Velykoms – 3D želė kiaušinis ir tradiciniai patiekalai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Daiva Vidugirienė rodo, kaip gaminami kiaušiniai su 3D efektu.
Daiva Vidugirienė, Šiaulių technologijų centro mokymo Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytoja metodininkė, žingsnis po žingsnio parodo, kaip Velykoms iš želė pasigaminti stalo puošmeną ir desertą – kiaušinį su 3D efektu. Šeimos Velykų stalo moteris neįsivaizduoja ir be tradicinių, iš močiutės paveldėtų patiekalų – virto kastinio, mielinio pyrago – bei kiaušinių.

Ornamentai kiaušinyje

Želė margutis su ornamentais viduje primena skaidrų ledą su jame sustingusiais augalais.

Kaip kilo idėja sukurti tokį margutį?

„Artėja Velykos, jų simboliai – kiškiai, kiaušiniai. Be to, prieš Velykas labai populiaru daryti gaminius iš drebučių – tortus, pyragaičius“, – sako D. Vidugirienė.

Ar gali tokį kiaušinį pagaminti turintis nedaug įgūdžių virtuvėje? „Taip, – patikina D. Vidugirienė. – Gali tas, kuris mėgsta ramiai gaminti, kruopštumą – kaip ir dažant kiaušinius vašku.“

3D kiaušiniai yra kiek tvirtesni, standesni nei įprasti drebutiniai patiekalai, tad labiau rekomenduojami kaip stalo dekoras.

Paruošti želė masės kiaušiniui užtrunka apie valandą, o puošyba gali trukti nuo valandos iki penkių – priklauso nuo ornamentų sudėtingumo.

Kiaušinio spalvos išgaunamos iš maistinių dažų, galima naudoti ir natūralius, pavyzdžiui, burokėlių, vyšnių. Į kiaušinį galima įšaldyti ir meliono, arbūzo, persiko kamuoliukų, šaldyto varškės deserto ar molekulinės konditerijos gaminį – želė „ikriukų“.

Velykų simbolis „Kiaušinis‘‘ (3D drebučiai)

Skaidriam želė pagrindui reikės: 1 litro vandens, 55 g želatinos granulių, 100 g cukraus (arba pagal skonį), 2–3 g citrinos rūgšties.

Gamindami pagrindą, dalį vandens (300 ml) pilame į dubenį su želatina, pamaišome ir leidžiame jai išbrinkti (30 min.). Į likusį vandenį (700 ml) suberiame cukrų, užverdame. Gautą sirupą praaušiname iki 60⁰C temperatūros, supilame į dubenį su išbrinkusia želatina ir maišome, kol želatina ištirps.

Maistinė želatina turi gelsvą atspalvį – kad jį panaikintume, į atvėsusią masę suberiame citrinos rūgštį (ne citrinos sultis), išmaišome. Indas, į kurį pilame skaidrų pagrindą, turėtų būti skaidrus (permatomas), kad galėtume matyti, ką reikia pataisyti, kur trūksta žiedlapių ar lapelių. Prieš gamybą indas turi būti perliejamas virintu vandeniu.

Neskaidriam želė pagrindui (gėlėms, lapeliams ir t. t.) reikės: 0,5 litro pieno, 30 g želatinos granulių, 3 šaukštų kondensuoto pieno, maistinių dažų.

Želatinos granules išbrinkiname piene (30 min.), vėliau šildome vandens vonelėje, kol ištirps (neužverdame). Įpilame kondensuoto pieno ir paliekame atvėsti iki kambario temperatūros. Gautą masę supilstome į indelius, įdedame maistinių dažų (dažai skysti arba geliniai). Po kiek laiko želė gali pradėti stingti, todėl indelius sustatome dubenyje su karštu vandeniu.

Kiaušinio formavimas. Velykų simbolis „Kiaušinis‘‘ gali būti formuojamas į kiaušinio, ovalios ar apvalios formos pussferes (geriausiai tinka silikoninės) formas. Prieš tai į formas supilstoma skaidri masė (pagrindas) ir šaldoma šaldytuve (3–4 val.). Masei sustingus, švirkštu iš neskaidrios želė formuojamos gėlės, lapeliai.

Paprasčiausia sukurti gėles, lapus, naudojant specialius įrankius (prie metalo formos pritvirtinta adata). Jeigu neturime specialių įrankių, kuo puikiausiai tinka ir medicininė adata su švirkštu. Įrankiais greitai galima sukurti žiedlapius ir užpildyti pussferes įvairiausiais motyvais.

Sušaldžius mases abiejose pussferėse, drebučiai išimami (galima panaudoti vandens vonelę) iš formos ir sulipinami po du.

Apelsinų želė „ikrai“ (tinka desertams dekoruoti)

Saldiems želė „ikrams“ paruošti reikės: 1 pakelio apelsinų želė, 150 g vandens, 200 g aliejaus.

Aliejų atšaldome šaldytuve (geriausia laikyti 24 val.). Želė supilame į indą, įpilame 200 g karšto vandens, gerai išmaišome. Su pipete, šiaudeliu ar švirkštu lašiname želė į aliejų (formuojami kamuoliukai).

Sulašinus maždaug 1/3 masės, perplauname „ikrus“ šaltame vandenyje.

P. S. Jei aliejus ištirpo ir matote, kad „ikriukai“ jau nebe idealiai apvalūs, pastatome jį į šaldiklį 30 minučių. Per tą laiką želė sustings, bet ją visada galima pašildyti mikrobangų krosnelėje ar vandens vonelėje.

Išsaugojo senuosius šeimos receptus

D. Vidugirienės šeimoje Velykoms visada dažomi kiaušiniai vašku – tai iš močiutės perimta tradicija. „Sūnui trisdešimt metų, bet jau klausia, ar dažysime?“ – šypsosi moteris.

Velykų D. Vidugirienė neįsivaizduoja be trijų patiekalų: virto kastinio, mielinio pyrago ir kiaušinių.

Kastinį gamina ne sukamą, kaip įprasta Žemaitijoje, bet verdamą iš grietinės, kiaušinių. Taip buvo daroma Kelmės rajono Karauskių kaime – receptas paveldėtas iš močiutės. Dar vienas perimtas receptas – mielinio pyrago („bulkos“). Šeimos receptais su „Šiaulių kraštu“ dalijasi D. Vidugirienės mama Česlova Dambrauskienė.

Velykinis kastinys

Kastiniui paruošti reikės: 500 g 30 proc. grietinės, 1 sutarkuoto svogūno sulčių, 1 kiaušinio, 50 g pieno (ar grietinėlės), 20–25 g miltų, 10 g sviesto (tirpinto), pagal skonį druskos, kvepiančiųjų pipirų.

Miltai ir pienas (ar grietinėlė) išmaišomi iki vientisos masės. Svogūnas sutarkuojamas ir išspaudžiamos sultys (naudojamos tik sultys).

Kiaušiniai su trupučiu druskos paplakami. Sviestas ištirpinamas. Į puodą sudedama grietinė, kvepiantieji pipirai ir visi kiti prieš tai paruošti produktai. Masė kaitinama (maišant) iki užvirimo, tada puodas nukaičiamas.

Paruoštas kastinys dar šiltas supilstomas į dubenėlius ar mini stiklainius (būtinai sandariai uždaromus). Laikomas šaldytuve. Suvartojamas per 1–2 dienas.

Velykinis mielinis pyragas („bulka“)

Mielinei tešlai reikės: apie 500 (550) g aukščiausios rūšies miltų, 150 g sviesto, 150 g cukraus, apie150 g pieno, 50 g vandens, 5 kiaušinių trynių, 50 g šlapių mielių, 1 g druskos, 6 g vanilinio cukraus.

Papildomai (jeigu tinka) galima įdėti cukatų, razinų ar riešutų.

Pakilusiam mieliniam pyragui aptepti reikės: 1 kiaušinio, 20 g grietinėlės ar pieno.

Iš 50 g mielių, 20 g cukraus, 50 g vandens paruošiamas įmaišalas. Kol mielės (įmaišalas) kyla, ruošiami kiti produktai: miltai persijojami, šiltame piene ištirpinamas likęs cukrus ir druska. Sviestas ištirpinamas, kiaušinio tryniai lengvai paplakami.

Mielėms pakilus, visi paruošti produktai supilami ant miltų (50 g miltų paliekama tešlos kietumui reguliuoti). Pageidautina, kad riebalai būtų supilami maišymo pabaigoje. Tešla minkoma tol, kol nebelimpa prie rankų, yra vidutinio kietumo ir vientisos konsistencijos.

Paruošta tešla pakildinama (1–2 kartus) uždarame inde, po to dedama į skardą, pateptą riebalais ir pabarstytą miltais (labai tinka silikoninė forma – jos tepti riebalais nereikia), vėl pakildinama, patepama kiaušinio ir grietinėlės plakiniu. Kepama 180⁰C temperatūroje nuo 20 iki 30 minučių (priklauso nuo skardos dydžio, tešlos storio ir orkaitės).