Tailandą primins ilgakaklių gentis

Tailandą primins ilgakaklių gentis

Tailandą primins ilgakaklių gentis

Ilgakaklių gentyje ketverių — penkerių metukų mergaitei ant kaklo uždedamas apie penkis kilogramus sveriantis žiedas. Tailando nacionalinio teatro scenoje telpa natūralus vandens telkinys, ožkos, drambliai ir apie 80 atlikėjų. Tokius įspūdžius iš kelionės po Tailandą parsivežė buhalterė bei ūkininkė Regina Karašauskytė. Kelionę sau moteris padovanojo apgynusi verslo teisės magistro darbą.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Tailandas — dar pigus

Regina sako dažniausia pasinaudojanti paskutinės minutės pasiūlymais. Ir šį kartą ketvirtadienio skrydžiui kelialapį nusipirko tik pirmadienį. Kelionė ir dvi savaitės Patajos kurorte kainavo 3600 litų. Sutaupė apie tūkstantį. Todėl galėjo sau leisti keletą ekskursijų, už kurias reikėjo mokėti papildomai.

Pataja — naujųjų rusų labai pamėgtas kurortas. Tytuvėniškė gyveno viešbučio 25 aukšte, kambaryje su vaizdu į jūrą. Visai čia pat paplūdimys. Daugelis poilsiautojų mėgaujasi šilta saule ir tailandietišku masažu. Dvi valandas trunkantis viso kūno masažas kainuoja apie 24 litus.

Labai populiarūs transvestitų šou. Prekiautojai vyrai persirengę moterimis.

Regina pasakoja, jog viešbutyje maistas pritaikytas turistams. Keliautoja nepajautė nieko perdėm pikantiško. Siūloma žuvis, ryžiai. Tačiau kavinėse maistas — aštrus. Aštrumą „nuima“ ananasai ir kiti vaisiai, siūlomi kartu su maistu.

Tailande, keliautojos pasakojimu, nėra tradicijos maistą gaminti namuose. Žmonės jį perka gatvėse ir čia pat suvalgo. Mat laikomas maistas greitai sugestų, jį užplūstų vabzdžiai. Nors ten dabar taip pat žiema, oro temperatūra — 30 laipsnių karščio. Drėgna. Naktį lyja. Dieną spigina saulė.

Tailandas — viena iš labiausiai išsivysčiusių Azijos šalių. Keliaukštė kelių sistema. Rieda daug prabangių automobilių. Nors tarp dangoraižių įsikūrę lūšnynai, gatvėse išmaldos prašančių ir benamių labai nedaug. Beje, karalius uždraudė atskirti turtuolių ir vargšų rajonus, taip tarsi parodydamas, jog visi žmonės — lygūs. Tačiau duoti išmaldos nerekomenduojama. Tenykštė religija nepateisina elgetaujančiųjų.

Didžiausia pasaulio scena

Porą dienų praleido Bankoke. Nustebino tautybių įvairovė. Atrodė, jog į Tailando sostinę suvažiavo visas pasaulis. Didžiuliame 13 milijonų gyventojų turinčiame mieste Regina sako važinėjusi neįprasta transporto priemone — Tuk— Tuku. Tai motociklą primenantis taksi. Iš turistų jų vairuotojai prašo didžiulių kainų. Tačiau, pasak Reginos, reikia derėtis. Ji ant lapelio užrašydavusi perpus mažesnę savo siūlomą kainą, taksistas — savo. Vėliau surasdavo aikso vidurį ir apibraukdavo abiem tinkamą.

Tytuvėniškė lankėsi nacionaliniame Tailando teatre. Jis žymus tuo, kad turi pačią didžiausią sceną pasaulyje. Scenoje vienu metu telpa natūralus vandens telkinys, kuriame maudosi atlikėjai ir plaukioja valtelės, vaikšto drambliai, ožkos, būriai kitokių gyvūnų ir apie 80 aktorių. Ši scena dėl savo dydžio įrašyta į Gineso rekordų knygą. Aštuoniasdešimties minučių spektaklyje tailandiečiai šokiais ir dainomis papasakoja savo krašto istoriją. Bilietas į spektaklį kainuoja 120 litų. Teatro autobusiukas, likus porai valandų iki spektaklio, surenka turistus iš viešbučių, atveža į teatro teritoriją, kuri šiek tiek panaši į Rumšiškių etnografinį muziejų, nes vaizduoja Tailando istoriją ir jo žmonių gyvenimo būdą. Turistai vaišinami nacionaliniais patiekalais, po to žiūri spektaklį, po spektaklio išvežiojami atgal į viešbučius.

Bankoke teko susidurti ir su turizmo policija. Regina vaikštinėjo apie taip vadinamus dvasių namelius, filmavo, fotografavo. Prie jos priėjo moteris, parodė turizmo policininkės pažymėjimą ir įspėjo, kad lietuvaitė apsivilktų drabužį ilgomis rankovėmis. Mat per nuogi pečiai.

Tytuvėniškė patyrė daug įspūdžių kruize laivu po vakarinį Bankoke.

Viešnagė ilgakaklių gentyje

Tris dienas Regina Karašauskytė viešėjo Šiaurės Tailande. Lankėsi ilgakaklių gentyje. Ši gentis taip vadinama todėl, kad mergaitėms ant kaklo dedami 4— 5 kilogramus sveriantys žiedai. Ši tradicija išlikusi iš senų laikų, kai genties vyrai eidavo į medžioklę. Žiedai ant kaklo apsaugodavo namuose vienas likusias moteris nuo laukinių žvėrių. Dabar žiedai ant kaklo laikomi garbe — jie dedami tik toms mergaitėms, kurios gimusios naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį. Pasirodžius turistams, genties vyresnysis sušvilpia. Subėga genties gyventojai. Parodo folkloro koncertą, susirenka batus (Tailando pinigas, 100 batų — 7 litai.) ir bėga atgal į savo trobeles.

Turistai plaukė džiunglių upe. Matė ūkininko namus. Įdomu tai, kad visų namų slenksčiai pakelti maždaug trisdešimčia centimetrų, kad į vidų neįšliaužtų gvyvatės ar kiti ropliai. Ūkininkai ten augina ryžius, laiko keistas — mažas su pagurkliais ir ilgomis ausimis karves. Daugelis verčiasi žvejyba.

Patriotai

Tailande labai palaikomi ir paties karaliaus globojami senieji amatai. Tiesiog gatvėse iš kiečiausiu pasaulyje laikomo tiko medžio daromi baldai ir kitokie dirbiniai, latekso pagalvės ir čiužiniai, mediniai skėčiai, popierius, ant kurio čia pat piešiama.

Šiaurės Tailande gali pajausti, kaip gerbiamas karalius. Jo portretai visur papuošti gėlėmis. Tailandiečiai — dideli savo šalies patriotai. Aštuonioliktą valandą visuose šalies kampeliuose grojamas valstybės himnas. Jį gali išgirsti autobusų stotyse, gatvėse ir kitose viešose vietose. Kai groja himną, visi jo klausosi atsistoję.

Senelių žemė dovanojo kelionę

Kelionę sau Regina Karašauskytė padovanojo apgynusi verslo teisės magistro darbą. Ją „finansavo“ senelių žemėje pasodintas miškas. Gavusi išmokas moteris kasmet leidžiasi į keliones.

Regina senelių žemę paveldėjo. Dalį jos apsodino mišku. Tad kasmet gauna apie porą tūkstančių litų kompensacijos už negautą naudą iš žemės ūkio paskirties žemės. Už tokią sumą išeina kelialapis.

citata: Karalius uždraudė atskirti turtuolių ir vargšų rajonus, taip tarsi parodydamas, jog visi žmonės — lygūs.

ILGAKAKLIAI: Ilgagakaklių gentyje. 

TURISTĖ: Mėgėja keliauti Regina Karašauskytė kasmet leidžiasi į dvi keliones. Ji yra aplankiusi apie šešiolika šalių.

Autorės nuotr.

 

ŠVENTYKLA: Baltoji šventykla. Į jos ir kitų Tailando šventyklų vidų reikia eiti palikus batus.

DŽIUNGLĖS: Tokių vaizdų turistai mato plaukdami džiunglių upe.

VIRTUVĖ: Maistas Tailande pardavinėjamas gatvėse ir tuoj pat suvalgomas.

BANKOKAS: Kontrastingame ir turistų įvairove pasižyminčiame Bankoke trylika milijonų gyventojų.

DERYBOS: Su Tuk— Tukų vairuotojais reikia derėtis.

Reginos KARAŠAUSKYTĖS asmeninio albumo nuotr.