Tado Blindos provaikaitė kilme nesigiria

Tado Blindos provaikaitė kilme nesigiria

Tado Blindos provaikaitė kilme nesigiria

Šį mėnesį žiūrovams bus pristatytas pirmasis lietuviškas nuotykių filmas apie drąsų žemaitį, vienų vadintą svieto lygintoju, kitų — razbaininku, Tadą Blindą. Kelmės rajone Girnikų kaime gyvenanti Tado Blindos provaikatė Genovaitė Beinorienė nesureikšmina savo kilmės ir ja nesididžiuoja. Tik mano, jog jos močiutė Marijona ir mama Emilija širdies gerumu prilygo legenda tapusiam savo tėvui ir seneliui.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Kelionė prie prosenelio pušies

Mūrinis aštuonbutis šalia Užvenčio esančiame Girnikų kaime. Čia prieš keletą metų atsikraustė Genovaitė Beinorienė — jauniausios Tado Blindos dukros Marijonos anūkė. 75 metų našlė nepajėgė gyventi viena savo uošvių sodyboje, kurioje praleido didžiąją dalį gyvenimo.

Apie savo prosenelį Tadą Blindą moteris sako žinanti nelabai daug. Tiek, kiek jai močiutė Marijona papasakojo. O ir Marijona gyvų prisiminimų neturėjo. Kai tėvas žuvo, jai buvo tik vieneri metai. Apie Tado Blindos žygius ji išgirdo iš vyresnių savo seserų Onos ir Uršulės. Apie tėvą nemažai kalbėdavo ir mama Morta Blindienė.

Praėjusią vasarą Genovaitę vaikai nuvežė į Telšių rajoną. Aplankė Kinčiulių kaimą, kur gyveno Tadas Blinda ir Genovaitės senelė Marijona Blindaitė-Salagubovienė. Paskui pasuko į Byvainių girią, prie Tado Blindos priesaikų pušies. „Aptrypta. Man atrodo, kad ta pušis turėtų būti senesnė... Juk Blinda gyveno 1846 — 1877 metais. Nepajutau, kad čia buvo mano prosenelio ir kitų buntauščikų susirinkimų vieta. Gal taip pavadinta ne ta pušis...“ — savo įspūdžius pasakoja Genovaitė.

Blindos šeima gyveno skurdžiai

„Neteisybė, kad Blinda su savo žmona Morta apsiženijo prie pušies, — apie beletristines savo prosenelio gyvenimo interpretacijas kalba Genovaitė. — Apsiženijo kaip ir visi — bažnyčioje. Sugyveno tris dukras. Tik paskui kažkas pasidarė, girdėjau, kad jį patį ir kitus vargšus žmones labai nuskriaudė ponai. Jis sugalvojo atkeršyti — subūrė bandą ir išėjo į mišką.“

Senelė pasakodavusi, kad tėvas jų šeimai nieko neparnešdavęs. Ką iš bagotų ponų atimdavęs atiduodavęs vargšams. Kam karvė nugaišo, ką ištiko kita kokia nelaimė — Blinda sušelpdavo. Nelaimėliai ir vargšai jį garbino ir laikė didvyriu. O ponai labai nekentė. Vadino banditu.

Iš to, ką atimdavo, Tadas Blinda, Genovaitės teigimu, dar šelpdavęs Luokės ir Ubiškės bažnyčias.

Jo žmonai Mortai buvo nelengva. Viena augino tris dukras. Vertėsi iš žemės ir gyvulių. Nepaisydama to, kad turi išauginti tris savo dukras, Morta dar pasiėmė ir augintinę. Išleista į savarankišką gyvenimą augintinė atėjo ir apiplėšė savo įmotę — atėmė visą jos bandą.

Kinčiulių skruzdelė

Taip vietos žmonės vadindavo jauniausiąją Tado Blindos dukterį, Genovaitės močiutę Marijoną Salagubovienę. „Matyt, į tėvą Tadą Blindą, — svarsto Genovaitė. — Buvo labai dosnios sielos moteris. Kiekvienas, kas į jos namus įeis, gaus arbatos ir pavalgyti. Ant babūnės kuknios visada stovėjo čaininkiukas. Prie jo būdavo padėta rūtų, medaus ir šnapso. Kiekvieną pavaišindavo. Sakydavo, kad čia vaistai. Ji priimdavo ir nepažįstamus vargšus, kurie neturėdavo ką valgyti. Visus sušelpdavo.“

Nedidelio ūgio lyg skruzdė, bet labai apsukri ir darbšti buvusi Marijona Blindaitė. Jiedu su savo vyru Mečislovu Salagubovu abu buvo kriaučiai, turėjo dvi vilnų karšyklas. Mečislovas eidavo per žmones siūdamas. Buvo laikomas pašauktu kriaučiumi. Šeimai neteko skursti.

„Į senelę buvo nusidavusi ir mano mama, — pasakoja Genovaitė. — Labai geros dūšios. Su tėveliu gražiai sugyveno. Mes augome trys pametinukai vaikai. Kai broliai jau tarnavo kariuomenėje, mama pradėjo lauktis, jauniausios mūsų sesers Danutės. Atsimenu, kaip ji verkė. Bijojo, kad vaikai nebekęs, kad tokio amžiaus būdama dar sugalvojo gimdyti. Bet mes visi labai mylėjome jauniausią seserį. Nepaleidome nuo rankų. Kai ištekėjau ir išėjau iš tėvų namų, norėjau ir mažąją sesutę kartu išsivežti.“

Smagi jaunystė

Genovaitės mama Emilija ir tėvelis Kazimieras Navickiai turėjo 25 hektarus žemės. Ūkininkavo. Samdė piemenį ir mergą. Tik kai paaugo keturi jų pačių vaikai, išsiversdavo be samdinių. Baudžiauninkus gynusio svieto lygintojo anūkės šeima tik per plauką išvengė tremties.

Matyt, gelbėjo tai, kad kaime jie visiems labai patiko, buvo reikalingi. Broliai buvo tikri auksarankiai. Ką ėmė, tą dirbo. Pasistatė kalvę, dirbtuves ir pradėjo meistrauti. Išmanė statybas, siuvo, darė paminklus, taisė visokius buities prietaisus.

Dėl brolių Genovaitė sako turėjusi labai smagią jaunystę. Broliai buvo labai muzikalūs. Patys pasidarė būgną, kontrabosą, kurį vadino besedlu, pasidarydavo puikiausius smuikus ir gitaras. „Susibūrėm šeimos ansambliuką. Ir aš prikibdavau, dar kaimynų bernas ateidavo. Visi grodavom ir dainuodavom. Tėveliai vasarą kieme, o žiemą didžiajame kambaryje leisdavo kelti šokius. Sueidavo jaunimas. Šokdavom iki paryčių.“

Nors Genovaitė buvo gabi, bet baigusi keturias klases, nepanoro daugiau eiti į mokyklą. Išmoko siūti. Šis amatas ir laiškininkės darbas padėjo pelnytis duoną.

Vėlesnis Tado Blindos provaikaitės gyvenimas nebuvo toks linksmas ir lengvas kaip jaunystėje, prie tėvelių. Sunkiai dirbo. Liuobė gyvulius, ėjo į darbą. Išaugino penkis vaikus.

Guodžia darnios Šiauliuose gyvenančios dukros Irenos, Palangoje gyvenančio sūnaus Jono, Vilniuje gyvenančio sūnaus Artūro šeimos, mokslo siekiantys anūkai.

PROVAIKAITĖ: Tado Blindos provaikaitė Genovaitė Beinorienė pasakoja, kad jos senelė Marijona ir mama Emilija turėjo labai gerą atmintį, mokėjo daug dainų ir visokiausių istorijų. Kai kurios tų istorijų apie Tadą Blindą. 

NUOTRAUKOS: Genovaitė Beinorienė išlaikė daug senų nuotraukų. Tačiau prosenelio Tado Blindos fotografijų neišliko. O gal niekada ir nebuvo. 

Autorės nuotr.

DUKRA: Jauniausioji Tado Blindos dukra — Genovaitės Beinorienės močiutė Marijona Blindaitė — Salagubovienė (dešinėje) metukų liko našlaitė. Žmonės ją mylėjo kaip ir tėvą Tadą. Vadino Kinčiulių kaimo skruzdele.

PROPROPROVAIKAITĖ: Tado Blindos proproprovaikaitė, Genovaitės Beinorienės anūkė Stefanija dirba modeliu. 

PRASIBLAŠKYMAS: Su dukros Irenos šeima. Žentas Vytautas ir anūkė Jūratė. Visi Palangoje. 

Genovaitės BEINORIENĖS albumo nuotr.

.