Parašiutininkai biro iš dangaus

Parašiutininkai biro iš dangaus

Parašiutininkai biro iš dangaus

Tris dienas Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vyko kariuomenės parašiutinio rengimo instruktorių treniruotės ir Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ karių laisvojo kritimo šuolių su parašiutais pratybos.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Iš „Spartano“ šokti maloniau

Aviacijos bazėje ant pievos radome besiilsinčius parašiutininkų instruktorius ir karius. Laukdami, kol bus paruoštas skrydžiui kariuomenės lėktuvas „Spartan C-27J“, pasikalbėjome.

Leitenantas Edgaras Varnelis sako jau nebejaučiantis tokio jaudulio, koks buvo prieš pirmą šuolį. Po 30 šuolių, Edgaras sako jų laukiantis su malonumu.

Parašiutininkų pratybos, kurias organizuoja Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Parašiutinio rengimo centras, Šiauliuose vykdomos pirmą kartą. Derintasi prie „Spartan C-27J“.

Pasak E. Varnelio, šuoliai iš šio lėktuvo kiek kitokie: „Esu šokęs iš An-2. Šokama iš lėktuvo šono, iš karto jaučiamas oro srautas, kuris tave stumia atgal į lėktuvą. “Spartane“ šoki iš lėktuvo galo ir iš pradžių patenki į už lėktuvo velkamą vakuumą, tik vėliau pajunti oro srautą.“

Leitenantas tikina, kad po daugelio šuolių nėra skirtumo iš kokio lėktuvo šokti, tačiau pripažįsta, kad šokti iš „Spartano“ ir lengviau, ir maloniau.

Nuotykis

E. Varnelio šuolių su parašiutu patirtis dar nėra didelė. O štai Vyresnysis leitenantas Martynas Junevičius šuolius atlieka jau nebe pirmi metai. Karys prisimena užpraeitos vasaros nuotykį.

Šoko iš lėktuvo su desantiniu parašiutu. Neteisingai atlikęs šuolį pakibo ant virvės, kuri ištraukia parašiutą. Vyras buvo velkamas lėktuvo. Vėliau virvė buvo nutraukta, o kariui teko leistis su atsarginiu parašiutu. „Tuo metu baimės nejutau, prisiminiau viską, kas buvo sakoma per instruktažą. Baimė atėjo, kai nusileidau, priėjo šuolių vadovas, lakūnai ir pradėjo sveikinti su antruoju gimtadieniu“, — tai prisiminus M. Junevičiaus kaktą ir dabar nusėja prakaito lašeliai.

Parašiutinio rengimo centrui — 10 metų

Kartu su penkiais „Geležinio Vilko“ kariai, treniravosi ir dešimt instruktorių. “Turime parašiutininkų komandą, kuri atstovauja Lietuvos kariuomenei pasaulio ir Europos čempionatuose“, — sako majoras Audrius Miečius, parašiutinio rengimo centro viršininkas.

Kariuomenės parašiutininkai nuo 1991 metų tris kartus tapo tarptautinių kariškių turnyrų nugalėtojais, septynis kartus iškovojo antrąją ir trečiąją vietas. Dalyvavo dvejose Pasaulio oro žaidynėse ir daugiau kaip trylikoje įvairių pasaulio čempionatų ir pasaulio taurių varžybose.

Pasak majoro, prieš dešimtmetį įkurtas parašiutinio rengimo centras organizuoja ir koordinuoja šuolių su parašiutais rengimą visoje kariuomenėje. Kariai mokomi priverstinio parašiuto skleidimo ir laisvojo kritimo šuolių. Per 10 metų centras paruošė maždaug keturis tūkstančius karių.

NUSILEIDIMAS: Patyrę parašiutininkai leidosi it pūkeliai.

SKAIČIUS: Leitenantas Edgaras Varnelis su parašiutu šoka 30 kartą ir tikina šuolių laukiantis su malonumu.

LAUKIMAS: Parašiutininkai pasiruošę skrydžiui. Veiduose atsispindi nekantrumas ir lengvas jaudulys.

RUOŠA: Kai pakilimo take pasirodo lėktuvas, kariai pradeda ruoštis: velkasi aprangą, dedasi parašiutus, šalmus, pasiima ginklus. Lieka laiko ir pokštams.

 

RAMYBĖ: Vyresnysis leitenantas Martynas Junevičius tikina danguje nepasimetantis net ekstremaliose situacijose.

SKRYDIS: Virš Aviacijos bazės Šiauliuose tris pavakares leidosi parašiutininkai.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.