Tre­ne­ris Ry­tis Ker­šys: „Re­tas ku­ris jau­nas im­ty­nin­inkas nė­ra ver­kęs...“

Tre­ne­ris Ry­tis Ker­šys: „Re­tas ku­ris jau­nas im­ty­nin­inkas nė­ra ver­kęs...“

Tre­ne­ris Ry­tis Ker­šys: „Re­tas ku­ris jau­nas im­ty­nin­inkas nė­ra ver­kęs...“

Jo­niš­kio spor­to klu­bo „Ko­va“ ir Spor­to cent­ro graikų–romėnų im­ty­nių tre­ne­ris Ry­tis Ker­šys tu­ri ką pa­ro­dy­ti. Sten­duo­se su­dė­tos ke­lios de­šim­tys jo auk­lė­ti­nių, ta­pu­sių Lie­tu­vos čem­pio­na­tų nu­ga­lė­to­jais ir pri­zi­nin­kais, nuo­trau­kų. Pats lais­vą­sias im­ty­nes kul­ti­va­vęs, bet reikš­min­gų per­ga­lių ne­pa­sie­kęs spor­ti­nin­kas vi­sas jė­gas, su­ma­nu­mą, ži­nias ati­duo­da jau­na­jai kar­tai.

Ry­tis Ker­šys sa­ko, kad im­ty­nė­se vei­kia ne tik jė­ga, bet pro­tas, ge­bė­ji­mas per­pras­ti prie­ši­nin­ką. Pra­lai­mė­ji­mus pa­tir­ti net ir psi­cho­lo­giš­kai stip­riau­siems nė­ra pa­pras­ta. „Re­tas ku­ris jau­nas im­ty­ninin­kas nė­ra ver­kęs“, – „Šiau­lių kraš­tui“ at­vi­ra­vo Ry­tis Ker­šys, ta­čiau per­ga­lių sko­nis – sal­dus.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Svar­bu ne tik jė­ga

Nuo 2006-ųjų me­tų graikų–romėnų im­ty­nių tre­ne­riu Jo­niš­ky­je dir­ban­tis Ry­tis Ker­šys ve­da pro mo­kyk­los rū­sy­je įkur­tą tre­ni­ruok­lių sa­lę. Už sie­ne­lės – ki­li­mas, ant jo pra­bė­ga jau­nų­jų spor­ti­nin­kų tre­ni­ruo­čių va­lan­dos. Su ma­žes­niai­siais dau­giau žai­di­mo for­ma, ap­šy­lant, iš­mė­gi­nant ke­le­tą veiks­mų, su pa­žen­gu­siais plu­šant di­des­niu krū­viu apie 1,5–2 va­lan­das.

Prieš var­žy­bas tre­ni­ruo­ja­ma­si dau­giau, kai ku­riems spor­ti­nin­kams ten­ka pa­pra­kai­tuo­ti, sie­kiant nu­mes­ti ki­log­ra­mą ar po­rą, kad pa­tek­tų į ki­tą ka­te­go­ri­ją, ku­rio­je prie­ši­nin­kai ne­tu­rė­tų svo­rio pra­na­šu­mo. Tai ga­li pa­dė­ti įveik­ti var­žo­vus.

Graikų–romėnų im­ty­nė­se itin svar­bi psi­cho­lo­gi­nė pu­siaus­vy­ra, at­kak­lu­mas, darbš­tu­mas, iš­tver­mė, ge­bė­ji­mas su­si­kaup­ti, pa­jaus­ti ir nu­ma­ty­ti prie­ši­nin­ko veiks­mus, o jei pri­reik­tų, jį per­gud­rau­ti. Tad iman­tis jė­gos ne­pa­kan­ka, rei­kia grei­tos reak­ci­jos ir mąs­ty­mo, kad pa­siek­tum per­ga­lę.

Pra­lai­mė­ti bū­na skau­du

„Pa­me­nu, kaip ko­vė­si Man­tas Vit­kus, ku­riam da­bar jau tris­de­šimt dve­ji. Jis ir da­bar atei­na spor­tuo­ti su jau­ną­ja kar­ta, su­tei­kia ga­li­my­bę jiems sem­tis pa­tir­ties ir pa­ts tre­ni­ruo­da­ma­sis kar­tu to­bu­lė­ja. Šių me­tų Lie­tu­vos čem­pio­na­to dvi­ko­vo­je su jau­nes­niu ir fi­ziš­kai pa­jė­ges­niu prie­ši­nin­ku iš Kau­no jis ėmė­si tam tik­ros stra­te­gi­jos. Pas­te­bė­jau, kad klai­di­na var­žo­vą, o kai šis „už­ki­bo ant kab­liu­ko“, at­li­ko ne­ti­kė­tą me­ti­mą ir iš­ko­vo­jo svar­bią per­ga­lę, ga­ran­ta­vu­sią si­dab­ro me­da­lį“, – aiš­ki­na tre­ne­ris.

2016-ai­siais M. Vit­kus po il­gos per­trau­kos nuo 2006-ųjų taip pat iš­ko­vo­jo si­dab­ro me­da­lį Lie­tu­vos suau­gu­sių­jų čem­pio­na­te.

Ant sa­lės ki­li­mo jė­gas nuo­lat pa­si­tik­ri­na ir ki­tas suau­gęs vy­ras Sau­lius Ur­bo­nas, ku­ris po 18 me­tų per­trau­kos 2017 me­tų sau­sį, su­si­run­gęs ša­lies lais­vo­sio­se im­ty­nė­se, bu­vo tre­čias.

Pra­lai­mė­ji­mai be ga­lo skau­dūs, nes tiek daug iš­lie­ta pra­kai­to, įdė­ta pa­stan­gų.

„Re­tas ku­ris jau­nas im­ty­ni­nin­kas po pra­lai­mė­ji­mo nė­ra ver­kęs, – at­vi­rai sa­ko tre­ne­ris R. Ker­šys. – Ko­man­di­nia­me žai­di­me ga­li pa­si­slėp­ti už ki­tų ko­le­gų, o im­ty­nė­se ant ki­li­mo su var­žo­vu esi vie­nas prieš vie­ną. Kar­tais ten­ka ko­vo­ti ne tik su prie­ši­nin­ku, bet ir su sa­vo bai­mė­mis, ne­pa­si­ti­kė­ji­mu.“

Dau­giau kaip 40 čem­pio­nų ir pri­zi­nin­kų

Ant sie­nos ka­bo sten­dai su jau­nų­jų spor­ti­nin­kų nuo­trau­ko­mis ir per­ga­lių ap­ra­šais. Tre­ne­ris skai­čiuo­da­mas per­ko­pia skai­čių 40 – tiek jo ruo­šia­mų graikų–romėnų im­ty­nių at­sto­vų Lie­tu­vos ir tarp­tau­ti­niuo­se čem­pio­na­tuo­se yra ta­pę čem­pio­nais ar­ba pri­zi­nin­kais, dau­ge­lis – ne po vie­ną kar­tą.

„Vie­ną sy­kį ga­li ir pa­si­sek­ti: gal ma­žiau stip­rių spor­ti­nin­kų at­vy­ko, gal pa­lan­kius var­žo­vus bur­tai lė­mė. O nuo­lat iš­ko­vo­ja­mos pir­mos ar pri­zi­nės vie­tos jau kal­ba apie su­ge­bė­ji­mus“, – tvir­ti­na tre­ne­ris.

Jo­niš­kie­čių per­ga­lės iškalbingos. Ka­ro­lis Po­ciū­nas šie­met Pa­ne­vė­žy­je vy­ku­sia­me ša­lies čem­pio­na­te bu­vo tre­čias, o Klai­pė­do­je jau­ni­mo čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo ant­rą vie­tą. Ei­man­tas Vi­li­mas prieš me­tus tarp jau­nu­čių bu­vo čem­pio­nas, šie­met jau­nių čem­pio­na­te Anykš­čiuo­se li­po ant gar­bin­go ant­ros vie­to pa­ky­los laip­te­lio.

Do­na­tas Gud­mo­nas nuo 2010-ųjų kas­met lai­mi pir­mą, ant­rą ar­ba tre­čią vie­tas. Šie­met Klai­pė­do­je vy­ku­sia­me graikų–romėnų im­ty­nių jau­ni­mo čem­pio­na­te svo­rio ka­te­go­ri­jo­je iki 84-ių ki­log­ra­mų bu­vo neį­vei­kia­mas ir ta­po nu­ga­lė­to­ju. Jo bro­lis Da­rius Gud­mo­nas taip pat ne­grįž­ta be pri­zi­nių vie­tų ap­do­va­no­ji­mų. Šių me­tų sau­sį Pa­ne­vė­žy­je or­ga­ni­zuo­ta­me Lie­tu­vos čem­pio­na­te jau­nuo­lis lai­mė­jo si­dab­ro me­da­lį svo­rio ka­te­go­ri­jo­je iki 71 ki­log­ra­mo.

„17-me­tis Ig­nas Pau­la­vi­čius – ta­len­tin­gas, be ga­lo darbš­tus spor­ti­nin­kas, ku­riam tik­rai rū­pi im­ty­nės. Ig­nas ir Ado­mas Gri­ga­liū­nas – 2017 me­tų Lie­tu­vos jau­nių čem­pio­nai. Mar­ty­nas Mui­žys 2017 me­tų jau­nių čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo si­dab­ro me­da­lį. Jis net 11 kar­tų yra ta­pęs Lie­tu­vos pir­me­ny­bių nu­ga­lė­to­ju tarp vai­kų ir jau­nu­čių. Iš­ko­vo­tais me­da­liais suau­gu­sių­jų ir jau­ni­mo čem­pio­na­tuo­se džiu­gi­na Ša­rū­nas Gul­bi­nas, Džiu­gas Ra­mu­ke­vi­čius, ir ki­ti“, – Ry­tis Ker­šys sa­ko, kad vi­sus to ver­tus bū­tų su­dė­tin­ga iš­var­din­ti.

Jo pa­ties sū­nus Be­nas Ker­šys dve­jus me­tus iš ei­lės – 2015 ir 2016 – ta­po Lie­tu­vos graikų–romėnų im­ty­nių čem­pio­nu. Bū­da­mas stu­den­tas jis su­ge­bė­jo tin­ka­mai pa­si­ruoš­ti, įveik­da­mas ir už nu­ga­ros pa­lik­da­mas Lie­tu­vos Olim­pi­nio cent­ro at­sto­vus, da­ly­vau­jan­čius Eu­ro­pos ir Pa­sau­lio čem­pio­na­tuo­se.

Pri­ver­čia ner­vin­tis ti­tu­luo­tus var­žo­vus

Jo­niš­kio im­ty­ni­nin­kai var­žy­bo­se pri­ver­čia ner­vin­tis ir itin ti­tu­luo­tus spor­ti­nin­kus tarp­tau­ti­niuo­se tur­ny­ruo­se Es­ti­jo­je, Lat­vi­jo­je, Len­ki­jo­je. Len­ki­ja Jo­niš­kiui to­li­mes­nė, tad į šią kai­my­ni­nę ša­lį re­čiau nu­vyks­ta­ma, bet šie­met vi­si trys Ry­čio Ker­šio mo­ki­niai I. Pau­la­vi­čius, A. Gri­ga­liū­nas ir E. Vi­li­mas iš ten par­si­ve­žė me­da­lius. Jau­nie­ji spor­ti­nin­kai pa­gei­dau­ja­mi ir Vil­niaus Ozo spor­to gim­na­zi­jo­je. Ten šie­met iš­vy­ko tre­ni­ruo­tis A. Gri­ga­liū­nas.

Tre­ne­ris ro­do 2014 me­tais Ta­li­ne at­vi­ra­ja­me tur­ny­re lai­mė­tą tau­rę. Ta­da jo­niš­kie­čiai par­si­ve­žė net 8 me­da­lius, o ke­tu­ri spor­ti­nin­kai ta­po čem­pio­nais sa­vo am­žiaus ir svo­rio ka­te­go­ri­jo­se. Šis graikų–romėnų im­ty­nių ren­gi­nys Eu­ro­po­je jau ta­pęs pres­ti­ži­niu, su­trau­kian­tis iki 1800 spor­ti­nin­kų iš Eu­ro­pos, Azi­jos, Af­ri­kos ša­lių, JAV. To­kio­se var­žy­bo­se spor­ti­nin­kai įgau­na neį­kai­no­ja­mos pa­tir­ties, nes su­si­tin­ka su ne­pa­žįs­ta­mais var­žo­vais, kas Lie­tu­vos čem­pio­na­tuo­se pa­si­tai­ko ge­ro­kai re­čiau.

Ta­li­no at­vi­ro­jo tur­ny­ro or­ga­ni­za­to­riai net tre­jus me­tus jo­niš­kie­čius kvie­tė ir į tarp­tau­ti­nes spor­ti­nes sto­vyk­las, tik ne vi­sa­da da­ly­vau­ta, nes bu­vo ne­pa­lan­kus me­tas: ruoš­ta­si ki­toms svar­bioms var­žy­boms, to­dėl ne­pa­tar­ti­na ri­zi­kuo­ti, kad ne­pa­tir­tų trau­mų.

Ypač svar­bus jo­niš­kie­čiams bu­vo šie­met ge­gu­žės mė­ne­sį Da­ni­jo­je, Kol­din­ge vy­kęs Šiau­rės ša­lių čem­pio­na­tas, ku­ria­me var­žė­si Da­ni­jos, Šve­di­jos, Suo­mi­jos, Nor­ve­gi­jos, Es­ti­jos, Lie­tu­vos jau­nių ir jau­ni­mo rink­ti­nių im­ty­ni­nin­kai. Lie­tu­vos jau­nių rink­ti­nei at­sto­va­vo jau mi­nė­ti Ei­man­tas Vi­li­mas, Ig­nas Pau­la­vi­čius, o taip pat – Mar­ty­nas Mui­žys, ku­ris iš­ko­vo­jo bron­zos me­da­lį.

Nors va­sa­ra, mo­ki­niams ir mo­ky­to­jams – ato­sto­gų me­tas, Ry­tis Ker­šys daž­nai už­suk­da­vo į Spor­to cent­rą su­si­tik­ti in­di­vi­dua­lioms tre­ni­ruo­tėms su jau­nai­siais spor­ti­nin­kais, no­rin­čiais pa­lai­ky­ti bei pa­ge­rin­ti spor­ti­nę for­mą.

Atė­jo pa­skui sū­nų

Pa­ties R. Ker­šio vai­kys­tė ir paaug­lys­tė pra­bė­go Klai­pė­do­je, kur žai­dė fut­bo­lą, vė­liau ėmė kul­ti­vuo­ti lais­vą­sias im­ty­nes. Vie­nas jo va­do­vų bu­vo suau­gu­sių­jų rink­ti­nės tre­ne­ris Ser­ge­jus Ka­si­mo­vas, su vie­nu sa­vo auk­lė­ti­nių da­ly­va­vęs At­lan­tos ir Sid­nė­jaus Olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se.

„Pats aukš­tų spor­ti­nių pa­sie­ki­mų ne­tu­riu. Bet klai­pė­die­čiai vi­sa­da ša­ly­je dik­ta­vo lais­vų­jų im­ty­nių ma­das, tad kaž­ko iš­mo­kau“, – šyp­so­si tre­ne­ris.

Nuo 1994 me­tų jo gy­ve­ni­mo ke­lias pa­su­ko į Jo­niš­kį. 2004 me­tais pas tuo me­tu graikų–romėnų im­ty­nių tre­ne­rį Vla­di­mi­rą Au­dic­ką už­siė­mi­mus ėmė lan­ky­ti Ry­čio Ker­šio sū­nus Be­nas, ku­ris per ke­tu­ris mė­ne­sius su­ge­bė­jo pa­siek­ti to­kią spor­ti­nę for­mą, kad ša­lies jau­nu­čių čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo ant­rą vie­tą.

Tė­vas su sū­nu­mi tre­ni­ruo­da­vo­si po tris kar­tus per sa­vai­tę ir pa­ma­žu pe­rė­mė tre­ne­rio pa­tir­tį. Iš­vyk­da­mas V. Au­dic­kas re­ko­men­da­vo R. Ker­šį spor­to mo­kyk­los di­rek­to­riui To­mui Alek­na­vi­čiui.

„Il­gai svars­čiau: di­džiu­lė at­sa­ko­my­bė, dar­bo pa­tir­ties nė­ra. Bet ėmus dirb­ti re­zul­ta­tai iš­li­ko be „duo­bių“. Kau­ne iš­si­lai­kiau li­cen­ci­ją, Šiau­lių Uni­ver­si­te­te nea­ki­vaiz­džiai bai­giau kū­no kul­tū­ros stu­di­jas“, – pa­sa­ko­ja jo­niš­kie­tis.

Ką liu­di­ja tre­ne­rio pa­tir­tis...

11 me­tų tre­ne­rio dar­bo pa­tir­tis liu­di­ja, kad spor­tuo­ti atei­nan­tis jau­ni­mas kei­čia­si. Dau­ge­lis da­bar­ti­nių vai­kų sie­kia grei­to re­zul­ta­to, ne­no­ri ko­vo­ti, varg­ti, o nuo pir­mos ar ant­ros kla­sės pra­dė­ję im­tis ber­niu­kai dar ne­tu­ri ga­li­my­bės da­ly­vau­ti ša­lies čem­pio­na­tuo­se, nes ten prii­ma­ma tik nuo 10 me­tų. Tad dve­jus tre­jus me­tus rei­kia kant­riai ruoš­tis be me­da­lių.

Pa­sak pe­da­go­go, tur­būt ne­men­ką įta­ką jau­ni­mui da­ro mo­bi­lie­ji te­le­fo­nai, kom­piu­te­riai. Net per svar­bias var­žy­bas da­lis jų ne­pa­lei­džia iš ran­kų mo­bi­lio­jo įren­gi­nio, nors ver­čiau reik­tų jį pa­dė­ti į ša­lį, kad ga­lė­tų su­si­kaup­ti lau­kian­čiai ko­vai ar ste­bė­ti bū­si­mų var­žo­vų ko­vas.

Ki­ta pro­ble­ma – ap­skri­tai ka­tast­ro­fiš­kai ma­žė­ja vai­kų.

„Nuei­nu į Jo­niš­kio Ma­to Slan­čiaus­ko pro­gim­na­zi­ją, „Sau­lės“ pa­grin­di­nę mo­kyk­lą, pra­bė­gu ke­lias kla­ses ir – vis­kas, dau­giau ne­bė­ra. Jiems siū­lo­ma žais­ti krep­ši­nį, tink­li­nį, sta­lo te­ni­są, fut­bo­lą, vi­sur ne­ga­li su­spė­ti. O dar yra da­lis vai­kų, gy­ve­nan­čių kai­muo­se, ku­rie tu­ri anks­čiau iš­lėk­ti iš tre­ni­ruo­tės į au­to­bu­są ar­ba iš vi­so ne­ga­li jo­se da­ly­vau­ti, jei ne­tu­ri, kas par­ve­ža na­mo. Ži­no­ma, vi­sus prii­mu. Net jei­gu vai­kas ne­pa­sieks iš­skir­ti­nių re­zul­ta­tų, jis su­stip­rės fi­ziš­kai, pa­ge­rės koor­di­na­ci­ja. Tie­sa, per me­tus praei­na apie 20–30 nau­jo­kų, o iš­lie­ka to­liau tik vie­nas ar du“, – dės­to tre­ne­ris.

Ge­riau­sių ir sta­bi­lių re­zul­ta­tų, pa­sak R. Ker­šio, pa­sie­kia daug ir il­gai – 8–10 me­tų spor­tuo­jan­tys jau­nie­ji im­ty­ni­nin­kai. La­bai di­de­lę reikš­mę tu­ri ir tė­vų pa­lai­ky­mas, ska­ti­ni­mas, nuo­la­ti­nis do­mė­ji­ma­sis, kaip vai­kui se­ka­si tre­ni­ruo­tė­se.

Au­to­rės nuo­tr.

Ry­tis Ker­šys ro­do 2014 me­tais pres­ti­ži­nia­me Ta­li­no at­vi­ra­ja­me tur­ny­re lai­mė­tą ko­man­di­nę tau­rę, ku­ri yra vie­nas iš svar­bes­nių jo­niš­kie­čių im­ty­ni­nin­kų ko­man­dos pa­sie­ki­mų.

Iki 50 ki­log­ra­mų sve­rian­tys žmo­gaus pa­vi­da­lo mu­lia­žai taip pat nau­do­ja­mi tre­ni­ruo­tė­se.

Tre­ne­ris Ry­tis Ker­šys pa­ts ka­dai­se kul­ti­va­vo lais­vą­sias im­ty­nes, o jo­niš­kie­čius, ku­rių dau­giau kaip 40 yra ta­pę ša­lies čem­pio­nais ir pri­zi­nin­kais, tre­ni­ruo­ja nuo 2006 me­tų.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Tre­ne­ris Ry­tis Ker­šys (prie­ky­je pri­tū­pęs) tu­ri kuo di­džiuo­tis, jo auk­lė­ti­niai ir šiais me­tais Es­ti­jo­je vy­ku­sia­me tur­ny­re nu­sky­nė gau­sy­bę me­da­lių.