„Raudonos virtuvės“ įkūrėja linki skanaus gyvenimo

Asmeninė nuotr.
Skirmantė Sirevičienė linki skanaus gyvenimo – su prieskoniais, spalvomis ir saiku.
„Maistas yra emocija“, – sako šiaulietė Skirmantė Sirevičienė, tinklaraščio „Raudona virtuvė“ įkūrėja, kasdien gaminanti keturių asmenų šeimai. Skirmantė madų nesivaiko, gamina iš akies ir iš širdies bei dalijasi savo istorijomis.

„Skanaus gyvenimo! – linki maisto tinklaraštininklė. – Kad gyvenimas ir visi metai būtų su prieskoniais ir su saiku – juk be druskos neskanu, bet persūdyti irgi nereikia.“

Kasdienybė virtualioje erdvėje

Idėja dalytis receptais ir kasdienybe Skirmantei kilo netikėtai. Susilaukusi antrojo vaikučio, kaip visos mamos, kažkiek laiko praleisdavo telefone.

„Pagalvojau, kodėl skaitau visokias nesąmones, gal geriau pati ką nors paskelbsiu? – juokiasi Skirmantė. – Už akių užkliuvo dešimt populiariausių tinklaraščių ir socialinių paskyrų temų. Ten buvo sportas (aš visiškai nesportuoju), kelionės (keliauju labai mažai), mados, kosmetika irgi ne mano sritis. O maistas man tinka! Esame keturių asmenų šeima, aš vyras ir du vaikučiai, natūralu, kad tenka gaminti kiekvieną dieną, patinka išbandyti naujus receptus ir idėjas. Dar draugai pradėjo sakyti, kaip skanu, kaip gaminai? Vadinasi, gal ir gerai gaminu, reikia dalytis su visais plačiau!“

Taip prieš ketverius metus feisbuke atsirado „Raudonos virtuvės“ profilis.

Kelias, kol Skirmantė išsigrynino savo temą, buvo vingiuotas, nes maistas – labai plati sąvoka: gali būti kavinių apžvalgos, sveikos mitybos receptai, nauji receptai, restorano šefo lygio patiekalai – krypčių yra visokių. Tuo metu po vaikučio gimdymo išbandė subalansuotos mitybos temą, bet suprato – tai ne jai. Kaip ir salotos.

Galų gale Skirmantė atrado savo sritį: „Raudona virtuvė“ yra skirta skaniam naminiam šeimos maistui.

Kodėl „Raudona virtuvė“? Galvodama, kaip pasivadinti, šiaulietė svarstė, kuo skiriasi nuo kitų. Taigi yra „lengvai išprotėjusi“ dėl raudonų virtuvės aksesuarų! Turi ir raudoną puodą, ir raudonus indus, ir raudoną trintuvą, ir raudoną kavinuką, ir raudoną arbatinuką, o kur dar puodeliai, kamščiatraukis, ir tas raudonas! Tinklaraštininkė žino: jei draugai randa raudoną pjaustymo lentutę, Kalėdų dovana garantuota.

Savo veiklą pradėjusi feisbuko puslapyje, vėliau perėjo į instagramą. Viena iš priežasčių – instagrame draugiškesni, atviresni žmonės: „Feisbuke gali būti garantuotas, kas sulauksi piktumo, instagrame arba patinka, arba praeini pro šalį, kitokia kultūra, man priimtinesnė.“

Kiek pavargo, kol perprato, kaip ir kuo dalytis, kad būtų įdomu kuo didesnei auditorijai. Prisijungdavo kasdien, rodė tai, ką pati gamina ir valgo – ėmė dalytis kasdienybės istorijomis. Dabar turi 16 tūkstančių sekėjų.

„Ten esu aš: ką veikiu, kuo gyvenu, mano kasdienybė. Instagrame yra aktyviausias ir asmeniškiausias mano turinys, ten ne tik receptai, bet ir visas mano gyvenimas“, – sako tinklaraštininkė.

Virtuvės taisyklės

Gamindama Skirmantė laikosi kelių taisyklių: mažiau pridėtinio cukraus, mažiau konservantų, kenksmingų maisto priedų, mažiau perdirbto maisto, mažiau nereikalingų kalorijų, daugiau daržovių, daugiau sezoninių ir vietinių ingredientų.

Madų nesivaiko – gamina tai, ką nori gaminti. Pavyzdžiui, parduotuvėje pamačiusi, kad yra akcija vištienai, gamina vištieną.

„Yra maisto blogerių, kurie dirba principu: dabar reikia pakalbėti apie konkrečią temą, išsikelia užduotį ir vykdo, tai kaip darbas. Mano tema – ką valgau, tą ir rodau. Mano šeimos maistas, dar yra angliškas terminas „comfort food“, vieno puodo patiekalai. Esu pakankamai užimta, dirbu pilnu etatu, turiu papildomų veiklų, auginu du sūnus, natūralu, kad negaliu savo tinklaraščio paversti atskiru etatiniu darbu, jis tiesiog integruojasi į mano gyvenimą. Natūralu – neturėčiau kada vaidinti.“

Supratusi, kad instagramas nėra patogus praeičiai, sudėtinga rasti senus receptus, sukūrė tinklalapį „Raudona virtuvė“, jame yra ir receptų kartoteka, ir daugiau patarimų.

Skirmantei svarbu, kad receptai būtų paprasti, kasdieniai, išbandyti. Jei kažkas nepavyko – taip ir parašo. Kartais žmonėms nereikia detalaus recepto – reikia idėjos.

Pasidalija ir paprastučiais receptais, kuriuos žymi grotažyme „nemoku gaminti“.

„Labai jaučiasi, jei maisto blogeris bando pasukčiauti ir perrašinėja receptus iš angliškų puslapių. Suprantu iš ingredientų, kurie nepopuliarūs Lietuvoje, ir iš matavimo vienetų, pavyzdžiui, puodeliais. Mes matuojame stiklinėmis, gramais, mililitrais.“

Skirmantė naudoja virtuvines svarstykles ir mėgsta skaičiuoti gramais. Ingredientus stiklinėmis nurodo, jei svoris preciziškai nesvarbus arba užtenka proporcijos.

Lietuvoje, sako Skirmantė, maisto blogerių yra daugiau nei įsivaizduojame. Pagrindinė ir pirmoji – visų žinoma Beata. Senas maisto blog'as ir „Nidos receptai“, jei ieško konditerijos receptų, atsiverčia „Saulėtą virtuvę“.

Persipina klasika ir eksperimentai

Skirmantės močiutė buvo puiki virėja – viso kaimo šeimininkė, šeimininkaudavo vestuvėse, laidotuvėse. Nors tai tebuvo jos laisvalaikis – turėjo kitą darbą. Anūkė pas močiutę praleisdavo visas atostogas, matydavo, kaip gaminamas įvairiausias maistas. Įsiminė mėsos vyniotiniai, kurių pati nebeišmoko daryti: kai pradėjo domėtis kulinarija, močiutė jau buvo senyvo amžiaus.

„Mama irgi mėgo gaminti, bet visiškai priešingai. Jei močiutė gamino labai aiškiai, paprastai, gausiai, mama žiūrėdavo kulinarines laidas, visą laiką eksperimentuodavo. Kai buvau vaikas, norėjau paprastų patiekalų, spjaudydavausi ir nevalgydavau visokių cukinijų ir viso kito, – juokiasi Skirmantė. – O pas mane jau yra abiejų kartų susimaišymas, gaminu labai aiškų maistą, o tuo pačiu kartais ir paeksperimentuoju. Mano gamybos principas – pradiniai ingredientai: pienas, mėsa, varškė, miltai, daržovės, kiaušiniai, kaip sakau, maisto produktai, kurie neturi sudėties. Ir dėlioju, kaip išeina.“

Nuolaidžiauti kartais tenka dėl vaikų – tuomet mama pasineria į koldūnų, makaronų ir bulvyčių fri pasaulį.

Skirmantė ne kartą įsitikino: viskas slypi paprastume. Iš pirmo žvilgsnio, atrodytų, puikus, įdomus Azijos virtuvės receptas nesulaukia didesnio dėmesio, o pasidalijus sriuba su frikadelėmis, peržiūrų bumas! Prisimena, kaip viena skaitytoja parašė: maisto blogerių yra ne vienas, bet visi dalijasi tokia, anokia virtuve, o kaip paprastą sriubą išvirti, niekas neparašo.

„Mano mama stebisi, sako, ką tu ten rašai, juk nėra ką rašyti! Sakau, įdėjau, kaip darau naminę mišrainę. Mama toliau stebisi: kas gali nemokėti padaryti naminę mišrainę?! Tave kažkas skaito, kad parodai, kokį sumuštinį ryte valgei?! Bet taip yra!“ – juokiasi tinklaraštininkė.

Skirmantė džiaugiasi, kad pavyko iš šviesaus atminimo močiutės turėto receptų sąsiuvinio persirašyti kelis receptus: vaflių, meduolio su uogiene, žagarėlių. Bet desertų skonis jau ne toks, koks būdavo, kai gamindavo močiutė.

„Būdavo kažkas nuostabaus, o kai pabandai pakartoti, kažkaip ne be tas... Maistas yra emocija, tai nėra tik ingredientai ir patiekalas. Tai – ir vaikystės prisiminimas.“

Prieskonių linija

Vieną dieną Skirmantė sugalvojo, kad reikia ne tik receptų. Kažkas rašo knygas, kažkas išleidžia marškinėlius: nutarė, kad būtų šaunu kurti prieskonius.

Įkūrė devynių rūšių prieskonių liniją. Porą metų intensyviai dirbo, atidarė elektroninę parduotuvę.

„Dabar darbai užgožė. Šioms Kalėdoms dar turėjau prieskonių rinkinių, jie buvo iššluoti, jei Dievas duos, gal dar ir kitoms turėsiu, bet, manau, bus labiau limituoto leidimo, – svarsto Skirmantė. – Mano prieskoniai – be druskos, be E, vien prieskoninės žolelės ir daržovės. Perkant prieskonius parduotuvėje, daugelis yra su druska. Pagal veterinarijos tarnybos nuostatas, ingredientai turi būti išvardyti nuo didžiausio iki mažiausio. Dažnai ant pakelio pirmas žodis būna „druska“ – pirkdami prieskonių mišinį, realiai perkate druską tik už brangiau.“

Skirmantė patiekalus mėgsta pagardinti aštresniais, pikantiškesniais patiekalais – kuminu, kalendra, rūkyta paprika, aitriąja paprika, ciberžole. Jei šeimyna protestuoja, kad per aštru, renkasi druską ir žoleles: raudonėlį, baziliką, čiobrelį, krapus, petražoles, šalaviją. Vasarą nusiskina iš daržo, žiemą pakeičia džiovintomis.

Skanaus gyvenimo!

Artėjantis švenčių maratonas, sako Skirmantė, gali būti lengvesnis, jei teisingai susiplanuosime laiką ir nepamiršime, kad ne pavalgyti susirinkome.

Kol buvo gyva močiutė, važiuodavo pas ją, dabar Kūčias valgo pas mamą. Ant stalo visada būna dvylika patiekalų. Šeima turi aiškų nusistatymą: per Kūčias negalima valgyti nieko, kas yra gyvulinės kilmės, išskyrus žuvį. Tad, gaminant patiekalus, nenaudoja sviesto, pieno, kiaušinių, taukų, majonezo.

Per Kalėdas Skirmantė būtinai kepa „tortą labiau pyragą“ – pyragą su pertepimais. Visada būna ir „rimtas“ patiekalas – antis, naminė žąsis, višta arba didelis kumpis: „Atrodo, sudėtinga, bet iš tiesų lengva – išmarinuoji ir – į orkaitę, o paskui svarbu palaukti keturias valandas.“

Jei bus svečių, gamins užkandukų, sumuštinukų. Užkandžių padėklai Skirmantei labai patinka.

Pernai dėl pandemijos Kalėdos buvo labai vienišos, tikisi, kad šiemet bus kitaip.

„Skanaus gyvenimo! Kad gyvenimas ir visi metai būtų su prieskoniais ir su saiku – juk be druskos neskanu, bet persūdyti irgi nereikia. Linkiu nusispalvinti gyvenimą – gal raudonai, gal kitaip, bet be spalvų irgi negerai. Ir apskritai, kad metai būtų į priekį – laimingesni, kad laisvės būtų daugiau, ligų mažiau. Kad judėtume į priekį!“ – linki Skirmantė.

 

„Raudonos virtuvės“ receptai

Aguonų pyragas

1

Aguonų mėgėjams šis pyragas bus tobulas! Galima kepti tiesiog kaip pyragą, o galima supjaustyti į keletą blynų, sutepti su įdaru, ir gausis šventinė versija – beveik tortas. Dažniausiai kepu Kalėdoms ar Naujiems metams, bet drąsiai rekomenduoju ir kitoms progoms.

Pyragą papuošiau aguonomis ir spanguolėmis, turėjau šaldytų, Kalėdoms labai tiko ta rūgštelė. Žvaigždutės formą padariau taip: iš kartono iškirpau žvaigždutės formą, padėjau ant kremu ištepto ir jau kiek sustingusio viršaus, apibėriau aguonomis, trafaretą atsargiai nuėmiau. Taip gavosi balta žvaigždutė, o kraštuose aguonos. Beliko sudėlioti spanguoles.

Ruošiant tešlą svarbu nepermaišyti. Išplakus baltymus, kitas žingsnis – sumaišyti su kitais ingredientais. Tai darykite šaukštu, jokiu būdu ne mikseriu, kad baltymo putas kuo mažiau suardytumėte. Esu girdėjusi kažkur, kad reikia pasistengti ir panaudoti ne daugiau 50 judesių.

Kokias aguonas naudoti aguonų pyragui? Aš pyliau iš pakelio jau smulkintas. Jei turite paprastas, tai reiktų smulkinti, sumalti.

Ingredientai biskvitui: 7 kiaušiniai, 200 g cukraus, 250 g paruoštų aguonų, 70 g kokosų miltų (naudojau Bionaturalis ekologiškus kokosų miltus), 50 g riešutų (migdolų, bet tinka ir kitokie), 1 šaukštelio cinamono, mažas žiupsnelis druskos.

Kremui: 400 ml riebios grietinėlės (nuo 35 proc. riebumo), 250 g maskarponės (maždaug, galima truputį daugiau ar mažiau), cukraus pagal skonį (aš sunaudojau maždaug 150 g), keli lašai vanilės esencijos

Riešutus susmulkinti kuo smulkiau. Idealu su kavamale, galima ir su trintuvu. Baltymus atskirti nuo trynių. Trynius išsukti su puse (100 g) cukraus. Sudėti smulkintus riešutus, kokosų miltus, cinamoną. Baltymus išplakti su kita puse (100 g) cukraus ir žiupsneliu druskos. Atsargiai sumaišyti aguonas su baltymu ir su trynių masėmis. Nepermaišyti!

Kepimo formą (mano 24 cm skersmens) iškloti kepimo popieriumi ir sukrėsti tešlą. Dėti į įkaitintą orkaitę 170 laipsnių 30–40 min. Patikrinti, ar iškepė, naudokite pagaliuko testą. Išplakti grietinėlę su cukrumi iki standumo. Sudėti maskarponę, kelis lašus vanilės esencijos, išmaišyti. Atvėsusį biskvitą perpjauti į tris dalis ir pertepti kremu. Taip pat kremu užtepti viršų. Papuošti.

Įdaryta antis

1

Įdaryta antis su vaisiais ir vynu – nuostabus aromatas ir puikus skonis! Šia antis drąsiai pretenduoja tapti kalėdinių pietų TOP Nr.1 receptu. Prie įdarytos anties priderinau morkų salotas su česnaku ir skrudintomis saulėgrąžomis. Nieko daugiau nebereikėjo.

Ingredientai: antis, 200 ml raudono vyno (bet skanaus, tokio, kurį gertumėte), dvi saujos vaisių, pvz. apelsinai, kriaušės, džiovintos slyvos, džiovinti abrikosai, 100 g nevirtų ryžių, „Raudonos virtuvės“ paukštienos prieskonių, druskos, alyvuogių aliejaus.

Salotoms: 3 didelės morkos, sauja lukštentų saulėgrąžų, kelios skiltelės česnako, šaukštas majonezo.

Sumaišyti paukštienos prieskonius, žiupsnį druskos ir kelis šaukštus aliejaus. Gauta tyrele gerai įtrinti anties odą ir palikti marinuotis per naktį.

Vyną pakaitinkite puode, bet neužvirkite. Sudėkite į vyną supjaustytus vaisius. Palikite 15 minučių, kad vyno aromatas įsigertų į vaisius ir jie truputį išbrinktų. Tada sudėkite nevirtus ryžius ir išmaišykite.

Gautą įdarą supilkite į anties vidų, prikimškite ją. Su mediniais krapštukais ar siūlu užsiūkite antį.

Kepkite 180° karščio orkaitėje apie 1,5–2 valandas vis palaistant išsiskyrusiomis sultimis ir riebalais. Iš pradžių apie valandą rekomenduočiau kepti uždengus folija ar dangčiu, o vėliau atidenkite, kad paskrustų odelė.

Morkas sutarkuokite, suberkite keptuvėje paskrudintas saulėgrąžų sėklas, įspauskite česnako skilteles, įdėkite majonezą ir išmaišykite.

Spanguolių padažas

1

Kas labiausiai tinka per Kalėdas prie anties? Taip, spanguolių padažas! Padažas tinka ne tik prie anties: puikiai derės su varškės sūriu, ant kepto kamambero sūrio, su kitomis paukštienos rūšimis, netgi tiesiog ant skrudinto batono (arba čiabatos) riekės.

Turbūt sunkiausia spanguolių padažo nepaversti tiesiog spanguolių uogiene. Virimo principas labai panašus, konsistencija panaši, sudedamosios dalys irgi panašios. Bet padažas visgi mažiau saldus.

Verdant spanguolių padažą būtinai jį ragaukite, nes ir spanguolės skiriasi, ir mūsų skoniai skirtingi.

Spanguolių padažą tryniau su mentele virimo metu. Todėl liko sveikos sėklytės, šiek tiek jautėsi odelės. Jei norite visiškai lygios kreminės konsistencijos, sutrinkite trintuvu.

Ingredientai: didelė stiklinė šaldytų spanguolių, 6 šaukšteliai cukraus (puiku, jei rudasis, bet tinka ir paprastas), mažas žiupsnelis druskos, 50–70 ml brendžio (taurelė), 1 apelsino sultys, nubrauktas šaukštelis cinamono, pusė šaukštelio malto imbiero (imbieru reguliuokite aštrumą).

Į nedidelį puodą suberti šaldytas spanguoles. Šildyti apie 7 minutes, kol jos atitirps, paleis sultis. Įspausti apelsino sultis. Maišyti ir mentele traiškyti. Įberti druską, cinamoną, imbierą, cukrų.

Supilkite taurelę brendžio. Viską maišykite ir kaitinkite, kad skonis susijungtų apie 5–7 minutes. Per tą laiką alkoholis nugaruos, spanguolės susitrins į vientisą masę. Jei norite tirščiau, kaitinkite ilgiau. Jei norite skysčiau, įspauskite dar apelsino sulčių.

Asmeninės nuotr.