Sodininkas su fotoaparatu

Sodininkas su fotoaparatu

Sodininkas su fotoaparatu

Linkaičių kaime (Joniškio rajonas) gyvenantis sodininkas Rimantas Stankūnas daug metų iš rankų nepaleidžia fotoaparato. Gamtą įsimylėjęs vyras norėtų užfiksuoti visus Joniškio krašto augalus, gyvūnus ir paukščius.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Fotografuoja po kojomis ir virš galvos

Rimantas Stankūnas nuo vaikystės per objektyvą žvelgia į gamtos pasaulį. Žmonės jį pažįsta kaip sodininką, pardavinėjantį vaismedžius ir vaiskrūmius, o pats vyras teigia esąs „paprastas žmogelis, turintis fotoaparatą, bet fiksuojantis ne užstalės vaizdus, o visa, kas po kojomis arba virš galvos“. Jo tūkstantinėje skaidrių ir nuotraukų kolekcijoje į atskirus dėklus suskirstytos gyvūnų, paukščių, vabzdžių, vorų, augalų, grybų nuotraukos.

„Teko man ant smėlio kepti ir pelkėse skęsti iki kaklo. Daug po Lietuvą važinėju, visur su savimi fotoaparatą gabenu. Būna, kad jį net užmirštu iš automobilio išsiimti. Kažkas iš pažįstamų kartą pasakė: pirksiu satelitą, ateina vasara, atostogos, bus ką žiūrėti per televizorių. Aš tokio požiūrio nesuprantu, manau, žemiau jau neįmanoma kristi,“ — tiesmukai susirinkusiems į Jono Avyžiaus viešąją biblioteką pasižiūrėti fotografijų dėstė jų autorius R. Stankūnas.

Gyvūnai, paukščiai, grybai, augalai...

Nuotraukose — mėlynės, žalčialunkio, bajorės, karklavijo žiedai ar uogos, užrietusi galvą gieda lakštingala; iš labai arti, kad atrodo, jog snapu beldžia į langą, pozuoja dagilis, gamtininko laikytas rankoje Ventės rage; per lauką skuodžia fazanas, šoka gervės, skrenda žuvėdros, kormoranai stypso ant apmirusių medžių šakų, apsnigtas gandras tupi lizde (irgi Ventės rage, žiemojantis ne vienerius metus), purpleliais, tarsi Kalėdų žaisliukais nusagstytas, giriasi žiemai lapus numetęs krūmas. Anot Rimanto, atrodo, kad šių mažų paukštelių nė viename rajone nėra tiek daug, kaip Joniškyje. Štai, Šilutėje pasitaiko vos vienas kitas purplelis, Kaune jų irgi retai pamatysi.

O štai pėdina kurapkos, lizde išrikiuoti kiaušiniai, žvejoja jūriniai ereliai, pozuoja juodasis strazdas, keršulis — didysis balandis, kurį sodininkas fotografavo savo namuose per lango stiklą.

Fotografuojantis sodininkas sako net iki sausio vidurio didžiųjų šalčių matęs likusių varnėnų, strazdų. Joniškio soduose keli šimtai jų gyveno. Tai — požymis, kad klimatas šyla, nes vaikystėje būsimasis gamtos vaizdų medžiotojas jų žiemą nematydavo.

„Fotografuoju gamtą, dažniausiai stambiu planu, kartais padarau panoraminių nuotraukų ar kokį portretą, bet labiausiai mėgstu fiksuoti atskiras gyvūnų, paukščių, vabzdžių, augalų, grybų rūšis. Turiu tikslą surinkti jas visas, gyvuojančias, augančias Joniškio rajone. Kai klausia, kam man to reikia, sakau — sau. O gal kam nors ateityje pravers,“ — svarsto R. Stankūnas.

Vyras floros ir faunos rūšis ne tik fotografuoja, bet ir jomis domisi, pažįsta. Sako, kartais paspaudęs fotoaparato mygtuką ir pagavęs nežinomą „objektą“, informacijos literatūroje turi ieškoti pusę metų, kol pagaliau randa atsakymą, kas tai.

Vyras su fotoaparatu kartais praleidžia ir dalį nakties, nes būtent tamsiuoju paros metu skraido daug įvairių rūšių drugelių. Jį traukia saulėlydžiai, saulėtekiai, šerkšno grožis. Ta pati pušelė kelyje tarp Joniškio ir Šiaulių užfiksuota keliolika ar net keliasdešimt kartų, bet visada atrodo kitokia, atpažįstama tik pagal siluetą.

Pažinos gamtą nuo vaikystės

R. Stankūnas šmaikštauja buvęs neprižiūrimas vaikas, laisvas veikti, ką nori, todėl klaidžiodavo po mišką vienas, grybaudavo, žvejodavo. Paskui ėmė fotografuoti. Pirmas fotoaparatas buvo „Smena— 8“. Vėliau, dirbęs visą vasarą, sugebėjo nusipirkti “Zenitą“. Vaikas augte suaugo su gamta, ją pažino ir susipažino įvairiais būdais. Kartą paragavo žalčialunkio uogų. Po to paskaitė, kad nuodingas, gali dantys išbyrėti. Išsigando. Dabar juokiasi, matyt, tiesa buvo, nes dantys byra.

Kitą sykį pasigavo gluodeną ir parodė iš miesto atvykusiam pusbroliui, kuris tokių gyvių nebuvo regėjęs. Berniukas taip išsigando, kad pusę dienos ratais ėjo, Rimantas jo niekaip negalėjo prisišaukti.

Autorės nuotr.

GANDRAS: Atsklendžia gandras iš fotografijos.

GIESMĖ: Fotografas mėgėjas užfiksavo giedantį paukštelį.

PASIRINKIMAS: Rimantas Stankūnas sako, kad fotoaparatu fiksuoja ne užstalės įvykius, bet tai, kas gamtoje po kojomis arba vrš galvos.

RŪŠYS: Rimantas Stankūnas stambiu planu fiksuoja visas gyvojo pasaulio rūšis, tarp jų ir vabzdžius. 

Nuotraukos iš Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos archyvo

SODININKAS: Rimantas Stankūnas (dešinėje), pademonstravęs fotografijas, priminė esąs sodininkas ir pakvietė į susitikimą bibliotekoje atėjusius žmones pasivaišinti obuoliais.