
Naujausios
Kišeninių kalendoriukų paviliota
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkė Dalia Norvaišienė kišeninių kalendorių kolekcijoje skaičiuoja beveik 2 000 egzempliorių. Per penkiolika metų jie atkeliavo iš skirtingų šalių, per kolegų, draugų, giminaičių ar visai nepažįstamų žmonių rankas. Bibliotekininkei kalendoriukų rinkimas padeda sustabdyti šiuolaikinėje kasdienybėje pagreitintai lekiantį laiką.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ir gamtos vaizdai, ir – Juozas Statkevičius
Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos skaitykloje iki Naujųjų metų veiksiančioje parodoje „Praėjusio laiko pėdsakai“ eksponuojama didelė dalis bibliotekininkės sukauptos kišeninių kalendoriukų kolekcijos. Galima pavartyti ir kelis segtuvus su netilpusiais ant lentynų egzemplioriais. Ant mažučių stačiakampių kartono lapelių, – tokia dažniausia kalendoriukų forma, – kerinčios gamtos peizažai, gyvūnai, unikalūs architektūros statiniai, technikos naujovės, animacinių filmukų herojai, įstaigų, įmonių, organizacijų arba socialinių akcijų reklama. Apie tokias kadaise net nebūtume girdėję. O dabar kolekcijoje vartome kalendorėlį, kuris ragina kovoti su viena iš aktualių šiandienos blogybių – smurtu artimoje aplinkoje. Iš mažų kartono lapelių žvelgia sporto žvaigždės, politikai.
Ant stalo bibliotekininkė padeda odinę įmautę, kurioje – kalendoriukas su dizainerio Juozo Statkevičiaus atvaizdu ir du kartono lapeliai, reklamuojantys jo dizaino paslaugas ir kvepalus. Šią dovaną gavo iš vienos vilnietės bičiulės, kurios draugė lankėsi žinomo menininko šių metų pavasario–vasaros kolekcijos pristatyme.
Nėra negražių kalendoriukų
Joniškio rajone aktyvi Žemės ūkio mokykla, kasmet parengianti nuotraukomis papuoštą kalendoriuką. Reklamuojasi ir „Joniškio vandenys“, kai kurios parduotuvės, medicinos paslaugas teikiančios įstaigos, optikos.
Verčiame segtuvą: 1973 metų kalendoriukas siūlo įsigyti obligacijų, 1986 metų – pristato Prancūzijoje 1937 metais pagamintą garvežį. Seniausias kolekcijoje, 1972 metų kalendorėlis, šviečia iš tolo nufotografuotu tuometiniame Leningrade, o dabar – Sankt Peterburge stovinčiu Petro I paminklu. Kitas lapelis – 2011 metų, ant jo besipuikuojantis pavadinimas „Snoras“ kalba apie jau nebeegzistuojantį banką.
„Man nėra gražių ar negražių kalendoriukų, svarbu, kad nesikartotų. Tokius atidedu, paskui keičiamės su kitais kolekcionieriais. Labiausiai mėgstu ne vaizdelius su šuniukais, kačiukais, kurie sulaukia žmonių dėmesio, bet informatyvius, kur daugiau užrašųi: nurodomas adresas, logotipas, paslaugos ar aprašomas nuotraukoje esantis objektas. Turbūt įtakos turi tai, kad dirbu Informacijos ir kraštotyros skyriuje, kur mes viską fiksuojame, aprašome. Tad ir impulsas kolekcionuoti buvo darbinė veikla, savitai perkelta į namų erdvę“, – pasakoja bibliotekininkė.
Pradžia – prieš 15 metų
Prieš 15 metų D. Norvaišienei teko malonumas apžiūrėti vieno kolegos įvairią kitų daiktų kolekciją. Jis turėjo ir keletą dešimčių kišeninių kalendorėlių, kuriuos be gailesčio atidavė. Taip akmenėlis nuo kalno ir pariedėjo.
„Jaučiu azartą, malonumą ieškoti vis naujų kalendoriukų. Pats įdomumas ir yra „medžioklė“, o sudėtingiausia juos išskirstyti pagal temas, ypač kai kolekcija gausėja. Tam paskiriu vasaros atostogų dalį. Ir šiais metais atostogaudama visas kambario grindis kalendorėliais nuklojau“, – šypsosi bibliotekininkė.
Kalendoriukų parveža kolegos iš kelionių, seminarų, draugai, bičiuliai, giminaičiai. Jai pačiai „pjūties“ metas – rinkimai ir vasario mėnesį Vilniuje vykstanti knygų mugė.
Sulaukia ir netikėtų dovanų. Viena vilnietė, radusi Dalios skelbimą internete, kad ieško įvairių kišeninių kalendoriukų, perleido jai savo sukauptų daugiau kaip 300.
Kaip kalendoriukus sugrupuoti, klasifikuoti, susigaudyti jų gausoje, patarimais padėjo kita kolekcionierė Jūratė Kirklienė iš Šiaulių.
Tarp įprastų atsiranda ir nestandartinių kalendoriukų: išlankstomas kaip akordeonas su architektūriniais elementais iš Anglijos, knygų skirtukai, padėkliukai puodeliams, liniuotės.
„Kartais žmonės klausia: o kas iš to? Ką tai duoda? Materialiame pasaulyje daugelis iš bet kokios veiklos tikisi finansinio atlygio. Tačiau man svarbu kiti dalykai: geros emocijos, bendravimas su kitais kolekcionieriais. Žiūrinėdamas, skaitinėdamas, ypač senesnius kalendorius, sugrįžti į praeitį, trumpam sustabdai laiką, kuris dabar be proto lekia, – aiškina D. Norvaišienė. – Man atrodo, kad daugelis žmonių ką nors kolekcionuoja, tik to nežino. Keliautojai renka įspūdžius, patirtis, jie fotografuoja. Aplankiusį dešimtis šalių jau galima vadinti kolekcionieriumi. Arba gėlių mylėtojai, kurie augina po keliolika ar keliasdešimt rūšių įvairių gėlių. Galima kolekcionuoti ir šypsenas, gražius žodžius. Pati turiu ne vieną sąsiuvinį, prirašytą citatų iš įvairių knygų.“
Bibliotekininkės svajonė – surinkti kuo daugiau ir kuo senesnių kalendoriukų. Ypač norėtų gauti išleistą savo gimimo – 1966-iaisiais – metais.
Autorės nuotr.
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkės Dalios Norvaišienės kolekcijoje yra ir nestandartinių kalendoriukų.
Šį kalendoriuką su dizainerio Juozo Statkevičiaus atvaizdu ir dar dviem reklaminiais lapeliais bei odine įmaute bibliotekininkė gavo iš vienos vilnietės bičiulės.
Iš mažų kartono lapelių žvelgia žvaigždė – futbolininkas Deividas Bekhemas ir kiti sportininkai.
Bibliotekininkė jau turi ir 2018 metams skirtų dailininkės Sigutės Ach apipavidalintų leidyklos „Nieko rimto“ kalendoriukų.
Seni sovietiniai kalendoriukai neapsiėjo be savos simbolikos.
Spalvingi, gražūs ir informatyvūs muziejų kalendoriukai.