
Naujausios
Po Žagarę – iš paukščio skrydžio
Šiauliuose gimęs ir augęs Dainius Mereckis su šeima daugiau kaip prieš dešimtmetį gyventi pasirinko Žagarę, kuri patraukė ramybe, viliojančia gamta, senove dvelkiančia architektūra. Dabar vyras Žagarę atranda iš naujo, fotografuodamas ją dronu iš aukštumų. Kiekvienas pasivaikščiojimas – kaip nuotykis, nes net ta pati vieta kiekvienu metų ar paros laiku atrodo skirtingai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Po pirmo bandymo – šlapia nugara
Dainius Mereckis fotografuoti dronu pradėjo prieš porą metų. Iki tol buvo automobilių su distanciniu valdymu periodas. Kartu su sūnumi Luku mašinėles gainiodavo skvere, bandė ir tuo besidominčiųjų klubą miestelyje suburti, paskelbęs apie iniciatyvą socialiniame tinkle.
Susidomėjusių buvo, tačiau toks užsiėmimas – nepigus malonumas, bet kuriame prekybos centre normalaus automobiliuko neįsigysi. O ir Žagarės miesto aikštės skaldytas granitas nelabai tiko važinėjimams, nes per nelygumus ratai strigdavo, modeliukai lūžinėjo.
Kai ką iš turėtų automobiliukų padovanojęs, dalį pardavęs Dainius nutarė įsigyti droną. Juo labiau, kad fotografija visada žavėjo, ne kartą miestelį buvo apėjęs su fotoaparatu, fiksuodamas gamtą, architektūrą ar tiesiog aplinkos detales: užšalusio ledo plutą, nukritusį medžio lapą, pamestą pagalį.
„Pirmasis droniukas buvo toks vaikiškas. Išpakavęs iš dėžės skubėjau išbandyti, bet nebuvo lengva, grįžau namo šlapia nugara. Kai maniau, kad jis dar kyla, iš tikrųjų jau leidosi, tik artėdamas didėjo, kai kilo, turėjau susikaupti sekdamas akimis, kur lekia. Jau skraidindamas išsiaiškinau, kaip pasukti jį į dešinę, į kairę. Kurį laiką matydavau tik patį droną, bet nesusekdavau, kur nukreipta kamera ir ką jis fotografuoja. Tik grįžęs namo ir medžiagą perkėlęs į kompiuterį galėdavau realiai peržiūrėti rezultatą. Galima daug patarimų rasti internete, bet valdymą perpranti tik pats tuo užsiimdamas“, – apie pradžią pasakoja D. Mereckis.
Nuotraukos žmonėms patiko
Nuotraukas po truputį jis pradėjo kelti į socialiniame tinklapyje susikurtą paskyrą, kur sulaukdavo patiktukų, paskatinimo, padėkos, ypač iš buvusių ir esamų žagariečių, kuriems vaizdai iš paukščio skrydžio tarsi atvėrė Žagarę iš naujo: kokia ji žalia, rudenį – spalvinga, kokie grafiški vaizdiniai žiemą pasnigus ir optinė apgaulė, kai aplink balta, o pagrindinė kelininkų nuvalyta gatvė juoduoja tarsi plačios upės juosta. O dar jeigu joje netikėtai sustoja baltas automobilis, tarsi laivelis prieplaukoje...
Ir ta pati upė – Švėtė – lyg vingiuotas kaspinas, perjuosęs miestą, arba šimtus kartų matytas parkas, „nuginkluojantis“ vešliais medžių lajos kilimais, Žvelgaičių tvenkinio, vietinių vadinamo ežeru, „liežuvis“. Kiekvienam brangus ir nuotraukoje iš viršaus matomas gimtojo namo, daugiabučio stogas, mokykla.
„Interneto draugai ir „velnių duodavo“, priekaištaudami, kad nuotraukų neapdoroju, reikalaudavo: „Tiesink horizontą“. Aš jų klausau, reaguoju, tačiau kai kurios pasvirusios fotografijos, kurios atrodo padarytos neįprastu kampu, man įdomios, – sakė eksperimentus mėgstantis vyras, išbandęs keletą programėlių, kuriomis galima sukurti netikėtumo efektą, pavyzdžiui, gautą panoraminį vaizdą susukti į gaublį. – Žagarė tikrai įspūdinga iš viršaus. Turbūt nėra savaitės, kad bent kartą neišeičiau fotografuoti dronu“.
Vos neužkibo už kryžiaus
Patirta ir nuotykių. Norėdamas pakartoti tokį pat kadrą, kaip prieš daugybę metų Žagarė buvo užfiksuota iš miesto bažnyčios bokšto (tą nuotrauką jis pamatė "Vikipedijoje" – aut. past.), drono pilotas pakilimui pasirinko šventorių. Dronas sėkmingai nėrė aukštyn, buvo nutaikytas puikus rakursas, tik manevruojant jis vos neužsikabino už bokšto kryžiaus. Vyras apgailestauja nežinantis ir nerandantis tikslios informacijos, kokio aukščio tas bokštas, nes norėtų miestą aprėpti visą iš aukščiausio taško.
Nors Žagarė atrodo mirštanti, žmonių net vidurdienį nedaug, tačiau dronas traukia visus, kaip muses medus. Dainius pasakoja, norintis išbandyti vaizdus ankstų rytą arba vakare. Tačiau vos dronas pakyla, iš kažkur atsiranda smalsuolių, kurie prisigretina teirautis, kaip šis daiktas valdomas arba taikosi per petį žvilgtelti į pultelį, kur matomas fiksuojamas vaizdas.
Tai – naujesniojo drono privalumas. Senesniame apie vaizdus galėdavo tik nuspėti, o dabar valdymo pultelyje įstato telefoną ir viską iš karto mato, nustato jo skrydžio trajektoriją. Tačiau droną vis tiek būtina sekti akimis, kad nenuklystų, todėl tokie klausinėtojai kartais gali „reikalą pagadinti“.
Kartą su dronu išėjo pasivaikščioti už miesto, nuklydo link smėlio karjero. Tačiau ir ten staiga sustojo mašina, o per langą išlindo pažįstamo galva: „Dainiau, kur čia vaikštinėji?“
Kitą sykį fotografavo prie regioninio parko direkcijos, kai pastebėjo atvažiuojančią policijos mašiną. Paaiškėjo, kad pareigūnas pastebėjo skraidantį aparatą, kuris judėjo ta pačia kryptimi, kuria jis važiavo, tad nutarė pasekti iki šeimininko. Ne bausti, tiesiog pakalbinti ir geros dienos palinkėti, nes Dainius įstatymams nenusižengia, neskraidina drono virš žmonių minios, kelia jį tik į leistiną 50–120 metrų aukštį.
Per drono pilotavimą Vyšnių festivalyje Žagarės entuziastas susirado daug naujų pažįstamų, įsijungė į dronų pilotuotojų grupę socialiniame tinklapyje.
Fotografijos atsidūrė leidiniuose
Dainiaus Mereckio ir jo sūnaus Luko Žagarės fotografijos jau atsidūrė spausdintuose leidiniuose. Jos papuošė knygą „Joniškio kraštas. Žymūs žmonės“, regioninio parko direkcijos kalendorius. Kartais nuotraukų paprašo ne tik organizacijos, bet pavieniai žmonės, norintys turėti jiems brangaus kampelio atvaizdą.
Į Žagarę Dainius Mereckis maždaug prieš 12 metų su šeima atsikėlė iš Šiaulių. Kokių privalumų turi mažas miestelis?
„Šiauliuose triukšmas, eismas, jei nori gamtos, reikia toliau važiuoti autobusais. Žagarėje vaikai sumanė pasivažinėti dviračiais – sėdame ir miname, kilo noras išsimaudyti, lekiame į paplūdimį prie Švėtės arba į poilsiavietes greta Žvelgaičio ežero. Miestelyje mažiau išlaidų, nes nėra prekybos centrų, akropolių, į kuriuos nuvykus ne tiek maisto prekėms pinigų išleidi, kiek prireikia pramogoms, laisvalaikio užsiėmimams“, – Žagarėje atrastus privalumus dėstė Dainius.
Autorės nuotr.
Asmeninė nuotr.
Naujosios Žagarės bažnyčia baltame žiemos fone.
Dainius Mereckis fotografuoti dronu pradėjo prieš porą metų ir dabar bent kartą per savaitę šiuo pomėgiu užsiima.
Nuostabios gamtos spalvos iš paukščio skrydžio.
Žagarė turi upę Švėtę ir Žvelgaičio tvenkinį, tad peizažas įgauna savitą spalvinę gamą.
Kartą dronas vos neužkibo už Žagarės bažnyčios bokšto.
Žagarės poilsio zona, kurioje pavėsinių stogai atrodo degtukų dėžutės dydžio.
Vakare apšviesta Žagarė atrodo kaip grafinė šviesų instaliacija.
Rūko apgaubtas pasienio pušynas ties Latvijos–Lietuvos paribiu.
Vasarą iš viršaus Žagarė atrodo tiesiog paskendusi žaliame rūbe.