me­tu bend­ri­jos yra at­leis­tos nuo vals­ty­bi­nės že­mės nuo­mos mo­kes­čio. Vi­si aikš­te­lės fi­nan­si­niai rei­ka­lai at­skir­ti nuo bend­rų bend­ri­jos fi­nan­sų ir tvar­ko­mi, kaip at­ski­ro ob­jek­to.

A. Ur­bo­na­vi­čius pa­tvir­ti­no, kad bu­vo gir­dė­ję apie mies­to Sa­vi­val­dy­bės pro­gra­mą, kai 50 pro­cen­tų iš­lai­dų ap­mo­ka­ma iš mies­to biu­dže­to. Pa­si­do­mė­ję dau­giau žmo­nės nu­spren­dė ja ne­si­nau­do­ti.

„Ta­da at­si­ran­da vi­so­kios pa­pil­do­mos są­ly­gos. Ne­la­bai šei­mi­nin­kais tam­pa­me. Aikš­te­lės sta­tu­sas kaip ir vie­šas. Įdė­ję pi­ni­gus ne­la­bai, ką lai­mim. Ge­riau jau bū­ti šei­mi­nin­kais pa­tiems. Iš­si­nuo­ma­vę že­mę, nuo­sa­vy­bės neį­gi­jo­me, ta­čiau įgi­jo­me tei­sę tą skly­pą val­dy­ti, įsi­reng­ti aikš­te­lę ir ja nau­do­tis“, – ko­men­ta­vo bend­ri­jos va­do­vas.

Aikš­te­lės skly­po ga­le au­go sep­ty­ni liau­ni me­de­liai. Bu­vo nu­spręs­ta juos per­kel­ti į ki­tą vie­tą. Me­de­liai bu­vo iš­kas­ti su tech­ni­ka ir per­so­din­ti ar­čiau gat­vės.

„Me­džiai bu­vo leis­gy­viai, saus­ros me­tu nu­kei­pę. Bu­vo­me nu­si­gan­dę, ar jie iš­gy­vens. Jiems bu­vo su­for­muo­ta že­mė, pri­lais­ty­ta. Ir da­bar dar pa­lais­to. Kol kas jie ža­liuo­ja“, – pa­ste­bė­jo pir­mi­nin­kas.

Gy­ven­to­jai sam­dė net du ran­go­vus: vie­ni įren­gi­nė­jo pa­čią aikš­te­lę, per­kė­lė me­džius sta­tė ženk­lus. Ki­ti – da­rė elekt­ros įva­do ir ap­švie­ti­mo pro­jek­tą. Apš­vie­ti­mas mo­de­liuo­tas taip, kad nea­kin­tų gy­ven­to­jų.

Per aikš­te­lę nu­ties­tas raus­vų trin­ke­lių pės­čių­jų ta­kas, kad bū­tų pa­to­gu gy­ven­to­jams išei­ti į gat­vę. Prie įva­žia­vi­mo nuo gat­vės taip par įreng­ti ša­li­gat­viai.

No­rė­jo dau­giau ci­vi­li­za­ci­jos

Pak­laus­tas, kiek gy­ven­to­jams kai­nuo­ja to­kia aikš­te­lė, A. Ur­bo­na­vi­čius sa­kė, kad vis­kas pri­klau­so nuo pa­čių žmo­nių pa­gei­da­vi­mų.

"Ga­li­ma pa­si­da­ry­ti tik pa­grin­dą, dan­gą, bor­te­lius ir eksp­loa­tuo­ti. Mes no­rė­jo­me dau­giau ci­vi­li­za­ci­jos", – tvir­ti­no pir­mi­nin­kas.

To­dėl bu­vo su­pro­jek­tuo­tas ir įves­tas elekt­ros įva­das, mąs­tant apie tai, kad bū­tų kur pa­si­krau­ti elekt­ro­mo­bi­lius. Čia pri­rei­kus ga­li­ma pa­nau­do­ti ir ki­tus elekt­ros prie­tai­sus, elekt­ros ap­skai­ta in­di­vi­dua­li.

„Jei duos Die­vas, tiek priaug­si­me, kad rei­kės dau­giau au­to­mo­bi­lių pa­kro­vi­mo, pro­fe­sio­na­lią au­to­mo­bi­lių kro­vi­mo sto­te­lę įsi­reng­si­me“, – tu­ri pla­nų gy­ven­to­jai.

Aik­še­lė­je įreng­tas nau­jas LED ap­švie­ti­mas, vaiz­do ka­me­ros leis in­ter­ne­tu ste­bė­ti, kas ten vyks­ta, iš­spręs­ti in­ci­den­tus, jei bū­tų ap­ga­di­na­mas tur­tas.

Pa­to­giam au­to­mo­bi­lio par­ka­vi­mui vie­nos aikš­te­lės vie­tos tu­rė­to­jas pre­li­mi­na­riai in­ves­tuos apie 1600 eu­rų.

Bend­ri­jos pir­mi­nin­kas pa­si­džiau­gė, kad re­zer­va­ci­jai Sa­vi­val­dy­bė lei­di­mą jau da­vė, li­ko įtei­sin­ti po­li­ci­jo­je. Vi­si aikš­te­lės nau­do­to­jai tu­rės lei­di­mus.

Ky­la klau­si­mas, ko­dėl prie įva­žia­vi­mo nė­ra pa­ke­lia­mo už­tva­ro?

„Gal­vo­ja­me, kad gal pa­vyks ženk­lų pa­gal­ba vis­ką ci­vi­li­zuo­tai iš­spręs­ti. Eis­mas ge­rė­ja, vai­ruo­to­jai su­pra­tin­ges­ni tam­pa, gal ne­pri­reiks ati­tva­rų“, – vy­lė­si A. Ur­bo­na­vi­čius.

Rei­kia pa­si­ti­kė­ji­mo

A. Ur­bo­na­vi­čius džiau­gia­si, kad su­lau­kia po­zi­ty­vių kai­my­nų reak­ci­jų. Įsi­ren­gę nau­ją aikš­te­lę jie 44 au­to­mo­bi­lių ne­be­lai­ko dau­gia­bu­čių kie­muo­se, pa­lik­da­mi ten dau­giau erd­vės. Bend­ri­jos pir­mi­nin­kas sa­kė su­lau­kęs su­si­do­mė­ji­mo ir iš sa­vo ko­le­gų, nes po­rei­kis yra di­džiu­lis, pro­ble­ma ašt­ri, o vie­tų, kur aikš­te­lės ga­lė­tų at­si­ras­ti, tik­rai yra.

„To­kie da­ly­kai at­si­ran­da, kai gy­ven­to­jai tu­ri po­zi­ty­vų nu­si­tei­ki­mą, kai pa­si­ti­ki bend­ri­jos pir­mi­nin­ku, val­dy­ba. Ir pir­mi­nin­kas tu­ri pa­si­ryž­ti, nes neiš­ven­gia­mai yra ir ne­ga­ty­vių reak­ci­jų. Gal šis ob­jek­tas pa­ska­tins mus dar dau­giau keis­tis, tvar­ky­tis prie na­mų, pa­sta­tuo­se“, – kal­bė­jo A. Ur­bo­na­vi­čius.

Jis ap­ro­dė vi­di­nia­me bend­ri­jos kie­me įreng­tą vai­kų žai­di­mų aikš­te­lę. Įren­gi­niai at­si­ra­do iš 2 pro­cen­tų pa­ra­mos lė­šų. Kau­pė jas 4 me­tus ir per­nai be­veik už 3 tūks­tan­čius eu­rų įsi­ren­gė vai­kų žai­di­mų aikš­te­lę. To­dėl vi­di­nio kie­mo vi­sai ne­no­rė­jo skir­ti au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mui. Sie­kė, kad ten lik­tų ža­lia zo­na.