Svajonės virto unikaliu namu ir didžiuliu parku

Autorės nuotr.
Ant aukščiausios kalvos pastatė sferinį ovalo formos namą.
Medžio meistras, projektuotojas, vienetinių unikalių ąžuolinių baldų kūrėjas Rimas Navickas iš Bubių (Šiaulių r.) dažnai važiuoja į svajonių sodybą, esančią už 20 kilometrų. Dubysos slėnyje jis kartu su žmona Rita įkūrė 8 ha parką, o ant aukščiausios kalvos iškilo ovalo formos sferinis namas.

Išpuoselėjo parką

Dubysos slėnio kraštovaizdis Navickų šeimai tapo jų svajonių ir atokvėpio vieta. Pirmąjį nedidelį žemės sklypą ant kalvos jie įsigijo 2005 m. Paskui kalvotoje vietovėje jiems pavyko nusipirkti keletą didesnių sklypų – dabar deklaruoja 16 ha žemės.

Pirmuosius medelius pasodino 2006 m., o po metų nepaprastai gražiame Dubysos slėnyje Navickai pradėjo kurti parką: 8 ha plote pasodino tūkstantį ąžuoliukų, dar keturis tūkstančius kitų medelių – pušelių, klevų, berželių. Šį pavasarį pasodino 170 kedrų.

Kalvomis nusėtame slėnyje Navickai ketina pasodinti įvairių dekoratyviųjų augalų, krūmų, įkurti gėlynų. Želdiniams sodinti planuoja įsigyti dar 3 ha žemės. Parke jau galima grybauti – auga daug ruduokių, kazlėkų, lepšių.

Šeimininkas užkopia ant vienos kalvelės ir parodo aikštelę, nuo kurios į visas puses nusidriekia devyni takai. Jis paaiškino, kad tai – penkių metrų pločio alėjos. Kai susipins didelių medžių lajos, bus nepaprastai smagu ir paslaptinga tomis alėjomis pasivaikščioti. Vasarą takais basomis mėgsta bėgioti jo žmona Rita. Parke pjauna tik takų žolę, kitur žydi natūralios pievos. Nemažą plotą paskyrė ir vaistažolėms auginti. Navickai iškasė tris didesnius ir du mažesnius tvenkinius. Dabar romatišku parku pasigrožėti vasarą atvyksta jau suaugę penki Navickų vaikai.

Pastatė originalų namą

R. Navickas kuria unikalaus dizaino ąžuolo masyvo baldus. Jis ne tik žinomas baldžius, bet ir sugeba dirbti visus statybos darbus. Kai šeima Bubiuose nusipirko seną namą, jis pastatą rekonstravo ir sukūrė jaukią ir patogią namų erdvę.

Kūrybingas žmogus Dubysos slėnyje nutarė pastatyti sferinį, kaip dangaus skliautas ovalo formos namą. R. Navickas skaitė daug literatūros, žinių sėmėsi iš įvairių šaltinių. 2012 m. kilo sumanymas statyti sferinį šiaudinį namą, vėliau to plano dėl įvairių priežasčių atsisakė.

Iš devynių maketų, kuriuos sukūrė pats R. Navickas, išsirinko optimaliausią variantą: nutarė statyti 4,30 m aukščio, 185 kv. m gyvenamąjį namą, kuriame bus du miegamieji, svetainė, virtuvė, vonios kambarys, drabužinė, katilinė. Sūnus Paulius, metalo plastikos dailininkas, su kompiuterine programa tiksliai apskaičiavo visus konstrukcijų brėžinius.

Ant pačios aukščiausios kalvos jau stovi sferinis ovalo formos namas. Unikalios sodybos šeimininkas pakviečia apžiūrėti daržovių saugyklos ir jau pastatyto, bet dar neįrengto namo.

Konstrukcijoms – stiklo pluoštas

Pirmiausia buvo pastatyta daržovių ir vaisių saugykla, ji įkomponuota į nedidelę kalvą ir panaši į trolių fantastinį namelį. R. Navickas sakė, kad statydamas daržovių saugyklą išbandė sferines konstrukcijas, kurioms pasirinko metalinę armatūrą. Stogas buvo aplietas betono mišiniu, sukietėjusią dangą užpylė žemės sluoksniu. Spalio mėnesį ant stogo gražiai žaliuoja žolė.

Gyvenamojo sferinio namo statybai pasirinko stiklo pluošto armatūrą, ji tvirtesnė, elastingesnė ir lengvesnė negu metalo konstrukcijos. Armatūra buvo lankstoma, po to sujungiama su armatūros rišikliu. Statybos darbams sunaudojo 12 km armatūros.

Idėjų nestokojantis R. Navickas paaiškino, jog didelis išbandymas statyti ovalo formos namą, kuriame nėra tiesių linijų, jokių kampų, visos konstrukcijos yra lenktos, plastiškos formos. Pats atsakingiausias darbas – karkaso rišimas. Po to ant karkaso buvo uždėtas dviejų sluoksnių stiklo pluošto sietelis, ant kurio purškiamas armavimo skiedinys. Šie darbai dar nebaigti. Paskui namas iš vidinės pusės bus padengtas 3–4 cm betono sluoksniu. Sienos bus apšiltintos uždarųjų porų poliuretano 22 cm sluoksniu.

Vidaus sienos bus tinkuojamos ruduoju moliu, paskutinis – baltojo molio tinko sluoksnis, kad nebereikėtų jų dažyti. Kūrybingasis meistras sakė, kad išorinės namo sienos tikriausiai bus dramblio kaulo spalvos, o ant ovalo formos stogo planuojama nupiešti didžiulę mandalą.

Susidomėjo originaliu namu

Daug žmonių atvyksta pasižiūrėti, kaip kalvotoje vietovėje atrodo sferinis ovalo formos namas. Šeimininkas jau sulaukė prašymų sukurti tokiems namams statyti reikalingų maketų. Rimas ne vienam užsakovui yra suformavęs didelės sodybos landšaftą. Jo darbų tempas ppartus.

R. Navickas pakvietė apžiūrėti namo vidų, parodė, kur bus įrengti kambariai ir kitos patalpos. Langai bus lengvų aliumininio konstrukcijų. Šeima pageidavo, kad namo viduje būtinai atsirastų krosnelė – židinys.

Šeimininkas kalbėjo, jog pastatytas labai tvirtas sferinis namas, jokie uraganai nebaisūs, mat tvirta namo konstrukcija, kiekvienas laikantysis armatūros strypas įleistas į betono pamatą. Buvo išlietas plokštuminis 14 cm storio betono pamatas, kuriame yra pakloti vandentiekio, kanalizacijos vamzdžiai, sumontuoti grindų šildymo vamzdeliai. Patalpoms šildyti pasirinkta šildymo sistema „oras–vanduo“. Elektrai gaminti įdarbins saulę – šlaito papėdėje bus įrengta saulės jėgainė.

Sodyba – giminės relikvija

Sferinis namas pastatytas ant pačios aukščiausios kalvos, nuo kurios atsiveria nepaprastai gražus Dubysos slėnio vaizdas. R. Navickas kalbėjo, kad pietryčių pusėje jis suprojektavo didžiulį langą. Toje namo pusėje bus pritvirtinta nemaža ore kabanti terasa. Didelė šeima, čia gurkšnodama arbatą, galės grožėtis nuostabiais gamtos vaizdais, jų pačių pasodintu parku.

Plačių užmojų ir idėjų nestokojantis sodybos šeimininkas džiaugėsi ir sakė: „Kai bus užbaigti namo apdailos ir šiltinimo darbai, įrengti kambariai, kitos patalpos, šeima galės jaukiai įsikurti svajonių name.“

Vieningas ir tvirtas didelės šeimos susitarimas – šio namo ir sodybos nebus galima parduoti, tai – nedaloma giminės vertybė, kuri bus perduodama iš kartos į kartą. Jeigu šiame slėnyje norėtų įsikurti kelios Navickų atžalų šeimos, statyboms yra gražių kalvelių, visiems užteks vietos ir romantikos. Netoli sodybos, beveik už 300 m, teka Dubysa. Ji dabar nusekusi, nebe tokia plati ir gili.

Reklama: namų kvapai