
Naujausios
Skaičiuoja ne metus, o auginamas gėles
Akmenės rajono Pašakarnių kaime gyvenanti 77 metų gėlininkė Rasma Vasiliūnienė įsiminė patarimą: neskaičiuok savo metų, o skaičiuok, kiek augini gėlių rūšių ir stenkis kuo daugiau auginti.
Kardelių, kurie liaudyje vadinami gladijolėmis, akmeniškė kasmet užaugina 90 rūšių. Išvestų Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Rusijos selekcininkų ir iš jų įsigytų pagal katalogus.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
„Gėlės su manimi – nuo pat mažens“, – sakė R. Vasiliūnienė, visąlaik gyvenanti tuose pačiuose Pašakarniuose.
Buvo ketverių metukų, kai 1944-aisiais iki pamatų sudegė šeimos namai. Kol pavyko atstatyti, keliolika metų gyveno senelių sodyboje. Su gėlių darželiais.
Juos itin pamėgo. Tad tėvams sugrįžus ant savo žemės, aplink naujus trobesius Rasma ėmė puoselėti gėlynus.
„Kai iš gegužinės į namus parlydėjo būsimas vyras, pamatė daugybę tuomet populiarių piliarožių, aišku, jurginų ir pagalvojo: tai niekuomet nesibaigs, – taip paatviravo po daugybės metų, kai jau buvome sukūrę šeimą“, – mena R. Vasiliūnienė.
Dirbo statybų organizacijose buhalterinius darbus, o pailsėdavo namuose savo gėlynuose.
Įsijungė į rajono gėlininkų susivienijimą, kuriam priklausė apie 40 narių.
„Dabar prekybos centruose gali pirkti gėles, o seniau jų parūpindavo tik gėlininkų susivienijimas – ir dėl to buvo vertinamas“, – sakė R. Vasiliūnienė.
Kai vaikai sukūrė šeimas, kai palaidojo vyrą, – viena namuose likusi moteris dar labiau atsidėjo pomėgiui.
Pastaruosius keliolika metų apsiribojo tik kardeliais. Priežastis – susižavėjimas Latvijoje gyvenančio gėlių selekcininko Visvaldo Vinkelio kuriamu gėlių pasauliu.
Latvio išvestų kultūrinių veislių kardelių žiedų grožį pirmiausia pamatė kataloguose. Pagal juos išsirinktų rūšių svogūnėlius akmeniškė ėmė užsisakinėti ir gauti pašto siuntose, ėmėsi auginti.
Po kelerių metų apsisprendė susitikti su selekcininku.
Sūnus vežė iš korespondencijos žinomu adresu už Bauskės, bet neįsivaizdavo paieškų kaip džiunglėse.
Kai per karklynus, pelkynus prasimušė – nušvito kelių dešimčių hektarų želdynų oazė. O viduryje tik du pastatai, Didysis – užuovėja žiedams, džiovykla svogūnėliams ir selekcinei veiklai, mažesnis – technikai.
„Penkias valandas truko pokalbis, nors pirmąkart matėme vienas kitą,– mena R. Vasiliūnienė. – Pakerėjo žmogaus atvirumas kaip ką auginti, tręšti – jokių asmeninių atradimų paslapčių“.
Akmeniškė pajuto esant pasiaukojimą grožiui. Turi apie 500 veislių kardelių, tarp jų – kelios dešimtys paties išvestų. Žmona atsidėjusi vilkdalgiams, turi apie 350 veislių.
Selekcininkas įkopęs į devintą dešimtį metų amžiaus. Akmeniškė, būdama vos keleriais metais jaunesnė, paatviravo:
„Man jau reikėtų sustoti, nebeplėsti gėlynų“.
„Skaičiuok ne savo metus, o kiek veislių pas tave yra“, – patarė V. Vinkelis.
Šiemet jis bičiulę paskatino – pavasarį atsiuntė naujausios veislės kardelio „Raudonasis milžinas“ svogūnėlį. Veislė bus pristatyta tik 2018 metų kataloge, o akmeniškei jau pavyko užauginti vieną gėlę – iki pečių, su daugiau kaip dviem dešimtimis sukrautų žiedelių.
R. Vasiliūnienė gėlyne turimas 90 veislių atskiria pagal žiedų spalvą ir formą. Ne iš užrašų pasako pavadinimus. Daugelis selekcininkų juos yra suteikę pagal asociacijas su konkrečiais daiktais. Pavyzdžiui, Rusijoje išvesti „Saksofono garsai', „Dainuojantys fontanai“, „Šokoladinė“.
V. Vinkelis labiau susieja su gamta, pavyzdžiui, „Aviečių laukas“, „Žiedų laikas“, „Alyvų milžinas“, „Spanguolių karamelė“, „Spanguolės Sacharoje“.
Tai mieliau ir lietuviams. Kai kardeliui suteiktas pavadinimas „Paparčio žiedas“.
Estijos selekcininkų pavadinimų akmeniškė neverčia į lietuvių kalbą, pavyzdžiui kardelių „Divinitij“.
Iš Lenkijos atkeliavusi veislė su įvairiakalbiams suprantamu žaismingu žodžiu pavadinime „bambino“.
Būtų nesuprantama, jei gėlėms selekcininkai nesuteiktų moterų vardų. Ir auga „Solveiga“, „Doloresa“. Neapsieita be jausmų įvardijimų, tad stiebiasi ir „Pirmoji meilė“.
„Kai vaikštai tarp įvairiaspalvių lysvių, tie pavadinimai, atrodo, nukelia lyg į kitą pasaulį, lyg nebe Pašakarniuose“, – sakė gėlininkė.
Petro Ciplijausko iš Kauno veislė „Vakaro žara“ išskirtinė leidžiantis saulei, kai nuo jos šviesos žiedynas atrodo lyg gintaro stulpas.
Gėlininkė žiedus vertina ir iš praktinės pusės. Kiek bežavėtų „Saksofono garsų“ grožis, bet vos pūsteli stipresnis vėjelis – nubyra apatiniai žiedeliai.
Tačiau būtent šis užaugintas žiedas R. Vasiliūnienei pelnė pirmuosius laurus gėlininkų vertinamoje respublikinėje kardelių ir jurginų parodoje 1997-aisiais – komisija skyrė daugiausiai balų.
Kardelį „Auksinė antilopė“ akmeniškė vadina selekcininkų darbo broku. Motyvuoja: „Kadangi žiedas didelis, masyvus, o kai prilyja – amen, nulūžta, nes kotas beprotiškai plonas.“
Tačiau tokie praradimai nesmukdo gėlininkystės. Tuo tarpu iki to netoli, kai rudenį ruošiami svogūnėliai – kad būtų iš ko užauginti naujus žiedus kitą sezoną.
Pirmas svogūnėlių džiovinimas katilinėje 25-30 laipsnių temperatūroje trunka bemaž 3 savaites. Po dešimties dienų reikia išrinkti mažuosius svogūnėlius ir senuosius, o likusius geruosius dar mėnesį džiovinti tokioje pat vienodoje temperatūroje.
Po to viskas pernešama į gerai vėdinamą patalpą, saugant nuo pelėsių.
„Tiksliai turi tvarkytis: kad nesupainiotum veislių, kad išliktų daigumas – o aš vis pajėgiu taip duotis“, – sakė R. Vasiliūnienė.
Ji kardelius pristato į gėlių parduotuves. Pati pardavinėja turguje tuomet, kai vienu metu labai daug išsiskleidžia žiedų. Pastaraisiais metais pirkėjai patys atvažiuoja į sodybą, iš anksto užsisakę. Dažnai tie, kurie kartas nuo karto gėlėmis išpuošia savo namus.
„Anksčiau niekada neįsivaizdavau, kad tam galima išleisti didelius pinigus“. – sakė gėlininkė.
Autoriaus nuotr.
Rasmos Vasiliūnienės kardeliai pirmą kartą daugiausiai balų pelnė respublikinėje parodoje 1997-aisiais.
Praėjusią savaitę Pašakarniuose pražydo kardelis „Raudonasis milžinas“, kurį išvedė latvis Visvaldas Vinkelis, bet dar nespėjo įtraukti į katalogą – pasirodys 2018-aisiais.
Keliolika metų Pašakarniuose auginami vien kardeliai – iš viso 90 veislių.
R. Vasiliūnienės troboje žydi ir tradicinės lietuvių gėlės.