
Naujausios
Moterišką dviratį mynęs mėgėjas aplenkė net patyrusius dviratininkus
Antanas Norvaišas iš Žiurių kaimo (Joniškio rajonas) su dviračiu beveik nesiskiria. Energijos 61-erių metų vyrui galima pavydėti. Šiemet jis pasiryžo avantiūrai – pirmą kartą rungėsi dviratininkų „Volkswagen MTB“ taurės trečiojo etapo varžybose, organizuotose Žagarėje, ir už nugaros paliko sportiniais dviračiais mynusių, patyrusių bei jaunesnių sportininkų būrį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Už nugaros paliko ne vieną
„Gavau lankstinuką su Vyšnių festivalio programa ir susidomėjau. Tačiau maniau, kad dviračių varžybose dalyvaus tik vaikai, jaunimas, sportininkai, o kiti ramiai pasivažinės po gamtą, kaip turistiniame žygyje, be didelės įtampos ir pastangų. Jau registruodamasis, klausinėjamas mergaičių visokių duomenų, supratau, kad papuoliau. Nebuvo kur dėtis, negi pasitrauksiu. Stojau prie starto linijos, nors neturėjau nei sportinių batelių, avėjau paprastais kasdieniais batais, nei rūbų, – pusiau juokais, pusiau rimtai pasakoja Antanas Norvaišas. – Aš gal net du ratus būčiau važiavęs, bet organizatoriai patarė – užteks vieno. Visoje trasoje negėriau jokių skysčių, nors buvo labai karšta, tad grįžau suplukęs, šlapias. Mačiau pakeliui primėtytų skardinių – greičiausiai kai kurie vartojo energinių gėrimų.“
„Volkwagen MTB“ dviračių taurės varžybose rungėsi apie tūkstantį ekologiško transporto mėgėjų ir profesionalų. Laisvalaikio grupėje Žiurių kaimo gyventojas, 24 kilometrų ilgio trasą įveikęs per 1 valandą 44 minutes ir 4,96 sekundės, už nugaros paliko apie dešimt kitų šios grupės atstovų, greičiau kirsdamas finišo tiesiąją. O dar visas būrys distancijos dėl įvairių priežasčių nebaigė.
Po traumos nusilpo viena akis
Trasa, prasidėjusi nuo Žagarės dvaro rūmų alėjos, tęsėsi miesto gatvėmis, laukais, ėjo pro Katiliškių, Veršių, Žiurių kaimus, vingiavo mišku, kilo į ozą, staiga suko Švėtės upės pakrante. Ne vienas dalyvis staigiuose posūkiuose netikėtai krito, strigo ir klimpo pelkėtose, šlapiose miškingose vietose.
„Su trasa iš anksto nebuvau susipažinęs, tačiau vietos pažįstamos. Per purvynes tiesiai nemoviau, apvažiuodavau šonu. Todėl kiti stebėjosi, kad grįžau ne nuo galvos iki kojų purvinas. Tik miške, kai likau vienas, kiti sportininkai jau buvo nurūkę pirmyn, o dalis dar nepasiviję, vos nepasiklydau. Nelengva buvo pastebėti reguliuojančias rodykles. Aš viena akimi nelabai matau,“ – staiga prisipažįsta A. Norvaišas ir pasiūlo įdėmiau pasižiūrėti.
Kairioji akis kiek tamsesnė. Po operacijos. Sena trauma. Susiaurėjęs matymo laukas ir įtampa rungiantis neišvengiamai daro įtaką. Tačiau žiuriškis sako neišgyvenęs, labai savęs nevertęs spausti didelio greičio, nors atsilikti ir nesinorėję.
„Paskui visi būtų sakę: ką tas senelis sugalvojo – lenktyniauti su sportininkais, užtat ir apsijuokė. Man, regis, pavyko įrodyti, kad viskas yra įmanoma, net neturint tinkamų priemonių,“ – šypsosi vyras, rodydamas transportą, su kuriuo ir išsirengė į pirmąsias gyvenime varžybas.
Tai – moteriškas dviratis, kurio ratai skirtingi. Vieną atnešė pažįstamas pijokėlis ir pasiūlė. Tiko ir nusipirko. Rėmą įsigijo naudotų dviračių parduotuvėje.
Važiavo patyręs traumą
Negana to, dviračių sporto mėgėjas varžybose dalyvavo, išvakarėse patyręs traumą. Eidamas iš vakarinio Vyšnių festivalio koncerto, tamsoje gerai nematydamas užkliuvo už vietoje užtvaro stovėjusio akmens ir griūdamas gerokai susitrenkė bei iki kraujo nusibalnojo dešinės kojos blauzdą.
„Bent jau per šventes valdžiai reiktų labiau pagalvoti apie Žagarę užplūstančius žmones ir įrengti apšvietimą ten, kur pagrindinis judėjimas neišvengiamas,“ – pastabą išsako Žiurių kaimo gyventojas.
Dviratis – neatsiejama Antano Norvaišo gyvenimo dalis. Mina jį beveik kasdien. Kai kalbėjomės, buvo ką tik grįžęs iš Daukšių kaimo ir ruošėsi dar tą patį vakarą lėkti į Tervetę (Latvija), kur sakė norįs pamatyti šventinius fejerverkus. Išvakarėse buvo numynęs į Skaistgirį, Reibinius. Tai vis – kelios dešimtys kilometrų.
Numynė net iki Kryžių kalno
Važiavo jis ir praėjusiais metais Žagarės klebono Mariaus Dyglio organizuotame dviračių žygyje Šv. Jokūbo kelio atkarpa nuo Senosios Žagarės bažnyčios iki Juodeikių kaimo šventovės. Dalyvavo dviračių žygyje Joniškyje. Kartu prikalbino važiuoti ir žagarietį Vladą Dauginį. Žinoma, iki Joniškio (apie 30 kilometrų) taip pat numynė pedalus. Ilgiausia kelionė be poilsio pertraukų buvo į Kryžių kalno atlaidus – apie 60–65 kilometrai į vieną pusę.
„Bet ir tada užėjo lietus, tai trumpam sustojau Gataučių kaimo autobusų stotelėje, – patikslina žiuriškis. – Nebuvo lengva važiuoti, nes nuo Gataučių nėra dviratininkų takų, kelias gana siauras, o didžiosios mašinos – vilkikai – lekia net nepasukdamos nuo kelkraščio.“
Pats A. Norvaišas turi vairuotojo teises, bet automobiliu daug metų nevažinėja. Vairuotoju yra dirbęs, taip pat ir statybininku tarpkolūkinėje organizacijoje.
Važinėjant dviračiu prieš akis atsiveria gamtos grožis, galima pamatyti laukinių žvėrelių, paukščių. Pasitaiko ir palaidų šunų. Bet, anot dviračių sporto mėgėjo, reikia žinoti jų psichologiją, nežiūrėti tiesiai į akis, elgtis ramiai, užtikrintai.
Romualdo LEVEIKOS nuotr.
61-erių metų Antanas Norvaišas, neturėdamas nei tinkamo sportinio dviračio, nei aprangos, 24 kilometrų varžybų trasą baigė neprastu rezultatu ir už nugaros paliko kur kas stipresnių sportininkų.
Autorės nuotr.
Antanas Norvaišas su dviračiu nesiskiria daug metų, beveik kasdien nuvažiuoja po keliolika ar keliasdešimt kilometrų.