Nakvynė eskimų trobelėje

Seržo STAPONKAUS nuotr.
Įėjimas į iglu.
Šiaulietis skautas Sergėjus Staponkus su vaikais pasistatė iglu – eskimų žieminę trobelę. Pasistatę ir pernakvojo. „Priimu užsakymus, – juokiasi Seržas Staponkus. – Jei kam įdomu, gali eiti drąsiai ir pernakvoti.“

Sniego statybos

Idėją pastatyti sniego namelį S. Staponkus nusižiūrėjo iš Vilniuje gyvenančių draugų skautų. Spaudžiant dvidešimties laipsnių šalčiui, bičiulis pasidarė iglu ir pernakvojo su sūnumi.

„Išvykti niekur negalima, norėjosi ir su vaikais prasmingai praleisti laiką, atitraukti juos nuo kompiuterio“, – sako S. Staponkus.

Statyboms vietą pasirinko prie namų, netoli Dainų parkelio.

Pirmiausia išradingas ir iniciatyvus šiaulietis susirinko kuo daugiau informacijos: daug skaitė, klausė patarimų.

Namo statyba priklauso nuo gamtos sąlygų. Jei sniegas purus, reikia jį supilti į vieną vietą ir išsikasti urvą. Kitas būdas – tetrapakuose užšąldyti vandenį ir statyti iglu iš ledo plytų. Ypač įspūdingai statinys atrodo iš spalvoto ledo.

Savaitgalį buvo atodrėkis, tad S. Staponkui ir pagalbininkams (jauniausiam – šešeri) statinį teko ne kasti, o lipdyti. „Plytoms“ daryti naudojo kibirus.

S. Staponkus žingsnis po žingsnio procesą įamžino nuotraukose.

Įpusėjus darbams atvykęs draugas išsakė pastabą: „Aš ne inžinierius, bet matau, kad nelabai stogą uždengsite, jei taip plačiai darysite.“

„Statybininkai“ į pastabą atsižvelgė – statinį susiaurino.

S. Staponkus akcentuoja: labai svarbu geras pagrindas, o sudėtingiausia padaryti arkas ir stogą.

„Buvau vienu metu supanikavęs, kad arkos nepavyks padaryti, galvojau, atnešiu eglišakių ir ant skersinių uždėsime. Stovyklose su vaikais darome lapines – iš šakų, lapų, samanų“, – sako patyręs skautas.

Sto­gą už­deng­ti pa­vy­ko snie­gu – sauja po saujos.

Tinka nakvynei

Iglu buvo pastatytas per 2,5 valandos. Aukščiausioje vietoje namelis siekia maždaug 1 metrą 30 centimetrų. Maždaug 2x1,5 m iglu dviems miegoti pats tas.

„Aišku, norėjosi išbandyti ir nakvynę. Lauke, hamake, teko nakvoti ir ne kartą, bet žiemą – niekada. Su sūnumi padarėme tokį iššūkį. Išmiegojome labai gerai, net 10 valandų, kaip meškinai. Tikrai nebuvo šalta, buvome pasiruošę, dvi kojinės, dvejos kelnės, du megztiniai, du miegmaišiai – visko dvigubai.“

Į sniego namą S. Staponkus buvo pasiėmęs žvakučių – išgarino drėgmę, pašildė patalpą, vidų aptraukė ledu – sutvirtino.

Kitą naktį iglu nakvynei įsitaisė skautės – S. Staponkaus dukra su drauge.

Sekmadienio naktį namelis gražiai pasidengė sniegu.

S. Staponkus džiaugiasi, kad visuomenė keičiasi, sąmoningėja – iglu nebuvo piktavalių nuspirtas, sugriautas.

„Pasižiūriu pro langą, žmonės ateina, fotografuoja. Vieni draugai atvažiavo iš centro, sako, negalime išvažiuoti iš savivaldybės, bent atvažiuosime čia pasižiūrėti“, – sako S. Staponkus.

Šiaulietis jau sulaukė pasiūlymo statyti dar vieną namą ir abu sujungti tuneliu.