
Naujausios
Paveldėta meilė žirgams
Kelmės rajone, Lupikų kaime, gyvenanti Adelė Levickienė laiko šešetą žirgų. Beveik visi žemaitukų veislės. Jais jodinėja, leidžiasi į žygius, žirgu nukanka net į mišką pagrybauti. Poniai Adelei žirgai – geriausi draugai, protingiausi gyvūnai, teikiantys džiaugsmą. Draugystė su žirgais – tai ir jos mamos, kuri jodinėdavo ir dalyvaudavo varžybose, atminimo pagerbimas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Švenčiausias žmogus
„Tai mano švenčiausias žmogus“, – paduodama įrėmintą moters ant žirgo nuotrauką sako Adelė Levickienė.
Graži juodaplaukė moteris ant žirgo – jos mama Stasė Čepulienė. Ji gyveno toje pačioje Kukečių seniūnijoje, Kumpiškės kaime. Buvo žinoma kaip žirgų lenktynių laimėtoja.
Didžiąją gyvenimo dalį Adelės mama praleido vadovaudama arklių fermai. Gerai pažinojo ir suprasdavo šiuos gyvūnus. Mokėjo jais pasirūpinti.
Adelė prisimena, kaip vaikystėje iš savo daržinės su mama slapčia nešdavo šieną kolūkio arkliams. Jie būdavo gražūs, kaip nulieti.
Meilę arkliams Adelės mama buvo paveldėjusi iš savo tėčio. Jis dirbo dvare vyriausiuoju arklininku.
Atrodo, jog arklys – didžiulis gyvūnas. Ne moters jėgoms jį suvaldyti. Stasė Čepulienė suvaldydavo. Ne tik žirgą. Mėgdavo važinėti motociklu. Vairavo traktorių ir kombainą.
Adelė paveldėjo šiuos bruožus iš mamos. Jodinėja, ne tik laiko žirgus, jais rūpinasi. Pati sėda į traktorių, pjauna pievas, rūpinasi pašaru savo augintiniams.
Dabar žirgų lenktynių kaimuose niekas nerengia. O toliau vykstančias lenktynes ponia Adelė laiko elito sportu. Baiminasi, jog ji, paprasta kaimo moteris, prie elito nepritaptų, todėl laiko žirgus tik savo malonumui.
Mirus tėvams, Adelė jaučiasi kiek vieniša. „Turėjau pačią geriausią mamą pasaulyje, – dalijasi prisiminimais. – Su anksti Amžinybėn išėjusia mama siejo vienas pomėgis, meilė arkliams. Tėvelis buvo kaimo auksarankis. Daug buičiai ir ūkiui reikalingų dalykų pasidarydavo pats. Man paliko savo žemę ir ūkiui reikalingus padargus. Dabar neturiu su kuo pasitarti. Tėvelis man buvo atrama.“
Venera ir penki žemaitukai
Važiuojame į pievas. Lupikų gyvenvietės pabaigoje, netoli kelio, ganosi dvi žemaitukų veislės kumelės su kumeliukais. Adelė, pradariusi automobilio dureles, sušvilpia. Arkliai pastato ausis ir pasileidžia prie šeimininkės. Ji atsivežė puskibirį avižų. Žirgai kiša galvas į kibirą, šlamščia avižas.
Žemaitukų veislės kumelės Treisė ir Afiša atsirado Adelės ūkyje neseniai. Jas išsimainė.
Apglosčiusi savo augintinius, moteris pamoja ranka. Treisė ir Afiša su savo „vaikais“ žingine patraukia į ganyklos gilumą.
Važiuojame toliau. Ganykla gyvenvietės viduryje. Čia ganosi numylėtinė balta kumelė Venera ir jos kavalierius Altajus, šiek tiek mažesnis už gražuolę Venerą. Kai ši eina priekyje, visiškai užstoja savo draugą. Tikra prancūziška pora.
Venera – mišrūnė, todėl gerokai aukštesnė už žemaitukus. Ganykloje jai pastatyta pastogė. Kumelė net žiemą nenori būti tvarte. Todėl vaikšto laisva. Kai pati nori, įlenda į pastogę.
„Venera – prieraiši kaip katinas. Su ja gali joti į turistinius žygius, kinkyti į plūgą ir vežimą. Kartą užvedžiau net į daržinės palėpę, kad sumintų šieną“, – su meile apie savo gyvulį pasakoja ponia Adelė, vaišindama Venerą ir Altajų avižomis.
Beje, kai atsirado Altajus, Venera mieliau bendrauja su juo negu su šeimininke. Bet ir šeimininkei meilės pakanka.
Venerą ponia Adelė turi jau septyneri metai. Kai nupirko, jai buvo šešeri. Altajus už ją metais jaunesnis.
Žemaitukai – taip pat labai ramūs arkliai. Nors moteris pasakoja daug kartų yra nukritusi nuo arklio, turėjusi traumų, tačiau niekuomet nekaltino arklio. Arkliai – tikri draugai, niekuomet nekenkia tyčia. Jie, moters įsitikinimu, protingesni už žmogų.
A. Levickienė yra laikiusi ir sportinių žirgų, tačiau sunku buvo suvaldyti sportinio žirgo temperamentą.
Svajoja veisti žirgus
A. Levickienė – zootechnikė. 16 metų važinėjo į Vokietiją, dirbo pas ūkininkus. Vienos šeimos ūkyje darbavosi ketverius, kitos – aštuonerius metus. Paskui slaugė sergančią moterį. Iš Vokietijoje uždirbtų pinigų nusipirko sodybą Lupikuose.
Kai gimė mažoji dukra, ponia Adelė baigė savo keliones į Vokietiją, nors ten jautėsi labai gerai. Dukrai reikia namų ir pastovumo.
Bet net tuomet, kai važinėdavo į Vokietiją, laikydavo arklių. Juos prižiūrėti prašydavo brolio.
Šiuo metu su vyru ir dviem vaikais iš nedidelio ūkelio – kelių žindenių karvių su prieaugliu ir 20 hektarų žemės – gyvenanti Adelė svajoja veisti žemaitukus. Galbūt įkurti jodinėjimo mokyklėlę.
Šiuo metu žemaitukų jauniklio kaina siekia 1 000–1 500 eurų. Varžyboms paruoštas žirgas gali kainuoti ir 5 000 eurų.
Laikyti žirgus vien dėl pomėgio tampa per brangu.
Dėl pernelyg didelių reikalavimų Levickių šeima jau nebegali laikyti kiaulių. Nėra vietos įrengti dušą. Šią nišą galėtų užpildyti žemaitukų veisimas. Poniai Adelei tai būtų ne vien darbas, bet ir malonus užsiėmimas.
Autorės nuotr.
Adelė Levickienė šalia savo žirgų baltos Veneros ir žemaituko Altajaus atranda džiaugsmą.
Adelė Levickienė svajoja veisti žemaitukus. Dabar jų turi penketą. Dvi kumeles su kumeliukais ir kitoje ganykloje besiganantį eržilą Altajų.
Žirgai Adelei Levickienei atneša nemažai rūpesčių. Tačiau šie rūpesčiai moteriai – malonūs.
Asmeninė nuotr.
Adelės Levickienės mamą Stasę Čepulienę buvo įprasta matyti ant žirgo.