Medžio meistrą paviliojo sagos

Medžio meistrą paviliojo sagos

Medžio meistrą paviliojo sagos

Skaistgirietį medžio meistrą Albertą Valuodzę iš Joniškio rajono paviliojo ir užbūrė sagos. Įvairaus dydžio jas tekina ir šlifuoja iš bet kokio, tačiau tik gerai paruošto, medžio.

Antanas ADOMAITIS

antanas@skrastas.lt

Sapnas buvo pranašingas

Nuo automechaniko gimtajame kaime iki rajono Policijos komisariato viršininko pavaduotojo Joniškyje kelią nuėjęs Albertas Valuodzė sagomis iš medžio susidomėjo jau peržengęs keturiasdešimties metų slenkstį.

Žmogus sako, kad lemiamą vaidmenį čia suvaidinęs sapnas, kuriame kažkas jį pakvietęs sėsti prie staklių ir iš medžio padaryti parodytą sagą.

Nors giminėje medžio meistrų lyg ir nebuvo, tačiau ši mintis jam jau nebedavė ramybės. Pirmąsias sagas Albertas sako ištekinęs tada turėtomis mažomis staklikėmis.

Viskas iš esmės pasikeitė įsigijus šiuolaikines iš pradžių tekinimo, o vėliau ir obliavimo stakles bei kitą įrangą.

Tam teko išleisti ne vieną tūkstantį litų, tačiau tada turėtos išlaidos dabar atrodo menkos palyginus su tuo, kaip paspartėjo darbas ir ėmė džiuginti jo rezultatai.

Reikia kantrybės ir kruopštumo

Albertas Valuodzė sagas iš medžio gamina jau daugiau kaip dešimtmetis. Sako, kad tai didelės kantrybės, atidumo ir kruopštumo reikalaujantis darbas.

Iš medžio ištekinta saga — tai tik pati pradžia. Ją reikia dar ne kartą šlifuoti, dailinti, kad saga taptų tikru gerą energiją skleidžiančiu kūriniu.

Geros sagos iš bet kokios medienos nepagaminsi. Ji turi būti tvirta ir tik gerai išdžiūvusi. Neretai ją reikia džiovinti net trejetą metų.

Meistras sagas gamina ir iš uosio, ir iš ąžuolo, ar bet kokio kito medžio. Svarbu tik, kad pati mediena gerai paruošta. Neretai sulaukiąs prašymų ištekinti sagas iš tokio medžio, kuris atitinką užsakovo horoskopą.

Meistro sagos plačiai pasklido

Albertas yra dalyvavęs mugėse bei parodose ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Jomis žavėjosi amatų dienoje Reibiniuose bei Žagarės vyšnių festivalyje apsilankę suomiai, lenkai bei svečiai iš kitų užsienio šalių.

Meistras sako, kad daugiausia savo sagų, ypač jų gamybos pradžioje, yra išdalijęs draugams ir pažįstamiems. Tačiau yra gavęs ir ne vieną didesnį užsakymą. Vienas joniškietis jų paėmęs ne vieną dešimtį.

Alberto Valuodzės sagos yra pasklidusius ir po joniškiečių namus bei darbo kabinetus. Visas jų stendas yra ir Skaistgirio bendruomenės namuose, kurios aktyvus narys jis pats yra.

Albertas su kitais medžio meistrais tuos namus ir įrengti padėjo. Skaistgirio bendruomenėje yra apie dešimt-penkiolika žmonių, kurie dirba su medžiu, tačiau tik jis vienas tekina sagas.

SAGOS: Skaistgirio bendruomenės namuose Alberto Valuodzės sagos iškart krenta visiems į akis.

UŽSAKYMAS: Vienos siuvyklos užsakymu medžio meistras padarė net šimtą mažų sagų. 

 

DOVANA: Daug savo įvairaus dydžio sagų su autografais Albertas Valuodzė yra išdalijęs draugams ir pažįstamiems. 

 

TALISMANAS: Tokias meistro sagas gali pamatyti ir gyventojų namuose, ir darboviečių kabinetuose. Jos esą skleidžia sukauptą gerą energiją ir saugo nuo žmogui priešiškų jėgų. 

 

SKYDAS: Vienam draugui Albertas Valuodzė padarė medinį skydą, tačiau sagų nurungti jis neįstengė. 

 

SIURPRIZAS: Dirbtuvių palubėje kabo maišai su Alberto Valuodzės surūkytų cigarečių pakeliais. Jų jau turi surinkęs apie šešis tūkstančius. Vaikai ragina tėvą iš jų kieme pastatyti piramidę, prie jos visiems nusifotografuoti, paskui piramidę sudeginti, ir mesti rūkyti. 

 

PAVĖSINĖ: Alberto Valiudzės vasara bėga pavėsinėje, kurią pat savo rankomis pasistatė. 

Autoriaus nuotr.