Nori greičio ir azarto – žaisk skvošą

Nori greičio ir azarto – žaisk skvošą

No­ri grei­čio ir azar­to – žaisk skvo­šą

Skvo­šas – spor­to ša­ka, apie ku­rią kol kas ži­no tik­rai ne vi­si lie­tu­viai. Sa­ve ne­di­de­liu šios spor­to šakos aistruoliu va­di­nan­tis šiau­lie­tis Ne­ri­jus Šiau­lys skvo­šą api­bū­di­na Džo Ba­ring­to­no žo­džiais: „Tai bok­sas ir šach­ma­tai kar­tu su­dė­jus“.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Iš Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos į Lie­tu­vą ke­lia­vo il­gai

Ne­ri­jus Šiau­lys pa­sa­ko­ja, kad iš Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos į Lie­tu­vą at­ke­lia­vęs skvo­šas – la­bai grei­tas ir azar­tiš­kas. Jį leng­vai ga­li įval­dy­ti bet kas, ypač tie, ku­rie ka­da nors do­mė­jo­si ra­ke­čių spor­tu – te­ni­su, bad­min­to­nu...

„Įvy­kiai kei­čia­si la­bai grei­tai. Rei­kia la­bai daug ju­dė­ti ir mąs­ty­ti. Žai­džiant skvo­šą jū­sų gal­vo­je blo­goms min­tims ne­lie­ka vie­tos, jos lie­ka spor­ti­nia­me krep­šy­je“, – už­si­de­gęs pa­sa­ko­ja en­tu­zias­tas.

Skvo­šas šiek tiek pa­na­šus į te­ni­są, ta­čiau žai­džia­mas už­da­ro­je erd­vė­je. Žai­džia du žai­dė­jai. Tiks­las – ne­leis­ti ka­muo­liu­kui nu­kris­ti dau­giau nei vie­ną kar­tą iš ei­lės ant grin­dų. Vie­nas ma­čas iki tri­jų per­ga­lių trun­ka apie va­lan­dą. Kar­tais žai­džia­ma du prieš du, ta­čiau Lie­tu­vo­je to­kios pra­kti­kos dar nė­ra.

Žai­di­mas vyks­ta už­da­ra­me kor­te, žai­dė­jus su­pa ke­tu­rios sie­nos ir ka­muo­liu­ką ga­li­ma į jas muš­ti. Ta­čiau yra ir zo­nos, į ku­rias ne­ga­li jo pa­tai­ky­ti. Pas­ku­ti­nė­je fa­zė­je tu­ri lies­ti prieš sa­ve esan­čią sie­ną. Prie­ši­nin­kas smū­gių blo­kuo­ti ne­ga­li.

„Skvo­šą žais­ti yra la­bai pa­pras­ta. Už­ten­ka vie­no kar­to aikš­te­lė­je, su­si­pa­žin­ti su tai­syk­lė­mis ir tu jau ga­li pra­dė­ti tre­ni­ruo­tes“, – vi­lio­ja nau­jo žai­di­mo aist­ruo­lis.

N. Šiau­lys ly­gi­na skvo­šą su lau­ko te­ni­su, tik lau­ko te­ni­sas žai­džia­mas di­de­lė­se erd­vė­se, ski­ria­si ra­ke­tės ir ka­muo­liu­kai. Skvo­šo žai­dė­jų ra­ke­tės leng­ves­nės, ma­žes­nis kau­čiu­ki­nis ka­muo­liu­kas.

Gi­liau­sios šio spor­to ša­kos tra­di­ci­jos yra Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je. Tei­gia­ma, kad šį žai­di­mą su­gal­vo­jo ka­li­niai. Jis iš­pli­to į mi­nė­tos ša­lies ko­lo­ni­jas – Aust­ra­li­ją, In­di­ją, Pa­kis­ta­ną. Šiuo me­tu itin po­pu­lia­rus Egip­te. Į Lie­tu­vą skvo­šas at­ke­lia­vo ne­se­niai. Paš­ne­ko­vas ma­no, kad dėl to, jog jam rei­kia ati­tin­ka­mos inf­rast­ruk­tū­ros.

Šiau­liuo­se pa­gal vi­sus rei­ka­la­vi­mus įreng­ta ser­ti­fi­kuo­ta skvo­šo sa­lė at­si­ra­do pa­sta­čius „Ka­ne's“ are­ną. Pri­tai­ky­tas skvo­šo aikš­te­les dar tu­ri Vil­nius, Kau­nas, Klai­pė­da ir Drus­ki­nin­kai.

Mo­ko­si iš stip­res­nių­jų

Ko­dėl skvo­šas? Ne­ri­jui spor­tas vi­sa­da bu­vo mėgs­ta­ma veik­la – žai­dė krep­ši­nį, bė­gio­jo, ta­čiau ieš­ko­jo to­kios ša­kos, ku­rio­je sa­ve la­biau rea­li­zuo­tų. No­rė­jo­si per trum­pą lai­ką išeik­vo­ti daug ener­gi­jos. Jis tvir­ti­na, kad tre­ni­ruo­tės me­tu pra­kai­tas pliau­pia upe­liais, su­de­ga 600–1 000 ka­lo­ri­jų.

Spor­ti­nin­kas pa­sa­ko­ja, kad po pir­mos tre­ni­ruo­tės ki­tą die­ną skau­dė­jo vi­sus rau­me­nis.

„Da­bar to­bu­li­nu tech­ni­ką. Tre­ne­rių Šiau­liuo­se nė­ra. Pa­tir­ties se­mia­mės var­žy­bo­se iš aukš­tes­nės pa­tir­ties žai­dė­jų. Kar­tais pa­si­kvie­čia­me die­nai tre­ne­rį iš ki­tų mies­tų, nu­va­žiuo­ja­me pa­si­tre­ni­ruo­ti į Jel­ga­vą. Lie­tu­vo­je pro­fe­sio­na­laus skvo­šo nė­ra“, – apie sa­vo kiek dau­giau nei dve­jų me­tų ke­lią nau­jo­je spor­to ša­ko­je pa­sa­ko­ja Ne­ri­jus.

Jis pri­si­me­na, jog te­ko ma­ty­ti, kaip žai­džia į Lie­tu­vos spor­to uni­ver­si­te­tą pa­gal ERAS­MUS pro­gra­mą at­va­žiuo­jan­tys stu­den­tai, ku­rie sa­vo ša­ly­se yra daug pa­sie­kę. „Ten ki­ta kar­te­lė. Jei no­ri pro­fe­sio­na­lu­mo, tu­ri spor­tuo­ti nuo ma­žu­mės. O mes pra­dė­jo­me spor­tuo­ti, kai jau pa­žiū­ros su­si­for­ma­vu­sios, nė­ra pa­pras­ta iš­mok­ti. Tap­ti su­pe­ri­niu spor­ti­nin­ku ka­žin ar už­tek­tų lai­ko“, – abe­jo­ja.

„Iš šios spor­to šako pra­gy­ven­ti ir už­si­dirb­ti ga­li tik tre­ne­riai. Aš tu­riu spor­ti­nių am­bi­ci­jų kuo ge­riau žais­ti pri­si­de­dant prie vi­sos Lie­tu­vos skvo­šo bend­ruo­me­nės ir spor­to ša­kos au­gi­mo“, – ne­ke­lia sau itin di­de­lių tiks­lų pa­šne­ko­vas.

Ta­čiau sa­ko, jog to­li­mo­je per­spek­ty­vo­je bus ga­li­ma gal­vo­ti ir apie vai­kų tre­ni­ra­vi­mą, tik pir­ma no­ri pa­ts tap­ti stip­riu žai­dė­ju.

Ne­ri­jus svars­to, jei ka­da skvo­šas taps olim­pi­ne spor­to ša­ka, gal jis at­si­ras ir spor­to mo­kyk­lo­se. Rei­kia tre­ne­rių ir inf­rast­ruk­tū­ros. Ta­da ga­li­ma pri­trauk­ti vai­kų, au­gin­ti pro­fe­sio­na­lų kar­tą.

Su­bū­rė vie­nin­gą skvo­šo bend­ruo­me­nę

Ne­ri­jus Šiau­lys ne tik pa­ts en­tu­zias­tin­gai spor­tuo­ja, bet ir su­bū­rė vie­nin­gą skvo­šo bend­ruo­me­nę.

„Tai ni­ši­nis spor­tas, jį žai­džia tik en­tu­zias­tai. At­si­ran­da vis dau­giau žmo­nių, ku­rie atei­na pa­mu­ši­nė­ti į sie­ną, kad pa­lik­tų vi­sas pro­ble­mas už kor­to stik­lo. Tai yra lai­ko pra­lei­di­mo for­ma“.

Spor­ti­nin­kas pa­sa­ko­ja, kad per so­cia­li­nius tink­lus su­bur­to­je bend­ruo­me­nė­je – apie 50 žmo­nių. Mo­te­rų pen­kis kar­tus ma­žiau nei vy­rų. Tuo tar­pu pas kai­my­nus Lat­vi­jo­je po­pu­lia­rus skvo­šas ir tarp mo­te­rų, ten yra stip­rių žai­dė­jų, tu­rin­čių aukš­tą rei­tin­gą. Ne­ri­jus tvir­ti­na, kad mo­te­ris ir vy­ras ga­li bū­ti ly­gia­ver­čiai par­tne­riai, nes fi­zi­nė jė­ga nė­ra pri­va­lu­mas.

Bend­ruo­me­nė kar­tą per mė­ne­sį or­ga­ni­zuo­ja pa­žin­ti­nius skvo­šo va­ka­rus, kur su­si­do­mė­ju­sius šiuo žai­di­mu nau­jo­kus mo­ko in­di­vi­dua­liai. Šiau­liuo­se spor­tuo­jan­čių­jų am­žius nuo 25 iki be­veik 50 me­tų.

„Sa­va­ran­kiš­kai gy­ve­nan­tys žmo­nės ieš­ko iš­raiš­kos for­mų, to­dėl nau­ją Lie­tu­vo­je spor­to ša­ką kul­ti­vuo­ja bū­tent to­kio am­žiaus žmo­nės“, – ma­no Ne­ri­jus.

Jau­ki­na­si spor­ti­nius pa­sie­ki­mus

Apie pa­na­šią spor­to ša­ką, kaip lau­ko te­ni­sas, kal­ba­ma, kad tai aris­tok­ra­tų spor­tas, nes yra bran­gus. Paš­ne­ko­vas aiš­ki­na, kad skvo­šui žais­ti rei­kia tik ra­ke­tės, spor­ti­nių ba­te­lių bei bet ko­kios pa­to­gios spor­ti­nės ap­ran­gos. Ra­ke­tė tar­nau­ja il­gai, tik rei­kia sty­gas per­si­temp­ti. Mo­kes­tį už kor­to nuo­mą žai­džian­ti po­ra da­li­ja­si per­pus.

Ne­ri­jus tre­ni­ruo­ja­si du kar­tus per sa­vai­tę. Dar vie­ną die­ną ski­ria spor­to klu­bui, kur stip­ri­na fi­zi­nę for­mą.

Va­sa­rą tu­ri dar vie­ną ho­bį – nar­do Lie­tu­vos van­dens tel­ki­niuo­se. Šis nau­jas po­mė­gis at­si­ra­do šią va­sa­rą, kai dėl bė­gio­jant trau­muo­tos ko­jos ku­rį lai­ką skvo­šo žais­ti ne­ga­lė­jo.

2015 me­tais Lie­tu­vo­je su­bur­ta skvo­šo fe­de­ra­ci­ja kiek­vie­nais me­tais or­ga­ni­zuo­ja Tau­rės eta­pus Vil­niu­je, Kau­ne, Klai­pė­do­je ir Šiau­liuo­se.

Ne­ri­jus džiū­gau­ja, kad šį­met spa­lio pra­džio­je dvi die­nas vy­ku­sia­me Šiau­lių eta­pe da­ly­va­vo re­kor­di­nis da­ly­vių skai­čius – 32. Po­ros var­žė­si ke­tu­rio­se gru­pė­se, o dvie­jo­se iš jų šiau­lie­čiai ta­po pri­zi­nin­kais.

Spor­ti­nin­kas ne­tve­ria no­ru pa­si­da­ly­ti ži­nio­mis ir apie aukš­čiau­sios ka­te­go­ri­jos tur­ny­rą – Lie­tu­vos skvo­šo čem­pio­na­tą. Šiais me­tais ja­me da­ly­va­vo 5 vy­rai ir 1 mo­te­ris iš Šiau­lių. Ne­ri­jus pri­si­pa­ži­no, kad ir jis, ir ki­ti šiau­lie­čiai skvo­šo mė­gė­jai ly­giuo­ja­si į sa­vo bend­ruo­me­nės na­rį Ge­dą Stan­ke­vi­čių, ku­ris pa­ten­ka į Lie­tu­vos skvo­šo žai­dė­jų TOP15. O šiau­lie­tė Ra­min­ta Skir­man­tie­nė Lie­tu­vos skvo­šo čem­pio­na­te da­ly­va­vo pir­mą kar­tą, užė­mė 5 vie­tą ir pa­ten­ka į Lie­tu­vos mo­te­rų TOP4.

Pats Ne­ri­jus Lie­tu­vos čem­pio­na­te užė­mė 27 vie­tą iš 42 ir kol kas sa­vo pa­sie­ki­mu ne­nu­si­vy­lė, ta­čiau ti­ki­si atei­ty­je pri­si­jau­kin­ti di­des­nę sėk­mę.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lie­tis Ne­ri­jus Šiau­lys – nau­jos skvo­šo spor­to ša­kos en­tu­zias­tas.