
Naujausios
Ne šiaip šuo...
Šiaulių apskrities policijos Kriminalistinių tyrimų tarnybos viršininkas Vaidas Kazlauskas vardu pašaukia darbo kabinete, prie durų, būdraujantį savo draugą borderkolį Possu. Guvus šuo akimirksniu įsikanda guminį žiedą – su viltimi, kad netrukus prasidės žaidimai. Tai momentai, kai po psichologiškai sunkaus darbo Vaidui prireikia iškrovos.
Kasdien ne tik šeimininko, bet ir jo kolegų dresuojamas keturkojis tapęs tikru triukų meistru, sugebėjimais kartais pranokstantis netgi pačius dresuotojus.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Kai nebeliko Redi
Metų ir keturių mėnesių Possu į Kazlauskų namus atvežtas iš Suomijos. Šunyčiui nebuvo nė trijų mėnesių. V. Kazlauskas prisimena nuo kalės atitraukto keturkojo liūdną inkštimą, kuris truko net kelias paras – Possu ilgėjosi mamos, jam buvo baisu, šalta, o ir lietuvių kalbos nesuprato.
Paskui Possu (suomiškai – paršelis) atkuto, apsiprato. Jo krečiamos išdaigos greitai tapo Kazlauskų šeimos kasdienybe.
Borderkolis šiauliečių namuose atsirado po to, kai pasaulį paliko šeimos ir visų Šiaulių apskrities policijos pareigūnų, ypač Kriminalistinių tyrimų skyriaus, mylėta tokios pačios veislės kalytė Redi – itin protingas ir įvairiausius triukus krėtęs šuo.
Pastangos išgelbėti staiga apsirgusią Redi buvo bevaisės, negelbėjo net kraujo perpylimas. Spėta, kad šuo nusinuodijo žiurkių nuodais.
Nelikus Redi, liko tuštuma, su kuria, anot V. Kazlausko, reikėjo laiko apsiprasti. Tačiau nuo pat pirmų dienų jis žinojo, kad kitas jo šuo tikrai bus tos pačios veislės.
Taip mažiau nei po metų namuose atsirado Possu.
Draugų diena
Pasak kriminalisto, abiejų bendravimas prasideda nuo labai ankstyvo ryto – iš miesto pietinio mikrorajono koja kojon žygiuoja abu į darbą Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate Aušros alėjoje. Vasarą į tarnybą abu vyksta dviračiu: Possu važiuoja specialioje priekabėlėje, retkarčiais iššokdamas ir bėgdamas šalia šeimininko.
Du kartus per savaitę augintinis treniruojamas Zokniuose specialiai įrengtoje šokinėjimo per kliūtis aikštelėje.
Kasdien prieš darbą, apie 6 valandą ryto, trumpa treniruotė. Kelios minutės po septintos treniravimo estafetę perima į darbą atvykusi V. Kazlausko kolegė.
Prasidėjus darbui, Possu tenka atsikvėpti, nors jis to visai ir nepageidauja.
Kriminalistas juokauja, kad jo augintiniui ramybės laikas tikrai ne pats mieliausias. Tada aktyvus šuo akių nenuleidžia nuo prie darbo stalo palinkusio šeimininko – jie jis rimtas ir nekalbus, Possu žino, kad dabar geriau prie jo nesiartinti, nes jei šeimininkas susikaupęs sėdi prie stalo, vadinasi, nieko įdomaus nevyksta.
„Bet užtenka, kad po kelių darbo valandų atsistočiau raumenų pratampyti ar iš kabineto šiukšles išsinešti, Possu tą progą panaudoja akimirksniu įsikąsdamas pripučiamą kamuolį arba guminį žiedą, atseit, žaiskim“, – nenuleisdamas akių nuo augintinio pasakoja ekspertas.
Dar vienas Possu labai mielas užsiėmimas – pasivažinėjimas riedlente koridoriumi. Pasispirdamas užpakalinėmis kojomis, šuo skrieja ant riedlentės net su vėjeliu.
Būna, kad pavargęs gulėti kabinete ir laukti šeimininko poilsio valandėlės, borderkolis iškeliauja pasisvečiuoti. Kol pasisveikina su policininkais, apsilanko jų kabinetuose, užeina į pareigūnų virtuvėlę ir kartais paskanauja kokių ant žemės nukritusių gardžių kąsnelių.
„Possu suirzęs ar nepatenkintas niekada nebūna. Būna tik tingus“, – šypsosi šeimininkas. Ir priduria, kad šuo puikiai jaučia jį kalbinančių žmonių nuotaiką. Jei žmogus nelinkęs juokauti ir žaisti, Possu apsimeta tingintis.
Jei tik į tarnybos viršininko kabinetą užsuka kolega, būdraujantis keturkojis šoka lyg įgeltas žaisti. Kiekvieno darbuotojo įpročius Possu žino, o nuotaikas tiesiog jaučia.
Šeimininkas sako, kad jo darbo kabinete, kuriame gausu visokių kriminalistiniuose tyrimuose naudojamų priemonių, smulkių detalių, Possu dar nieko nesugraužė. Kol kas suniokotas tik trosiukas, kuriuo augintinis pririšamas, kai V. Kazlauskas labai įtemptai dirba.
Grįžusiam iš sunkių nusikaltimų vietų V. Kazlauskui neišvengiamai prireikia Possu pagalbos. Susitelkęs į gyvūną, primirštantis patirtą įtampą ir neigiamus išgyvenimus.
Joks bosas
Kazlauskų šeimoje Possu joks bosas. Šuniui paskirta žemiausia hierarchijos vieta: jis draugas, bet ne šeimos narys, todėl nei į lovą, nei prie stalo nekviečiamas, ir iš vieno šaukšto su žmonėmis nesivaišina. Vieta automobilyje suomiui irgi viena – bagažinė. Jei važiuoja į svečius ilgesniam laikui – Possu mielai sutinka nakvoti automobilyje ar uždaromas į voljerą.
Vis dėlto chaoso Kazlauskų šeimoje esama. Ir tai vis Possu „dėka“. Nuplėšyti tapetai – lygiai iki tokio aukštumo, koks yra šuns ūgis. Dar griovys grindyse...
Į tą griovį pirštu priekaištingai vis parodo žmona. Pats pamato, kai tik eina pro šalį. Vis pažada užtaisyti.
Borderkoliai ir kiti augintiniai
Kodėl borderkolis? V. Kazlauskas šiai veislei negaili gerų žodžių. Todėl, kad lengvai dresuojamas, puikiai atlieka patikėtas užduotis, jaučia žmogaus nuotaiką, netgi jo kūno kalbą, o ir pats moka parodyti, kaip jaučiasi. Todėl, kad borderkoliai laikomi protingiausios veislės šunys pasaulyje.
„Ir dar todėl, kad tai kitoks šuo. Sakyčiau, pusė žmogaus. Kitas žmogus taip nesugalvotų, kaip jis sugalvoja“, – šypsosi Vaidas. Šuo pagal savo sugebėjimus ir protą puikiai tiktų ir policijos darbui – narkotikų ar žmogaus paieškai. Tačiau pareigūnu, anot Vaido, Possu nebus – geriau tegu būna draugas laisvalaikiui.
Keturkojis, sako, yra tikras draugas, su kuriuo galima ir pabendrauti, ir patylėti, ir prasijudinti.
Kai iš Lenkijos veisėjų V. Kazlauskas nusipirko savo pirmą borderkolę Redi, ji buvo dešimtas Lietuvoje registruotas šios veislės šuo.
Šitos veislės šunų Lietuvoje nėra labai daug – greičiausiai todėl, kad ne kiekvienas laikytojas ištvertų jų aktyvumą.
Vis dėlto pirmas kriminalisto augintinis, lydėjęs jį į darbą Šiaulių policijoje, buvo ne borderkolis, o labradoras Sera.
Vėliau kriminalisto darbo kabinete atsirado terariumas su 120-ies centimetrų ilgumo gyvate. Ji terariume išgyveno tik kiek daugiau negu savaitę – kažkur išvinguriavo ir pasislėpė. Nuo tada jos niekas nebematė, o Vaido kolegos dar ilgai kiekvieną rytą atvykę į darbą „pasitikrindavo“ stalčius.
Išvinguriavus vienai gyvatei, netrukus padidintame terariume apsigyveno dar dvi gyvatės: 120-ies ir 180-ies centimetrų.
V. Kazlauskas sako budėjimo visą parą metu dažnai kurią nors išsitraukdavo iš terariumo ir lyg šaliku apsivyniodavo aplink kaklą. Kartą gyvatė palindo po drabužiais ir patogiai įsitaisė įsmukusi į kelnių diržo kilpą. Į operatyvų iškvietimą pašauktam ekspertui sunkiai sekėsi išprašyti augintinę iš kilpos – teko tą kilputę nukirpti.
Apie agresiją ir atsidavimą
V. Kazlausko šuniui svetima agresija. Šeimininkas įsitikinęs, kad, įsigijus agresyvų šunį, būna tik dar daugiau streso ir įtampos, o ne atsipalaidavimas.
Borderkoliui svetimas ir sargumas. Loja jis retai, gal tik kartelį kitą butų durų skambučiui suskambus amteli: kiekvieną ateinantį smagiai sutinka, draugauja su visais.
Kriminalisto nuomone, agresyvus šuo gali būti tik policijoje, o namus ir turtą saugoti šiais laikais turėtų signalizacijos ir draudimas.
„Aš prieš agresiją. Šuo turi būti socializuotas, draugiškas, kad žmonės nebijotų jį glostyti, kalbinti“, – sako pareigūnas.
„Kiečiausias“ Possu triukas – eiti per kelią tik degant žaliam šviesoforo signalui – sulaukia daugybės žmonių susižavėjimo. Dėmesys borderkoliui labai patinka: jis visiems draugas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Maloniausias borderkolio pomėgis – skrieti riedlente Šiaulių apskrities policijos Kriminalistinių tyrimų tarnybos koridoriumi.
Kriminalistinių tyrimų tarnybos viršininkas Vaidas Kazlauskas ir jo augintinis borderkolių veislės šuo Possu džiaugiasi vienas kito draugija.
Possu sugebėjimai.