Su duona — prieš atšiaurų pasaulį

Su duona —  prieš atšiaurų pasaulį

Su duona — prieš atšiaurų pasaulį

Astai Ramančiūnienei 27-eri. Du vaikus auginanti, studijuojanti, jogos ir šokių būrelius lankanti ir savanoriaujanti moteris išgarsėjo kepdama ekologišką už pyragus skanesnę duonelę. Tai tyli Astos kova už natūralumą ir harmoniją.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Dieviškas skonis

Į redakciją Asta Ramančiūnienė iš Vaiguvos (Kelmės rajonas) pintinėlėje atsinešė apvalų torto formos ir lyg tortas išpuoštą duonos kepaliuką. Pagarbiai jį padėjo ant lininės staltiesėlės. Kas savaitę moteris duoną kepa savo šeimai. Vaikai jokios kitos duonos ir nebevalgo.

Marčios kepta duona ir ant Astos vyro Tomo tėvų stalo. Be Astos duonos neišsiverčia kaimo bendruomenės renginiai. Jos iškepti prašo giminaičiai, draugai, pažįstami. Verslo vadybą ir administravimą studijuojanti vaiguviškė tikisi, jog ateityje iš duonelės ji galėtų išplėtoti moterišką verslą. Asta svajoja apie kaimo turizmo sodybą, kurioje svečius vaišintų savo duona.

Pirmąsyk šios duonos Asta paragavo vieno labdaros ir paramos fondo stovykloje. Ten ji vasaromis leisdavo savo aštuonerių metų Julių, o pati kaip savanorė dirbdavo mokytojos asistente. Stovyklautojus maitindavo tokia duona, kurią dabar kepa Asta. „Paragavau. Kažkoks stebuklas, — prisimena Asta. — Dieviškas skonis. Paprašiau recepto ir raugo.“

Keturiolika komponentų plius rankų šiluma

Duonai reikia keturiolikos komponentų. Penkioliktas — rankų šiluma. Mat duonelę reikia 25 minutes minkyti.

Produktų moteris dažniausia važiuoja į Šiaulius. Ten jų galima gauti pigiau. Be to, kai kurių komponentų Kelmės parduotuvėse nė nebūtų. Duonelei reikia 200 gramų ruginių miltų, 400 gramų kvietinių miltų, tokio pat kiekio rupių miltų, 100 gramų ruginių dribsnių, po tiek pat kvietinių dribsnių, avižinių sėlenų, sezamo sėklų, saulėgrąžų, kmynų, linų sėmenų, 180 gramų cukraus, šaukšto druskos, litro vandens ir raugo. Iš tiek išeina šeši pusės kilogramo kepalėliai, kurių savaitei užtenka Ramančiūnų šeimai.

Visus komponentus sumaišiusi su vandeniu duonos kepėja 25 minutes duonelę minko. Po to, šiltai apklosčiusi, 8 — 12 valandų raugina. Kepa orkaitėje margarinu išteptose skardelėse. Viršų papuošia sezamo sėklomis. Duonelė dviejų šimtų laipsnių temperatūroje iškepa per valandą ir dvidešimt minučių.

Tebūnie visos būtybės laimingos

Šia teze remiasi gyvenimo meno mokančios mokyklos veikla, kuri pakeitė Astos gyvenimą.

Gyvenimo meno kursus lankyti pradėjo, kai nuo darbo pradinėje mokykloje vargino migrena. Kartais užeidavo tokie stiprūs galvos skausmo priepuoliai, jog tekdavo kviesti greitąją pagalbą.

Asta pirmiausia visiškai pakeitė mitybą. Atsisakė mėsos, kiaušinių ir kitų sunkiau virškinamų produktų. „Tėvai stebėjosi — gal kokiai sektai priklausau, — pasakoja. — Bet kai nustojo kankinti migrena, patikėjo — gal ir gerai padariau. Dabar, kai retsykiais, virdama mėsa vaikams, ir pati jos užvalgau, apsunksta skrandis.“

Atsikratyti migrenos Astai padėjo ir joga bei kvėpavimo pratimai, meditacija. Kaip savanorė ji dabar padeda organizuoti kursus jogos mokytojams. Svajoja suburti jaunimą ir mokyti jogos, kad jauni žmonės be reikalo nesišlaistytų gatvėmis.

Asta išmoko daug teigiamų, būti laimingai padedančių dalykų. Gyventi taikiai su savimi ir aplinkiniais žmonėmis, nuolat ieškoti pusiausvyros, atsisakyti visko, kas verčia kentėti, išvalyti protą ir jausmus nuo negatyvių dalykų, mylėti aplinkinius, kiek leidžia galimybės jiems padėti, išmintingai reaguoti į visa, kas vyksta aplink ir daryti viską, kad gyvenime nevyktų nemalonūs dalykai, šalinti stresą ir didinti sąmoningumą.

Harmoninga šeima — didžiausia vertybė

Asta ištekėjo už miškininku dirbusio Tomo, ramaus žmogaus, besimokančio harmonijos iš gamtos. Jis, kaip ir Asta, nemėgsta triukšmo, gerai jaučiasi ramioje namų aplinkoje. Turi individualią įmonę — rengia miškotvarkos projektus.

Asta sako, jog taikūs, pagarbūs ir malonūs ryšiai su šeima ir gimine jai yra brangiausia, ką turi. Daugelį klausimų šeima sprendžia su vyresniaisiais Ramančiūnais. „Tai šviesūs, nuoširdūs, rūpestingi, mylintys žmonės, — taip savo uošvius apibūdina Asta. — Mano mama išmokė mane “nepasimesti“ virtuvėje. Ji šeimininkaudavo per vestuves ir kitus pobūvius. Nuo dvylikos metų eidavau jai padėti. Gal todėl ir aš nesibodžiu virti valgį, su meile atlikti daugybę kitų moteriškų darbų. O tai sušildo šeimos buitį, sutaupo sveikatos. Pamenu, kai laukiausi vaikų, labai daug nėriau. Viską dėl šeimos darau su šimtaprocentine meile.“

Jauna moteris kasdien vežioja sūnų į Kelmės mokyklą. Čia vaikas mokosi ir muzikos. Asta sako beveik visur važiuojanti su vaikais. Netgi pirkti produktų duonai. Tai puiki proga juos auklėti, padėti pažinti pasaulį.

MEILĖ: Į duoną Asta Ramančiūnienė įdeda meilės ir rankų šilumos.

DUONELĖ: Už pyragus skanesnė sveikuoliška duonelė žinoma ne tik Ramančiūnų giminėje.

Autorės nuotr.

citata: Duonai reikia keturiolikos komponentų. Penkioliktas — rankų šiluma. Mat duonelę reikia 25 minutes minkyti.