
Naujausios
„Mažųjų imperatorių“ mokytoja
Kelmiškė Ingrida Kurlinkutė, baigusi žurnalistikos, medijos ir kultūros studijas Kardifo universitete Didžiojoje Britanijoje, nuo praėjusių metų lapkričio dirba anglų kalbos mokytoja Kinijoje.
Vokietijoje, Italijoje, Anglijoje dirbusi, daug keliavusi po pasaulį mergina sako, jog rasti žurnalistės darbo Britanijoje būtų buvę sunku. Todėl išnaudojo savo anglų kalbos žinias – pasirinko mokyti anglų kalbos tolimos šalies vaikus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Darbą surado internetu
Liaojange (Liaoyang) miestą, kuriame gyvena Ingrida Kurlinkutė, vadina miesteliu, nes pagal Kinijos mastus jis yra mažas, turi tik 1,8 milijono gyventojų.
Liaojange įsikūręs Liaoningo provincijoje, šiaurės rytų Kinijoje. Ingrida moko anglų kalbos 3–12 metų vaikus privačioje mokykloje.
Be Ingridos anglų kalbos moko dar du mokytojai iš JAV ir Pietų Afrikos Respublikos.
Mokykla Ingridai skyrė vieno miegamojo ir svetainės butą su šildomomis grindimis. Butas – penkios minutės kelio iki mokyklos. Lietuvaitei nereikia mokėti nei už jo nuomą, nei už šildymą – tik už komunalinius patarnavimus.
Mergina gyvena 25 aukštų namo devintajame aukšte. Name nėra 4, 14 ir 24 aukšto. „Keturi“ kiniškai tariama kaip „si“, o tai reiškia mirtį. Vietoj šių aukštų yra 3a, 13a ir 23a aukštai.
Daugiabučių kompleksas, kuriame gyvena kelmiškė, vadinasi „Romėnų atostogos''. Į jį galima patekti tik su specialiu magnetiniu raktu. Su tuo pačiu raktu patenkama į laiptinę.
Mokytojų atlyginimai nėra maži. Be nemokamo būsto Ingrida darbo dienomis valgo ir nemokamus pietus mokykloje. Algos užtenka pragyventi.
Mergina sako, jog darbą rasti nebuvo sunku. Padėjo visagalis internetas.
Tinklaraščiuose paskaitė, kad daug žmonių moko anglų kalbos. Pagalvojo – o kodėl jai tuo neužsiėmus? Didelis pliusas ieškant darbo yra turėti TESOL pažymėjimą, liudijantį, jog esi baigęs anglų kalbos mokymo metodikos kursus.
Susirado tokių kursų centrą. Darbo dienomis mokėsi. Vakarais praktikavosi – nemokamai mokė į Didžiąją Britaniją atvykusius sirus, afganistaniečius, irakiečius, iraniečius bei etiopus.
Siuntė savo gyvenimo aprašymus į daugybę šalių, bet dažnai sulaukdavo atsakymų, kad kai kuriose šalyse (Pietų Korėjoje, Japonijoje) įstatymai reikalauja, kad anglų kalbos mokytojai turėtų Didžiosios Britanijos, Airijos, JAV, Kanados, Australijos ar Naujosios Zelandijos piliečių pasus. Taigi, lietuvaitė nebūtų gavusi legalios darbo vizos.
Kinijoje tokių įstatymų nėra, be to, čia didžiulis anglų kalbos mokytojų poreikis, todėl į išsiųstus CV Ingrida sulaukė daugybės teigiamų atsakymų.
„Mažųjų imperatorių“ karta
Ingrida dirba papildomo ugdymo mokykloje, kur pamokos vyksta darbo dienomis po pietų, o savaitgaliais – visą dieną.
Lietuvaitė pirmiausia stebėjo kitų mokytojų pamokas, o pati pradėjo mokyti tik po poros savaičių.
Atvykus į darbą, veidą reikia nuskenuoti prie specialaus ekrano, kur automatiškai užrašomas vardas ir atvykimo laikas.
Pabaigus darbą, taip pat reikia nuskenuoti veidą. Iš ryto, jei neturi pamokų, mokytoja sėdi ofise ir ruošia pamokų planus.
Su mokiniais per pamokas kalbama tik angliškai. Ingridai padeda mokytojo padėjėja. Ji patikrina vyresnių mokinių namų darbus, o mažesniuosius nuveda į tualetą, atneša vandens ir sudrausmina.
Visose klasėse, koridoriuose, ofise yra filmavimo kameros. Tėvai, atvedę vaikus į pamokas, hole esančiame didžiuliame ekrane gali stebėti vykstančias pamokas.
Mokyklos durys visada užrakintos ir, tik atvykus vaikui, budinti darbuotoja paspaudžia mygtuką ir atidaro duris.
Kinai mokytojai turi susigalvoti angliškus vardus. Mokiniams angliškus vardus išrenka tėvai.
„Man tai labai padeda, – džiaugiasi Ingrida. – Kinų vardai yra sunkiai ištariami ir įsimenami.“
Ingrida pasakoja, jog kinams mokslas yra labai svarbus. Nuo dvejų – trejų metų jie siunčiami į įvairiausius užsiėmimus, kuriuose praleidžia visą dieną.
Čia daugybė privačių papildomo ugdymo mokyklų, ir jos klesti.
Valstybinėse mokyklose klasėje mokosi nuo 40 iki 60 mokinių, o privačiose mokyklose apie 5-12. Todėl tėvai vaikus siunčia papildomai mokytis į privačias mokyklas.
„Kai paklausiu mokinių, ką jie veikė savaitgalį ar per atostogas, jie dažniausiai atsako, kad mokėsi ar ruošė namų darbus, – pasakoja Ingrida. – Kadangi Kinijoje kurį laiką buvo vieno vaiko politika ir tik nuo šių metų valdžia ją pakeitė į dviejų vaikų politiką, mokiniai dažniausiai neturi brolių ir sesių. Ši karta vadinama mažaisiais imperatoriais, nes yra išlepę. Tėvai jiems labai daug leidžia.“
Materialinė kultūra
Kokiam socialiniam sluoksniui žmogus priklauso, atspindi daiktai ir drabužiai. Tie, kurie išgali, mėgsta ryškiai puoštis. Gatvėje gali pamatyti senuką, renkantį ir rūšiuojantį šiukšles, o šalia jo – naujausią blizgantį automobilį. Kinės labai mėgsta puoštis.
Merginos – labai reiklios savo vaikinams. Jei vyras neturi automobilio, nuosavo buto ir gerai neuždirba, jis turi mažai šansų susirasti draugę ar žmoną.
Materialistinė kultūra atsispindi ir kitose gyvenimo srityse. Pavyzdžiui, kai prieš keletą savaičių buvo švenčiami Kinijos Naujieji metai, kurie truko pora savaičių, viena diena buvo skirta pinigų dievui.
Tą dieną nuo šešių ryto iki vėlyvos nakties sproginėjo fejerverkai, nes kinai tiki, kad taip gaus daugiau pinigų. Pinigų reikia net ir pomirtiniame gyvenime – kinai perka popieriaus lapus su dirbtiniais pinigais arba paauksuotus popieriaus lapus ir juos degina prie kryžkelių: tiki, jog taip pinigai pasieks iškeliavusius Anapilin.
Kitas pasaulis
Ingrida mato, jog Kinijoje labai daug dėmesio skiriama žmonių saugumui.
Naujųjų metų proga ji turėjo dviejų savaičių atostogas, per kurias greituoju traukiniu važiavo į Harbiną. Kinijos greitieji traukiniai važiuoja apie 300 kilometrų per valandą greičiu. Į traukinius įlaipinama kaip ir į lėktuvus.
Labai daug dėmesio saugumui skiriama ir oro uostuose. Tai jauna mokytoja patyrė iš Londono skrisdama į savo darbo vietą.
Oro uoste Ingridą pasitiko jos bosas Džeris, kuris taip pat rūpinosi, kad mokytoja saugiai pasiektų darbo vietą.
Ingridai labiausiai Kinijoje patinka saulėtos dienos. Net žiemą, kai lauke šalta, nuo ryto iki vakaro šviečia saulė.
Lietuvaitei tinka ir maistas. Vakarų šalyse kalbama, kad kinai valgo kates, šunis, kirmėles, vabzdžius, tačiau bent jau Šiaurės Rytų Kinijoje, kur ji gyvena, tokio „maisto“ niekas nevalgo.
Pieno produktai Kinijoje nėra populiarūs. Pavyzdžiui, kai kurie jos kolegos mokytojai nėra valgę sūrio.
Labai mėgstami jūros dumbliai. Moksleiviai net į mokyklą atsineša džiovintų jūros dumblių.
Čia bet kuriuo paros metu galima paskambinti į gretimą parduotuvėlę ir paprašyti, ko pageidauji, o jie tai nemokamai pristatys tiesiai į butą per keliolika minučių. Tą patį daro ir užeigos.
Kinijos senjorai rūpinasi sveikata. Juos nuolat galima išvysti miesto parkuose žaidžiant stalo tenisą ar mankštinantis. Yra įrengti specialūs jiems skirti treniruokliai.
Lietuvaitę erzina tik tai, kad žmonės rūko patalpose – net policijos nuovadoje, viešbučiuose, restoranuose – absoliučiai visur. Populiaru spjaudyti ant grindinio ir ant grindų patalpose.
Sunkoka priprasti ir prie eismo, kuris yra labai chaotiškas. Pirmenybė visada teikiama mašinoms, o ne žmonėms, net einant per pėsčiųjų perėją. Ypač taisyklių nepaiso taksistai. Jų automobiliuose dažniausiai nebūna saugos diržų.
Šeimos ir šiaip artimų draugų santykiuose stebina, kad kinai niekada nesako „ačiū“ ar „prašau“ – geri darbai ir poelgiai laikomi natūraliu dalyku.
MOKYTOJA: Per Kalėdų šventę mokytojams ir mokyklos darbuotojams buvo išnuomoti įspūdingi rūbai. Ingridai Kurlinkutei taip pat teko įspūdinga suknelė.
Autorės nuotr.
PAŽINIMAS: Noras pažinti egzotiškų šalių kultūrą kelmiškę Ingridą Kurlinkutę nuvedė į tolimą, už 7 000 kilometrų esantį Kinijos miestą.
Asmeninės nuotr.
KALĖDOS: Kinijoje labai populiarūs raudoni žibintai. Nors Kinijoje Kalėdos nešvenčiamos, ir žmonės tądien dirba, eglutės šv. Kalėdų proga vis tiek būna papuoštos.
HARBINAS: Tigrai ilsisi 10 milijonų gyventojų turinčiame Harbino tigrų parke.
SKULPTŪROS: Ingridai teko pasigrožėti ledo skulptūromis tarptautiniame Harbino festivalyje.
ŠVENTĖ: Kalėdinės šventės vedėjai (iš kairės): mokytojas Rėjus, Ingrida Kurlinkutė, mokiniai ir mokytojai Stela ir Džojus.
MOKINIAI: Ingrida Kurlinkutė su dvylikamečiais mokiniais darė plakatus apie sveiką gyvenimo būdą.
MAŽIAUSIEJI: Mažiausieji Ingridos mokiniai trejų – ketverių metų.