Plaukimas – Sigitos mėlynasis bankas

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulietė Sigita Januškytė baseiną vadina savo žydruoju rojumi.
Šiaulietė pedagogė Sigita Januškytė sako dabar gyvenanti savo geriausią gyvenimo tarpsnį. Jau 15 metų kasdien baseine plaukdama savo kilometrus, moteris ne tik padailino kūno linijas, bet ir žymiai pagerino sveikatą. Tai Sigitos mėlynasis rojus, į kurį ji norėtų pakviesti kuo daugiau žmonių. Moteris džiaugiasi, kad pietiniame miesto rajone yra baseinas ir norėtų, kad jame plauktų visas pietinis.

Svajonė sugrįžti į baseiną išsipildė prieš 15 metų

Sigita pasakoja, kad meilę plaukimui paveldėjo iš savo tėvo. Nuo 10 metų ėmė lankyti baseiną. Jau vaikystėje treneris jai buvo ramybės ir pasitempimo pavyzdys. Nors berniukus ir apšaukdavo, mergaites savo stipriomis rankomis iškeldavo iš baseino.

Baigus mokyklą prasidėjo gyvenimo rūpesčiai – anglų filologijos studijos, magistrantūra, darbas, metodinių knygų rašymas... Plaukimas tapo retais gyvenimo epizodais.

Tačiau prieš 15 metų moteris sugrįžo į baseiną ir tapo plaukimo veterane. Veterano statusą įgyja vyresni nei 25 metų plaukikai.

„Visada svajojau sugrįžti. Sumažėjo darbo – užsidarė universitetas, Šiaurės Lietuvos kolegija. Nusprendžiau, kad man užteks mokyti vaikus anglų kalbos pagal verslo liudijimą. Ir prieš 15 metų grįžau į baseiną“, – pasakojo Sigita.

Šiaulietė dabar lanko „Delfino“ baseiną Dainų gatvėje. Čia užsiėmimus lanko pas sveikatingumo trenerį Arnoldą Venckų, kuris padėjo jai pagerinti plaukimo stilius, skatino nesustoti.

„Dabar madinga pasakyti, kad turiu trenerį, bet reikia labai daug dirbti, kad treneris norėtų dirbti su tavimi“, – sako moteris.

Plaukimas – pramoga tiems, kurie į baseiną užsuka savaitgaliais. Bet ne Sigitai. Ji sako: „Aš matau tik sienelę, laiką. Tai yra darbas, pareikalavęs ir valios, ir disciplinos, ir užsispyrimo, ir pastovumo. Kartą turėjau praleisti vieną treniruotę ir manęs pasigedo baseine. Ėmė klausinėti, gal kas atsitiko. Supratau, kokia estu pastovi, kaip įpratinau, kad kasdien būnu.“

Atsižvelgdama į rekomendacijas Sigita kasdien puoselėja ambiciją nuplaukti po 3 kilometrus. Ji akcentuoja, kad net vieną kilometrą nuplaukti – tai ne pėsčiomis nueiti. Tai 40 kartų perplaukti baseiną. Pirmą kartą įveikusi kilometrą moteris namo ėjo, ramstydama pakeliui buvusio vaikų darželio tvorą.

„Pirmą mėnesį nuplaukiau 15 kilometrų ir man tai buvo kolosalus rezultatas. Dabar nuplaukiu 50 ir daugiau, per metus – 500–600 kilometrų. Per 10 metų pasiekiau Amerikos krantus – nuplaukiau 7 tūkstančius kilometrų. Dabar tikslas – sugrįžti iš Amerikos, bet greičiau nei per 10 metų. Žinau, kiek turiu nuplaukti per dieną, per mėnesį – mano tikslai sveiko proto ribose“, – šypsosi Sigita.

Jai teko dalyvauti 4 maratonuose, įveikti 6 kilometrų trasą. Tarp moterų pasiekė trečią rezultatą. Ant jos buto sienos kabo pluoštas įvairių medalių, pelnytų veteranų varžybose, tačiau Sigita pabrėžia nesanti sprinterė, todėl medalių nemedžioja. Jai svarbiausia – plaukimas, gera emocija, bendravimas, bendros nuotraukos su nuostabiais bendraminčiais.

Plaukimas – geriausias gydytojas

Sigita norėtų motyvuoti kuo daugiau žmonių kasdien įšokti į baseiną. Tai ne tik suteikia puikią nuotaiką, leidžia numesti svorio, bet ir pagerina gyvenimo kokybę. Moteris nuo paauglystės kentė labai stiprius galvos skausmus, tiesiog „kalė plaktukai“. Išvaikščiojo visus poliklinikos kabinetus, ieškojo įvairių priežasčių. Niekas nepadėjo.

„Mane išgydė pats geriausias gydytojas – plaukimas. Dabar galva niekados nebeskauda. Net kai susinervinu ir pagalvoju, kad jau dabar pradės galvą skaudėti. Ir nieko“, – džiaugėsi plaukikė.

Jai pavyko atsikratyti ir kitų negalavimų.

„Pasigerinau regėjimą. Viena eilute matau žemiau. Plaukiant stiprėja akių motoriniai raumenys. Tai pajutau, kai įveikiau 2 kilometrus. Aš fiziškai jaučiu akies raumenis. Akių gydytoja irgi rekomendavo plaukti. Turėjau skydliaukės problemų, liepė stebėti. Po 5-erių metų plaukimo atėjau pasitikrinti. Man sako, kad tokios geros būklės skydliaukės galima pavydėti. Plaukiant sustiprėjo kojų venos“, – vardijo moteris.

Žmonės akademiniame pasaulyje yra įpratę daug sėdėti prie kompiuterių, prie knygų. Jau besimokydama magistrantūroje Sigita pajuto pečių skausmą. Jai pasakė, kad tai mokslo žmonių liga, visiems skauda pečiai. Skausmai taip sustiprėdavo, kad nebežinojo, kur dėtis.

„Po kelerių metų plaukimo treneris paklausė, ar dar skauda pečiai. Aš juos pamiršau. Sveikata yra tai, apie ką tu negalvoji, kol ji neprimena apie save“, – pažymi sportiška šiaulietė.

Ji džiaugėsi, kad dėl plaukimo sustiprėjo nugaros raumenys, neskauda nugara. Kai plaukdavo retkarčiais, buvo smagu, pasikeldavo nuotaiką, bet žvelgdama į save vis tiek matė, kad yra sukumpusi. Ji jautė, kad reikia išsitiesti, atlošti pečius atgal, pilvą įtraukti, tačiau po 5 minučių ir vėl būdavo tokia pat. O jau po kelerių plaukimo metų draugės ėmė stebėtis jos tiesia laikysena.

„5–6-ais plaukimo metais nuėjau pas gydytoją pasitikrinti savo stuburo. Gydytoja pasakė, kad yra polinkis į skoliozę ir kad man turi skaudėti nugarą. Kai paaiškinau, kad jokių skausmų nejaučiu, gydytoja išsiaiškino, kad per 5–6 metus užauginti nugaros jauni raumenys palaiko nugarą geroje padėtyje, todėl viskas yra gerai. Aš buvau laiminga“, – apie savo sveikatos teigiamus pokyčius pasakojo Sigita.

Ji ir dabar reguliariai darosi sveikatos tyrimus ir nori paprieštarauti sakantiems: „Aš pas daktarus nevaikščiosiu ir ligų neieškosiu.“ Plaukikė į medikus kreipiasi ne ligų ieškodama, o siekdama pasitikrinti, „ar jos vektorius eina teisinga linkme“. Ji jaučiasi puikiai, bet ar tikrai taip yra, tegul patvirtina medikai. Sigita sako, kad pas gydytojus ji eina tik susirinkti komplimentų, nes puikiai funkcionuoja jos visos gyvybinės sistemos.

Be visų gerų sveikatos pokyčių, moteris didžiuojasi ir dar vienu pasiekimu – per plaukimo metus numetė 25 kilogramus. Namuose veidrodžio neturinti aktyvi šiaulietė pasižiūri į save gatvės vitrinose. „Čia tikrai aš?“ – stebisi pakeitusi savo kūno linijas.

„Niekada negalvojau, kad tiek numesiu svorio. Treneris sako, jei nežinotų, kiek aš nuplaukiu, kiek vartoju žolelių kokteilių ir vitaminų, pagalvotų, kad prikibo kokia liga“, – energingai kalba Sigita.

Nuostabiausias gyvenimo etapas, kurio linki ir kitiems

Teisybės dėlei negalime nutylėti, kad Sigita turi ir dar vieną aktyvų pomėgį – bėgimą, kuriuo prasideda kiekvienas rytas, nežiūrint oro sąlygų. Parbėgusi lenda po vėsiu dušu. Be to, ji yra vegetarė, žaliavalgė ir absoliuti abstinentė.

Liepą ir rugpjūtį baseinas pietiniame rajone uždaromas. Liepą moteris važiuoja į „Delfino“ baseiną miesto centre, o rugpjūtį bėga du kilometrus iki netoliese esančio vandens telkinio žvyrduobėse ir ten plaukia.

„Kai įsigijau butą ir išbėgau pabėgioti, radau ežerą. Maniau, kad sapnuoju. Mano svajonė buvo gyventi šalia ežero. Tėvai visada turėjo sodą prie vandens telkinio ir žemę atsiėmė šalia Ventos upės. Šalia manęs visur vanduo“, – juokiasi plaukikė ir pabrėžia, kad plaukimas – jos gyvenimo centre, o visa kita aplinkui.

Šiandien energinga moteris gali pasigirti puikia nuotaika. Iš dalykų, kurie anksčiau nervindavo, dabar Sigita pasakojo šmaikščias istorijas. Tapo daug ramesnė ir psichologiškai stipresnė.

„Gyvenu patį nuostabiausią savo gyvenimo etapą“, – apibendrina moteris.

Tačiau jai norėtųsi, kad puikią tokio aktyvaus gyvenimo kokybę pajaustų kuo daugiau žmonių. Pasidžiaugusi, kad pietiniame miesto rajone yra baseinas, sako norėtų, kad visas pietinis plauktų.

„Sako – brangu. Apsilankymas – 2,7 euro, išsipirkus abonementą. Savaitgaliais – 4 eurai, nes veikia pirtis. Aš plaukiu tris valandas. Visuomet sakau, kad pinigai, investuoti į plaukimą, yra mano mėlynasis bankas. Ten auga mano procentai, kurių niekas iš manęs neatims. Kiek aš būčiau investavusi į vaistus, operacijas“, – skaičiuoja Sigita.

Ji prisimena, kad anksčiau vienas apsilankymas baseine su abonementu kainavo 99 centus, tačiau dabar trigubai pabrango. Bet Sigita vis tiek plaukia tiek pat. Ji sako žinanti, kur kitur pataupyti, tačiau pinigėliai plaukimui, vitaminams, tyrimams – pirmiausia.

Baseine sutikusi bendraminčių ji visuomet džiaugiasi jų pasiekimais ir skatina juos plaukti.

„Mes su drauge lenktyniavome ir plaukėme gana vienodai. Likus 5 metrams iki sienelės, aš pristabdžiau, ir ji mane aplenkė. Kai ji nustebo, aš sakiau, kad pažiūrėsime po mėnesio, kaip bus. Ji sako: „Nesulauksi, aš treniruosiuosi.“ Tai buvo motyvacija jai plaukti“, – prisimena nutikimą Sigita.

Ji entuziastingai pasakojo apie gerokai 70-metį perkopusias plaukimo veteranes, kurios ją baseine aplenkia. Ją, kaip ir daugelį, stebina vyriausias Lietuvos plaukikas – 98 metų Zigmas Polinauskas, 2022 metais laimėjęs aukso medalį Lietuvos plaukimo veteranų čempionate.

„Jis susitikęs mus visuomet pabučiuoja ranką. Apsirengęs džinsus, kedukus, kuprinę užsimetęs ant pečių – gyvas įrodymas, kaip galima sveikai ir energingai sutikti savo senatvę“, – sakė Sigita, prisiminusi, kad šiam vyriausiam šalies plaukikui vienoje rungtyje nežymiai pralaimėjo.