Kunigas buria po Angliją išsibarsčiusius lietuvius

Kunigas buria po Angliją išsibarsčiusius lietuvius

Kunigas buria po Angliją išsibarsčiusius lietuvius

Lietuvių katalikų kapelionu Mančesteryje paskirtas iš Kelmės rajono Lykšilio kaimo kilęs jaunas kunigas Donatas Klimašauskas iki šiol dirbęs vikaru Kelmės Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje.

Regina MUSNECKIENĖ

Paskui emigrantus

Anglijoje labai reikalingi lietuviai katalikų kunigai, nes per pastaruosius keletą metų ten suplūdo labai daug lietuvių emigrantų.

Į misijas siunčiami jauni kunigai, nes adaptuotis užsienyje reikia stiprios sveikatos, be to, būtina gerai mokėti anglų kalbą.

Todėl vykti į Didžiąją Britaniją pasiūlyta prieš keletą metų Kauno kunigų seminariją baigusiam, o praėjusį pavasarį Vytauto Didžiojo universitete dar ir bioetikos magistro laipsnį įgijusiam kelmiškiui kunigui Donatui Klimašauskui.

Kaip praneša Lietuvos Vyskupų Konferencijos delegatas užsienio lietuviams katalikams prelatas Edmundas Putrimas, Donatas Klimašauskas paskirtas lietuvių katalikų kapelionu Salfordo vyskupijoje (Mančesteryje) ir Midlando rajone Jungtinėje Karalystėje.

Salfordo Vyskupas paskyrė kunigą Donatą reziduoti prie St. Marie s ir St Joseph s parapijos Mančesteryje.

Čia sekmadieniais bus aukojamos mišios lietuvių kalba, suteikiami Krikšto, Pirmosios Komunijos, Susitaikinimo, Ligonių sakramentai bei kiti sielovados patarnavimai.

Nepamiršo Lietuvos žmonių

Kelmiškiai spėjo pamilti vos keletą metų padirbėjusį jauną kunigą, apdovanotą paprastumu, gebėjimu suprasti savo artimą, tolerancija.

Daugelis žino nelengvą jauno vaikino gyvenimo istoriją. Jam dar besimokant pagrindinėje mokykloje miške buvo sunkiai sužalotas tėvas.

Šeimai teko sunkūs išbandymai, o Donato mama Birutė Klimašauskienė, besirūpindama nekalbančiu ir nejudančiu vyru, rodė sūnums ištikimybės ir meilės artimui pavyzdį.

Tai ši moteris tebedaro iki šiol. O jaunėlis jos sūnus Donatas pasižadėjo tapti kunigu, jei sunkiai sužalotas tėvelis išgyvens.

Tėvas rūpestingos žmonos ir vaikų motinos slaugomas jau dešimtmetį išgyveno ir daug ko išmoko. O Donatas kaip ir žadėjo tapo kunigu.

Baigęs kunigų seminariją buvo paskirtas dirbti arčiau namų, į Kelmės parapiją.

„Nepamiršau ir nepamiršiu savo žmonių, — rašo laiške redakcijai Donatas Klimašauskas. — Vis dar gyvenu ir manau, kad ilgai gyvensiu prisiminimais iš Kelmės ir Lietuvos. Jau keletas savaičių esu Anglijoje, Bury mieste, kuris laikomas vienu iš Mančesterio priemiesčių. Tai nedidelis miestas, sudarantis Mančesterio metropoliteną.“

Apsiprasti padeda draugas ir vietos klebonas

Šiuo metu kunigas Donatas keturis kartus per savaitę lanko Bury koledžą ir mokosi kalbos intensyviam kurse.

Anglija dvasininkui iš Kelmės atrodo labai svetima šalis, nors ir svetinga. Nuo pirmosios atvykimo dienos teko pačiam vairuoti. Buvo sudėtinga — eismas vyksta kairiąja puse.

Donatas dėkoja Aukščiausiajam, kad atvykusį į Angliją pasitiko geriausias jo draugas Nerijus Bielskis, irgi kelmiškis, jau penkerius metus gyvenantis Anglijoje.

Vietinės parapijos klebonas Fr. Francis Wadsworth jauną lietuvį dvasininką priėmė labai šiltai.

Pasak Donato, jis visą laiką kantriai pataiso, kai lietuvaitis, kalbėdamas angliškai, padaro klaidų. Moko jį aukoti Šv. Mišias anglų kalba. Anglijoje Donatas paskirtas keturias dienas per savaite dirbti vikaru St. Marie ir St. Joseph parapijoje ir dvi dienas per savaitę kaip Lietuvių kapelionas Šiaurės Anglijoje (Midlands).

Pradėjo susitikimus su lietuviais

— Susitikote ir su senaisiais išeiviais iš Lietuvos. Kaip jie ten gyvena? Kokias vertybes išpažįsta?

— Jie Anglijoje gyvena jau dešimtmečius. Atvyko čia po antrojo pasaulinio karo ar dar seniau. Čia labai trūksta kunigo, kalbančio lietuviškai. Dauguma iš jų, nors čia ir gyvenę daug metų, nelabai gerai kalba angliškai. Jie pasigenda ir susibūrimų, ir bendravimo. Lietuvių klubas Mančesteryje nelabai veiklus ir kiek apleistas.

Jaunimas mažai teprisijungia prie senųjų veiklos, o ir veiklos, atrodo, mažoka arba ji ne visiems įdomi. Dauguma jaunų lietuvių nebejaučia poreikio eiti į bažnyčią. Jie pasidavė vakarietiškam gyvenimo būdui: darbas, pinigai, gyvenimas kartu be santuokos ir panašiai.

Šiaurės Anglijoje, kur aš dirbu, gyvena apie 30 tūkstančių lietuvių. Na, o mano kaip lietuvių kapeliono parapija driekiasi net per keletą vyskupijų ir yra beveik 450 kilometrų ilgio–nuo Kardifo iki Leeds per Liverpulį, Birmingemą ir Mančesterį. Tik Londone, dirba kitas kunigas Petras Tverijonas. Ten veikia atskira, lietuvių Šv. Kazimiero parapija.

Žmogus iš kito pasaulio

— Kaip Jus sutiko vietos kunigai? Kuo jie skiriasi nuo lietuvių katalikų kunigų?

— Vietos kunigai labai draugiški. Jie juokauja, kad esu it iš kito pasaulio–keista kalba, keisti papročiai. Kiek teko klausinėti, niekas iš aplinkinių kunigų nėra buvę Lietuvoje. O parapijiečiai, išgirdę mūsų šalies pavadinimą, klausia kur ji yra, ar Lietuva didelė šalis, kokia kalba kalbu ir t. t.

Bury miesto parapijoje aukojamos Mišios ukrainiečiams ir lenkų bendruomenei. Tai daro atvykstantys kunigai.

Suburti pabirusius tautiečius

— Ar nesigailite šio pasirinkimo? Ar nesunku bus priprasti?

— Nesigailiu, nes turiu progą prisiliesti prie naujos kultūros, gerai išmokti anglų kalbą, įsijungti į sielovadą kitokioje aplinkoje. Dabar smarkiai keičiasi mano pasaulėvaizdis. Į daugybę dalykų turiu progos pažvelgti kitaip–įgauti naujos patirties ir naujų vizijų.

Kiek žvelgiu į lietuvius, gyvenančius išeivijoje ir į jų kasdienybę, suvokiu, jog laukia nelengva misija: suburti išbirusius tautiečius, įnešti Viešpaties žinią į jų gyvenimus, priminti, kad yra gerokai svarbesnių dalykų nei tik darbas ir pinigai.

Tikiuosi, kad pavyks pagyvinti Lietuvių klubo Manchesteryje veiklą. Jau dabar turime susibūrusį parapijos jaunimo chorelį. Per savo kunigišką veiklą ir paprastą žmogišką bendravimą, tikiuosi abipusio ryšio.

— Ar lietuviai čia dar prisimena Lietuvą?

— Dažnai jie kalba apie savo Tėvynę. Daugelis sako, jog norėtų vieną dieną sugrįžti. Tačiau dažnai pasigirsta ir labai piktų atsiliepimų. Kokia Lietuva bloga, kad nesirūpina žmonėmis.

— Ką dirba tenykščiai lietuviai?

— Lietuvaičių darbai čia labai įvairūs — nuo statybų ir restoranų iki darbo odontologais ir gydytojais.

Čia yra įvairių sričių specialistų. Ir dar jų plūsta. Teko susipažinti su ponia Rima, kuri turi atsidariusi lietuviško maisto restoraną ir parduotuvę. Tokių parduotuvių galima rasti beveik visuose didesniuose miestuose. Tad pasiilgti lietuviškos duonos negalėsiu, nes jos visada yra mūsų klebonijoje.

Kviečia į pirmąsias Mišias

— Kaip manote ar pavyks senuosius ir naujuosius emigrantus priartinti prie tikėjimo?

— Turiu vilties. Vietos vyskupo patartas dabar stengiuosi visą dėmesį sutelkti į kalbos studijas ir darbą angliškoje parapijoje. Tačiau netrukus organizuosime lietuvių kalba pasirengimo santuokai kursus (jau turime keletą porų, norinčių juos lankyti), rengsime Pirmajai Komunijai, Krikštui, Sutvirtinimui.

Esu tik silpnas žmogus. Bet tikiuosi kad draugų padedamas, vietos kunigų palaikomas, parapijiečių remiamas galėsiu būti kunigas pagal Jėzaus širdį. Mano tikslas nešti Gerąją Naujieną. Tą ir bandau daryti.

— Ką norėtumėte pasakyti po Angliją išsibarsčiusiems lietuviams?

— Visus lietuvius, gyvenančius aplink Mančesterį kviečiu į mano įžengimo į sielovados darbą iškilmes — Šv. Mišias spalio 9 dieną, sekmadienį, 16 valandą St. Marie's bažnyčioje Bury mieste.

Tą dieną atvyks Lietuvos ambasadorius iš Londono, Lietuvos Vyskupų Konferencijos delegatas užsienio lietuviams katalikams Prelatas Edmundas Putrimas iš Kanados, kunigas Petras Tverijonas — Lietuvių Šv. Kazimiero parapijos klebonas Londone ir jo parapijos choras. Kviečiu visus lietuvius, kuriems brangi mūsų Tėvynė, mūsų kalba ir mūsų tikėjimas.

MISIJA: Anglija. Misijos pradžia. Spailio 6 -ąją, 16 valandą, kunigas Donatas Klimašauskas kviečia tautiečius į pirmąsias lietuviškas savo Mišias Bury mieste, St. Marie' s bažnyčioje.

PASIŠVENTIMAS: Pasišventęs kunigystei ir misijai Didžiojoje Britanijoje kunigas Donatas Klimašauskas tikisi suburti po Angliją išsibarsčiusius tautiečius ir priartinti juos prie Dievo.

MIŠIOS: Vienos iš paskutiniųjų Donato Klimašausko aukojamų Mišių Kelmėje.

SUSITIKIMAS: Šiuo metu kunigas Donatas Klimašauskas mokosi anglų kalbos intensyviame kurse ir susitikinėja su lietuviškoje parapijoje, kuri apima kelis šimtus kilometrų, gyvenančiais lietuviais.

Donato KLIMAŠAUSKO albumo nuotr.