„Tattoo“ parodoje – meistrų kūrybinė raiška ir mokinių svajonės

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliečiai tattoo meistrai – parodos autoriai. Viduryje (sėdi) – Rokas Šakys, parodos koordinatorius.
Šiauliuose, Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) ir Šiaulių dailininkų organizacijos galerijoje S_IN (Aušros alėja 41), atidaryta meninio tyrimų projekto „INCOGNITO. TATTOO GRAFIKA“ paroda. Iki gegužės 25 dienos čia galima pamatyti, ką tatuiruočių meistrai kuria laisvalaikiu ir apie kokias tatuiruotes svajoja jaunimas.

Projekte INCOGNITO jungėsi dailininkai, regiono meninį išsilavinimą turintys tatuiruočių meistrai, dailės disciplinas studijuojantys meno ir bendrojo lavinimo gimnazijų baigiamųjų klasių moksleiviai.

Parodos autoriai, šiauliečiai tattoo meistrai – Emilis Aniulis, Julius Bernotas, Raimondas Cegelskis, Iveta Časonytė, Jonas Jankus, Kotryna Lembutytė, Nikolaj Nemoliajev, Darius Puodžiukas, Monika Skučaitė, Rokas Šakys.

Jie rodo parodai sukurtus kūrinius – „tattoo“ grafiką, lino raižinius, instaliacijas, asambliažus, tapybos darbus. Demonstruojami ištatuiruoti gipso pirštai, o vienoje instaliacijoje – ir tatuiruočių meistrų darbo įrankis. Šalia „tattoo“ meistrų kūrinių – mokinių sukurti eskizai tatuiruočių tema.

Parodoje eksponuojami Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos moksleivių, kuriuos moko menų edukologas Rinaldas Damskis, ir Didždvario gimnazijos gimnazistų, juos moko Jovita Ratnikienė, darbai.

Parodos atidarymas, įvykęs gegužės 6 dienos pavakare, sulaukė žiūrovų antplūdžio. Projekto vadovas, LDS Šiaulių dailininkų organizacijos pirmininkas Bronius Rudys džiaugėsi, kad jam pavyko „išprovokuoti veltis į avantiūrą“ studijos „Totemas Tattoo“ vadovą Roką Šakį, tapusį parodos koordinatoriumi.

„Norėjosi pamatyti, ką jie kuria laisvalaikiu, kai nėra palinkę prie įkaitusių kūnų, darydami tatuiruotes, – sakė B. Rudys, pristatydamas parodos idėją. – Norėjosi ištraukti juos iš uždaro cecho ir paskatinti parodyti savo kūrybinį potencialą, kartu norėjosi žvilgtelėti, kaip gimnazistai, jaunimas žvelgia į tatuiruotes, kaip susipažįsta su grafikos menu, gal irgi svajoja turėti tatuiruotę? Užduotis buvo pateikti svajonę tatuiruočių eskizu.“

„Čia tiriamasis projektas, apie ką vieni svajoja, o ką kiti daro, realizuoja. Meistrai ir mokiniai susitiko bendroje erdvėje. Smagu, kad galerijos salės pilnos, kad susidomėjusiųjų atidarymu buvo daugiau kaip šimtas, o tattoo meistrams tai lyg profesinė šventė. Yra tokių jų darbų, kurie papuoštų Šiaulių dailininkų parodą“, – pasidžiaugė B. Rudys.

Parodos pristatyme akcentuota, jog projekto dalyvių siekis – tirti kūrybiškumą, šiandienos grafikos ant kūno situaciją. Tattoo meistrų asmeninių meninių kūrybos koncepsijų atskleidimas, pastarųjų dešimtmečių tatuiruočių, paplitusių tarp projekto dalyvių, dokumentavimas, asmeninės „svajonių tatuiruotės“ paieškos tapo prioritetinėmis šio meninio tyrimo kryptimis. Jos atskleidžia dabarties grafikos ant kūno situaciją, jauniesiems menininkams padeda įsivertinti savo plastinę savivoką, perkainoti ir priimti perspektyvas.

„Ši paroda leido mums pabėgti nuo kasdienių darbų ir pasimėgauti kūrybos laisve, kai nereikia prisirišti prie kliento norų. Galime sau laisvai skristi kūryboje, – pabrėžė „Šiaulių kraštui“ Rokas Šakys, parodos koordinatorius ir vienas iš autorių. – Kita vertus, mes, pripratę prie savo stiliaus, norėjome, kad mokiniai naujo gūsio įpūstų ir mus išmuštų iš vėžių. Išėjo geras miksas – yra ir rimtos kūrybos, ir žaidimo.“

Paroda pavadinta „Incognito“, nes, teigiama jos pristatyme, „incognito, slaptai, niekam nežinant pas tavo bendradarbį, kaimyną ar net draugą įvyksta keistas pokytis. Pokytis, daugeliu atvejų visiškai atsiskleidžiantis nusimetus žiemos drabužius, pliaže ar pirtyje. Ta maža paslaptis – „tattoo“. Amžinas grafinis piešinys ant kūno nuo akmens amžiaus, įveikęs keturiasdešimt tūkstančių metų pasiekė mus, išplito tarp jaunimo ir viduriniosios kartos.“