Kuršėnų istorija – ir vyniotinis, ir savivalda

Kuršėnų istorija – ir vyniotinis, ir savivalda

Kur­šė­nų is­to­ri­ja – ir vy­nio­ti­nis, ir sa­vi­val­da

Pa­si­tin­kant Lie­tu­vos vals­ty­bin­gu­mo šimt­me­tį kur­šė­niš­kis is­to­ri­kas Jo­nas Ki­ri­liaus­kas iš­lei­do du lei­di­nius apie Kur­šė­nų is­to­ri­ją – vals­ty­bės ir sa­vi­val­dos kū­ri­mą bei „Kur­šė­nų vy­nio­ti­nį“. Net ir ne­di­de­lės apim­ties lei­di­niai kei­čia nu­si­sto­vė­ju­sį įvaiz­dį, kad Kur­šė­nai – tik fab­ri­kų ir dar­bi­nin­kų mies­tas.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Kaip kur­šė­niš­kiai kū­rė vals­ty­bę ir sa­vi­val­dą

Lei­di­niu „Kur­šė­nų pėd­sa­kas 1917 me­tų rug­sė­jo 18–22 die­nos Vil­niaus kon­fe­ren­ci­jo­je. Sa­vi­val­dos su­kū­ri­mas Kur­šė­nų ap­skri­ty­je ir vals­čiu­je 1918 me­tais“ J. Ki­ri­liaus­kas ne­ti­kė­tai už­pil­dė Lie­tu­vos is­to­ri­jos spra­gą, ku­rio­je su­si­ste­min­tų ži­nių apie Kur­šė­nų ir šio mies­to žmo­nių vaid­me­nį ku­riant Lie­tu­vos vals­ty­bę ne­bu­vo. Dau­gy­bė ne­ži­no­my­bės spra­gų bu­vo ir Kur­šė­nų sa­vi­val­dos kū­ri­mo­si is­to­ri­jo­je.

„Ne­bu­vo ži­no­ma, nei kur Kur­šė­nuo­se stei­gė­si sa­vi­val­da, nei kas bu­vo pa­grin­di­niai or­ga­ni­za­to­riai“, – sakė J. Ki­ri­liaus­kas.

Da­lį in­for­ma­ci­jos is­to­ri­kas jau bu­vo su­rin­kęs ra­šy­da­mas kny­gą, iš­leis­tą 2014 me­tais, „XIX a. – XX a. pir­mo­sios pu­sės Kur­šė­nai. Gy­ve­ni­mo frag­men­tai, lai­kas ir žmo­nės“. Li­ko fak­tų, ne­su­dė­tų į kny­gą, į kai ku­riuos fak­tus te­ko pa­si­gi­lin­ti.

„Vie­nas de­le­ga­tas – Kur­šė­nų kle­bo­nas, de­ka­nas Jo­nas No­vic­kis 1917 me­tų rug­sė­jo 18–22 die­nos Vil­niaus kon­fe­ren­ci­jo­je bu­vo ži­no­mas. Jo­nas Smil­ge­vi­čius taip pat bu­vo Kur­šė­nų ap­skri­ties de­le­ga­tas. Di­de­lis at­ra­di­mas man bu­vo Ro­mual­das Gurk­le­vi­čius – la­bai įdo­mi as­me­ny­bė, bu­vęs vie­no iš Ši­lė­nų prie Kur­šė­nų, pa­li­var­kų val­dy­to­jas“, – pa­sa­ko­jo J. Ki­ri­liaus­kas.

Is­to­ri­kas su­ra­do ne­ma­žai is­to­ri­nių, pa­sau­li­nio gar­so pa­sie­ki­mų pa­da­riu­sių as­me­ny­bių, su­si­ju­sių su Kur­šė­nais.

„Tie­są sa­kant, bu­vau „ap­ša­lęs“ nuo to, ką ra­dau. Bet tai kau­piu atei­ties kny­gai apie Kur­šė­nų dva­rus. Šiuo­se lei­di­niuo­se su­dė­jau tik ke­lis ak­cen­tus“, – sa­kė kur­šė­niš­kis.

Puo­džių ar kon­di­te­rių sos­ti­nė?

Lei­di­ny­je-bro­šiū­ro­je „Vis­kas, ką no­rė­jo­te su­ži­no­ti, bet ne­drį­so­te pa­klaus­ti apie „Kur­šė­nų vy­nio­ti­nį“ ra­šo­ma apie ži­no­miau­sią Kur­šė­nų „bren­dą“ – pre­ki­nį ženk­lą.

Lei­di­nys skir­tas Kur­šė­nų kon­di­te­riams ir įžy­mia­jam „Kur­šė­nų vy­nio­ti­niui“. Au­to­riaus pa­sa­ko­jo, kad min­tis pa­ra­šy­ti apie Kur­šė­nų kraš­to kon­di­te­rius ki­lo po šven­tės, ku­rios me­tu 2016 me­tų ge­gu­žės 21 die­ną pa­vy­ko pri­sta­ty­ti il­giau­sią 49,13 met­ro il­gio ir 108 ki­log­ra­mų svo­rio „Kur­šė­nų vy­nio­ti­nį“.

lsto­ri­kas trum­pai pa­sa­ko­ja Kur­šė­nų kon­di­te­ri­jos pra­džią: 1960-ai­siais me­tais ge­gu­žės mė­ne­sį Dau­gė­lių sta­ty­bi­nių me­džia­gų kom­bi­na­to val­gyk­lo­je bu­vo įreng­tas kon­di­te­ri­jos ce­chas, ku­riam va­do­vau­ti bu­vo pa­skir­ta Eu­ge­ni­ja Dra­gū­nie­nė, vė­liau ir su­kū­ru­si įžy­miau­sio kon­di­te­ri­nio ga­mi­nio – „Kur­šė­nų vy­nio­ti­nio“ re­cep­tą. Vė­liau kon­di­te­ri­ja per­si­kraus­tė į mies­to cent­rą – iš pra­džių į bu­vu­sį pa­sta­tą, ku­rio vie­to­je da­bar yra „Jo­va­ro“ pre­ky­bos na­mai, dar vė­liau – 1971 me­tais – bu­vo pa­sta­ty­tas anuo­met la­bai gar­sus res­to­ra­nas „Pa­ven­tys“, ku­rio rū­sy­je ir bu­vo įreng­tas kon­di­te­ri­jos ce­chas.

E. Dra­gū­nie­nei 1981 me­tais už jos ge­riau­sius ga­mi­nius, tarp ku­rių bu­vo ir „Kur­šė­nų vy­nio­ti­nis“, su­teik­tas konditerio meistro var­das.

„Šian­dien Kur­šė­nuo­se vei­kia de­šimt ke­pyk­lų, ke­pyk­lė­lių, kon­di­te­ri­jos ce­chų, tiek puo­džių Kur­šė­nuo­se ne­ži­nau, to­dėl ky­la klau­si­mas, ar Kur­šė­nai – puo­džių, ar kon­di­te­rių sos­ti­nė?“ – dalijosi abejonėmis is­to­ri­kas J. Ki­ri­liaus­kas.

Abu is­to­ri­niai lei­di­niai iš­leis­ti iš Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čio mi­nė­ji­mo pro­gra­mos Šiau­lių ra­jo­ne 2017–2020 me­tais lė­šų.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Is­to­ri­kas Jo­nas Ki­ri­liaus­kas iš­lei­do dar du lei­di­nius, pa­pil­dan­čius Kur­šė­nų is­to­ri­ją nau­jais fak­tais.

Abu nau­ji lei­di­niai apie Kur­šė­nus skir­ti Lie­tu­vos vals­ty­bės 100-me­čiui.