
Naujausios
Nori, kad Lietuva neišsivaikščiotų
„Kelmės statybos“ bendrovės direktorius Albinas Palaikis, kelis dešimtmečius vadovavęs rajono statybos organizacijai, prasidėjus privatizacijai, pasitraukė. „Kam aš reikalingas, jeigu negaliu apginti savo žmonių?“
Tačiau įsukęs sėkmingą verslą uždirbo pinigų, nupirko beveik visas bendrovės akcijas, uždengė apie pustrečio hektaro bendrovės pastatų stogų ir po tais stogais leidžia darbuotis verslininkams.
Jis žinomas ir kaip geradarys, padovanojęs namus 19 šeimų, globojantis vargo prispaustus žmones, parėmęs ne vieną „Šiaulių krašto“ herojų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pradėjo nuo pusantro darbininko
„Aš nieko ypatingo nenuveikiau, viską darė dirbantys žmonės“, – paprašytas duoti interviu kuklinosi Albinas Palaikis.
Jam praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje Kelmės rajone teko sukurti Tarpkolūkinę statybos organizaciją.
„Pradėjau nuo pusantro darbininko. Du pagyvenę žmonės. Vienas dirbo visu, kitas – puse etato. Juos vadindavau dėdėm, nes pats tuomet buvau jaunas. Iš „Vienybės“ kolūkio gavom seną arklį ir vežimą“, – prisimena pradžią A. Palaikis, vėliau išauginęs statybos organizaciją iki 700 darbuotojų.
Žmonės buvo ir organizacijos, ir jo kaip tos organizacijos vadovo, ir visos Lietuvos aukso fondas. Ir šiandien jo bendrovėje besidarbuojantys žmonės – nuo senų laikų.
Geru žodžiu mini buhalterių kolektyvą, darbų vykdytojus Edvardą Bagdonavičių ir Algimantą Purį, darbo užmokesčio skyriaus viršininkę Reginą Penikienę, Techninio skyriaus viršininką Juozą Kriščiūną, brigadininkus Joną Birgiolą ir Stasį Juodeikį.
„Dauguma tų žmonių buvo už mane dvidešimčia metų jaunesni. Mane vadino seniu. Bet tai buvo mano aukso fondas, – su šypsena prisimena. – Per šventes atsinešdavau didelį portfelį su dovanėlėmis savo žmonėms.“
Tarpkolūkinėje statybos organizacijoje, vėliau tapusioje rajono statybos organizacija, dirbo 112 vairuotojų, 6 kranininkai, bendrovė turėjo savo sandėlius, keletą kalvių, administracinį ir daugybę gamybinių pastatų.
Kelmėje organizacijos darbininkai pastatė visą Raseinių gatvės daugiabučių namų kvartalą, dalį A. Mackevičiaus gatvės mikrorajono namų. Žemaitės gatvėje pastatė daugiabutį ir bendrabutį, „Aukuro“ mokyklą. Kaimuose statė kultūros namus, gyvenamuosius namus, pirtis, fermas, mechanines dirbtuves.
Tuometinės RSO vadovas yra pelnęs „Garbės ženklo“ ordiną bei medalį „Už šaunų darbą“. Jam suteiktas Nusipelniusio statybininko garbės vardas.
Perversmas pastūmė į verslą
Prasidėjus privatizavimo vajui, Albinas Palaikis pasitraukė iš direktoriaus pareigų. „Jeigu aš nesugebu žmonių apgint, kam aš reikalingas?“
Pinigų supirkti parceliuojamos bendrovės akcijų neturėjo. Todėl pradėjo savo verslą. Iš Kaliningrado pirkdavo ąžuolo medieną ir parduodavo olandams. Pirkdavo nebrangiai kaip trečiarūšę, nes rąstai būdavo su šakomis. Nugenėdavo, supjaustydavo 110 – 160 centimetrų gabalais ir parduodavo olandams kaip pirmos rūšies medieną.
Per keletą metų sukaupė pinigų, tuomet sugrįžo ir nupirko 53 procentus „Kelmės statybos“ akcijų. Vėliau savo akcijas pardavė 43 procentus turėjęs verslininkas.
Bendrovės darbininkai pradėjo remontuoti gamybinius pastatus. Naujai uždengė apie pustrečio hektaro stogų, patalpas įrengė taip, kad tiktų verslui. Tuomet išnuomodavo arba parduodavo verslą kuriančioms bendrovėms.
Dabar „Kelmės statybos“ gamybinėje bazėje darbuojasi 14 didesnių ir mažesnių įmonių.
„Tokia mano svajonė, kad Lietuva neišsivaikščiotų, kad žmonės kurtų verslą savo gimtinėje, kad turėtų darbo. Aš pats jau senas. Kiek galiu noriu padėti jaunesniems.“
A. Palaikis norėjo padėti ir savo darbininkams, ypač vyresnio amžiaus. Kad jie turėdami darbo sulauktų pensijos.
Šiuo metu „Kelmės statyboje“ dirba 5 žmonės. Visi likę iš senų laikų. Geri specialistai. Trys iš jų padirbėję užsienyje. Tačiau sugrįžo, nes žinojo, jog „darbo pas Palaikį visuomet gaus“.
Pagal seną tradiciją direktorius savo darbininkams paruošia kalėdines dovanėles – nuperka po kalakutą. Kas treji metai sukviečia visus ankstesnėje RSO dirbusius specialistus, parodo, kas nuveikta įmonėje, pasivaišina, pabendrauja.
Nors pats turi sveikatos problemų, A. Palaikis dar globoja ir paremia buvusius savo darbuotojus, kai jie suserga.
Pažinęs alkį
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, A. Palaikis išgarsėjo ir savo filantropine veikla. Prieš keliolika metų „Šiaulių krašto“ dienraštis A. Palaikį išrinko „Metų piliečiu“. Jis pelnė LNK televizijos „Gerumo sparną“, kelis kartus – nevyriausybinių organizacijų padėkas už filantropinę veiklą.
Savo lėšomis jis pastatė namus su ūkiniais pastatais 19 Kelmės ir kitų rajonų padegėliams ar vargo prispaustiems žmonėms. Kad vaikus auginančios šeimos nebadautų, yra nupirkęs ir padovanojęs joms 12 karvių. Ne vieną žmogų yra parėmęs pinigais.
– Turbūt nebuvo nė vienos „Šiaulių krašte“ papasakotos žmogaus skurdo ir vargo istorijos, į kurią Jūs neatsilieptumėte. Parėmėte daugybę „Šiaulių krašto“ herojų. Retas bendrovės direktorius taip jautriai reaguoja į svetimas nelaimes ir užsiima labdaringa veikla.
– Gal kiti direktoriai nėra pažinę alkio... Aš puikiai žinau tokią būseną. Kartais tekdavo alkti po dvi dienas. Atstovėjęs eilėje prie pagal korteles duodamos duonos, pareidamas namo neiškęsdavau kokio gabaliuko nesuvalgęs.
Tėvai gyveno Ąžuolų Būdoje. Tačiau slapstydamiesi nuo tremties susisodinę vaikus į vežimą, išvažiavo į Šilutės rajoną. Mama buvo neįgali, kentėjo dėl paralyžiaus. Tėvas įsidarbino Traksėdžių durpyne. Tačiau po kelerių metų sunkiai susirgo ir mirė.
Buvo sunkūs pokario laikai. Trylikametis tapau šeimos galva. Baigęs penkias klases pradėjau dirbti durpyne. Dienomis kasiau griovius, o vakarais mokiausi vidurinėje mokykloje. Reikėjo padėti mamai ir jaunesnei seseriai. Tik, kai sesuo ištekėjo, ir ėmėsi globoti mamą, aš galėjau išvykti studijuoti. Dieną lankiau paskaitas tuometinėje Žemės ūkio akademijoje, naktimis dirbau taksistu. Gal todėl šiandien puikiai suprantu kitų nelaimes ir nemoku neatjausti.
Dovanos – 19 namų
– Ne viena istorija apie Jūsų labdaringus darbus sugulė ir į mūsų laikraščio puslapius. Pamenu, kaip šaltą snieguotą žiemą į Kukečių seniūniją atvežėte vagonėlį nuo gaisro nukentėjusioms motinai ir dukrai. O vėliau šalia gaisravietės atsirado naujas namas ir ūkinis pastatas.
– Tada pagalbos paprašė seniūnė Meilutė Masalskienė. Nuvežiau namelį, įkurdinau moteriškes. Bet svarbiausia, kad ir kiti padeda, kai tu darai gerus darbus. Vagonėlis be elektros. Nuvažiavau pas tuometinį elektros tinklų viršininką Joną Enzelį. Kitą dieną padegėlės jau turėjo elektrą.
O statant joms namą labai geranoriškai į formalumus pažiūrėjo tuometinė savivaldybės vyriausioji architektė Valerija Olišauskienė. Pastatėm namelį, tvartą su daržine, davėm šulinio žiedus. Seniūnė pasirūpino, kad būtų iškastas šulinys. Moterys vandenį nešdavo iš kitapus plento esančio šaltinio.
Kitąsyk paskambino Šaukėnų seniūnas. Sudegė alytnamis. Šeima augina dešimt vaikų. Susikraustė į mechanines dirbtuves. Sukalėme namuką.
Trečią namelį pastatėme Antanui iš Pluskių kaimo. Žmogus grįžęs iš Černobylio. Praradęs sveikatą. Prašo – gal gali paremontuoti. Nuvažiavau, apžiūrėjau jo namelį – ranka per sieną kiaurai lenda. Nugriovėm, palyginom aikštelę, vyro mantą perkėlėm į laikiną vagonėlį. Pagyveno, kol pastatėm naują namą.
– Jūs pastatėte ir mažiausiam Lietuvos žmogui Alfonsui Mickui pritaikytą gyventi namelį. Tuomet visa žiniasklaida buvo euforijoje nuo tokios geros žinios. Filmavo net švedų televizija.
– Už tą namelį aš gavau gražią padėką. Vienas švedas atsiuntė man didžiulę dėžę pilną įrankių. Parašė, jog jis serga, greitai mirs, o man įrankiai pravers geriems darbams. Tuos įrankius iki šiol bendrovėje naudojame. Kadangi išgarsėjau Švedijoje, šitos šalies geradariai sumokėjo už namelį, kurį pastačiau vienai Saugų gyventojai.
– Varguoliams padėdavote ir nupirkdamas karvių, kad vaikai turėtų pieno...
– Esu nupirkęs 12 karvių ir padovanojęs. Iki šiol šelpiu nemažai žmonių. Padedu atsistoti ant kojų, kad nebėgtų į užsienį laimės ieškoti, kad gyventų Lietuvoje.
Dabar globoju labai gražią šeimyną Gailiuose. Irgi pagalbos paprašė seniūnas. Moteris su penkiais vaikai pabėgo nuo smurtaujančio vyro. Apsigyveno vištidėje. Nuvažiavau pažiūrėti – baisu pasidarė. Valgį verda ant pačios sumeistrautos krosnies. Plytos sudėtos viena ant kitos. Bet kada gali užsidegti. Be to, ateis žiema, o vištidės sienos – tik per vieną lentutę.
Seniūnas surado parduodamą trijų kambarių butą. Nupirkau. Įkurdinome motiną su vaikais. Butas jų nuosavybė, tik įrašėme sąlygą, jog negali nei parduoti, nei įkeisti, kol mažiausias vaikas nesulauks aštuoniolikos metų.
Motinai parūpinom darbo pas ūkininką. Vaikai irgi turi savo įsipareigojimus – kas prižiūri šiltnamį, kas daržą, kas vištas, kas paršelius.
Taip per keletą metų šeima atsistojo ant kojų. Dabar vyriausioji mergaitė jau mokosi kirpėjos profesijos. Gerai mokosi, gauna padidintą stipendiją. Bet ta padidinta stipendija – 12 eurų. O už nuomojamą kambariuką tenka mokėti po trisdešimt. Atidariau mergaitei sąskaitą, pervedžiau mokslams pabaigti reikalingą sumą.
Atidariau sąskaitą ir jaunesnei jos seseriai. Patariau jai įgyti medicinos seselės profesiją. Smagu, kai aplankau tą gausią šeimyną vasarą. Viskas nuravėta, sutvarkyta. Vaikai mane vadina seneliu. Prieš Kalėdas visuomet nuvežu dovanų.
– Labdarai išleidžiate labai daug asmeninių lėšų. Ar Jūsų poelgius supranta artimieji?
– Supranta ir pritaria. Žmona Vladislava dirbo mokytoja, labai humaniška moteris. Mes į turtus nesimušame. Gaunu nemažą pensiją. Turime tiek, kiek mums reikia. Išauginome dukrą. Ji taip pat apsirūpinusi. Nesukūrė savo šeimos. Neturėtų kam turtų palikti.
– Ar dažnai aplankote žmones, kuriems pastatėte ir padovanojote namus, nupirkote karves, ar kitaip kaip nors parėmėte?
– Nedažnai. Dažniausia padovanoju namus ir nė karto neužsuku. Nebent vėl tą šeimą ištinka kokia bėda. O šiaip nemėgstu, kad man kas nors dėkotų. Nereikia, kad žmogus žemintųsi. Juk jis ir taip prispaustas bėdų.
Autorės nuotr.
„Esu basas, plikas ir palaikis“, – taip verslininkas ir geradarys Albinas Palaikis kartais pats pasišaipo iš savo pavardės.
Prieš keliolika metų Albinas Palaikis atvežė vagonėlį viduržiemį namų netekusiai Nijolei Semaškaitei ir jos mamai. O vėliau pastatė ir padovanojo namą bei ūkinį pastatą.