
Naujausios
Mažojo princo akimis
Kelmiškė mokytoja metodininkė, salsation, zumba, zumba kids, zumba strong trenerė Jovita Žakarienė šiemet įgyvendino savo svajonę – pastatė šokio spektaklį pagal Antuano de Sent Egziuperi kūrinį „Mažasis princas“. Jame kartu su Kelmės ir Kražių mokiniais šoko ir neįgalūs Kelmės specialiosios mokyklos vaikai.
Mokytoja įrodė, jog kiekvieno vaiko širdyje slepiasi jautrus, smalsus, dvasingas, nustebusiomis akimis į pasaulį, kuriame net avelės kovoja su gėlėmis, žiūrintis mažasis princas. Tik nereikia jo atstumti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Išeiti iš rato
Šokio spektaklio premjera vyko Kelmės mažojo teatro salėje spalio mėnesį. Salė pilna žiūrovų. 32 vaikai scenoje šokio judesiu išreiškia Antuano de Sent Egziuperi „Mažojo princo“ mintis. Jiems padeda įspūdingos dailininko Andriaus Seselsko dekoracijos, aktoriaus Modesto Vaitkevičiaus skaitomas tekstas. Šokio spektakliui naudojamos ištraukos: „Dykuma“, „Avelė“, „Baobabai“, „Rožė“, „Lapė“, „Žvaigždės“.
Pagrindinius vaidmenis atlieka neįgalūs vaikai. Jų spektaklyje šoka daugiausia – net penkiolika. Iš kitų mokyklų tik po kelis. Sveikieji vaikai prižiūri neįgaliuosius, kuriems sunkiau orientuotis erdvėje ir atsiminti šokio judesius, brėžinius bei kitus sudėtingus šokio spektaklio dalykus.
„Kai kurie neįgalūs vaikai – labai nedrąsūs. Geriau jaučiasi rate, kartu su kitais. Kai reikia ką nors daryti vienam, panikuoja. Antai Skaistė ilgą laiką šokdavo tik tuomet, kai kartu su ja šokdavo auklėtoja. Tik prieš premjerą, per paskutiniąsias repeticijas, pagaliau ištarė: „Aš pati"“, – pasakoja ponia Jovita.
Kita mergaitė sunkiai orientavosi scenoje. Mokytoja prisakydavo: „Jeigu Rožė nuklys, atveskite ir pastatykite ten, kur turi stovėti.“
Kelionės į kitą planetą
Pastatyti daugiau kaip pusvalandį trunkantį spektaklį mokytojai buvo tikras iššūkis. Reikėjo nuteikti sveikuosius vaikus, kad jie draugiškai priimtų kitokius bendraamžius. O su pastaraisiais reikėjo labai daug ir kantriai dirbti. Kiekvienas jų išmoktas judesys – mokytojai ir vaikų auklėtojoms Rūtai Petravičienei bei Odetai Budraitei, kurios nuolat buvo šalia ir padėjo statant spektaklį, buvo didelis pasiekimas.
„Mažąjį princą“ vaikai repetavo devynis mėnesius. Kiekvieną savaitę Kelmės specialiosios mokyklos direktorės Dalios Viliūnienės rūpesčiu, jie būdavo nuvežami į Kelmės „Aukuro“ pagrindinę mokyklą, kur yra erdvės repeticijoms.
Neįgaliems vaikams ir repeticijos būdavo nemaža atrakcija, prilygstanti kelionei į kitą planetą. Per pamoką jie šokių mokytojos klausdavo: „Ar trečiadienį važiuosim repetuoti?“
Spektaklio premjera praėjo sėkmingai. Po jos per pastaruosius porą mėnesių vaikai savo spektaklį mokyklose, darželiuose, kultūros centre ir kitose erdvėse rodė jau septynis kartus. Kalėdų laikotarpiu ir tapušvenčiu turi dar keletą pakvietimų.
J. Žakarienė džiaugiasi, jog neįgalūs vaikai integravosi, išmoko bendrauti ir gerai jaustis šalia sveikųjų vaikų. Išdrįso išeiti iš savo savisaugos rato, kuriame jie geriausiai jaučiasi. Bet tam prireikė beveik metų.
Tiesiog smagu
Jovita dalyvavo konferencijoje Vilniuje. Ten buvo kalbama apie autistus vaikus ir jų poreikius. Dalyvavo ir vaikų. Buvo akivaizdžiai matyti, jog geriausiai jie jaučiasi rate. Ir jeigu į tą ratą ateina naujas vaikas, jie gražiai prasiskiria ir jį priima. Tiesiog taip jie vienas kitą saugo.
Jovitos ugdomi specialiųjų poreikių vaikai dalyvavo ir šokių šventėje „Šokim trypkim“. Šoko liaudies šokius.
Mokytoja pastebi, jog sveikieji vaikai neformaliose veiklose greičiau pavargsta. Neįgalieji lengviau pakelia fizinį krūvį. Jiems tiesiog smagu.
Pati Jovita pirmuosius metus dirbdama specialiojoje mokykloje labai pavargdavo. Gal todėl, kad dirbant su neįgaliais vaikais mokytojui reikia žymiai daugiau pastangų.
Tik antraisiais metais mokytoja suvokė, jog ir kitokie vaikai jaučia baimę, nerimą, myli ir trokšta meilės, yra nuoširdūs ir atviri, tik ne visuomet gali tai išreikšti, nes yra „įkalinti“ netobuluose savo kūnuose.
„Šitie vaikai yra mūsų planetos „mažieji princai“, kurie gyvena tarp mūsų matydami pasaulį daug gražesnį, negu kartais jį matome mes“, – spektakliu džiaugėsi Kultūros centro režisierė Sandra Zakarienė.
Užaugusi kultūros namuose
Jovita Žakarienė – aukštaitė. Kilusi iš Kupiškio rajono. Jos mama visą gyvenimą dirbo Šepetos kultūros namų direktore. Jovita sako užaugusi kultūros namuose, tarp šokėjų ir dainininkų. Todėl nieko kito nenorėjo studijuoti tik šokį. Nors kaip pati sako, niekuomet neturėjo standartinės, lieknos šokėjos figūros. Baigė Vilniaus konservatoriją, paskui – išlyginamąsias studijas kolegijoje. Įgijo lietuvių liaudies šokio ir šiuolaikinio šokio choreografės specialybę.
Po studijų kurį laiką dirbo Kupiškio rajone kultūros centre ir mokyklose. Ištekėjusi atvažiavo į vyro gimtinę.
Kelmėje gyvena jau dešimtmetis. Dirba šokių mokytoja „Aukuro“ pagrindinėje bei specialiojoje mokyklose, Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijoje bei Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre. Vakarais Kelmės kultūros centre veda privačias zumbos šokio pamokas vaikams ir suaugusiems. Zumba – tai savotiška fitneso rūšis. Kelmėje ji sulaukia vis daugiau gerbėjų. Kartu su savo mokiniais Jovita ir pati šoka zumbą.
Šiais metais Estijoje ji įgijo zumbos trenerės licenciją. Vasarą dalyvavo salsatio renginyje „Love2move“ Varšuvoje. Salsation taip pat yra viena iš fitneso programų.
Trijų vaikų mamos diena – labai sunki ir sudėtinga. Nuolat keliauja per kelias darbo vietas.
Sukurti šokio spektaklį, kuriame šoktų ir neįgalūs vaikai, Jovita svajojo nuo pat savo darbo pradžios. Svajonė gimė tuomet, kai pati lankė modernaus šokio studiją. Studija pastatė šokio spektaklį „Žmogus futliare“ pagal Antono Čechovo apsakymą. Studijos mokiniai šoko kartu su kurčnebyliais. Ir labai stebėjosi, kaip negirdintys žmonės puikiai pataikydavo į taktą tarsi girdėtų muziką.
Autorės nuotr.
Jovita Žakarienė, jos ugdytiniams šokant „Mažąjį princą“, padėjo sėdėdama salėje.
Scena iš šokio spektaklio „Mažasis princas“.
Asmeninės nuotr.
Nors dirba nuo ankstyvo ryto iki vėlau vakaro, Jovita Žakarienė nestokoja optmizmo.
Treniruotė.