Šaukšteliai į kolekciją keliauja iš viso pasaulio

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Tarp visų ne tik spalva išsiskiria šaukštelis – smuiko raktas
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos skaityklos ekspozicijoje veikia joniškietės Dianos Balnienės suvenyrinių šaukštelių paroda, kurioje eksponuojama daugiau kaip šimtas skirtingų egzempliorių. Iš viso moteris iki parodos parengimo turėjo 121 šaukštelį, tačiau jau kalbėdama su „Šiaulių kraštu“ ji skaičiavo, kad artimiausiomis dienomis kolekcija pasipildys dar dviem suvenyrais.

Šaukšteliai iš Turkijos, Rusijos, Latvijos, Prancūzijos, Norvegijos, Didžiosios Britanijos, Maltos... Vardinti galima būtų dar daug šalių. Vieni keramikiniai, kiti mediniai, bet daugiausia – gaminti iš metalo, dažyti, puošti gintaru, stikliukais, raižiniais, dekoruoti įvairiausiomis detalėmis, pavyzdžiui, smuiko raktu, lyg būtų specialiai kurta muzikantui arba vėliavėlėmis, herbais, primenančiais, kokiai šaliai atstovauja.

Akį itin traukia šaukštelių rinkinys su Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos atstovų atvaizdais.

„Mano vaikystės draugė iš Anglijos baigia supirkti visus tos serijos šaukštelius. O aš pati kažkada būdama Madam Tiuso vaškinių figūrų muziejuje nusifotografavau prie princesės Dianos skulptūros. Dvi Dianos – vienoje nuotraukoje, – juokiasi Diana Balnienė. – Visi tie šaukšteliai man brangūs, mieli, bet gal labiau išskirtinis – didesnis, platesnis antikvarinis šaukštelis iš Norvegijos, būtent antikvariate ir pirktas, su Norvegijos žemėlapio atvaizdu.“

Joniškio ligoninėje dirbanti moteris kolekcionuoti šaukštelius pradėjo 2012 metais, kai viešėdama pas dukrą su vyru Vaidotu užsuko į suvenyrų parduotuvę ir pamatė jai labai kritusį į akį egzempliorių.

„Tuo metu galvojau, gal daugiau ten nenuvyksiu, bus gražus prisiminimas. O toliau pakeliui namo kelte iš Švedijos į Rygą jau nusipirkau kokius penkis švediškus šaukštukus. Pamatė draugės, kad turiu, pradėjo ir jos dovanoti, ir artimieji, giminės. Dabar turiu jau 121 šaukštelį, kurie visi skirtingi. Šiuo metu laukiu dar lauktuvių parkeliaujant vieno šaukštuko iš Sakartvelo, o kito – iš Kanados“, – pasakoja joniškietė.

D. Balnienė sako vaikystėje rinkusi muiliukus, puodelius, bet jiems daug vietos reikia. O šaukšteliai ne tik bibliotekoje gražiai eksponuojami. Namuose juos laiko dailiame rėme, kurį pagamino vienos bičiulės tėvas, puikus stalius. Moteris pasakoja, kad vyras Vaidotas visus svečius pirmiausia prie to rėmo ir veda, kad apžiūrėtų kolekciją. Ir niekas iš pažstančių, artimųjų nebesistebi moters pomėgiu. Juk gražu.

Tiesa, tas grožis labai įvairiai kainuoja. Štai, Dubajuje šaukštelis pirktas už vieną dolerį, o kol kas brangiausias egzepliorius atsiėjo 17 eurų.