
Naujausios
Sportininkė, aktyvistė – ir dar geros širdies...
Taip sako 17-metė joniškietė, dabar – Panevėžio Raimundo Sargiūno sporto gimnazijos moksleivė Laura Samulionytė. Jos veikla ir pasirinkimai įkvepia ne vieną bendraamžį ar jaunesnį paauglį. Mergina, sėkmingai išbandžiusi ne vieną sporto šaką, dabar laurus skina kanojininkų regatose, domisi politika, vadina save patriote, dalyvauja įvairiose socialinėse akcijose, neseniai organizavo jaunimo susitikimą su seneliais senjorų namuose „Santara“. Prieš metus ji, norėdama padėti vėžiu sergančiai mergaitei, kad po chemoterapijos jai būtų pagamintas perukas, paaukojo savo daugiau kaip metro ilgio kasas.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sportuoja nuo šešerių metų
Sportu Laura Samulionytė užsiima nuo šešerių. Beveik dešimtmetį ji sporto psichologijos, pagarbos priešininkui, kantrybės mokėsi rungdamasi prie stalo teniso stalo, vadovaujama joniškiečio trenerio, savo darbo fanatiko Romualdo Franckaičio, kuris, pasak merginos, „traukte traukia vaikus iš gatvių“, duodamas šansą jiems tapti kažkuo.
Į treniruotę atėjo pakviesta brolio tiesiog pasižiūrėti, palaukti, bet paėmus raketę į rankas iškart gerai sekėsi ir pasiliko. Lietuvoje komandinėse pirmenybėse mergina buvo pasiekusi penktą vietą, tapusi prizininke ir nugalėtoja turnyruose.
Prie stalo teniso prisidėjo ir bėgimas, kasdien įveikiant po 10–15 kilometrų.
Metus Laura dalyvavo stipriausioje Lietuvoje imtynių komandoje, tačiau patyrusi sunkią traumą turėjo paliktį šią sporto šaką. Tas pusmetis jos gyvenime buvo sunkiausias, tik didelis medikų palaikymas ir ambulatorinis bei sanatorinis gydymas padėjo atsitiesti.
„Jeigu ne greita gydytojų reakcija, tikriausiai dar reiktų ne vienos operacijos,“ – pripažįsta joniškietė.
Atrado save tarp kanojininkų
Šiuo metu Laura jaučiasi tarsi namuose, atradusi save kanojininkų komandoje. Du pastaruosius mėnesius ji dalyvavo sunkioje stovykloje Šiauliuose, kad taptų kanojininke, kuri galės ginti Lietuvos vardą ir užsienyje. O su Joniškio jaunimo komanda šalyje iškovojo antrą vietą.
„Sportas sunkus ir reikalaujantis daug kantrybės, tačiau jis lyg antras kvėpavimas, be jo nebematau savęs. Didžiąją gyvenimo dalį jam paskyriau ir dabar skatinu mažus vaikus sportuoti. Ieškome rėmėjų, kad galėtume išvykti į stovyklas, kurios kainuoja nemažus pinigus ir yra ne visada finansuojamos, o juk apranga ar net atsigavimas po varžybų sportininkui yra labai svarbi gyvenimo dalis. Ačiū „Rūtos“ šokolado fabrikui, kuris buvo prisidėjęs prie mano rėmėjų sąrašo,“ – pasakoja mergina.
Nors sportas dabar užima didžiąją merginos gyvenimo dalį, ji save realizuoja ir įvairiuose socialiniuose projektuose, visuomeninėje veikloje, tad pažįstami kartais su nuostaba klausia: „Aktyvistė, sportininkė, ir dar geros širdies, iš kur tavyje toks retas mišinys?“
Sergančiai mergaitei dovanojo plaukus
Prieš metus juosmenį siekiančias kasas Laura Samulionytė nurėžė trumpai. Ne dėl madingos šukuosenos, o norėdama padėti vienuolikos metų vėžiu sergančiai mergaitei, kuriai pagamintas perukas.
Laura prieš kelerius metus nusprendė lankyti Vilniuje klinikose gydomus vėžiu sergančius vaikus, nes norėjo dalį savęs išdalinti silpnesniems, patyrusiems didžiulius išbandymus ir galbūt nusivylusiems.
Kraujo vėžiu serganti vienuolikmetė nuo pirmo susitikimo įsikibo į Lauros ranką ir paprašė: „Noriu, kad būtum mano sesė“. Susigraudinusi vyresnioji draugė pažadėjo išpildyti troškimą, jeigu mažoji labai stengsis pasveikti. Taip sudarė sutartį, kurią įtvirtino graži bičiulystė, puoselėjama joniškietei vis lankantis ligoninėje.
Artimieji negalėjo patikėti
Kadangi vienuolikametės pagrindinė svajonė buvo vėl turėti po chemoterapijos prarastus plaukus, Laura iškart pasiryžo puoselėtus, ilgai augintus savuosius padovanoti.
Jos sprendimas taip nustebino kirpėjas, kad net dviejose kirpyklose atsisakė prašymą išpildyti. Trečioje mergina griežtai pareikalavo: arba kerpat, arba pati juos nurėšiu. Kai išmatavo kasą, jos ilgis siekė 110 centimetrų.
„Artimieji, pamatę mane be plaukų, liko šokiruoti. Buvau jiems apie savo ketinimą užsiminusi, bet visi galvojo, kad tai tik kalbos. Anksčiau retsykiais vos leisdavau patrumpinti plaukų galiukus. Bet plaukai juk ne koja, ataugs. Iš aplinkinių sulaukiau visokių reakcijų – buvo ir patyčių, bet palaikančių daug daugiau nei tikėjausi. Kitų nuomonė šiuo klausimu man nebuvo ir nėra labai svarbi. Mokykloje visada turėjau „kovingo vaiko“ statusą, neleisdavau tyčiotis nei iš savęs, nei iš kitų. Kiekvienas turi teisę būti mylimas ir gerbiamas, nesvarbu, ar jis homoseksualus, ar heteroseksualus, tamsiaodis ar mulatas. Svarbu, kas žmogaus viduje, jį turime brandinti ir kurti,“ – kalbėjo 17-metė.
Dėmesys ir senjorams
Bendravimas su leukemija sergančia mergaite, jungimasis į įvairias veiklas nulėmė, kad L. Samulionytė tapo ir Rimanto Kaukėno fondo, kuris rūpinasi onkologinėmis ligomis sergančiais vaikais atstove Šiauliuose. Prie Fondo Šiauliuose organizuotos Stasio Šalkauskio išminties šventės–labdaros vakaro, per kurį surinkta lėšų paramai, mergina prisidėjo labdaringa iniciatyva.
Joniškietė dėmesio skiria ne tik vaikams, bet ir kitai dažnai pamirštamai grupei žmonių – senjorams, kurie gyvenimo rudenį leidžia senelių namuose. Pati ne kartą lankiusis tokiuose Joniškio parapijos namuose „Santara“, rugpjūtį organizavo vietos jaunimą pasibūti kartu su vyresniąja karta, pasikvietę vokalinio kolektyvo „Ramulė“ nares. Vaikai susitikimui ruošėsi: kas nupiešė piešinį, kas kepė pyragą.
„Manau, jaunimui reikia perlipti per savo išankstinius įsitikinimus ir nebijoti atvykti aplankyti senjorų, jie duoda labai daug patirties, atskleidžia istorijų, pasakojimų. Mums tai naudinga, o jie jaučiasi vertinami ir mylimi, – įsitikinusi Laura. – Dažnai dalyvauju įvairiose akcijose, mitinguose, diskusijose, aptarimuose. Man rūpi žmonių gerovė, bet ką galiu pakeisti, kai pati nieko neišmanau? Todėl stengiuosi plėsti akiratį, tobulinti save. Jaunimui trūksta gerų pavyzdžių, motyvatorių. Pati didžiuojuosi galėdama įkvėpti dalį jaunų žmonių, bet kartu jaučiu ir milžinišką atsakomybę atrodyti bei elgtis nepriekaištingai. Vistik pirmiausia visiems sakau, kad svarbu būti savimi, mylėti ir vertinti šeimą, jos tradicijas, vertinti gyvybę.“
Emigracija – skaudi tema
Joniškietė sako esanti patriotė, širdyje žodis „Lietuva“ jai susideda iš žmonių, pasiruošusių atiduoti viską, kad išsaugotų nepriklausomybę. Jai skaudi tema ir emigracija, nes daugelis bendraamžių ir bendraminčių nori išvykti, nematydami perspektyvos ir pragyvenimo šaltinio savoje šalyje.
Laura: „Svarstau apie studijas užsienyje ir aš, o esant galimybei norėčiau grįžti ir paskirti save darbui Lietuvoje. Tačiau neperšokus griovio nesakau „op“, nes niekada nežinai, kaip viskas pasisuks.“
Asmeninio albumo nuotr.
Laura Samulionytė prieš kelerius metus nusprendė lankyti Vilniuje gydomus vėžiu sergančius vaikus ir vienai 11-metei padovanojo savo kasą, kad jos netekusiai ligoniukei būtų pagamintas natūralių plaukų perukas.
Šiuo metu Laura, mokydamasi Panevėžio Raimundo Sargiūno sporto gimnazijoje, save atrado kanojininkų komandoje.
Laura (antroje eilėje trečia iš dešinės), siekdama kartų bendravimo, subūrė jaunimą, pakvietė „Ramulės“ folkloro kolektyvo nares, ir aplankė senelius Joniškio parapijos senjorų namuose „Santara“.