
Naujausios
Patrulių kasdienybė – ir muštynės, ir padėkos
Šiaulių apskrities policijos Patrulių rinktinė mini 20-ies metų įkūrimo jubiliejų, pagerbti ne vieną dešimtmetį išdirbę pareigūnai.
„Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su keturiais Patrulių rinktinės veteranais. Vyrai neslepia: buvo akimirkų, kai darbe patirtas stresas tiesiog graužė, buvo, kai atkištas ginklas kėlė pavojų gyvybei, buvo, kai ant rankų mirė žmogus, buvo... Bet jie sako nesudvejoję profesijos žavesiu ir iki šiol nepamiršta išgelbėtų žmonių padėkos.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Reforma padarė universaliais
Šiaulių apskrities policija 1998 metų kovo 1 dieną pradėjo dirbti nauju, iki tol Lietuvos policijoje dar niekur netaikytu modeliu: į vieną padalinį buvo sujungti visų policijos tarnybų patruliai. Taip Patrulių kuopoje, Kelių policijoje ir šešiose nuovadose dirbę budėtojų padėjėjai pradėjo dirbti įkurtoje Šiaulių apskrities policijos Patrulių rinktinėje. Darbą Patrulių rinktinės pareigūnams patikėta atlikti nuo – iki.
Dabartinis Patrulių rinktinės vadas vidaus tarnybos komisaras Aurelijus Koskus tarnybą pradėjo 1994-ųjų sausį. Šypsosi, net jei ir būtų žinojęs, kiek įtampos patrulio darbe, vis tiek rinktųsi tą patį.
„Kiekvienas policijos pareigūnas privalo padirbėti patruliu, pabūti arčiausiai žmogaus, arčiausiai jo nelaimės, jo įniršio, skausmo. Tik išgyvenęs tokią patirtį, jaunas policininkas suvoks, ar jo pasirinkimas yra tikras“, – įsitikinęs vadovas.
A. Koskui smagu, kad vis daugiau jaunų žmonių renkasi patrulio darbą, vadinasi, ši profesija tampa patrauklesnė.
Komisarui antrina ir Patrulių rinktinės vyresnysis specialistas Vigantas Maskolenko. 34 metai – toks šio patrulio darbo stažas, o pradžia – milicija ir patruliavimas gatvėse.
Pareigūno žodžiais, net palyginti neįmanoma, kokia prieš daugiau nei tris dešimtmečius buvo teisėsauga ir kokie policijos patruliai yra dabar. V. Maskolenko kalba ne tik darbą palengvinančias informacines technologijas, bet ir pareigūnų rengimo lygį.
Anksčiau, pasak pareigūno, būdavo mokoma dirbti pagal principą: iš pradžių – į galvą, o tik paskui kalbėtis. Dabar taktika kitokia: net ir su agresyviausiais pirmiau mėginama susitarti. Jėgos panaudojimas – kraštutinė priemonė.
Ginti ir gintis
Apie atmintyje įstrigusias akimirkas V. Maskolenko, A. Koskus, I-osios kuopos vadas Aivaras Navickas, II-osios kuopos vadas Valdas Rakštys kalbėtų ištisas valandas. Tačiau ne viską, kas patirta, smagu prisiminti, daug ko iki šiol nežino ir artimiausi žmonės.
V. Maskolenko ryškiausiai atsimena bene trijų dešimtmečių įvykį, kai iš rusų karinio dalinio su ginklais paspruko kariškis. Mieste užgrobė taksi, susiruošė į Vilnių „iššaudyti sąjūdiečių“.
V. Maskolenko su kolega įsakyta tą majorą surasti ir „nukenksminti“. Pareigūnai pradėjo gaudynes.
Dubijos gatvėje sustabdžius automobilį, kariškis išlipo, nusitaikė į patrulius ir šovė. Kulka smigo į automobilį, už kurio slėpėsi abu pareigūnai. Kulką į kariškį paleido V. Maskolenko. Patirto galvos sužalojimo vyras neišgyveno.
V. Maskolenko žmona apie tą įvykį sužinojo tik per radiją.
I-osios patrulių kuopos vadui Aivarui Navickui irgi teko nukreipti ginklą į žmogų ir pareikalauti, kad jis padėtų savadarbį šautuvą. Tai 2001 metais nutiko Numerių gatvėje, Kalniuko mikrorajone. Vyras peršovė žmoną. Atlėkę keli policijos pareigūnų ekipažai dar bandė kraujuojančią moterį gaivinti. Ji mirė ant policininkų rankų.
Ginkluotą žudiką patruliai surado gatvėje. Pareikalavus padėti ginklą ir perspėjus, kad kitaip bus pašautas, vyras nepakluso, pasakė: „Šauk“.
„Laimei, iššauti neprireikė, pareikalavus gal keturis kartus, vyras numetė ginklą“, – prisimena A. Navickas.
O komisarui R. Rakščiui teko gintis nuo kirviu ginkluoto vyro atakos. Įvykis – J. Basanavičiaus gatvės bendrabutyje.
Pirmiausia smurtautojas tuo kirviu suniokojo greitosios automobilį, o paskui puolė patrulius. Gynėsi perspėjamaisiais šūviais. Bešaudant baigėsi šoviniai. Galop dviem šūviais teko peršauti užpuoliko kojas.
Trakų gatvėje į šeimos konfliktą iškviesti pareigūnai tamsiame buto koridoriuje buvo užpulti yla. Vienas patrulis subadytas 15 dūrių. Vėliau sužinojo, kad žalotojas – turintis psichinę negalią, bet policiją siautėjančiam sūnui kvietusi motina patrulių apie tai neperspėjo.
Apie šūvius, paleistus persekiojant automobilius, irgi ištisos istorijos. Prisimena, vijęsi vogtą automobilį. Vagis nereagavo nei į šūvius, nei į „ežius“ ant kelio. Automobilis iki sustabdant jį suvarpytas taip, kad mašiną atgavęs šeimininkas net nustėro. Pareigūnai dabar šypsosi: kažin ar į rėtį panašesnė mašina jam pravertė.
Ligų grėsmės
Patruliams nesvetima ir hepatito C baimė. Sako, grėsmė užsikrėsti yra bet kada, nes po budėjimo kartais tenka plauti ne tik iki alkūnių kraujuotas rankas, bet ir uniformas.
V. Rakštys prisimena vyrą, hepatito C nešiotoją pietiniame rajone. Vyras buvo „įsigudrinęs“ pjaustytis venas. Bandant suteikti pagalbą, šaukdavo: „Tik prieikite, užkrėsiu!“
„O mes privalome tokius žmones sulaikyti, teikti jiems pagalbą, kad nenukraujuotų, paskui nuo agresijos saugoti medikus, laikyti rankas chirurgams, kol susiūs venas“, – pasakoja komisaras.
Vienas šiuo metu policijoje jau nebedirbantis pareigūnas buvo perdurtas ŽIV infekuotu sulaikomojo švirkštu. Antibiotikais, apsidraudžiant, patrulis gydytas daugiau nei pusmetį. Laimei, liga „neprilipo“.
Sykį patruliai iškviesti į girtavusių aklo tėvo ir sūnaus muštynes. Informuoti, kad yra perdurtas žmogus. Buto duris atidarė sūnus. Kažką raudono abiem rankoms laikė ties pilvu, tarsi skudurą. Paaiškėjo, kad tai jo paties žarnos. O virtuvėje – visi indai išmėtyti, lėkštės sudaužytos. Pasiteiravus, kuris iš judviejų čia taip siautėjo, tėvas paaiškino, kad tai jų depresija sergančio katino darbas.
Su šypsena ir ašaromis
Patrulių darbe gausu ir neįprastų situacijų.
V. Maskolenko prisimena kvietimą dėl triukšmo Tiesos gatvės bute. Nuvykus paaiškėjo, kad orgijas kelia romai. Jie atsiprašė už triukšmą, bet balius esą neišvengiamas – tėvynainį palaidojo.
V. Rakštys šypsosi: gerai, jei romai gerai nusiteikę, bet jei reikia juos raminti – paleidžia grasinimų tiradas, prakeiksmus.
Pasitaiko ir komiškų situacijų. Įvykis prie Prūdelio: pamainą baigę pareigūnai stovi, šnekučiuojasi, kitas ekipažas persekioja nestojusį automobilį. Ir staiga vienas iš bėglių šoka iš mašinos ir, pripuolęs, maldauja pagalbos, nes jį „mentai“ gaudo.
Būna ir jautrių akimirkų.
„Dabar tas vaikas jau užaugęs... Gyveno Ežero gatvėje. Tėvai pijokai. Sūnų siųsdavo vogti. Kartą radom jį prie oro uosto nuklydusį. Susistabdėm, klausiam, kada paskutinį kartą valgė. Aštuonmetis atsakė valgęs vakar. Gumos“, – sako V. Rakštys.
Sujaudinti pareigūnai tąkart nuvežė berniuką į kavinę, pamaitino.
Skaudu patruliams matyti žmonių skausmą, sužinojus apie artimuosius ištikusias tragedijas: nuskendusį vaiką, avarijoje žuvusį sūnų, motiną, vyrą.
„Nemaloniausia užduotis būdavo važiuoti apie tai pranešti artimiesiems. Mindžikuoji prie buto durų, galvoje renki žodžius, nerimauji dėl šoko ir galimų emocijų“, – pasakoja A. Koskus.
Dabar dažniau tokios žinios pranešamos telefonu. Telefonu, sako pareigūnai, kiek lengviau, nes kalbant nemato žmogaus akių.
„Nesame metaliniai, kiborgai. Būna, kad avarijos, kitų nelaimių vietose pareigūnai vemia. Būna, kad, pamatę kraują, alpsta“, – sako V. Koskus.
Vyrai pripažįsta, jų darbas kupinas streso. Nuo jo ligos: spaudimas, cholesterolis, insultai, infarktai. Neseniai vieną patrulį smūgis ištiko darbo vietoje – dėkui kolegoms, kurie sugebėjo laiku suteikti pagalbą.
Didžiausia dovana – padėka
Koks šio darbo žavesys? Patrulio darbe nėra rutinos, tik, šypsosi V. Koskus, adrenalinas ir nuotykiai.
„Kol čia dirbu, aš jaunas. Ir kol dirbsiu čia, aš būsiu jaunas“, – sako 34 metus patrulio darbui atidavęs V. Maskolenko.
A. Navickas prisimena jaunystėje net nelaukdavęs atostogų – nesinorėdavo atsitraukti nuo patruliavimo, laisvalaikis būdavo nuobodus. Lygiai kaip ir kolegoms.
Ir šiandien, netgi po kelių dešimtmečių tarnyboje, sako, didžiausias įvertinimas ir dovana – žmonių padėka.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrities policijos Patrulių rinktinės veteranai (iš kairės): komisaras Valdas Rakštys, Patrulių rinktinės vadas Aurelijus Koskus, vyresnysis inspektorius Vigantas Maskolenko, komisaras Aivaras Navickas. Ilgamečiai patruliai sako, kad, nepaisant nuolatinio streso, jų darbas yra vienas įdomiausių.
Patrulių rinktinės vadas Aurelijus Koskus: „Nepadirbęs patruliu, nebūsi geru pareigūnu. Privalu turėti suvokimą, kaip žmonės gyvena, kuo jie kvėpuoja. Ir jei dešimt metu čia ištvėrei, liksi policijoje visą gyvenimą.
I patrulių kuopos vadas Aivaras Navickas, rinktinės vadas Aurelijus Koskus, II kuopos vadas Valdas Rakštys ir vyresnysis specialistas Vigantas Maskolenko apie patirtis ilgametėje tarnyboje galėtų parašyti ne vieną knygą.