
Naujausios
Nemeilė kalbai yra didžiausia grėsmė
Šiaulių universiteto ir Matejaus Belo universiteto Slovakijoje profesorė Genovaitė Kačiuškienė išrinkta Lietuvių kalbos draugijos (LKD) pirmininke. Ji tapo pirmąja moterimi šiose pareigose. Su profesore kalbamės apie lietuvių kalbos sudėtingumą ir konkursą, į kurį pasitikrinti raštingumo žmonės į Šiaulius vykdavo net iš Vilniaus.
DaumantėBARANAUSKAITĖ
daumante@skrastas.lt
– Tapote Lietuvių kalbos draugijos pirmininke. Kokius tikslus keliate?
– Mano, kaip pirmininkės, didžiausias noras, kad šiais, išskirtiniais Lietuvių kalbos kultūros metais, ir artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, LKD skyriai įsisteigtų visuose miestuose, rajonų savivaldybėse, pasaulio lietuvių bendruomenėse, kad visi, gyvenantys Lietuvoje ir už jos ribų, stotume į gimtosios kalbos puoselėjimo, jos išsaugojimo gretas, imtumėmės konkrečių darbų ir kad žinotume, kas, kur, kada ir kaip tai vyksta, kokios konkrečios pagalbos yra stokojama. Todėl kviečiu visus aktyviai įsijungti į draugijos veiklą, ją palaikyti, taip pat dalytis savo patirtimi, pastebėjimais ir siūlymais jau veikiančioje Lietuvių kalbos draugijos „Facebook“ paskyroje.
– Esate visuotinio diktanto pradininkė Lietuvoje, prieš 27 metus parsivežėte šią idėją iš Paryžiaus. Rengdavote diktanto konkursą Motinos dienai paminėti. Ar daug norinčiųjų pasitikrinti raštingumą sulaukdavote?
– Kartu su kolegomis šiauliškiais, ypač mintį palaikant ir plėtojant lektoriui Algirdui Malakauskui, 25 metus iš eilės prieš Motinos dieną rengėme diktanto konkursus Šiauliuose, į kuriuos suvažiuodavo labai daug įvairių kartų atstovų iš Šiaulių krašto, kitų rajonų, taip pat ir iš Vilniaus, norinčių pasitikrinti savo raštingumą. Smagu, kad mūsų pasėtas grūdas sudygo – 2006 metais Nacionalinio diktanto konkursą pradėjo rengti savaitraštis „Atgimimas“, jis tęsiamas ir dabar.
Jau keletą metų diktantus Šiaulių mokiniams rengia didelė lietuvių kalbos entuziastė, Gegužių progimnazijos direktorė Silvija Baranauskienė.
– Kodėl jūs nustojote rengti šį konkursą?
– Manau, kad tikslinga truputį pailsėti. Ir diktantų skaičius gražus, ir dalyvių skaičius įspūdingas. Mūsų rengiamuose diktanto konkursuose dalyvavo per 3 500 žmonių. Tokį diktantų skaičių reikėjo ir ištaisyti, ir prizininkus apdovanoti, ir parinkti atitinkamus tekstus, nes vienu metu rašydavo mažiausiai trijų lygių dalyviai!
– Kuo lietuvių kalba išskirtinė?
– Visada kartoju savo studentams, kai jie ima skųstis, kad lietuvių kalba yra sunki: mes esame išskirtiniai, kadangi gyvai vartojame vieną archaiškiausių indoeuropiečių kalbų. Tik mirusios indoeuropiečių kalbos – lotynų, senovės graikų ar prūsų gali lygintis su lietuvių kalba. Na, dar sanskritas Indijoje, kurį vartoja vienas kitas šimtas tūkstančių humanitarų. Todėl mums reikia ne skųstis, o didžiuotis, kad kalbame lietuviškai. Juk lietuvių kalbos mokomasi įvairiuose pasaulio universitetuose, man pačiai lietuvių kalbą teko dėstyti Paryžiuje, viename iš Sorbonos universitetų, Slovakijoje, Ukrainoje, ją dėstau ir užsieniečiams Lietuvoje, atvykstantiems čia dirbti, studijuoti ar šiaip pasimokyti lietuvių kalbos, kad galėtų bent elementariai bendrauti.
– Kaip įvertinate nūdienos lietuvių kalbą, jos vartojimą visuomenėje?
– Visais laikais skyrėsi ir skiriasi viešoji kalba ir buitinis bendravimas. Tačiau, kaip nerodome viešai savo apatinių drabužių, taip neturime savo privačių pokalbių ar rašliavos rodyti viešumai ar net tuo didžiuotis. Žargonu kalbantis ar rašantis žmogus gali pritapti tik prie panašių į jį. Žodžio kultūros nepaisantis asmuo nėra, nebuvo ir nebus vadinamas kultūringu. Kaip ir keikūnas...
Mane stebina ir labai nuvilia interneto komentarų ir bendravimo kalba. Todėl aš jų neskaitau, sužinau iš savo studentų akademinių darbų, kuriuose jie tą rašliavą aptaria, analizuoja. Gerai suprantu, kad šiuolaikiniam jaunimui tikrai nelengva – tenka įdėti dvigubai, trigubai ar net daugiau pastangų, kad išmoktų kelis bendravimo raštu kodus ir juos vartotų pagal paskirtį.
– Tačiau dauguma purtosi sunkių lietuvių kalbos taisyklių.
– Yra pasaulyje ir sunkesnių taisyklių. Lietuvių kalbos rašyba dažniausiai yra fonetinė – kaip tariame, taip rašome, todėl jau nuo pirmos klasės reikia tobulinti mokinių tartį, o ir patiems mokytojams reikia dar gerokai patobulėti šioje srityje. Daug metų stebiu į universiteto filologines programas ateinančius abiturientus, kurių dauguma niekada nėra girdėję apie taisyklingos tarties reikalavimus. Raiškiojo skaitymo konkursuose jie paprastai žaidžia intonacijomis, tai irgi yra gerai, bet visiškai nieko nežino, kaip reikia taisyklingai tarti žodį.
– Ar lituanistų bendruomenėje kalbama apie taisyklių supaprastinimą?
– Prieš keletą metų Valstybinei lietuvių kalbos komisijai buvo kilusi mintis supaprastinti nosinių raidžių rašybą šaknyje, taip pat atsisakyti kai kurių ilgųjų balsių rašybos išimčių. Oho, koks kilo visuomenės nepasitenkinimas ir pasipriešinimas! Didžiulė kalbos vartotojų auditorijos atlikta apklausa parodė, kad dauguma, ne tik vyresnės kartos atstovų, bet ir mokinių nori išlaikyti lietuvių kalbos archaiškumą, mus pasiekusį kalbos paveldą.
– Kai kurie visuomenėje žinomi žmonės garsiai kritikuoja Valstybinę lietuvių kalbos komisiją, esą ji užsiima niekais, dar labiau sunkindama lietuvių kalbos vartojimą. Ar įmanoma rasti balansą, kad abi pusės būtų patenkintos?
– Nemanau, kad komisija užsiima niekais. Reikėtų daugiau pasidomėti šios kalbos institucijos darbais, pasižvalgyti po jos internetinę svetainę, pasklaidyti dokumentus. Komisija yra lietuvių kalbos parlamentas. Ar mes visada esame patenkinti šalies parlamento – Seimo – darbu ir jo priimtais įstatymais? Bet turime jų laikytis. Šį rudenį darbą pradeda nauja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narių sudėtis, mūsų, naujai pasiūlytų kandidatų sudėtis. Gal jų veiklos kryptys bus kiek kitokios, kiekvieno kalbos vartotojo širdžiai artimesnės?
– Kaip lituanistė, atkreipiate dėmesį į kalbos kultūros, rašybos klaidas, kai žiūrite televizijos laidas, skaitote naujienas ar tiesiog bendraujate su kitu žmogumi?
– Kai žiūriu televizijos laidas, visada kreipiu dėmesį į laidos vedėjų kalbą. Tą patį darau ir klausydama viešos bendradarbių, kolegų ir kitų kalbos vartotojų kalbos. Kaupiu medžiagą ir rašau straipsnius. Bendraudama su kitu žmogumi ar prie pietų stalo niekada nefiksuoju kalbos klaidų. Tačiau dažnai girdžiu sakant, kad prie lituanisto varžomasi ir nedrįstama kalbėti, kad nepadarytų kalbos klaidų, kad jos nebūtų viešai taisomos. Taip neturėtų būti. Nemanau, kad, bendraujant su gydytoju ne gydymo įstaigoje, jis mąsto apie mūsų sveikatos problemas ar negalavimus. Taip ir lituanistas.
– Kokie iššūkiai lietuvių kalbai didžiausi? Yra manančių, kad ilgainiui ji išnyks. Ar tai pagrįsta baimė?
– Nemeilė kalbai yra baisiausia ir didžiausia grėsmė. Ir – nepagarba. Astronomai kalba ir apie Saulės sistemos, Žemės – kaip planetos – ribotą egzistavimo laiką. Mus įkvepia ir padrąsina tai, kad lietuvių kalbos ateitis yra mūsų, mūsų vaikų ir vaikaičių rankose, širdyse ir lūpose.
Autorės nuotr.
Profesorė Genovaitė Kačiuškienė sako, kad mums reikia ne skųstis lietuvių kalbos sunkumu, o didžiuotis, kad kalbame lietuviškai.