Vokietija: nuo Antikos iki šių dienų (2)

Vokietija: nuo Antikos iki šių dienų (2)

Vokietija: nuo Antikos iki šių dienų (2)

Vokietija – šalis, jungianti šešiolika federalinių žemių. Šis maršrutas vingiuoja per Tiuringiją, palei Harco kalnus, Reino ir Mozelio slėnius į Bavariją. Ten, kur gyveno ir kūrė Getė ir Šileris, Herderis ir Vylandas, Nyčė, Bachas, Bethovenas... Ten, kur pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Kur Liuteris išvertė Bibliją

Viena iš populiariausių Vokietijos pilių – 1067 metais pastatyta Vartburgo pilis Tiuringijos žemėje, įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Kopiant į 441 metro virš jūros lygio esančią pilį, atsiveria raudonų stogų ir žalios lapijos panorama.

Vartburgas – kilmingos Ludovingerių dinastijos mūrinė pilis. Pilies menės pasakoja 900 metų istoriją, atveria viduramžių rūmų meną.

Pilyje yra gyvenusi šventoji Elžbieta Vengrė (jos gyvenimą pasakoja mozaikos, puošiančios vienos iš pilies menių sienas ir lubas bei koridoriaus galerija), čia slapstėsi ir į vokiečių kalbą Bibliją išvertė Martynas Liuteris. Rašytinis Dievo žodis tapo pasiekiamas kiekvienam vokiečiui. Lankytojams atviras asketiškas M. Liuterio kambarys.

Pilies papėdėje – Eizenachas, gimtasis J. S. Bacho miestas. Čia veikia J. S. Bacho, M. Liuterio namai-muziejai, Richardo Vagnerio muziejus, šv. Jono bažnyčia, kurioje pamokslavo M. Liuteris. Kultūros ir religijos istorija – visai šalia.

Reino ir Mozelio romantika

Vakarų Vokietijos miestą Koblencą, įsikūrusį Reino ir Mozelio santakoje, formavo prancūziškas gyvenimo būdas ir vokiškos tradicijos.

Per 2000 metų miesto istoriją liudija bažnyčios, pilys, rūmai ir namai.

Populiari atrakcija iš Koblenco – plaukimas laivais Reinu ar Mozeliu, gėrintis atstatytomis ir apgriuvusiomis pilimis, paupių miesteliais, vynuogynais.

Reinas – apdainuotas vokiečių romantikų,audrinantis fantaziją, įamžintas dailininkų. Paslaptingasis Reinas traukė meniškas sielas tankiais miškais, pasišiaušusiomis kalnų viršūnėmis.

Mozelio slėniai – vyndarių kraštas. Vieną idilišką vyndarių kaimelį keičia kitas, reklamos ant fasadų kviečia į degustacijas. Plytinčiuose vynuogių atkrantėse didelėmis raidėmis nurodytos savininkų pavardės bei kontaktai.

Prasidėjus sezonui, vynuogynuose daugiausia pluša darbininkai iš Lenkijos.

Mozelio sostinė Tryras, tituluojamas seniausiu Vokietijos miestu, įkurtas 16 metų prieš Kristų, valdant imperatoriui Augustui.

Tryro simbolis – antikiniai vartai Porta Nigra – Juodieji vartai. Kitas romėnų didybės palikimas – imperatoriškųjų pirčių likučiai, Konstantino bazilika, menanti imperatorių didybę.

Apie vyskupo ir imperatoriaus varžytuves dėl įtakos čia liudija nevienodo aukščio katedros bokštai. Vyskupas, negalėdamas nusileisti imperatoriui, paaukštino bent vieną savo bažnyčios bokštą.

Tryro katedroje saugoma Šventoji tunika. Pasak padavimo, tai tas pats be siūlės numegztas Kristaus rūbas, kurį mini Evangelija. Šventoji tunika prilyginama Turino drobulei.

Tarp populiarių Tryro atvirukų – Karlo Markso atvaizdai. Išlikęs namas, kuriame K. Marksas gimė, o atvirukuose primenama ir apie komunizmo šmėklą, klaidžiojančią po Europą.

Garsiausios relikvijos

Achenas – Vokietijos istorijos lopšys. Acheno katedrą apie 786 metus pradėjo statyti Karolis Didysis, iki 800 metų Acheną pavertęs Šv. Romos imperijos centru.

Acheno katedros ir brangenybių muziejaus gidė vietoje numatytų 45 minučių skyrė pusantros valandos, nes pirmą kartą istoriją pasakojo lietuvių grupei.

Katedros lobių išvardyti neįmanoma. Joje išliko balto marmuro sostas, kuriame per 600 metų (nuo 936 iki 1531 metų) buvo karūnuoti 31 Vokietijos karalius ir Šventosios Romos imperatorius. Sostas – kuklus. Pasakojama, kad marmurą sostui Karolis Didysis parsivežė kaip relikviją – neva prie šio marmuro buvo prisilietęs Jėzus Kristus.

Katedra yra Karolio Didžiojo amžino poilsio vieta. Jo palaikai saugomi antikiniame sarkofage. Jame, pasak gidės, yra 93 Karolio Didžiojo kauleliai ir vienas, priklausantis moteriai. Karolio Didžiojo relikvijų yra Prahoje, Luvre, Ciuriche. Katedros darbuotojai yra sulaukę apie 100 prašymų gauti šios asmenybės relikvijų.

Katedros brangenybių muziejaus relikvijoriuose saugomas Karolio Didžiojo galvos kaušas ir rankos kaulas.

Karolis Didysis bažnyčios nėra oficialiai pripažintas šventuoju, bet trys Vokietijos miestai jį garbina kaip šventąjį.

Dar viena svarbi Acheno katedros relikvija – skrynioje saugomos Marijos drabužio, gimusio kūdikėlio Jėzaus vystyklo ir nukryžiuoto Kristaus drobės liekanos.

Kartą per septynerius metus skrynia atidaroma dviems savaitėms. Pastarąjį kartą ji buvo atidaryta 2007 metais. Tik Antrojo pasaulinio karo metais skrynia buvo atveriama dažniau.

Užrakinus skrynią, raktas perskeliamas per pusę, viena jo dalis atitenka Katedrai, kita – miesto merui. Skrynios spynos šerdis pripildoma švino, tad po septynerių metų spyną tenka laužti. Įmantrios, meno kūrinių vardo vertos spynos eksponuojamos muziejuje.

Dar viena ypatingo garso relikvijų saugotoja – Kelno katedra. Katedroje, sarkofage iš sidabro, aukso ir brangakmenių saugoma viena iš švenčiausių krikščionybės relikvijų – Trijų karalių (Kasparo, Melchioro ir Baltazaro) palaikai.

Gotikinėje Kelno katedroje palaidoti aukščiausi bažnyčios hierarchai, saugoma daugybė bažnyčios vertybių.

Katedra stovi netoli geležinkelio stoties, apsupta tankaus parduotuvių tinklo (Kelnas per karą buvo stipriai subombarduotas). Katedra bokštais šiame chaose, atrodo, veržiasi dangun.

Garsiosios Vokietijos katedros primena muziejus, gausiai lankomus turistų. Gėrėtis architektūros ir meno vertybėmis galima nemokamai (išskyrus brangenybių muziejus).

Vokiečiai privalo 1,7 procento nuo atlyginimo skirti savo religinei bendruomenei išlaikyti. Netikintys gali išsibraukti iš tikinčiųjų sąrašų.

Vienuolių alus

Bavarija – alaus kraštas. Čia plyti neaprėpiami apynių laukai. Pasakojama, kad kadaise alų pagaminę vienuoliai svarstė, ar nenuodėmė šį gėrimą gerti. Per gavėnią vienuoliai išsiruošė pas popiežių – kad šis, paragavęs nuspręstų, ar vienuoliai gali juo mėgautis.

Kelionė buvo ilga, kol vienuoliai pasiekė popiežių, alus surūgo. Paragavęs popiežius suraukė nosį: „Atgailaujant per gavėnią tik tokį gėrimą ir gerti“. Taip vienuoliams buvo duotas leidimas gaminti ir gerti alų.

Ir šiandien nuo alaus etikečių šypsosi bokalus laikantys vienuoliai.

Karališka fantazija

Noišvanšteino pilis Bavarijoje – Liudviko II fantazijos vaisius. Įmantriais bokšteliais Alpėse išnyrančią pilį Bavarijos karalius Liudvikas II, ilgėjęsis viduramžių romantikos ir riterių laikų, pastatė 1869 metais.

Ši pilis – privati nuosavybė, itin gausiai lankoma turistų. Bilietas į ją kainuoja 12 eurų. 17 valandą vakaro buvome net 509 grupė, lankanti pilį. Savo eilės lauki tarsi banke, kol ekrane įsižiebia nurodytas numeris, ir automatui nuskenavus bilietą, patenki į pilį.

Gausiai mitų motyvais puoštose pilies salėse ir karaliaus kambariuose nėra laiko žiopsoti: išklausius audiogido pasakojimą, pilies gidai perveda į kitą patalpą. Visą dieną sukasi nenutrūkstantis turistinis konvejeris. Nenuostabu, kad pilį kasmet aplanko 1,3 milijono smalsuolių.

Prieš paskutiniąją pilies dalį – virtuvę – dar viena komercinė gudrybė – suvenyrų parduotuvė ir kavinė. Fotografuoti pilyje draudžiama, bet turistams siūloma gausybė suvenyrų.

Noišvanšteino pilis primena pasaką: neveltui JAV, Disneilende, Miegančiosios Gražuolės pilis buvo sukurta pagal šį karališkų svajų statinį. Tik šiuo metu pilies išorė restauruojama.

Živilės KAVALIAUSKAITĖS nuotr.

PIPIRMĖTĖ: Paminklas Pipirmėtei, Koblence gyvenusiai elgetai, globojusiai kates. Pasakojama, kad kartą Pipirmėtė bažnyčioje meldėsi prie Kūdikėlio Jėzaus, prašydama, kad turėtų pinigėlių ir stipresniam gėrimui, ir katėms maitinti. Jos prašymą girdėjęs kunigas paplonino balsą ir tarsi Kūdikėlis Jėzus pamokė: „Gerkite ne svaigius gėrimus, o vandenį“. Pipirmėtė jam atrėžė: „Ne vaikui suprasti, ką pagyvenusiai moteriškei gerti“.

PILIS: Viena iš populiariausių Vokietijos pilių – 1067 metais pastatyta Vartburgo pilis.

PAUPYS: Pakrantė palei Reiną Koblence.

PUOŠYBA: Fasado puošyba Koblence.

SENOVĖ: Plaukiant Reinu, prieš akis atsiveria restauruotos ir apleistos pilys.

PALIKIMAS: Karolio Didžiojo laikų Acheno katedros dalis.

ŠMAIKŠTUMAS: Fontanas korupcijai ir kyšininkams pašiepti Achene.

LIEKANOS: Imperatoriškųjų pirčių liekanos Tryre.

PERSONAŽAS: „Gladiatorius“ pasakoja Tryro istoriją.

ŽIEDAS: Tulpmedžio žiedas Tryro parke.

VARTAI: Tryro simbolis – antikiniai vartai Porta Nigra – Juodieji vartai.

FANTAZIJA: Noišvanšteino pilis Bavarijoje – Liudviko II fantazijos vaisius.

MIESTELIS: Kavinukė vynuogininkų St. Goa miestelyje palei Mozelį.