Pavenčio akmuo tampa ąsočiu

Pavenčio akmuo tampa ąsočiu

Pavenčio akmuo tampa ąsočiu

Kuršėniškis tautodailininkas akmentašys Stanislovas Kovėra intensyviai darbuojasi, darydamas akmeninį ąsotį. Jis pakeis kitą, medinį, Kuršėnų – puodžių sostinės – simbolį, pasitinkantį į miestą atvykstančius nuo Telšių ir  Micaičių.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Iš Kuršėnuose, netoli tautodailininko, akmentašio Stanislovo Kovėros namo, padarytos savotiškos palapinės sklinda dūzgimas, virš jos kyla dulkės. Tai – ženklas, kad tautodailininkas darbuojasi.

Apdirbamas apie pusantros tonos sveriantis akmuo jau įgijo ąsočio formą. Bet darbo dar daug.

Atvežtą didelį akmenį S. Kovėra pirmiausia apipjaustė staklėmis. Jis tapo kvadratinis. Tada aplink ėmė pjaustinėti kampiniu šlifuokliu, kad akmuo taptų visai apvalus.

Nuo atvežtojo akmens nupjovė plokštę – iš jos padarys ąsočio rankeną.

Iš šios darbo vietos jau pusę priekabos akmens nuolaužų išvežė. Bet dulkių vėl apstu. Norėdamas nuo jų bent kiek apsaugoti netoliese stovinčius namus bei jų gyventojus, iš polietileno ir pasidarė palapinę.

Kai akmuo jau bus toks, kokio reikia, – apvalus, jį, jau ąsočio formos, pastatys ir vėl lygins. „Jį visą turi glostyti ir glostyti, glostyti ir glostyti...“ – S. Kovėra žino, kad jo laukia dar labai daug darbo.

Viduryje ąsočio išpoliruos juostą, ji patamsės. Joje iškalinės ornamentus.

Būsimojo ąsočio viršuje matyti gilūs įrėžimai. Čia bus padarytas įlenkimas, kad iš tolo atrodytų, jog ąsotis yra kažko pripiltas.

Ąsočio neketinama poliruoti. S. Kovėros teigimu, nupoliravus, atvažiuojantiesiems tamsus ąsotis susilietų su aplinka. Šlapio vandens efektą būtų galima sukelti ir laku. Juo nutepus, akmuo visą laiką atrodo tartum šlapias, tačiau jis porą metų lauke pastovės – ir vėl reikės impregnuoti.

Todėl ąsotis ir liks šviesesnis – labiau skirsis iš aplinkos.

Tautodailininkas mano, kad per birželį ąsotį jis turėtų padaryti.

Šis akmeninis keramikos darbas stovės prie žiedinės Kuršėnų miesto sankryžos. Juo bus pakeistas Vaclovo Tamošaičio, taip pat kuršėniškio tautodailininko, dar 2004 metais padarytas medinis ąsotis.

V. Tamošaičio nuomone, jo darbo ąsotį, nors ir kiek pagedusį, buvo galima paremontuoti, palakuoti. Bet jei taip nusprendė – „tai jų problema“.

Jo klausę, kur dėti jo darbo medinį? Kur nori, ten te ir deda. V. Tamošaičio žiniomis, jo ąsotį ketinta perkelti į parką, prie Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro.

Šio centro direktorė Birutė Poškienė patvirtino, kad medinį ąsotį, dabar stovintį tarp tilto per Ventą ir prekybos centro, ketinama įkurdinti parke. Kurioje jo vietoje – dar nežinia.

Kuršėnų miesto seniūnaičių seniūnaičio Algirdo Jono Vertelio teigimu, apie tai, kad reikėtų pakeisti medinį ąsotį akmeniniu, kalbėta vietos veiklos grupėje, dalyvaujant ir seniūnaičiams. Seniūnas Vytautas Gedmontas pasiūlė jį padaryti iš patvaresnės medžiagos, tvirtesnį.

Akmenį, kuriam bus lemta sutikinėti kuršėniškius bei miesto svečius, lauke anapus Ventos pamatė Kuršėnų meno mokyklos dailės mokytojas Petras Rakštikas, čia vaikštinėjęs su fotoaparatu rankoje. Taip apie jį sužinojo miesto seniūnija.

Autoriaus nuotr.

KŪRYBA: Stanislovas Kovėra sako, kad prie būsimojo ąsočio dar laukia daug darbo.

DARBAS: Akmuo dabar dailinamas kampiniu šlifuokliu.

AKMUO: Iš akmens luito gimsta ąsotis.

SIMBOLIS: Kuršėnų miesto simbolį  medinį ąsotį greitai pakeis akmeninis.

DROŽYBA: 2004 metų rugpjūtis. Tautodailininkas Vaclovas Tamošaitis – prie paties sukurto ąsočio.