Žmogus, kūręs Baisogalą

Žmogus, kūręs Baisogalą

Žmo­gus, kū­ręs Bai­so­ga­lą

84-erių bai­so­ga­lie­tis Pra­nas Mei­lus šian­dien – tik ak­ty­vus me­džio­to­jas, folk­lo­ro an­samb­lio „Dai­no­riai“ mu­zi­kan­tas bei dai­ni­nin­kas.

Bai­so­ga­lie­čiai jį pa­gar­biai va­di­na ir Bai­so­ga­los kū­rė­ju, mat dau­gu­mą mies­te­lio dau­gia­bu­čių bei vi­suo­me­ni­nių pa­sta­tų pa­sta­tė ir inf­rast­ruk­tū­rą su­tvar­kė tuo­met ne tik Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne, bet ir ša­ly­je ge­rai ži­no­mas Bai­so­ga­los eks­pe­ri­men­ti­nis ūkis, ku­riam per 30 me­tų va­do­va­vo P. Mei­lus.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Ūkiui va­do­va­vo tris de­šimt­me­čius

Bu­vęs gar­saus ūkio va­do­vas P. Mei­lus sa­vo na­mus pa­si­sta­tė prie pat Bai­so­ga­los dva­ro, ku­ria­me vei­kia Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to Gy­vu­li­nin­kys­tės ins­ti­tu­tas.

Su šia moks­lo įstai­ga P. Mei­lų sie­jo il­gi bend­ra­dar­bia­vi­mo me­tai. Čia jis dir­bo jau­nes­niuo­ju, po to – vy­res­niuo­ju moks­li­niu bend­ra­dar­biu, o pra­dė­jęs va­do­vau­ti ins­ti­tu­to ban­dy­mų ba­zei – Bai­so­ga­los eks­pe­ri­men­ti­niam ūkiui, taip pat vi­są lai­ką pa­lai­kė glau­dų ry­šį su ins­ti­tu­to moks­li­nin­kais.

„Eks­pe­ri­men­ti­nia­me ūky­je va­do­vai kei­tė­si kas­met. Kai man pa­siū­lė va­do­vau­ti ūkiui, su­ti­kau lik­ti tre­jiems me­tams. Po to – dar tre­jiems. Ir taip pa­si­li­kau trims de­šimt­me­čiams“, – šyp­so­si P. Mei­lus, pri­si­mi­nęs sa­vo kar­je­ros ke­lią.

Pa­sak ve­te­ra­no, jam pri­rei­kė tre­jų me­tų, kol pra­dė­jo nor­ma­liai su­si­gau­dy­ti vi­suo­se eks­pe­ri­men­ti­nio ūkio rei­ka­luo­se, nors jau bu­vo dir­bęs ga­my­bo­je, bu­vo Kre­tin­gos ra­jo­no vy­riau­siuo­ju zoo­tech­ni­ku.

„Svar­biau­sia mū­sų ūkio funk­ci­ja bu­vo pie­no, mė­sos, grū­dų ga­my­ba, veis­li­nin­kys­tė, se­lek­ci­ja bei tu­rė­jo­me su­da­ry­ti ma­te­ria­li­nę ba­zę ins­ti­tu­to dar­buo­to­jams at­lik­ti ban­dy­mus. Kai atė­jau į ūkį, jo val­dos bu­vo 1,1 tūks­tan­čio hek­ta­rų. Po trejų me­tų, pri­jun­gus nu­gy­ven­tą „Švy­tu­rio“ ko­lū­kį, val­dos iš­si­plė­tė iki pus­ket­vir­to tūks­tan­čio, po 10 me­tų, pri­jun­gus dar du ko­lū­kius – jau bu­vo per 7 tūks­tan­čius hek­ta­rų. Įsi­va­žia­vę, lai­kė­me 1200 kar­vių, 5 tūks­tan­čius kiau­lių, 10 tūks­tan­čių paukš­čių“, – skai­čiuo­ja.

Veik­liam va­do­vui pa­vy­ko į ūkį pri­si­vi­lio­ti ir ke­lis dar­buo­to­jus su moks­li­niais laips­niais, o aukš­tą­jį iš­si­la­vi­ni­mą tu­rė­jo apie 60 ūkio dar­buo­to­jų.

„Ko­kiu me­duo­liu juos pri­si­kvies­da­vo­te?“, – tei­rau­juo­si.

„Pir­miau­sia – ge­ro­mis gy­ve­ni­mo są­ly­go­mis. Ūkis pra­dė­jo sta­ty­ti dau­gia­bu­čius na­mus. Spe­cia­lis­tai ga­lė­jo rink­tis ku­rį no­ri bu­tą. At­va­žiuo­da­vo spe­cia­lis­tų ir iš ki­tų ra­jo­nų. Pas­ta­tė­me vai­kų dar­že­lį su ba­sei­nu – til­po vi­si bai­so­galiečių vai­ku­čiai. Iš­ki­lo di­de­li kul­tū­ros na­mai. Mes jau tuo­met tu­rė­jo­me ge­rus va­ly­mo įren­gi­nius, pa­sta­tė­me ka­ti­li­nę, ga­lin­čią ­šil­dy­ti ke­lias bai­so­ga­las, as­fal­ta­vo­me gat­ves, tie­sė­me elekt­ros ka­be­lius.

Vi­sa tai trau­kė žmo­nes. O jau kai pra­dė­jo dirb­ti daug ge­rų spe­cia­lis­tų, tai ir ga­my­ba ėmė aug­ti – iš­kop­da­vo­me į I-V vie­tą ša­ly­je“, – šel­miš­kai žyb­si il­ga­me­čio va­do­vo akys, pri­si­mi­nus ūkio ko­pi­mą į ga­my­bi­nį olim­pą.

P. Mei­lus šyp­so­si: dar­buo­to­jus vi­lio­jo ir ge­ri at­ly­gi­ni­mai – esą sa­vo vai­ruo­to­jams jis leis­da­vęs už­dirb­ti kar­tais dau­giau už jį pa­tį.

Stik­liu­ko mė­gė­jams – spe­cia­lūs „tram­do­mie­ji“

Mėgs­tan­čius stik­liu­ką P. Mei­lus tram­dy­da­vo pa­ties su­gal­vo­tu bū­du – pa­tiems dar­buo­to­jams su­ti­kus, per­ves­da­vo jų at­ly­gi­ni­mus į žmo­nų są­skai­tas ban­ke. Esą tai bu­vu­si pa­ti ge­riau­sia auk­lė­ji­mo prie­mo­nė, o žmo­nos dė­ko­da­vo, kad šei­mos biu­dže­tas neiš­tuš­tė­ja dėl vy­rų nuo­dė­mių.

Bai­so­ga­los eks­pe­ri­men­ti­nis ūkis ir jo va­do­vas tuo­met var­žė­si su Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne, Alks­niu­piuo­se vei­ku­siu gar­siu „Drau­go“ ko­lū­kiu ir gar­siuo­ju jo pir­mi­nin­ku Al­gir­du Ma­li­naus­ku. Sa­ko, jog daž­nai vie­nas ki­to bul­ves nu­žiū­ri­nė­da­vę, ja­vų lau­kus apei­da­vę.

P. Mei­lus at­vi­rau­ja: „Ma­nau, pa­dė­jo ir tai, kad ne­bi­jo­jau eks­pe­ri­men­tų, daž­no­kai ri­zi­ka­vau. Ne vi­sa­da tai pa­si­tei­sin­da­vo, ta­čiau man se­kė­si. Mes tu­rė­jom ge­riau­sią tech­ni­ką, pir­kom nau­jau­sią įran­gą. Už mi­li­jo­ną rub­lių pa­sta­tė­me pir­mą ra­jo­ne aš­tuo­nių ta­ke­lių ba­sei­ną su pir­ti­mis, ku­ria­me ir R. Mei­lu­ty­tė bū­tų plau­kiu­si. Gai­la, kad jau tik ūkio gy­va­vi­mo pa­bai­go­je – pra­si­dė­jus ūkių nai­ki­ni­mo va­jui, ne­beiš­gy­ve­no ir ba­sei­nas, nors tu­rė­jau pla­nų ša­lia jo pa­sta­ty­ti ir mo­te­lį, kad to­li­mų­jų rei­sų vai­ruo­to­jai ga­lė­tų už­suk­ti, iš­si­mau­dy­ti, per­miegoti. Taip, kaip už­sie­nio ša­ly­se, ku­rių per gy­ve­ni­mą ap­lan­kiau per 40“.

Pa­si­žiū­rė­ti ūkio-mi­li­jo­nie­riaus ir pa­si­mo­ky­ti ūki­nin­kau­ti į Bai­so­ga­los eks­pe­ri­men­ti­nį ūkį at­va­žiuo­da­vo de­le­ga­ci­jų ir iš Lie­tu­vos, ir iš Ru­si­jos.

Ūkio pa­sta­ty­tai ir iš­puo­se­lė­tai tuo­me­tei Bai­so­ga­los gy­ven­vie­tei so­vie­tų są­jun­gos liau­dies ūkio pa­sie­ki­mų pa­ro­do­je bu­vo pri­pa­žin­ta ant­ro­ji vie­ta. O tai jau bu­vo ne­men­kas tų lai­kų pri­pa­ži­ni­mas.

Mi­nist­rus kvie­tė į me­džiok­les

„Bet juk tam, kad ga­lė­tu­mė­te plės­tis, pirk­ti ir kur­ti, tu­rė­da­vot gau­ti ir mi­nis­te­ri­jų pa­lai­mi­ni­mą. Kuo pel­ny­da­vo­te jų pa­lan­ku­mą – kum­piais ir deš­ro­mis?“, – kvo­čiu to­liau.

„Ne, mi­nist­rams kum­pių ne­vež­da­vau. Juos kvies­da­vau į me­džiok­les“ – juo­kia­si. – Su­reng­da­vo­me to­kias me­džiok­les, ku­rių me­tu mi­nis­te­ri­jų va­dai ir jų pa­va­duo­to­jai ir pri­si­me­džio­da­vo, ir at­si­pa­lai­duo­da­vo. O man bū­da­vo pro­ga šnek­tel­ti su kuo rei­kia apie ką rei­kia, nu­girs­ti užuo­mi­nų apie nau­jas ga­li­my­bes. Ta­da jau lėk­da­vau į Vil­nių ir vi­sa­da gau­da­vau, ko rei­kia“.

P. Mei­lus at­vi­ras – ta­da ir pra­si­dė­jo jo me­džio­to­jiš­kas sta­žas: ir „iš rei­ka­lo“, ir kaip po­mė­gis, ku­riam neat­sis­pi­ria iki šiol.

51-eri me­tai – toks jo me­džio­to­jiš­kas sta­žas. P. Mei­lus – vie­nas vy­riau­sių me­džio­to­jų ra­jo­ne. Pen­kio­li­ka me­tų va­do­vau­jan­tis Bai­so­ga­los me­džio­to­jų bū­re­liui, P. Mei­lus yra ir šio­je sri­ty­je pel­nęs įvai­rių ap­do­va­no­ji­mų.

Ne­pai­sant gar­bin­go am­žiaus, vy­ras ir da­bar po du-tris kar­tus per sa­vai­tę iš­si­ruo­šia į me­džiok­les. Tu­ri pa­se­kė­jų ir šei­mo­je – me­džio­ja ir jo žen­tas du anū­kai.

„Miš­kas – tai at­gai­va sie­lai, poil­sis kū­nui. Nes­var­bu, kad rei­kia ne vie­ną ki­lo­met­rą nu­klam­po­ti. Gal iš čia ir ma­no stip­ry­bė“, – svars­to.

Kad P. Mei­laus am­žius dar neį­vei­kė, ro­do ne tik ašt­rus jo pro­tas, bet ir vis dar ak­ty­vi veik­la Bai­so­ga­los folk­lo­ro an­samb­ly­je „Dai­no­riai“.

Sa­va­moks­lis, va­ka­ruš­ko­se jau­nys­tė­je gro­jęs mu­zi­kan­tas, da­bar „Dai­no­riuo­se“ gro­ja ke­lių rū­šių ar­mo­ni­ko­mis, dai­nuo­ja, kar­tu su vi­sais da­ly­vau­ja kon­cer­tuo­se, kon­kur­suo­se.

Kar­tu su tė­vu kon­cer­tuo­ja ir duk­ra Ban­guo­lė, o Aud­ro­nė dai­nuo­ja cho­re. Abi Pra­no duk­ros mu­zi­ka­vi­mo mo­kė­si mu­zi­kos mo­kyk­lo­je.

Prieš de­šimt­me­tį P. Mei­laus pa­var­dė bu­vo įra­šy­ta į Bai­so­ga­los Pa­si­di­džia­vi­mo kny­gą, jam įteik­tos mies­te­lio Gar­bės pi­lie­čio re­ga­li­jos. Tai – bai­so­ga­lie­čių pa­dė­ka už jo ge­rus dar­bus Bai­so­ga­lai ir jos žmo­nėms.

Au­to­rės nuo­tr.

Prieš de­šimt­me­tį Pra­nui Mei­lui su­teik­tas Bai­so­ga­los gar­bės pi­lie­čio ti­tu­las.

Mo­der­ni­zuo­tų Bai­so­ga­los kul­tū­ros na­mų ati­da­ry­mo šven­tė­je šį pa­sta­tą prieš ke­lis de­šimt­me­čius sta­čiu­siam Pra­nui Mei­lui bu­vo pa­ti­kė­ta pa­kel­ti juos­tą.

Ar­mo­ni­ka – neat­sie­ja­ma Pra­no Mei­laus gy­ve­ni­mo da­lis.

Bu­vu­sia­me Bai­so­ga­los eks­pe­ri­men­ti­nio ūkio ad­mi­nist­ra­ci­nia­me pa­sta­te da­bar įsi­kū­ru­si mies­te­lio li­go­ni­nė.

Šiuo me­tu at­nau­jin­ti Bai­so­ga­los kul­tū­ros na­mai – ir­gi Bai­so­ga­los eks­pe­ri­men­ti­nio ūkio do­va­na mies­te­liui.

As­me­ni­nė nuo­tr.

Anks­čiau me­džiok­lė­se Pra­nas Mei­lus megz­da­vo rei­ka­lin­gus ry­šius su mi­nis­te­ri­jų at­sto­vais. Da­bar jos jam – tik sie­los at­gai­va.