Metų pabaiga su „Taikdariu“ ir sniego kauke

Metų pabaiga su „Taikdariu“ ir sniego kauke

Metų pabaiga su „Taikdariu“ ir sniego kauke

Radviliškietis skulptorius Martynas Gaubas metus baigia kelionėmis: kūrėjas dalyvavo parodoje Kinijoje bei sniego skulptūrų plenere-konkurse Italijoje. Kinai Martyną pakvietė kitąmet parodą surengti Pekine, o Italijoje lietuvių trijulės sukurta sniego skulptūra skulptorių buvo išrinkta geriausia.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Europos spalvos Kinijoje

Kinijoje Martynas atstovavo Lietuvai tarptautiniame projekte „The European Army and the Qin Emperor's Warriors 2010— 2012“ .

Šiam projektui buvo atrinkti geriausi profesionalių skulptorių iš 27 Europos Sąjungos šalių darbai. Parodoje dalyvavo ir trys Kinijos skulptoriai.

M. Gaubas projektui pateikė 2 metrų aukščio skulptūrą „Peacemaker“ („Taikdarys“), pagamintą iš medžio ir dengtą bronzinėmis plokštelėmis. Darbą puošia dvidešimt autoriaus sukurtų taikos medalių.

„Taikdarys“ Kinijoje sulaukė gerų įvertinimų. „Jiems buvo įdomi technika — skulptūra apkalta, apkaustyta bronzos lapeliais. Šia technika mažai kas dirba. Jei finansai leidžia, kuriami vientisi dideli bronziniai darbai. Finansinių galimybių neturėjau, ieškojau kitos išeities — tai tapo pliusu“, — sako Martynas.

Jam nereikėjo sukti galvos, kaip į Kiniją nugabenti 2 metrų skulptūrą — viskuo rūpinosi organizatoriai, padengę ir kelionės išlaidas.

Paroda vyko Šanchajaus šiuolaikinio meno provincijos muziejuje Siane, kuris yra įkurtas netoli imperatoriaus kapavietės, kur buvo atrasta Terakotos armija.

Parodoje dalyvavę autoriai, pasak M. Gaubo, labai skirtingi: „Organizatoriai Europą norėjo pristatyti skirtingų šalių skirtingai bemąstančiais žmonėmis. Tuo paroda ir buvo įdomi: nuo šiuolaikinių iš preskartono iškirptų jaunimo figūrų iki labiau klasikinių — akmeninių, bronzinių skulptūrų. Kinijoje Europa atrodė labai įvairiaspalvė“.

Tarptautinio projekto „The European Army and the Qin Emperor s Warriors 2010— 2012“ paroda bus rodoma didžiausiuose Kinijos muziejuose, vėliau iškeliaus į Europą.

Grįš kitąmet

M. Gaubas šypsosi: parodos lankytojus labiau nei darbai traukė egzotiška, kinų akimis, autorių išvaizda. Menininkų buvo prašoma kartu nusifotografuoti ne tik parodoje, bet ir gatvėje.

Kinai labai domisi Europos menininkais. Kinijoje rengiami didžiuliai skulptūrų parkai, kuriose didžioji dalis — europiečių skulptūrų.

„Kūrybinė laisvė pas juos buvo apribota, kultūros srityje jaučiasi sustabarėjimas. Ir parodos metu pastebėjau, kad yra daugiau šnekėtojų nei darytojų“, — sako M. Gaubas.

Į Kiniją radviliškietis planuoja grįžti jau kitų metų rugsėjį: Pekine bus eksponuojami jo skulptūros darbai.

Anksčiau Martynas yra dalyvavęs keliose Kinijos meno mugėse, bet pačiam šioje šalyje nebuvo tekę lankytis.

Viešnagė praplėtė meno kalbą: „Pamačiau atviresnį, platesnį požiūrį — spalvų, faktūrų. Norisi išbandyti kažką naujo, neapsistoti ties siauru požiūriu į tapybą, skulptūrą.“

Įspūdį kūrėjui paliko šiltas žmonių bendravimas.

„Kinija labai plačiai atvėrė akis dėl skonių, kvapų įvairovės. Šis pasaulis pas mus užslopintas vientisa mase. Net maistą mes valgome bearomatį“, — sako M. Gaubas.

Kūryba iš sniego

Grįžęs iš Kinijos, Martynas krovė lagaminus kelionei į Italiją. Trys lietuviai: vilniečiai skulptoriai Danas Aleksa, Kazys Venclovas ir M. Gaubas buvo pakviesti dalyvauti organizacijos „Art in ice“ rengiamame plenere-konkurse Šiaurės Italijoje.

Turistiniame slidininkų Livinjo miestelyje, esančiame Alpėse, šis konkursas vyksta kasmet. Tik keičiasi medžiaga — sniegas arba ledas. Šiemet skulptoriai kūrė iš sniego.

Organizatoriai buvo sulaukę 86 skulptūrų idėjų iš viso pasaulio, iš jų atrinko dešimt geriausių. Tarp jų pateko ir lietuvių trijulė.

Žvilgsnis pro slidininko kaukę

M. Gaubas ir D. Aleksa iš sniego kūrė pirmą kartą. „Neturėjome įrankių: visi buvo nustebę, kad su kastuvais sukūrėme skulptūrą“, — juokiasi Martynas.

Konkurse dalyvavo ir tikrų sniego skulptūrų profesionalų, kurie iš sniego kuria daugiau nei dešimt metų, per metus nuvažiuoja į penkis-aštuonis plenerus.

Sniego skulptūros, pasak M. Gaubo, kuriamos iš suformuotų 3 metrų aukščio kubinių blokų.

„Nuimi, kas nereikalinga, ir lieka skulptūra“, — juokiasi M. Gaubas.

Vieną skulptūrą dalyviai kuria tris-keturias dienas. Dirbant negalima naudoti elektrinių, benzininių įrankių. Sniego skulptūros pjaustomos ekologiškai: traukiant spygliuotą vielą, prie kurios galų pririštos medinės rankenos.

Izraelio skulptorė sukūrė dėžę ir iš jos išbyrėjusius mandarinus. Sumanymas primena apie šventinį lakstymą, išsiblaškymą. Ispanai iš sniego suformavo moters pėdą, kurios batų kulniukas įsmigęs į obuolį.

Lietuviai kūrė D. Aleksos sumanytą atraktyvią skulptūrą — „megztą“, lietuviškus raštus atkartojančią slidininko kaukę.

Į šią kaukėtą galvą galima įlipti ir matyti, kokį vaizdą mato slidininkas.

Atraktyvią Lietuvos trijulės skulptūrą plenere-konkurse dalyvavę skulptoriai išrinko geriausia.

Jei per anksti neatšils, skulptūros turėtų džiuginti visą slidinėjimo sezoną.

Skulptoriai neišgyvena, kad sniego menas yra laikinas. Su šia mintimi susitaiko dar prieš pradėdami kurti.

KŪRĖJAS: Martynas Gaubas metus baigia energingai: dalyvavo parodoje Kinijoje, konkurse-plenere Italijoje, o Šiaulių „Akies“ meno galerijoje pristatė parodą „12“. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SUMANUMAS: Radviliškiečio Martyno Gaubo ir vilniečių skulptorių Dano Aleksos ir Kazio Venclovo sukurta slidininko kaukė. Už jos matyti ispanų skulptūra: moters pėda, kurios batų kulniukas įsmigęs į obuolį. 

 

ATIDARYMAS: Per parodos atidarymą organizatoriai prie skulptūrų pakvietė nacionalines vėliavas laikančius vaikus. Iš kairės: skulptoriai Kazys Venclovas, Martynas Gaubas ir Danas Aleksa. 

Martyno GAUBO nuotr.

TAIKDARYS: Ši radviliškiečio menininko Martyno Gaubo sukurta skulptūra „Taikdarys“ eksponuojama Kinijoje.

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.