Universitetą garsina dainomis ir muzika

Universitetą garsina dainomis ir muzika

Universitetą garsina dainomis ir muzika

Lapkričio 19–22 dienomis Šiaulių universiteto Menų fakulteto Muzikos pedagogikos katedra šventiniais renginiais minės 55 metų jubiliejų. Būtent tiek metų muzikos studijų programos studentai Lietuvoje ir pasaulyje garsina miestą dainomis ir muzika.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Muzikos mokė „pradinukus“

Šiaulių universitetas yra vienintelė aukštoji mokykla Šiaurės Lietuvos regione, rengianti muzikos pedagogus. Muzikinio ugdymo užuomazgos Šiaulių pedagoginiame institute (ŠPI) siekia 1958-uosius, kai buvo įsteigta Pradinio mokymo pedagogikos ir metodikos studijų programa. Tuo metu Pedagogikos ir psichologijos katedroje buvo įsteigta Muzikos ir meno sekcija, o po dvejų metų – ir Muzikos katedra.

Pastačius naująjį ŠPI pastatą P. Višinskio ir Vytauto gatvių kampe dalis šeštojo aukšto buvo skirta muzikams. „Arčiau dangaus, arčiau Dievo“, – juokaudavo kolegos, prisimena dabartinė Muzikos pedagogikos katedros vedėja profesorė Diana Strakšienė.

1980 metais tuometinio Muzikos katedros vedėjo, muzikos vadovėlių autoriaus, profesoriaus Eduardo Balčyčio pastangomis buvo įkurta pradinio mokymo pedagogikos ir muzikos specializacija.

Dešimtajame dešimtmetyje, kai buvo pats pradinių klasių mokytojų rengimo bumas, programose buvo numatyta, kad studentai bent minimaliai mokėtų skambinti pianinu ir dainuoti.

„Tada mūsų katedra buvo labai išsiplėtusi, buvo didžiuliai krūviai dirbant būtent su „pradinukais“. Skambinti pianinu privalėjo mokėti ir tie studentai, kurie buvo pasirinkę pradinių klasių ir kūno kultūros studijas. „Mūsų „vienpirščiai“, – vadindavome juos. Tikras vargas jiems būdavo didelėmis rankomis spaudyti pianino klavišus. Džiaugdavomės, kad bent „Du gaidelius“ vienu pirštu pagrodavo“, – šypsosi D. Strakšienė.

Katedros vedėja viliasi, kad galbūt ateityje pavyks atgaivinti „dvigubos“ specialybės studijas – pradinių klasių ir muzikos.

Studentų skaičius išlieka stabilus

D. Strakšienė džiaugiasi, kad dešimt pastarųjų metų studentų skaičius jų katedroje nemažėja – siekia apie 70. Tiesa, būdavo ir 200. Ypač daug studentų 1992–1998 metais studijavo neakivaizdinių studijų skyriuje.

„Dieninėse studijose studentų skaičius iš esmės išlieka stabilus. Gal tai lemia gilios mūsų katedros tradicijos ir tai, kad mūsų, šešto aukšto bendruomenės (studentų ir dėstytojų) santykis yra grįstas bendradarbiavimu, dialogu. Mes esame kaip šeima, kaip bičiuliai“, – sako D. Strakšienė.

Pasak katedros vedėjos, teko gerokai padirbėti, kad muzikos studijų programa išliktų patraukli jaunimui. 2009 metais, atsižvelgiant į šiuolaikinės visuomenės poreikius ir naujus reikalavimus mokytojų rengimui, programa buvo papildyta renginių vadybos, etninės muzikos, popmuzikos ir chorvedybos specializacijomis. Vėliau, įkūrus garso įrašų studiją, studentams buvo pasiūlyta garso režisavimo specializacija.

D. Strakšienė sako, kad įvykdžius šiuos studijų programų papildymus, žymiai išsiplėtė absolventų karjeros galimybės: jie gali dirbti ne tik muzikos mokytojais bendrojo lavinimo mokyklose, bet ir organizuoti renginius, vadovauti įvairiems kolektyvams kultūros įstaigose, dirbti garso operatoriaus ar režisieriaus darbą garso įrašų studijose ir koncertų metu, kurti kompiuterines aranžuotes ir panašiai.

Atviri visuomenei

„Siekdami studijų kokybės ir patrauklumo, kartu su Menotyros moksliniu centru parengėme ir sėkmingai įgyvendinome projektą, kuris šiandien leidžia didžiuotis, kad turime vieną moderniausių garso įrašų studijų Lietuvoje“, – pasakoja D. Strakšienė.

Garso įrašų studija yra atvira ne tik universiteto studentams, bet ir visuomenei. Pasak katedros vedėjos, studija naudojasi mokyklos, įvairūs kolektyvai. Norintiesiems pasidaryti įrašų talkina ne tik dėstytojai, bet ir jau nemažai patirties šioje srityje įgiję studentai.

Solistai Sigutė Vaičiulytė, Sonata Sakalauskaitė, Evaldas Vaikasas, Juozas Janužas, Ingrida Ručinskienė, Karolis Akulavičius ir daugelis kitų studentų, garsina Muzikos pedagogikos katedrą ne tik universitete, Šiauliuose, Lietuvoje, bet ir užsienyje. S. Sakalauskaitei šiemet yra paskirta vardinė Antano Smetonos stipendija, o J. Janužui – Šiaulių miesto savivaldybės jaunųjų menininkų stipendija. Studentas taip pat važinėja semtis dainavimo žinių pas maestro Virgilijų Noreiką.

Pasak katedros vedėjos, visi studentai dalyvauja katedros muzikiniuose kolektyvuose: mišriame chore „Studium“, kameriniame orkestre, popmuzikos ir džiazo ansambliuose, tobulina solinį dainavimą. Studentai aktyviai dalyvauja miesto ir šalies šventėse, festivaliuose, vyksta į konkursus užsienyje.

2013-aisiais tarptautiniame chorų konkurse Bratislavoje „Slovakia Cantat-2013“ choras „Studium“ apdovanotas aukso diplomu (vadovė doc. Birutė Janonienė). Universiteto studentai garsina Šiaulių vardą „Chorų karuose“, dalyvauja projektuose „Dainų daina“, „Lietuvos balsas“, „X faktorius“ ir kituose.

2012 metais „Chorų karuose“ katedros choras „Studium“ kartu su grupe „Kitava“ atstovavo Šiaulių miestui ir sėkmingai pasirodė 5 televizinio projekto laidose, o praeitame sezone „Chorų karuose“ gerai pasirodė buvusios ir esamos Muzikos ir pedagogikos katedros studentės Lauros Remeikienės vadovaujamas choras „Chameleonas“, kurio pagrindą sudarė katedros studentai.

Dainuoti ir muzikuoti į Muzikos pedagogikos katedrą ateina ir kitų katedrų studentai – jie čia renkasi fakultatyvus. Katedros vedėja pastebi, kad ypač noriai muziką renkasi universitete studijuojantys užsieniečiai (vokiečiai, turkai, austrai). Šiuo metu gana dažnai šeštajame aukšte galima išgirsti korėjietiškų dainų, kurias dainuoja maždaug dešimties korėjiečių kolektyvas.

„Mūsų katedra rengia ir mokslininkus – prieš metus dvi katedros doktorantės sėkmingai apgynė daktaro disertacijas, doktorantūroje ir šiuo metu studijuoja mūsų katedros absolventė. Kartu su magistrantais atliekame tyrimus, kuriuos užsako miesto Švietimo skyrius, pavyzdžiui, kodėl moksleiviai renkasi vieną ar kitą muzikos mokyklą, kokie muzikiniai vaikų pasiekimai rajonuose. Studentai taip pat renka informaciją apie Šiaulių apskrities kompozitorius, meno kolektyvus ir panašiai“, – pasakoja D. Strakšienė.

Šventėje koncertuos ir buvę studentai

Šventiniai Muzikos pedagogikos katedros renginiai prasidės lapkričio 19 dieną studentų ir dėstytojų koncertu „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje.

Kitą dieną bus surengta tarptautinė mokslinė konferencija „Šiuolaikinio muzikinio ugdymo realijos ir plėtros perspektyvos“. Į ją yra pakviesti maestro profesorius Saulius Sondeckis, Lietuvos operos dainininkas, Seimo narys Vytautas Juozapaitis, Šiaulių mero pavaduotojas Stasys Tumėnas, ilgą laiką buvęs Pedagogikos fakulteto dekanas, Muzikos katedros įkūrėjas profesorius E. Balčytis. Pranešimus skaitys muzikai iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos.

Tos pačios dienos vakarą organizuojamas „Alumni“ koncertas, kuriame pasirodys buvę katedros studentai su savo mokiniais.

D. Strakšienė sako, jog jų katedra iš kitų išsiskiria tuo, jog nuolat palaiko ryšius su savo buvusiais studentais, ne tik čia, Lietuvoje, bet ir užsienyje. Katedros vedėja džiaugiasi, kad po visą pasaulį išsibarstę studentai dirba būtent muzikos mokytojais. Mat Šiaulių universitete įgytas muzikos pedagogo diplomas yra pripažįstamas daugelyje šalių.

„Mūsų studijos iš kitų studijų programų universitete išsiskiria tuo, kad čia negalioja taisyklė įstoti studijuoti vien dėl to, kad turi pinigų, – studentas turi turėti dar ir gabumų. Mūsų studijas renkasi tikrai motyvuotas jaunimas, žinantis, ko nori. Ir kiekvienas jau ateina su kažkokiu indėliu. Vienas griežia smuiku, kitas groja gitara, trečias dainuoja. Mes stengiamės, kad čia atsiskleistų jų gabumai, kad galėtų tobulėti toje srityje, kuri jiems artima“, – sako D. Strakšienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MUZIKA: Profesorė Diana Strakšienė Muzikos pedagogikos katedrai vadovauja nuo 2003 metų. Per tuos metus muzikos programa buvo papildyta renginių vadybos, etninės muzikos, popmuzikos, chorvedybos, o įkūrus garso įrašų studiją – ir garso režisavimo specializacijomis.

Muzikos pedagogikos katedros nuotr.

„STUDIUM": Muzikos katedros mišrus choras „Studium“ gyvuoja nuo 1974 metų. Jam vadovavo S. Vaičiulionis, S. Žalalis, J. Kievišas, M. Žibūdienė, G. Ramanauskas, V. J. Lygutas. Nuo 2009-ųjų choro meno vadovė ir dirigentė yra docentė Birutė Savickaitė-Janonienė.

KOLEKTYVAS: 2000 metais Muzikos katedra buvo viena didžiausių universitete.

VEDĖJAI: Dabartinė Muzikos katedros vedėja D. Strakšienė ir Muzikos katedros įkūrėjas ir ilgametis jos vedėjas profesorius emeritas Eduardas Balčytis. Iš jo muzikos vadovėlių visa Lietuva mokėsi keturis dešimtmečius.

CHORAI: Jau ne pirmi metai Šiaulių vardą „Chorų karuose“ garsina Šiaulių universiteto studentai. 2012 metais projekte dalyvavo Šiaulių studentiškasis „Saulės“ choras kartu su grupe „Kitava“.