
Naujausios
Laikrodžiai eina pirmyn
Devyniasdešimties metų sulaukęs tytuvėniškis Albinas Puidokas dar prisimena tarpukario bruką, kuriuo buvo išgrįsta Tytuvėnų miestelio Maironio gatvė, kurioje šiandien gyvena.
Akyse iškyla vaizdas, kaip jis su keliais miestelio paaugliais bėga paskui autobusą – tai buvo vienintelė vaikų pramoga. Prisimena kaip burmistru dirbęs jo tėvelis Rapolas Vasario 16-ąją ragindavo tytuvėniškius iškelti vėliavas. Tačiau ne visi turėdavo pinigų jų nusipirkti.
„Ką ten lyginsi su gyvenimu šiandien...“ – tik ranka numoja tris visiškai skirtingas Lietuvas per gyvenimą matęs devyniasdešimtmetis, kurio pasiklausti, kaip atrodė tarpukario Lietuva, užsuka Tytuvėnų regioninio parko specialistai. Devyniasdešimtmetis džiaugiasi, jog dar užtenka „razumėlio“.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Elektros nebuvo, automobilis – retenybė
Albino Puidoko vaikystė prabėgo Tytuvėnuose. Tarpukariu miestelis atrodė gerokai apšiuręs. Kai kurios gatvelės išgrįstos akmenimis. Šaligatviai – pakelti. Kitur nebuvo nė grindinio. Gyventojai neturėjo elektros. Vakarais miestelis skendėdavo tamsoje. Vandenį semdavo iš šulinio.
Žmonės gyveno skurdokai. Daugelis neturėjo darbo. Valsčiuje dirbo viršaitis, raštininkas, pora policininkų ir dar keletas žmonių. Buvo tik paštas, šešių skyrių mokykla, privatus gydytojas ir privati akušerė. Tačiau reta miestelio gyventoja galėjo leisti sau kviestis akušerę, kai gimdė. Neturėjo pinigų. Tekdavo pasikliauti pribuvėjomis. Dar buvo kelios žydų krautuvės ir mėsinė. Jos savininkai patys vežiodavo mėsą po namus.
Kas dirbo, gaudavo mažus atlyginimus. Pono Albino tėvelis Rapolas dirbo miestelio burmistru, bet atlyginimo gaudavo tik 50 litų per mėnesį. O vaikų turėjo septynis.
„Mus gelbėdavo močiutė, gyvenusi Amerikoje. Atsiųsdavo siuntinių su vaikų išaugtais arba suaugusiųjų iš mados išėjusiais drabužiais. Tai mes būdavome papuošti. Kiti vaikai knygas į mokyklą nešdavosi medinėse dėžutėse, o aš ėjau su portfeliu“, – mena ponas Albinas.
Miestelyje retai kada pasirodydavo koks automobilis. Kai užsukdavo iš Šiaulių į Kauną pro Šiluvą, Raseinius vykstantis autobusas, Albinas su kitais vaikais bėgdavo paskui jį. Paskęsdavo dulkių debesyse. Tačiau vaikams tai buvo smagiausia pramoga.
Kadangi mokykloje buvo tik šeši skyriai, toliau mokytis norintys tytuvėniškiai keliaudavo į už aštuonių kilometrų esančią Šiluvos gimnaziją.
Ponas Albinas prisimena, jog Tytuvėnai ir tuomet buvo labai žali. Augo daug liepų.
Prieš Vasario 16-ąją valsčiaus darbuotojai ragindavo gyventojus iškelti Lietuvos vėliavas. Tačiau ne visi jas įpirkdavo. Daugelis vėliavai neturėjo pinigų.
Tačiau Vasario 16-oji visuomet buvo iškilmingai švenčiama. Giedodavo himną, grodavo dūdų orkestras.
Įprastomis dienomis nebuvo renginių. Intensyvesnis gyvenimas virė tik bažnyčioje. Čia dirbo jauni klierikai, jie pritraukdavo daug jaunimo.
Protėvių kraujas nuvedė į Vokietiją
Keletą paauglystės metų ponas A. Puidokas praleido Vokietijoje. 1940-aisiais, kai vokiečiai ruošėsi karui, Vokietijos atstovai važinėjo po Baltijos šalis ir kvietė grįžti vokiško kraujo turinčius tėvynainius.
Pono Albino protėviai iš mamos Matildos giminės buvo vokiečiai, į Lietuvą atvykę dar caro laikais. „Nežinau, kas jie buvo. Tik žinau, jog į Lietuvą iš Prancūzijos ir Vokietijos tuomet buvo kviečiami gabūs kultūros žmonės: menininkai, muzikantai. Aš šiek tiek prisimenu tik savo močiutę – mamos mamą. Ji 1912 metais išvyko į Kanadą. Vaikus paliko Lietuvoje. Tikėjosi ten įsikūrusi juos pasiimti. Tačiau nespėjo – prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas.“
Antrasis Pasaulinis karas pakoregavo ir A.Puidoko tėvų gyvenimą. Pakviesti jie išvyko į Vokietiją. Ponui Albinui tuomet buvo dvylika metų. Tėvai į Vokietiją išvyko su septyniais vaikais. Du vyresnieji broliai pateko į Vokietijos kariuomenę. Bronius dalyvavo Stalingrado apsuptyje. Buvo sužeistas. Jį gydė ligoninėje Vienoje. Po to grįžo į Vokietiją. Ten vedė ir liko gyventi.
Brolis Feliksas pasitraukė kartu su vokiečių armija. Bet emigravo į Australiją. Tarybiniais laikais buvo atvažiavęs į Lietuvą. Tačiau gimtinėn į Tytuvėnus atvažiuoti jo neleido. Ponas Albinas su broliu susitiko Vilniuje.
Vokietijoje likęs brolis Bronius – jau miręs. Devyniasdešimtmetis A. Puidokas susirašinėja su jo vaikais. Laiškus rašo vokiečių kalba.
Australijoje mirė ir brolis Feliksas. Kai vienas pažįstamas keliavo į Melburną, ponas Albinas paprašė jo surasti brolio kapą. Keliautojas rado visą atskirą lietuvių kapų kvartalą kapinėse. Ten palaidotas ir brolis Feliksas.
Pasibaigus karui, Puidokų šeima su penkiais mažesniaisiais vaikais grįžo į Lietuvą. Mat, Vokietijos kraštas, kuriame jie gyveno, atiteko lenkams. Lenkijoje gyventi nenorėjo. Tuomet, kai tėvai vėl apsigyveno Tytuvėnuose, Albinui buvo šešiolika metų.
Puidokų šeimos namuose buvo apgyvendinti kiti žmonės. Jiems teko nuomotis būstą. Į sugrįžėlius buvo žiūrima nepalankiai. Repatriantai laikyti nepatikimais. Ponas Albinas dėl to buvo netekęs net darbo.
„Kai žmones sugrūdo į kolūkius, visi dirbom, bet iš pradžių niekas nemokėjo pinigų. Mama laikė karvutę, paršelį. Bado kęsti nereikėjo, bet „raškažiaus“ irgi nebuvo, – pasakoja ponas Albinas. – Tytuvėnai atrodė dar nykiau negu prieš karą, apgriauti, daug kas nacionalizuota.
Gyvoji atmintis
Bendravimas su tolimais giminaičiais laiškais ir su kitais tytuvėniškiais gyvu žodžiu gelbsti poną Albiną nuo vienatvės. Pažįstamų dar nemažai. Dirbo buhalteriu, paskui – mokyklos direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams. Žmona Irena vadovavo Tytuvėnų vaikų darželiui. Tačiau jau 15 metų, kai ponas Albinas našlys.
„Esu vienut vienintelaitis. Mano amžiaus žmonių beveik nėra. O jauni nelabai nori su manimi draugauti. Ką padarysi – lakrodžiai eina pirmyn“, – be apmaudo apie realybę kalba tytuvėniškis.
Jis džiaugiasi kiekvienu skambučiu, kiekvienu žmogumi, užsukusiu į jo kiemą.
Devyniasdešimtmetį lanko socialinės darbuotojos padėjėja. Atvažiuoja automobiliu. Įsisodina senolį, veža į prekybos centrą nusipirkti maisto. Kitą kartą atėjusi sutvarko namus, prineša malkų. Už paslaugas mokestis tik simbolinis – nesiekia nė 10 eurų per mėnesį.
Tytuvėnų regioninio parko direkcijos kultūrologė Agnė Buchaitė, kartais aplankanti gyvąja Tytuvėnų atmintimi vadinamą A. Puidoką, džiaugiasi, jog šis žmogus tokio šviesaus proto, geros atminties. Jeigu reikia ko nors pasiklausti apie Tytuvėnų praeitį, parko specialistai gali būti garantuoti, kad ponas Albinas žinos. Todėl, kai užsuka į jo namus, įrašinėja jo prisiminimus.
Gyventi įkvepia optimizmas
Kaip pavyko visus devynis dešimtmečius išsaugoti tokią gerą atmintį ir gerą sveikatą?
„Šeimoj sugyvenom darniai, nesipykom. Negėriau. Nerūkiau. Kenksmingų darbų neteko dirbti. Mėgau judėti. Rytais atsikeldavau penktą valandą, kad, prieš eidamas į darbą, dar spėčiau prie ežero pažvejoti. Ir dabar kiek įmanoma krutu. Pats pasikuriu krosnį, pasigaminu valgį, išsiskalbiu, kai geras oras, einu pasivaikščioti“, – paprastas sveikos gyvensenos tiesas dėsto A. Puidokas ir priduria, jog sveikatos suteikia ir gebėjimas džiaugtis gyvenimu.
Senolis dėkoja Aukščiausiajam, kad turi tvarkingą savo būstą, mėgaujasi gražia Tytuvėnų gamta. Džiaugiasi, kad gerai gyvenimas susiklostė vieninteliam jo sūnui, kuris sulaukė pensijos dirbdamas veterinarijos gydytoju, gyvena Rokiškio rajone. Didžiuojasi anūku, kuris dirba anglų kalbos mokytoju ir anūke, kuri pasiekė modelio karjeros, matė labai daug pasaulio, dabar gyvena Vokietijoje.
Dar vienas pono Albino sveikatos šaltinis – sveika mityba. Devyniasdešimtmetis rytą pradeda nuo krosnies kūrimo. Po to prausiasi, pusryčiauja. Pusryčiai – nestiprūs: vaisių salotos su jogurtu, sumuštinukas, kava. Pietums verdasi sriubą. Vakarienei suvalgo varškės. Stipresnio maisto nereikia, juk sunkiai nedirba.
Pavakarę paskaito. Namų bibliotekoje daug knygų. Pažiūri televizorių. Senolį ypač domina sportas.
Ar užtenka pensijos? „Mano stažas 40 metų. Pensija – apie trys šimtai. Neskurstu. Apetitas nėra labai didelis. Rūbų nė baldų jau nebeperku. Kad tik tuos pačius sudėvėčiau. Mokesčiams ir maistui užtenka. Svarbiausia, kad dar turiu „razumėlio“. O viso kito mano gyvenimui jau pakanka.“
Agnės BUCHAITĖS nuotr.
Albinas Puidokas myli Tytuvėnus ir savo namus. Kai buvo apsirgęs, sūnus išsivežė į Rokiškį. Labai pasiilgo savo namų, ir Tytuvėnų, kuriuose praleido visą gyvenimą.
Albinas Puidokas šiandieniniuose Tytuvėnuose pasigenda tik didesnio žmonių šurmulio. Miestas traukiasi: „1961 metais, kai pastatė 900 vietų Tytuvėnų mokyklą, mokiniai netilpo, nes jų buvo 1300. Mokėsi dviem pamainomis, šiandien neliko nė penkių šimtų.“
Romo ČERKAUSKO nuotr.
Sausio mėnesį Albinui Puidokui sukako 90 metų. Jubiliejaus proga jį pasveikino seniūnijos darbuotojai.