Žagarės fotometraštininkai

Žagarės fotometraštininkai

Žagarės fotometraštininkai

Žagarėje (Joniškio rajonas) organizuojamuose renginiuose, susitikimuose, įvykių sūkuryje visada sukasi du vyriškiai su filmavimo kamera ir fotoaparatu. Juozas Kazlauskas nuotraukas ir įrašus kaupia archyve, dalija mokyklai, bibliotekai, o Jonas Jurevičius fotografijomis atnaujina puslapį socialiniame tinklalapyje. Abu tai daro be atlygio, norėdami įamžinti Žagarę.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Fotografavo artimuosius

Jonas Jurevičius, dirbantis vietos ambulatorijos vairuotoju, fotografija susidomėjo vaikystėje. Jį traukė paslaptinga laboratorijos aplinka, raudona šviesa, kurioje paskęsdavo šio amato profesionalai, tapdami tarsi burtininkais, iš ryškalo traukiančiais ką tik buvusį tuščią popieriaus lapą su aiškėjančiais kontūrais.

Joną pamokė pažįstamas fotografas. Pamena, tada darydavę mažas šešių centimetrų aukščio ir šešių pločio nuotraukas.

1958 metais J. Jurevičius įsigijo pirmąjį fotoaparatą. Juo fiksuodavo savo šeimą, giminaičių, pažįstamų šventes. Kartą vienai pažįstamai juodai baltas fotografijas pagražino flomasterių spalvomis. Sako, patiko, nes anuomet spalvota fotografija buvo neįsivaizduojamas dalykas.

Nuotraukas skelbia socialiniame tinklalapyje

Prieš šešerius metus sūnus būsimajam Žagarės fotometraštininkui padovanojo filmavimo kamerą.

„Patogus daiktas — gali arti pritraukti vaizdą“, — sako žagarietis.

Dabar J. Jurevičius sukasi renginiuose, šventėse, varžybose, stebi miesto žmonių gyvenimą, įdomiausius vaizdus įkelia į socialinį tinklapį facebook'e.

Šiemet Žagarės miesto šventės metu už nuolatinį renginių fiksavimą J. Jurevičiui buvo įteiktas tradicinis renginio apdovanojimas — didžiulė trešnių taurė.

Fotografavo senolius, miesto architektūrą

Juozą Kazlauską rajone visi pažįsta kaip pagyvenusių žmonių klubo „Švėtė“ pirmininką ir senovinių daiktų ekspozicijos įkūrėją. Juozo veikla neatsiejama nuo fotografijos ir filmavimo.

Iš pradžių jis daugiau fiksavo savo klubo pasirodymus, išvykas, miesto renginius, o po kelerių metų ėmėsi fotografijos projektų, kurių tikslas — įamžinti vietos senolius ir architektūrą.

Per dvejus metus kino juostoje įamžinta apie 60 vyresnių kaip 80 metų vietos gyventojų. Žmonės dalijosi sukaupta patirtimi, pasakojo jaunystės prisiminimus. J. Kazlauskas ilgaamžius filmavo, o juos kalbinti padėjo kiti. Sumontuotas juostas įrašė į diskus, kuriuos dovanojo gimnazijai, biliotekai, kultūros centrui.

Pirmą fotoaparatą įsigijo prieš armiją

Dabar J. Kazlauskas sako turintis gal apie 200 diskelių su skirtinga filmuota medžiaga. Jau dirba su trečia kamera. Kitos dar būtų geros, bet „morališkai“ paseno — neberanda pirkti joms reikalingų kasečių.

Savo pirmąjį fotoaparatą J. Kazlauskas nusipirko dar prieš armiją. „Tada labai taupydavome popierių, darydavome mažo formato nuotraukas. Kai pagalvoju, kad būčiau turėjęs tokių didintuvų, kurių sukaupiau senovinių daiktų muziejuje...“ — linguoja galva metraštininkas. Jo inicatyva įrengtas muziejus su keliais tūkstančiais eksponatų glaudžiasi Žagarės seniūnijos salėje.

J. Kazlauskui už jo veiklą šiemet skirta Joniškio rajono savivaldybės įsteigta tautosakininko kraštiečio Mato Slančiausko premija, kurią komisija padalino dviem laimėtojams. Antrasis — archeologas, humanitarinių mokslų daktaras Ernestas Vasiliauskas.

Autorės nuotr.

FOTOMETRAŠTININKAI: Visuomeniški Žagarės gyvenimo fotometraštininkai (iš kairės) Jonas Jurevičius ir Juozas Kazlauskas beveik niekur neina be fotoaparato ir filmavimo kameros. 

STEBĖTOJAS: Jonas Jurevičius sukasi renginiuose, stebi miesto žmonių gyvenimą ir įdomiausius vaizdus įkelia į socialinį tinklalapį. 

VEIKLUMAS: Juozas Kazlauskas renginiuose dažnai ne tik filmuoja, bet ir groja kapeloje. 

MUZIEJUS: Juozas Kazlauskas daug laiko praleidžia senovinių daiktų muziejuje, kur lankytojams pasakoja apie surinktus eksponatus.