
Naujausios
Tautų katile nepamiršta Lietuvos
26-erių metų Regina Kardušaitė iš Skaistgirio miestelio (Joniškio rajonas) jau trečius metus mina tautų katilu vadinamo Londono gatves: rytais ji skuba į darbą kredito unijoje, o vakarais nuo šio rudens – į paskaitas Vestminsterio universitete, kur studijuoja muzikos industrijų vadybą.
Tarptautinių konkursų laureatė, už pasiekimus apdovanota šalies Prezidentės padėkos raštu, po patirties, įgytos įsisukus į Kristupo vasaros festivalio organizatorių komandą, save labiau mato dirbančią už scenos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Darbą Londone įsikūrusioje kredito unijos kompanijoje „Credit Union Solutions“ Regina Kardušaitė vadina iššūkiu, kurį priėmė prieš 14 mėnesių. Iki to laiko trečius metus Anglijoje gyvenančiai merginai teko dirbti barista – kavos ruošimo profesionale vienoje didžiausių kavos parduotuvių „Costa“ ir sušių restorane.
Darbui kredito unijoje skaistgirietę rekomendavo draugė, su kuria jos kartu mokėsi Šiaulių konservatorijoje. Ar mergina turėjo finansininkės diplomą? Ne, ji – akordeonistė, baigusi Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.
„Mane pakvietė į interviu ir iškart priėmė. Buvo keista, nesitikėjau, nes neturėjau reikiamo išsilavinimo, patirties tokiame darbe, ir mano anglų kalba nebuvo labai stipri. Tik pamenu, kad pokalbyje klausė, kaip įsivaizduoju darbą ir savo pareigas, o aš išsišiepusi kartojau savo draugės rekomenduotus ir išmoktus apibrėžimus. Po kurio laiko direktorius prasitarė, kad priėmė dėl labai paprastos priežasties – jiems patiko mano asmenybė ir jie tikėjo, kad susitvarkysiu,“ – pasakoja R. Kardušaitė.
Reginos darbas susijęs su marketingu. Visi lietuvės kolegos – britai, vyresnio amžiaus puikūs žmonės. Ji sako be galo daug dalykų išmokusi apie verslą bei marketingą, o praėjus pusei metų pradėjusi galvoti apie studijas. Niekur nedingo akordeonistės noras dirbti su muzikos industrija, tačiau pasikeitė požiūris į ją.
Lietuvoje baigusi magistro studijas R. Kardušaitė gavo pasiūlymą dirbti su Kristupo festivalio dviem projektais – „Akordeono savaitė“ ir „Kompozitorių kūrybinės dirbtuvės Palendriuose“. Ši patirtis jaunai muzikos profesionalei padėjo suvokti, ko iš tiesų nori gyvenime: dirbti ne ant scenos, bet už jos.
„Kūrybinė aplinka mane visada traukė, bet ar norėčiau būti atlikėja, ilgą laiką negalėjau sau atsakyti,“ – prisipažįsta akordeonistė, tąkart atsidūrusi apsisprendimo kryžkelėje.
Ji turėjo galimybę likti Lietuvoje ir dirbti Lazdijuose akordeono mokytoja, tačiau norėjo, kaip ir daugelis, apsistoti Vilniuje. Lazdijų mieste nebuvo nei draugų, nei šeimos, tad ši perspektyva atrodė blogesnė nei pradėti viską nuo pradžios Londone.
R. Kardušaitė išvyko trumpam. Bet, pagal lietuvių patarlę: „Žmogus planuoja, o Dievas juokiasi“.
Šiemet ji įstojo į Vestminsterio universitetą magistro studijoms, pasirinkusi muzikos verslo vadybą (Music Business Management).
„Tai studijos apie komercinės muzikos verslą, orientuotą į Didžiosios Britanijos ir JAV rinką. Specialybė labai plati, baigus studijas galima dirbti atlikėjų vadybininku, teisininku kontraktams sudaryti, įrašų kompanijose, gyvosios muzikos, marketingo sektoriuje ir kitur. Daug studentų nesusiję su muzika, atėję iš kitų verslo šakų, kai kurie jau užima vadovaujančias pareigas“, – įspūdžiais iš universiteto dalinasi skaistgirietė.
Regina yra dalyvavusi daugelyje koncertų, konkursų, festivalių, meistriškumo kursų. 2010 metais ji kartu su Simona Šukyte tarptautiniame akordeonistų konkurse Italijoje ansamblių kategorijoje užėmė pirmą vietą, o solo kategorijoje buvo trečia.
Tais pačiais metais padėkos raštą už tarptautinius pasiekimus jai įteikė šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė, taip pat gautas ir Seimo padėkos raštas.
2011 metais pelnyta trečia vieta solo kategorijoje Vilniuje vykusiame tarptautiniame akordeonistų konkurse. Dalyvauta rečitaliuose Muzikos ir teatro akademijoje 2012 ir 2014 metais.
Šiaulių koservatorijoje ji mokėsi vienoje klasėje su Lietuvoje akordeoną po televizinio projekto išgarsinusiu ir tarptautinės šlovės pasiekusiu Martynu Levickiu. Po konservatorijos Martynas įstojo į Karališkąją akademiją Didžiojoje Britanijoje, o 2012 metais jis subūrė oktetą iš Šiaulių konservatorijos akordeonistų absolventų, į kurį pakvietė ir skaistgirietę kolegę.
Po sėkmingo debiuto Šiauliuose organizuotame „Linksmajame akordeone“ kolektyvas paruošė pilną Piotro Čaikovskio muzikos repertuarą aštuoniems akordeonams „Nemirtingasis Čaikovskis“, kurį atliko Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose.
Dar vienas svarbus projektas, inicijuotas M. Levickio – britų kompozitoriaus Ben Lunn kūrinys „Stravinskio sapnas“ keturiems akordeonams, styginiams, balsui ir perkusijai. Premjera įvyko 2014 metais šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje.
Paklausta apie gyvenimą po „Brexito“, Regina sako mananti, kad, nepaisant poveikio šalies ekonomikai, imigracijos politikai, kol kas atrodo išpūstas per didelis panikos burbulas.
Kolegos kredito unijoje po balsavimo Reginai iškart pasakė, kad rezultatai paveiks tik nelegalius imigrantus arba tuos, kurie dar tik ruošiasi atvykti į Angliją. Tačiau studentai – kur kas margesnė publika – galvoja kitaip: kad bus sudėtingiau gauti vizas, studijų darbo praktikai.
Nors ateities R. Kardušaitė teigia neplanuojanti, aiškiai žino viena: „Myliu Lietuvą, todėl visada be galo gera sugrįžti. Šią vasarą buvau parskridusi du kartus ir jau laukiu kelionės namo per Kalėdas“.
Gedimino ŽILINSKO nuotr.
Akordeonistų oktetas „Axos“, į kurį Reginą Kardušaitę (centre) pakvietė Martynas Levickis (trečias iš dešinės).
Dainiaus ČĖPLOS nuotr.
Ben Lunn kūrinys „Stravinskio sapnas“ keturiems akordeonams, styginiams, balsui ir perkusijai atliekamas šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje originaliai papuoštoje, miško paveikslą primenančioje scenoje. Regina – antra iš dešinės greta Martyno Levickio.
Arturo IVANCOVO nuotr.
Savo ištikimąjį draugą akordeoną, su kuriuo grodama laimėjo ne vieną apdovanojimą tarptautiniuose konkursuose, Regina Kardušaitė pardavė, nusprendusi tokiu būdu iš dalies prisidurti studijoms Vestminsterio universitete.