Literatūros festivalis traukia miestą iš provincijos

Literatūros festivalis traukia miestą iš provincijos

Literatūros festivalis traukia miestą iš provincijos

Šiauliuose dešimtą kartą vyksta literatūros skaitymų festivalis „X Europos literatūros dienos'2015“. Festivalio sumanytojas ir organizatorius šveicarų ir lietuvių kalbininkas, lyginamosios kalbotyros specialistas, žinomas vertėjas Markus RODUNER – apie festivalį, kuris Šiaulius garsina Europoje.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Poezija turi daug vietų, proza – Šiaulius

– Šiemet rengiate jau dešimtuosius šiuolaikinių Europos autorių skaitymus. Kodėl jie rengiami būtent Šiauliuose?

– Skaitymai atsirado šiek tiek vėliau – po to, kai apsigyvenau Šiauliuose. Lietuva 2002 metais svečių teisėmis dalyvavo Frankfurto (Vokietija) knygų mugėje ir būtent ten vyko labai daug diskusijų, kad poezijos festivalių Lietuvoje yra ne tiek ir mažai, o buvo jaučiama stoka būtent prozos skaitymų.

Kalbėjome su autoriais, kultūros žmonėmis ir sutarėme, kad reikia pabandyti daryti prozos skaitymų festivalį, ne tik kalbėti apie tai.

– Ar žinomiems Europos šalių autoriams priimtina, kad literatūros skaitymų festivalis vyksta ne kur nors sostinėje, o Šiauliuose, mieste, kurį sostinės žmonės laiko provincija?

– Kol kas dėl to, kad festivalis vyksta ne sostinėje, problemų tikrai nebuvo. Autoriai labai noriai važiuoja į Šiaulius, jiems reikia kitokio miesto, kitokių, kitų žmonių. Šiauliai kaip tik yra kitokie.

Jeigu Vilniuje surengtumei tokį festivalį, daugelis lietuvių autorių juk ir gyvena būtent Vilniuje, bendrauja tarpusavyje. Autoriams reikia išvažiuoti iš namų, iš savo terpės į kitus miestus.

Užsienio autoriai taip pat geriau žino Vilnių, nes atvažiuoja į knygų mugę, bendrauja su ten gyvenančiais lietuvių autoriais. Vilnius yra sotus literatūra, todėl, manau, reikia literatūros festivalius būtinai organizuoti kur nors kitur.

– Vienuose skaitymuose klausytojų susirenka apie 50 – 60. Popsinės muzikos koncerte tai būtų labai mažai. O literatūros renginyje ką sako toks skaičius?

– Visame pasaulyje susirenka tiek klausytojų. Su lietuvių autoriais buvome ir Prancūzijoje, ir Italijoje literatūros renginiuose – klausytojų skaičiai labai panašūs.

Tie autoriai, kurie atvažiuoja į Šiaulius skaityti savo kūrybos iš įvairių Europos šalių, mielai prisimena Šiaulius, komentuoja socialiniuose tinkluose. Geros emocijos iš mūsų miesto. Šiauliai, pavyzdžiui Skandinavijos autoriams, primena Skandinavijos provinciją. Šiauliai tiesiog kitokie, nei koks Stokholmas ar Niujorkas.

Nuo Tytuvėnų iki Graikijos

– Šiemet tarp lietuvių autorių, pakviestų skaityti savo kūrinius, yra ne tik Vilniaus, bet ir provincijos autorius – tytuvėniškis Vladas Kalvaitis.

– Naujausios jo knygos apie Sibiro lagerius nebuvau skaitęs. Nustebino labai gera teksto kokybė. Tai labai įdomus rašymas, įdomus skaitymas. Man jo tekstus rekomendavo Donaldas Kajokas.

– Tarp užsienio autorių yra ir graikė, ir du vengrai, ir latvis. Kaip atsirenkate užsienio šalių autorius?

– Dėl užsienio autorių tariuosi su kolegomis vertėjais, kurie geriau žino savo šalių įdomiausius autorius.

Labiausiai lemia tai, kaip autorius yra vertinamas savo šalyje, kokia jo kūrybos kokybė. Norisi reprezentatyvių autorių.

– Kuris iš dešimties festivalių jums pačiam buvo reikšmingiausias, o gal sunkiausiai rengtas?

– Pirmąjį festivalį rengiant buvo labai daug darbo man pačiam. Ir biudžetas labai nedidelis, ir kitų keblumų buvo.

Su mažu biudžetu labai sudėtinga. Biudžetas reikalingas tam, kad autorius galėtume bent pamaitinti, apnakvindinti.

Įspūdinga, kai prieš dvejus metus keliavo per Lietuvą šiaulietiškas literatūros festivalis.

Pernai vykusio festivalio iš viso nefinansavo Lietuvos kultūros taryba.

Labai tikiuosi, kad ateityje festivalį padės organizuoti ir Savivaldybė. Juk būtent per šį festivalį Šiauliai tampa žinomi Europos literatūros kontekste.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

JUBILIEJUS: Šiauliuose gyvenantis šveicarų kilmės kalbininkas, vertėjas Markus Roduner šiemet rengia jau jubiliejinį – dešimtąjį Europos literatūros skaitymų festivalį Šiauliuose.