
Naujausios
Medinukų pasaulio valdovai ir eiliniai
Tautodailininkas, medžio drožėjas Raimondas Baškys yra bene turtingiausias kuršėniškis. Turi savo asmeninį muziejų. Taip pat turi visą pagoniškųjų ir krikščioniškųjų dievų panteoną ir kunigaikščių dinastiją. Pats pasidarė. Dar jis turi ir neįkainojamą humoro jausmą, kuris jam puikiai padeda tvarkytis ir Medinukų pasaulyje, ir savo sodyboje. Taip, jo žmona – pirmoji Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė, bet Medinukų pasaulyje ji – eilinė.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Labas – visiems!
Baigiantis metams būtinai reikėjo aplankyti Raimondo Baškio Medinukų muziejų. Kuršėniškiui medžio drožėjui, Medinukų muziejaus įkūrėjui Raimondui Baškiui 2018-aisiais sukako 60 metų. Jubiliejaus proga išleistas jo kūrinių nuotraukų albumas „Raimondo Baškio medinukų pasaulis“, kuriame ir sudėtas visas jo kūrybinio kelio atspindys, pati jo kūrybos esmė ir prasmė.
Tiesą sakant, į Medinukų muziejų vedė ir dar vienas smalsumas. Juk čia ir pirmosios Seimo vicepirmininkės R. Baškienės namai.
Sodyba atokioje, bet ypatingoje gatvėje. Pirmiausia, joje buvo įkurti net du muziejai: vienas – R. Baškio medžio drožinių, kitas – šviesaus atminimo puodžių karaliaus Broniaus Radecko molio dirbinių. Antra, ši gatvė – riba, per kurią persiritus, jau esi labiau ne mieste, o erdvėmis ir gamta turtingame kaime.
Senojo lietuviškojo kaimo bruožų gausu ir Baškių sodyboje. Tamsūs sienojai, baltos raižytos langinės, senąją liaudišką dvasią iš po sniego kepurių spinduliuojantys drožiniai.
Jau prie sodybos vartelių į akis krenta medinės skulptūros, pasitinka įsikibdamas į tamsius sienojus augantis krumplėtas, raitytas vijoklis. Raimondas pagauna žvilgsnį – taip, tai šiek tiek kenkia medinei sienai, bet juk tai taip gražu, dekoratyvu ir taip tinka šiai erdvei.
Prie laukujų sodybos durų virš suolelio pasitinka Raimondo išdrožtas užrašas „Labas visiems“. Savita, dvelkianti ramybe ir harmonija sodyba iš tiesų svetinga visiems ir visokiems. Nors čia privati erdvė, bet muziejų aplanko turistai, miesto svečiai, mokiniai, pažįstami ir visai svetimi.
Muziejuje taip pat dera visi ir visokie. Dievai ir velniai. Pagoniškosios ir krikščioniškosios dievybės. Čia – ir besišypsantys, ir amžinybei į akis išdidžiai žiūrintys personažai. Karalius ir kunigaikščiai. Politikai ir eiliniai. Dideli ir miniatiūriniai. Atpažįstami ir mistiniai. Simpatiški ir nelabai.
Išbalusi švento Jurgio nugara
Medinukų muziejaus duris saugo katinas ir katė, įsitaisę mylimo šeimos augintinio vilkšunio, kuris jau iškeliavęs į amžinuosius medžioklės plotus, buvusiame voljere. Prie voljero kabo ir du pavadėliai – raudonas ir mėlynas, Raimondas jais vedasi katytę ir katiną pasivaikščioti.
Raimondas ne kartą girdėjo, kad per kukliai pristato savo kūrybą. Gal net šiek tiek pasaugodamas ir save, ir savo žmoną.
„Man patinka tyliai dirbti. Iškiši galvą – dar apšauks, kad dėl rinkimų kažką darau. Kam man to reikia?...“ – numoja ranka, bet šypsenos nepameta Raimondas.
Iš išorės Medinukų muziejaus pastatas nedidelis, o viduje – net tiršta nuo skulptūrų, skulptūrėlių. Pilnos lentynos, grindys, pasieniai ir palangės, net ant lubų keletas kabo.
Tiesa, Raimondas stengiasi savo skulptūras slėpti nuo tiesioginių saulės spindulių. Saulė ima „bendradarbiauti“ su kūrėju, žiūrėk, jau ir pakeitė skulptūros spalvą, trumpina medienos amžių. Raimondas nukėlė nuo palangės švento Jurgio skulptūrėlę – nugara jau išbalinta saulės.
Dievai ir juokai
„Dievai, šventieji, velniai, mitologinės būtybės, pasakų personažai, kaukės – nežinau drožėjo, kuris nebūtų kūręs šiomis temomis“, – juokiasi R. Baškys, vis „gesindamas“ pagyrimus, susižavėjimą ir nuostabą.
Akys raibsta nuo siužetų, siluetų ir skulptūrų nuotaikų. Garbingoje muziejaus vietoje pagoniškųjų dievybių panteonas, virš kurio supasi „Gyvenimo laivas“ – simbolinė skulptūra, kurioje figūrėlėmis pavaizduotas visas žmogaus gyvenimas – nuo įspūdžio, kad Žemės rutulį gali pakelti, iki lazdos.
Žinomos politikės vyras negali nesulaukti klausimų apie politiką. Ir atsakymą visada turi parengęs – į viską reikia mokėti pasižiūrėti linksmai, pasijuokti. Tam skirta net visa muziejaus lentyna. Čia ir medinė ponia Prezidentės Grybauskaitės veidu kapoja grybams galvas, o jai padeda didokas kirminas. Čia ir medinis buvęs krašto apsaugos ministras Olekas vairuoja auksinį tanką, apkaišytą auksiniais šaukštais.
Čia medinis Gražulis, nešamas rėkia „Už Lietuvą vyrai!“. Ir švietimo ministrės Pitrėnienės „ačių“, ir Valinsko – „jei taip, tai nafik“, ir rajono meras Antanas Bezaras, jojantis ant arklio, ir kitų, atpažįstamų medinėse skulptūrėlėse, politikų šaržus Raimondas išdrožė linksmai.
Yra skulptūrėlė, atspindinti ir naujausias aktualijas – vaizduojanti, kaip „pijokus“ veža iš Lietuvos.
Kūryba nepaklūsta klausimams
„Anksčiau paimi medį ir nieko negalvodamas droži. Išeina – kas išeina. O su amžiumi pradedi galvoti, kodėl, kam, kaip? Kūrybai tai nėra gerai. Tikroji kūryba yra tada, kai ne galvoji, o darai. Ir žmona kartais manęs kai paklausia, o kodėl aš čia taip padariau?... Aš nežinau, ką atsakyti, kaip paaiškinti priežastį, kodėl būtent taip padariau!.. Aš tada susinervinu!“ – kvatojasi Raimondas.
Medžio drožėjas pasakojo, kad vos tik pabando pats savęs klausti, o iš tiesų – kodėl būtent tai padarė, prasideda vidinė trintis, svarstymai ir rankos nebekyla drožinėti tol, kol galva neišsivalo nuo klausimų. Tada vėl paima medį ir rankos pačios padaro tai, ką diktuoja gryniausioji, be minčių ir klausimų, kūryba.
„Juk iš tikrųjų, kokia prasmė yra iš nudrožto velniuko? Juk tai paprasčiausias niekutis! Kam jis reikalingas? Bet mačiau, kaip viena lankytoja ėmė ir apsiverkė, pamačiusi mano kūrinėlius...“ – stebisi meistras.
Savitas R. Baškio medinukų pasaulis labai judrus, šokantis, besivaipantis, besijuokiantis ir bejuokinantis. Tačiau šiame pasaulyje labai ryškus ir gilus ryšys su senąja lietuviškąja skulptūra, dievdirbyste.
Raimondas pasakoja, kad norėdamas kurti konkrečius personažus, dievybes, karžygius jis privalo domėtis, skaityti, gilintis į detales, simbolius.
Tai vaikystėje, kai vos pradėjo drožinėti dar besimokydamas pradinėse klasėse, svarbiausia būdavo geras peiliukas. Daug fizinių jėgų reikėjo kuriant pirmąją skulptūrą iš ąžuolo dar besimokant vyresnėse Meškuičių vidurinės mokyklos klasėse. O su branda atėjo noras kurti prasmingai, švietėjiškai.
Namų istorijos
Medinukų muziejuje gali užtrukti ilgai – kiekvienas drožinys, kiekviena skulptūrėlė pilna detalių, ją norisi apžiūrėti iš visų pusių, atkoduoti išdrožtų ženklų, simbolių prasmes.
Įdomus ir paties muziejaus interjeras – medis, molis, lyg į niekur antrame aukšte vedančios durys.
„Čia juk buvo tvartas! Čia su Rima vištas auginome, ožiukus, karves, nutrijas, po 40 triušių!“ – nustebina tautodailininkas.
Ožkų ir ožiukų ragiukai dabar išliko tik skulptūrose.
Šie namai priklausė žmonos tėvams. Kai sukūrė šeimą, baigė studijas, tėvai išsikėlė į butą, o jaunai šeimai liko sodyba.
Baškiai sodyboje įsikūrė 1986 metais. Raimondas savo rankomis tvartą vėliau pavertė muziejumi. Pavyzdžiui, ten, kur vištos, tupėdamos ant laktų, kapojo snapais molį, Raimondas savo rankomis padarė molinį pano – kaip atmintį.
Muziejuje stovi ir išlikusi lovelė, dabar tapusi jaukiu minkštasuoliu. Ši lovelė iš sūnų Roko ir Lauryno vaikystės. Vaikai joje miegodavo, o virš lovelės, kaip žaislai, kabodavo Raimondo išdrožti drakonai ir kitokie pasakų personažai.
„Gal todėl tie mūsų vaikai metalistais tapo“, – juokiasi R. Baškys.
Abu jo sūnūs groja ir dainuoja sunkiojo metalo grupėje „Thundertale“.
Ant vienos muziejaus sienos eksponuojami drožiniai – žmonai kurti mediniai papuošalai.
„Taip taip! Ne auksas, sidabras ir gintarai, o – medis! Rima visada norėdavo atrodyti originaliai“, – paaiškina.
Muziejuje eksponuojama ir tušinukų kolekcija. Vienas iš medinių tušinukų, vaizduojančių velniuką, tapo lemtingas. Kai abu su būsima žmona studijavo Kaune, Raimondas pamatė labai gražios merginos rankose savo drožtą tušinuką. Užkalbino – iš kur jį gavusi, mergina atsakė, kad Šiauliuose iš Dailės parduotuvės nusipirkusi.
„Per pagalius ir žmoną susiradau!“ – juokiasi Raimondas. Jis atsimena, kad Rimos nepastebėti nebuvę įmanoma, bet užkalbinti padėjo „velniukai“.
Kai degi kūryba
Raimondo Baškio kūryba sutilpo į solidaus formato 300 puslapių albumą, kuriame sudėtos jo kūrinių nuotraukos.
Visos jos fotografuotos sūnaus Roko. Nuotraukose, pritaikius tinkamą apšvietimą, Raimondo nuomone, net geriau atskleistos ir parodytos kai kurios jo skulptūrų ir drožinių detalės, nei matosi plika akimi.
Visus tėvo darbus, esančius sodyboje ir muziejuje, Rokas nufotografavo vos per tris dienas. Raimondas žino – kai „degi kūryba“, tada viskas pavyksta kažkaip stebuklingai greitai ir gerai.
Puikiai prisimena ir save, degantį noru išmokti drožybos paslapčių. Mena, kaip lakstydavo iš paskos savo darbų mokytojui Jonui Zelbai pasiėmęs kokį savo drožinėlį ir prašydavo, kad mokytojas pasakytų, kodėl jam neišeina išdrožti kokios nors voverytės.
R. Baškys Kuršėnų kūrybos namuose vadovauja dailiųjų amatų – medžio drožybos būreliui. Mokinio, kuris degtų noru išdrožti ką nors daugiau, nei šiokią tokią kalėdinę dovanėlę kam nors iš artimųjų, kol kas nesutiko. Bet žino, kad degantį kūryba žmogų atpažinsi iš akių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Raimondas Baškys namus įrengė savo rankomis. Čia vietą rado ir jo kurti Lietuvos kunigaikščiai.
Medžio drožėjo Raimondo Baškio ir garsios politikės Rimos Baškienės sodyba jau prie vartų pasitinka drožiniais.
Medinukų muziejaus skulptūrų ekspozicija ir po atviru dangumi.
Medinukų muziejaus durų sergėtojas ir kvieslys.
Raimondo Baškio Medinukų muziejuje kūrinių net tiršta. Čia ir studijų laikais drožti iš pušies žievės, ir iš studentiškos braižybos lentos.
Šiuolaikiniai politikai pavaizduoti linksmai.
Drožinys „Gyvenimo laivas“.
Skulptūra, simbolizuojanti šiandienos aktualijas, kaip Lietuva atsikrato „pijokų“.
Net ir nedidelės skulptūrėlės apdovanotos išraiškingomis nuotaikomis ir bruožais.
Gėris ir blogis dalijasi pasaulį.
Požemių dievas Pikuolis.
Studijų laikais Kauno technologijos universiteto, bendrabutyje drožtos figūrėlės iš gabalo braižybos lentos.
Raimondas Baškys apdovanotas ir drožėjo talentu, ir ypatingu humoro jausmu.