
Naujausios
Legendinė Uljana Semionova žvaigžde pasijuto tik Vakaruose
Ketvirtadienį Joniškyje apsilankiusi legendinė krepšininkė, triskart Pasaulio, dukart olimpinė, 10 kartų Europos čempionė Uljana Semionova pasakojo apie savo auksinius metus, šlovę Vakaruose, ir skausmingą išmetimą iš Sovietų Sąjungos rinktinės, apie kontraktą Ispanijoje, apie gyvenimą pusbadžiu. 65-erių metų legendinė krepšininkė sportui dėkinga už atvertas duris į pasaulį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sąsajos su Lietuva
210 centimetrų ūgio buvusi Sovietų Sąjungos moterų krepšinio rinktinės narė, Rygos TTT komandos žaidėja su Joniškyje savivaldybės salėje susirinkusiais gerbėjais bendravo kaip su senais pažįstamais.
„Esu dėkinga, kad mane mylite, gerbiate ir atėjote. Man nesvarbu, kas yra žmogus: gydytojas, sportininkas ar kiemsargis. Su visais galiu pasišnekėti. Be to, pati esu iš kaimo“, – atsakė krepšininkė į susitikimo organizatoriaus Leono Karaliūno pastebėjimą, kad esanti „paprasta, kaip trys kapeikos“.
U.Semionova augo kaime Latvijoje, nors jos pase įrašas liudija biografinį faktą, susijusį ir su Lietuva. Krepšininkė gimė 1952 metais Zarasuose.
„Iki šio miesto ligoninės kelias arklio tempiamu vežimu buvo artimesnis nei iki Daugpilio.Todėl Lietuvą galiu vadinti savo gimtine“, – sakė legendinė žaidėja.
Lietuvą ji iki šiol prisimena su didele šiluma, nes buvo čia mylima. Kadangi Lietuvoje turėjo giminių, tik per atsitiktinumą netapo „Kibirkšties“ komandos nare. O Vilniaus sporto halėje, kai susitikdavo Latvijos ir Lietuvos krepšininkių komandos, kartą išgirdo žmones per rungtynių pertrauką šaukiant: „Ulia, Ulia, tu ne tuos marškinėlius apsivilkai!“ Sportininkė nustebo: kaip ne tuos – Latvijos geltonus. O gerbėjai ir toliau reiškė emocijas: „Tau žalius vilkėti reikia“ (lietuvių marškinėliai buvo šios spalvos).
Svarbiausią medalį nelengva išskirti
Būsima krepšinio žvaigždė buvo penktas vaikas Natalijos ir Ilariono Semionovų šeimoje. Vaikystėje Uljana išbandė lengvąją atletiką, čiuožimą, apie krepšinį negalvojo, bet kai mokytojas davė kamuolį, ji, būdama 13 metų, be vargo dešimt kartų iš eilės iš po lanko įdėjo jį į krepšį.
1963-iaisiais Latvijoje buvo paskelbtas konkursas, ieškota aukštaūgių mergaičių ir berniukų, būsimų krepšininkų. Kai agentai atvyko pasiimti paauglės į namus, ji tiesiog pabėgo į mišką. Broliui teko vytis ir sugrąžinti.
„Vis dėlto išvykau treniruotis ir didžiajame sporte žaidžiau 25-erius metus. Sportininkai kiekvieną sezoną kovoja dėl medalių. Nežinau, kuris man pats svarbiausias. 15 metų pradėjau žaisti jaunių rinktinėje, į kurią paprastai patenkama 17–19 metų, ir tapau čempione. Brangus ir pirmas olimpinis auksas, parvežtas iš Montrealio, nes laimėti Olimpiadoje yra kiekvieno sportininko svajonė, – sakė U. Semionova. – Olimpinės žaidynės – didžiulė šventė, ten olimpiniame kaimelyje susipažindavome su kitų sporto šakų atstovais, ko nepatyrėme krepšinio čempionatuose. Būdavo, prieina smulkutė gimnastė ar augalotas sunkiaatletis, visi labinamės, bendraujame“.
Sportas atvėrė pasaulį ir šlovę
Legendinė krepšininkė sakė esanti dėkinga sportui, nes būtent jis atvėrė langą į pasaulį, suteikė galimybę aplankyti daugelį Europos, Afrikos, Azijos šalių, Ameriką. 1993 metais ji vienintelė iš Europos žaidėjų moterų buvo pakviesta į Springfildo (JAV) krepšinio šlovės muziejų, kur įprastai pagerbiami tik NBA žaidėjai vyrai.
Į atidarytą naują Springfildo muziejaus pastatą U. Semionova buvo pakviesta ir antrą kartą. Tąsyk moteris neapsižiūrėjo, kad baigiasi paso galiojimo laikas. Jau bestovinčiai eilėje registruotis skrydžiui oro uoste jai buvo pasakyta, kad su tokiu asmens dokumentu negali vykti. Krepšininkei pavyko per dvi valandas gauti naują pasą, tačiau jame nebuvo JAV vizos, galiojančios 10 metų. Todėl skrido su abiem dokumentais. Atliekant patikrą JAV oro uoste krepšininkė bandė paaiškinti, kodėl turi du pasus. Tačiau išgirdę apie kvietimą į Springfildo krepšinio šlovės muziejų pareigūnai nebesiklausę ją praleido, palinkėję sėkmės.
Vakaruose Uljana Semionova sakė patyrusi tikrą šlovę. Į Springfildą tąkart buvo pakviesta 50 geriausių pasaulio krepšininkų, tarp jų ir Larry Birdas, kuriuo sportininkė žavėjosi. Raudonu kilimu priekyje žengė jis, lydimas apsaugos, o toliau ėjo Uljana su bičiule. Vieną akimirką L. Birdas atsisuko ir – tarsi berniukas, pamatęs stebuklą, pribėgo prie krepšininkės, ją apkabino ir pasakė: „Ulia, brangioji, tu esi mano kumyras“. Vėliau dar pridūrė visada svajojęs žaisti tokios komandos penketuke, kuriame būtų ir Uljana Semionova.
Finansiniai nesusipratimai
Legendinė krepšininkė galėjo tapti milijoniere, jei būtų turėjusi galimybę išvykti žaisti į užsienio klubus, savarankiškai sudariusi kontraktą, arba – ištekėjusi už turtingo gerbėjo, kurių netrūko. Buvo ir iš Kolumbijos, ir iš Brazilijos. Tokių, kurie ne tik gėles dovanodavo, bet apmokėdavo grožio centrų paslaugas, pirkinius. Tačiau jai tada svarbiausias atrodė krepšinis, be to, buvo jauna, o gerbėjai dažnai keliasdešimt metų vyresni. Todėl ir neištekėjo.
Sovietų Sąjungoje sportininkai gaudavo nedidelį atlygį už liejamą prakaitą ir alinamą sveikatą: rinktinės žaidėjos gaudavo 220 rublių, vėliau kelioms geriausioms mokėdavo 300 rublių.
„Man daug kartų užsienyje siūlė pasakiškus kontraktus, bet vis atsisakydavau. Kai pagaliau išvykau į Ispaniją, „Tintoretto“ klubas mokėjo 45 tūkstančių dolerių algą, bet gaudavau tik 400 dolerių, likusi suma keliaudavo sovietiniam „Goskomsportui“. Klubo finansininkė stebėjosi, kaip aš galiu pragyventi, sakė: „Tu ne gimnastė, tau valgyti normaliai reikia, ir tinkamų rūbų“. Pirmą savaitę visiškai neturėjau pinigų. Gerai, kad atvykdama atsivežiau dešros. Po 8 ar 10 dienų spaudos konferencijoje viešai pasakiau apie finansines problemas, žurnalistai parašė, kilo skandalas“, – prisimena U. Semionova.
Krepšinio klubo prezidentas, sužinojęs, kad iš Maskvos sportininkė gauna tik menką savo atlygio dalelę, asmeniškai skirdavo grynųjų.
Gerbėjai Ispanijoje ją dievino: net tiesiogine prasme nešiojo ant rankų. O komandos narės po to, kai ekipa Ispanijos čempionate iškovojo antrą vietą, apimtos emocijų dėkodamos net klaupėsi ant kelių.
„Ten aš buvau žvaigždė“, – su nostalgija sakė Uljana Semionova. Sovietų Sąjungoje iš rinktinės ji buvo išmesta, net nesivarginant iš anksto įspėti. Tiesiog netiko naujam komandos treneriui, kuris anksčiau vadovavo Novosibirsko ekipai, niekaip nepajėgdavusiai įveikti Rygos TTT.
Muziejui paliko dovanų
Latvijoje gyvenanti sportininkė šiuo metu vadovauja organizacijai, besirūpinančiai sunkiau besiverčiančiais sporto veteranais, kadaise garsinusiais šalį. Jos dvi svajonės: toliau šiems žmonėms padėti bei turėti daugiau sveikatos. Profesionalus sportas jos kūne paliko akivaizdžias pasekmes. Buvusiai krepšininkei operuoti abu kelių ir vienas klubo sąnarys.
Po susitikimo su gerbėjais U. Semionova apsilankė Krepšinio muziejuje, kur ant sienos paliko savo delno trispalvį antspaudą su autografu ir padovanojo eksponatų: savo vardo merginų krepšinio čempionato Latvijoje marškinėlius bei afišas.
Viešnia Krepšinio muziejaus įkūrėjui Leonui Karaliūnui taip pat pažadėjo surasti ir padovanoti sportinius batelius.
Autorės nuotr.
Su garsiąja krepšininke norėjo nusifotografuoti daugelis gerbėjų.
Uljana Semionova sakė esanti dėkinga sportui už tai, kad jis jai suteikė galimybes pamatyti pasaulį.
Uljana Semionova Krepšinio muziejaus įkūrėjui Leonui Karaliūnui įteikė savo vardo merginų krepšinio čempionato, organizuojamo Latvijoje, marškinėlius.
Legendinei krepšininkei Uljanai Semionovai Krepšinio muziejus paliko įspūdį.
Uljaną Semionovą po dvejų metų derybų, nes krepšininkė turėjo sveikatos problemų, į Joniškį atvykti prikvietė Krepšinio muziejaus įkūrėjas Leonas Karaliūnas.