
Naujausios
Pensininkė, kuri be darbo „išblūstų“
Kelmiškė Birutė Kvietkienė jau dvidešimt metų pensijoje. Tačiau dirba daugiau negu darbingo amžiaus žmonės. Laiko pulką vištų. Už kelių kilometrų priemiestyje turi gabalą žemės, kurioje augina daržovių ir gėlių verboms bei sausoms puokštėms. Per sausrą į savo daržą dviračiu vežasi prisisėmusi iš Kražantės vandens, kad augalai nenuvystų. Produktus gaminasi tik pati iš naminio pieno.
Dirba ne vien todėl, kad maža pensija, bet ir todėl, kad taip įpratusi nuo mažens, kitokio gyvenimo nematė. „Kai susergu ir negaliu dirbti, vos neišblūstu“, – sako darbštuolė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gabalėlis žemės
Birutė Kvietkienė ruošiasi į daržą. Laukia, kol oras šiek tiek atvės. Tuomet sės ant dviračio ir pusvalandį mins iki už penkių kilometrų esančio savo žemės gabaliuko.
Ant stalo pavožti stiklainiai su ką tik konservuotais agurkais. Toks kasdienis moters režimas: iki pietų ruošia atsargas žiemai, popietę lekia į daržą arba į miestą parduoti vieną kitą kardelio žiedą.
Aštuonis arus priemiestyje gavo kaip ir atsitiktinai. Paprašė nuomotis. Po kurio laiko gavo pasiūlymą privatizuoti. Sumokėjo porą šimtų litų – ir žemė tapo jos nuosavybe.
Augina daržovių savo šeimai. Kardelių ir kitokių gėlių. Šiemet sausrą iškęs tik sausučiai. Juos ponia Birutė augina verboms ir sausoms puokštėms.
Žiemą, kai baigiasi darbai sode ir darže, imasi rankdarbių. Kartais iki pavasario pripina po pusantro šimto verbų. Parduoda jas mugėse. Kaina – juokingai maža. Pora eurų vos padengia sąnaudas. Tačiau jai tai savotiška saviraiška, malonus užsiėmimas.
„Nuo vaikystės buvome prispausti dirbti. Tėvai ištremti. Augome prie bobutės ir tetos. Nuo mažens ganėme karves, ravėjome daržus. Kitokio gyvenimo nematėme. Nieko neveikti man kažkas baisaus. Kai susergu, vos neišblūstu“.
Moteris dairosi plastikinių butelių. Prisisems upės vandens. Šuliniai išdžiūvo. Bent kiek palies pačius jautriausius savo augalus.
Vištų draugijoje
B. Kvietkienė vedasi į ūkinį pastatą. Čia karksi pulkas rudų jauniklių vištaičių. „Nežinau, ar labai apsimoka vištas laikyti. Aštuoni eurai kainuoja jauna, dar nededanti vištaitė. Neretai po kelių mėnesių dalis jų nugaišta, – svarsto ponia Birutė. – Kainuoja lesalai, elektra. Dar ne kasdien ir deda. Šešios vištos padeda po tris – keturis kiaušinius. Kai daugiau jų laikai, užtenka kiaušinių ir sau, ir vieną kitą dešimtį parduoti. Vasarą už dešimt naminių kiaušinių gaunu pusantro euro. Bet sulesa atliekas. Šioks toks užsiėmimas.“
B. Kvietkienės profesija – agronomė. Tačiau pagal specialybę mažai tedirbo. Dirbo zootechnike, buhaltere, laborante, net melioracijoje. Teko padirbėti ir paukštyne. Nuo tų laikų į burną negali paimti pirktinio kiaušinio.
Vištos Kelmės paukštyne buvo laikomos palaidos, šiandien jų kiaušiniai jau būtų laikomi laimingų vištų kiaušiniais. Paukštynas buvo veislinis. Perinti skirtus kiaušinius iš Kelmės lėktuvais skraidindavo į Alma Atą, maistinius – į Petrozavodską.
Tačiau kombinuotais pašarais fermose lesinamų vištų kiaušiniai vis tiek ne tokie skanūs kaip naminiai.
Savo vištoms ji sulesina moliūgus ir kitas atliekamas daržoves. Perka specialias kriaukleles, kad užtektų kalcio.
Tačiau mano, jog kiekvieną savaitgalį turguje parduodamos dedeklės vištos – išsigimusios. neilgai tebūna produktyvios. Po poros metų dažniausia nugaišta. Tik vieną kartą buvo pavykę nusipirkti stiprių vokiškų hibridinių vištų. Paukščiai dideli, ir kiaušiniai didžiuliai, gražiai rudos spalvos.
B. Kvietkienės brolis gyvena šalia Vilniaus, Grigiškėse. Irgi laiko vištų. Ir negali atsidžiaugti. Ypač sveika naminiai kiaušiniai jo anūkėliams.
Nuo vaikystės prie naminių produktų pripratusi ponia Birutė ir dabar nebeperka perdirbto maisto. Viską stengiasi pasidaryti pati. Gal todėl dar nestokoja ir energijos.
Turguje arba tiesiai iš priemiesčio gyventojų nusiperka kelis litrus pieno. Susiraugina, pasidaro varškės. Kartais ir sūrį suspaudžia.
Bet šiandien ir naminis pienas, pasak moters, neprilygsta jos vaikystėje gertam pienui. 1959 metais iš jos močiutės pieną pirkdavo restorano direktorius. Jį naudodavo restorano patiekalams. Sakydavo, jog tai pats geriausias pienas.
„Anksčiau karvutės ėsdavo įvairesnę žolę. Ganyklos būdavo natūralios. Ir iš pievų gauti pašarai – įvairesnių augalų“, – aiškina agronomės profesiją turinti Birutė.
Tremtinių dukra
Nuo vaikystės daug vargo patyrusi B. Kvietkienė sako, jog darbas yra jos pragyvenimo šaltinis ir gydytojas. Atlyginimai tarybiniais laikais siekė 60 – 80 rublių. Pamena, kai dirbo paukštyne, priešpensinio amžiaus moterims „užrašydavo“ kitų bendradarbių atliktus darbus, kad atlyginimas ir pensija būtų didesni. Tačiau ponios Birutės pensija su tremtinės pašalpa vos perkopia 300 eurų.
Jei ne daržas, vištos ir kiti kuklūs moters darbo vaisiai, sunku būtų pragyventi. Be to, darbas priverčia judėti. O judėjimas – sveikata.
Darbštūs buvo ir B. Kvietkienės tėvai. Matyt, už tai juos ir ištrėmė atstatyti Rusijos. Kai tėvus trėmė, Birutė buvo maža. Kaimynai ją sargybiniui nematant ištraukė iš sunkvežimio ir perdavė seneliams. Brolį su tėvais ištrėmė.
Rusų kalbą gerai mokėjusi mamos giminaitė pasiryžo ir brolį parvežti į Lietuvą. Traukiniais nuvažiavo į Pečiorską ir parvežė ne tik brolį, bet ir dar penkis svetimus vaikus. Juos išdalijo tremtinių giminaičiams.
Visi tremtiniai norėjo perduoti savo vaikus, kad tik parvežtų į Lietuvą, nes ten jie kentė badą.
B. Kvietkienės tėvams Sibire gimė dar trys vaikai.
„Visą gyvenimą sunkiai dirbau. Jurbarko rajone buhalteriavau. Atlyginimas – 60 rublių. Neužtekdavo ir maistui. Paskui 15 metų atpyliau melioracijoje. Kasdien tik sausas maistas. Pradėjau virsti į lavoną. Išėjau. Įsidarbinau komunalinio ūkio šiltnamiuose. Amžinas prakaitas. Žemes į šiltnamius suvilkti, augalus prižiūrėti. Pakvietė į paukštyną. Čia irgi pragaras. Nuo amoniako kvapo iš nosies pradėdavo bėgti kraujas. Perkėlė į laboratoriją.
Šitą menką pensiją užsidirbau sunkiu kasdieniniu darbu. Bet nustoti dirbti iki šiol negaliu.“
Autorės nuotr.
Kelmiškė Birutė Kvietkienė, išėjusi į pensiją, dirba tiek pat daug, kiek ir anksčiau. Bet dirba tai, kas jai patinka.
Vištos B. Kvietkienei – užsiėmimas ir šiokia tokia materialinė paspirtis.