Šiaulietė Europos petankės čempionate iškovojo bronzą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulietė Eugenija Karbočienė iš Europos petankės čempionato dvejetų varžybų grįžo su bronzos medaliu. Tai – aukščiausias lietuvių pasiekimas per visą petankės žaidimo mūsų šalyje istoriją.
„Šiaulių“ petankės klubo atstovė Eugenija Karbočienė iš Europos petankės čempionato parsivežė bronzos medalį. Tai pirmas toks aukštas pasiekimas Lietuvos petankės istorijoje. Devynerius metus petankę žaidžiančiai šiaulietei šis pasiekimas ir džiugus, ir netikėtas, juolab kad į čempionatą Eugenija pateko laimingo atsitiktinumo dėka.

 

Žingsnis po žingsnio link medalių

Europos petankės vienetų, dvejetų ir mišrių dvejetų čempionatas vyko liepos 13–17 dienomis Nyderlanduose Hertogenboso mieste.

„Nepaprastai gražus žalias miestas. Čempionatas vyko pačiame miesto centre, iškilmingai, labai sumaniai įrengtose aikštelėse, priešais nuostabią katedrą, kurios varpai skambėdavo kas pusvalandį“, – įspūdžiais dalijasi E. Karbočienė.

Pasak šiaulietės, tai buvo pirmasis tokio formato Europos čempionatas, kur startavo vienetai, dvejetai ir „miksai“. Pasaulyje tokio formato petankės čempionatai vyko jau keturis kartus.

„Man teko dalyvauti dviejuose pasaulio čempionatuose ir galiu pasakyti, kad šis Europos čempionatas juos pranoko. Labai gerai suorganizuotas, didžiulė pagarba žaidėjams, renginio vedėjai labai profesionaliai pristatė visus žaidėjus. Buvo pakili, šventinė atmosfera“, – pasakoja šiaulietė.

Čempionatas prasidėjo merijoje, kur buvo ištraukti varžybų burtai. Čia galėjo dalyvauti ir žaidėjai, ko paprastai kituose čempionatuose nebūna. Po burtų traukimo vyko šventinė dalyvių eisena iki petankės aikštelių. Maloniai nustebino miestiečių ir miesto svečių dėmesys, plojimai, sveikinimo šūksniai.

Čempionate dalyvavo dvidešimt šešių valstybių komandos. Lietuvai atstovavo keturi geriausi mūsų šalies petankės žaidėjai: Almantas Burneika, Paulius Bagdanavičius, Irma Bagdanavičienė ir Eugenija Karbočienė.

E. Karbočienė dalyvavo vienetų ir kartu su Kauno petankės klubo „A3“ žaidėja Irma Bagdanavičiene moterų dvejetų varžybose.

Dvejetų varžybose lietuvės vienintelės iš Baltijos šalių užėmė aukštą trečiąją vietą.

Kvalifikacijos etape Lietuvos moterų dvejetas iškovojo tris pergales iš penkių galimų (Lenkijos atstoves įveikė 13:5; Graikijos – 13:4; Slovakijos – 13:7) ir pateko į aštuntfinalį, kuriame rezultatu 13:7 įveikė Latvijos komandą.

Pačios sunkiausios lietuvėms buvo ketvirtfinalio rungtynės, kuriose susitiko su Suomijos komanda. „Buvome įkritusios į duobę. Suomės pirmavo 10:7, reikėjo jas vytis. Gerai, kad ketvirtfinalyje jau nefiksuojamas laikas, žaidžiama iki 13 taškų. Susikaupėme ir nugalėjome 13:10“, – prisiminusi saldžią pergalę šypsosi Eugenija.

Pusfinalyje Eugenijai ir Irmai teko pripažinti Monako komandos pranašumą (2:13), kuri ir tapo moterų dvejetų Europos čempione. Lietuvėms buvo įteikti moterų dvejetų Europos čempionato bronzos medaliai. Apdovanojimų metu jos pristatytos kaip čempionato staigmena, nes Lietuvoje yra tik 90 licencijuotų petankės žaidėjų, kai kitose šalyse – šimtai ir net tūkstančiai.

„Aš Lietuvos vienetų čempionate dvejus metus iš eilės buvau antra, tačiau Lietuvos čempionė į Europos čempionatą negalėjo vykti. Taigi laimingo atsitiktinumo dėka patekau į komandą ir labai džiaugiuosi tokiu aukštu ir netikėtu mūsų pasiekimu. Nei latvėms, nei estėms nepavyko taip aukštai užkopti. Važiavom tiesiog žaisti, parodyti, ką galim, ir žingsnis po žingsnio iškovojome bronzos medalius“, – pasiekimu džiaugiasi šiaulietė.

Vienetų rungtyje E. Karbočienė kvalifikaciniame etape pelnė dvi pergales: prieš Škotijos ir Lenkijos atletes. Susitikime su Anglijos atstove šiaulietė turėjo pripažinti varžovės pranašumą 11:10. Šis rezultatas suteikė galimybę dalyvauti vienetų Tautų taurės varžybose, kuriose E. Karbočienė pelnė penktąją vietą.

Dirba ir raumenys, ir galva

„Žaidžiant petankę reikia daug susikaupimo, mokėjimo skaityti, ką priešininkas daro ar darys, įvertinti savas ir priešininko galimybes, pasinaudoti jo klaidomis ir palenkti rezultatą į savo pusę“, – žaidimo subtilybes vardija šiaulietė.

Be to, žaidžiant šį žaidimą reikia gebėti koncentruoti dėmesį, valdyti savo raumenis, metimo jėgą, įvertinti aikštelės paviršių. Taigi, petankėje derinami fiziniai ir protiniai įgūdžiai.

Nors visą gyvenimą dirbo sporto srityje, tačiau apie petankę E. Karbočienė sako nieko nežinojusi, kol prieš devynerius metus Voldemaras Barakauskas, vienas iš petankės klubo „Šiauliai“ įkūrėjų, pakvietė sudalyvauti petankės varžybose.

„Mudu su vyru (Jonu Karbočiumi – aut. pastaba) nusprendėme pabandyti. Varžybose dalyvavo per dvidešimt komandų iš Lietuvos ir Latvijos, ir mes užėmėm priešpaskutinę vietą, – prisiminusi juokiasi E. Karbočienė. – Stebėjomės, kaip kiti taip gerai valdo kamuolį, o mums jis rieda, kur nori. Po šio pirmo susitikimo su petanke atsirado begalinis noras išmokti geriau žaisti, kad kamuolys manęs klausytų.“

Eugenija Karbočienė atstovauja „Šiaulių“ petankės klubui, kurį prieš beveik du dešimtmečius įkūrė Remigijus Bielskis ir V. Barakauskas, ir jau antri metai eina klubo prezidentės pareigas.

„Aridanas Jankauskas, Ričardas Balčiauskis, Evaldas Kievišas – geriausi mūsų žaidėjai, kurie iš varžybų visada grįžta prizininkais. Mūsų perspektyvi jauna žaidėja Andra Ivaniuščenko vasaros pradžioje atstovavo Lietuvai Ispanijoje vykusiame Europos moterų petankės čempionate ir pateko į geriausiųjų šešioliktuką“, – geriausius klubo žaidėjus vardija E. Karbočienė.

„Šiaulių“ klubo žaidėjai treniruojasi prie Talkšos ežero įrengtoje petankės aikštelėje ir kiekvieną trečiadienį nuo 18 valandos kviečia prisijungti visus norinčius išmokti žaisti šį azartišką žaidimą.

„Šį žaidimą gali žaisti bet kokio amžiaus žmonės. Jis tinka ir pramogai, ir sportui. Šį žaidimą galima žaisti ir ant asfalto, ir ant žolės, ir ant smėlio“, – sako Eugenija.

Didžiausia problema – treniruotės žiemą, nes tam šiauliečiai neturi specialių patalpų.

„Pietiečiai šioje sporto šakoje turi didelį pranašumą, nes ištisus metus gali treniruotis lauke. Mums žiemą reikia patalpų, tačiau Lietuvoje turbūt nė vienas klubas jų neturi, glaudžiasi, kur gali“, – sako Eugenija.

Neturi „Šiaulių“ klubas ir trenerio, pamokų ieško internete, patirties semiasi vieni iš kitų ir daug treniruojasi.

„Manau, kad rezultatas priklauso nuo to, kiek tu darbo įdedi. Neužtenka ateiti į aikštelę pasižaisti, reikia daug dirbti ir savarankiškai, šlifuoti kiekvieną technikos elementą“, – įsitikinusi sportininkė. E. Karbočienė viliasi, kad pasiekti aukšti rezultatai Europos čempionate prisidės populiarinant petankės sporto šaką ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje.