...regėti, girdėti, užuosti, lytėti, ragauti…

VE nuotr.
Fotomenininkė Viktorija Vaišvilaitė dalijasi fotografijomis iš savo archyvų ir mintimis, kaip pastebėti, patirti ir įamžinti ypatingas akimirkas.

Fotokamera - kaip stebuklingas raktelis. Kai ją laikau rankose, aplinkinis pasaulis ima vertis naujai. Patenku į kitą budrumo būseną, pojūčiai paaštrėja, akimirkos ištįsta.

Fotografija man - ir laimėje, ir nelaimėje. Branginu ir į albumus klijuoju fotografijas anaiptol ne tik prisiminimams išsaugoti. Jos yra mano atskiras pasaulis, į kurį norisi nerti ne tam, kad būtinai sužadintų buvusias patirtis, bet dėl galimybės įsisupti į paveikslo atmosferą ir joje skleistis, svajoti, leistis nešamai vis tolyn. Tuomet įprastos laiko nuovokos nelieka, susiveja visos prasmės - ir paveikslo, ir to gyvenimo, kuris buvo iki jo ir po jo.

Taip jau yra su manimi - aš ir vienos dainos galiu visą dieną klausyti, ir viename paveiksle apsigyventi. Nedrįstu visų į tai vilioti, bet labai noriu pasidalinti vienu žaidimu, kuris galėtų suteikti daug malonumo mėgstantiems keliauti ir fiksuoti akimirkas.

Pojūčių žaidimą pasiūliau savo šeimai kelionių metu. Gimus vaikams supratau, jog pamėgau pasaulį patirti ne tik savimi, bet ir per juos. Tai, kas rūpi jiems, - man dvigubai įdomu. Ilgainiui pastebėjau, jog ir kelionėse fotografuoti norisi ne tik pasaulį aplink, bet savo artimųjų santykį su aplinka. Pamažu mūsų albumai prisipildė ypatingų patirčių istorijų, o tam, kad pakurstyčiau mūsų bendrus atradimus, sugalvojau fotografinio žaidimo iššūkį.

Išsiruoši į kelionę - trumputę ar tolimą, ir dairaisi aplinkui, pasitelkdamas visus 5 pojūčius. Fotokamera padeda užsibrėžti tikslą ir paversti patirtį viena sodria akimirka. Ką įspūdingiausio galėtum pamatyti? Koks vaizdas labiausiai sužadina tavo vaizduotę?

O ar pavyktų nufotografuoti garsą? Tik sutelkęs, sukoncentravęs dėmesį imi iš tiesų girdėti. Įdomu keliauti, turint užduotį surasti ypatingų garsų, ne mažiau įdomu ieškoti būdų, kaip apie tai papasakoti vienintele fotoakimirka.

Nuotykiu gali pavirsti ir kvapų paieška. Tegul kvapas tampa įkvėpimu fotografijai.

Santykis su aplinka ypač skleidžiasi liečiant. Man norisi glostyti, čiuopti, priglusti. Štai savo mylimiausią svečią kraštą Islandiją labiausiai pajutau per vėją, glostantį odą ir kedenantį plakus. Man ypač patinka taktiliškos fotografijos, kurios gundo jų paviršiumi braukti ranka.Keliauti ir ragauti - taip pat vienas iš didelių malonumų. Patirti ypatingą skonį gali gurmaniškame restorane, raškydamas vaisių nuo medžio ar gatvės maistą ragaudamas. Jei tokią patirtį paryškinsi gera fotografija, skanumas bus išsaugotas ilgam.