
Naujausios
IŠEINANČIŲ KAIMŲ ISTORIJOS
Kiekviena epocha paliko savo griuvėsius
Butniūnų kaimą (Joniškio rajonas) sergėja vos kelios išsimėčiusios sodybos ir sovietmečio palikimas – aštuonbutis. Iš kiaulių komplekso ir karvidės likę griaučiai. Sugriuvęs ir keturiolikos butų dviaukštis, suręstas ant Komaro dvaro pamatų. 83-ejų metų ūkininkas Antanas Gerutis dar mena, kaip buldozeriai daužė ir skaldė dvaro sienų akmenis.
Kiekviena epocha turi savus griuvėsius.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Kaimo nežymi lenta
Ryto šaltukas, dengęs žolę šarma, baigia nutirpti. Pro automobilio langą šviečia dangaus mėlynė, po ratais į šalis drabstosi žvyras. Keliu neseniai prariedėjo greideris, aplyginęs duobes ir pakraščiuose sustūmęs žolių kalvas.
Prie pagrindinio kelio Joniškis–Žagarė, ties vingiu, stovėjo kelio ženklas, kad Butniūnų kaimą rasime už trijų kilometrų. Tačiau jo pradžią žyminčio ženklo niekur nematyti. Jo niekada ir nebuvo. Gyventojai išsibarstę viensėdžiuose, sunku tikrą pradžią ir pabaigą rasti, aiškins sutiktas vyras.
Pirmas arčiausiai kelio esantis namas apsodintas medeliais. Kieme girgsi žąsys ir vienas paskui kitą cimpina juodai balti katinai. Šeimininkė Janina Raudytė vėliau sakys, kad ko jau ko, bet murklių turinti mažiausiai septynis.
Moteriai, kurios vienos balsas dabar skardena troboje, – 69-eri. Vyrą prieš 35-erius metus kiaulių komplekse nutrenkė elektra. Dukra dešimt metų duoną kremta Ispanijoje, sukdamasi šiltnamiuose tarp pomidorų. Baigusi daržininkystę Lietuvoje darbo negavo.
Brolis pasakodavo apie Černobylio vyšnias
J. Raudytė kilusi iš penkių vaikų butniūniškių šeimos. Vyriausia sesuo Adolfina Vilbrantienė paskui vyrą įsikūrė Buivydžiuose, antroji – Lionė Bertulienė – už trijų kilometrų Šluostikių kaime. Kasdien telefonu susiskambina.
O du broliai išklydo į platesnį pasaulį. 1948 metais gimęs Jonas įsikūrė Voroneže tolimųjų reisų vairuotoju. Neretai pakeliui į Rygą gabendamas įvairias medžiagas, savo seserų užsukdavo aplankyti.
1986-iasiais, sprogus Černobylio atominei elektrinei, buvo pasiųstas į zoną dirbti. Kad radiacija labai nekibtų, duodavo išgerti „šnabės“, pakeles laistydavo jodu. Brolis pasakodavo, kad po kokių metų nelaimės nusiaubtose apylinkėse lakstydavo išpampę, riebūs, sulaukėję šunys, soduose noko neregėto dydžio tamsiai raudonos tarsi kraujas vyšnių uogos.
„Nuo radiacijos turbūt“, – svarsto J. Raudytė. Brolis tų vyšnių nevalgė, bet anksčiau kitų Anapilin iškeliavo. Jau bene dešimtmetis bus.
Kitas brolis Kazys, gimęs 1949 metais, ilgus metus dirbo miškuose Archangelske. Ten su ruse, kaip ir Jonas, sukūrė šeimą. Su artimaisiais kartais susirašo laiškais.
Išsaugojo mamos audinius
Vienintelė Janina niekur iš savo kaimo neišėjo. Tik į kitą trobą persikraustė. Tėvų sodyboje liko apgriuvęs iš molio drėbtas namas. Mama Juzė Raudienė mirė prieš 15 metų, sulaukusi 85-erių. Buvo gera audėja. Iš jos nuolat taukšėdavusių staklių nusitiesdavo rietimai lovatiesių ir rankšluosčių. Kai kurie uždangalai buvo atausti šilku. Nors ir brangus siūlas, moteris sutaupydavo ir nusipirkdavo.
Janina atneša iš spintos porą neliestų audinių. Kaip vakar nuo staklių nuimtų, dailiai sulankstytų.
Dukros austi neišmoko. Ir mamos staklės nežinia kur dingo.
Suskaičiuoja 96 gyventojus
Butniūnų senbuvė ima skaičiuoti žmones, kaime gyvenusius jos vaikystėje, apie 1950-uosius: Geručiai, Šležai, Bertuliai, Stagiai, Kriščiūnai, Aukseliai su 11 vaikų... Rankų pirštų pritrūksta. Užrašų sąsiuvinyje raitydama pavardes, moteris suskaičiuoja jų dvidešimt. Su visais šeimų nariais – 96 gyventojai. Dabar senbuvių belikę keturi: ji, Brionius Dičklapis ir du Antanai Geručiai, tėvas ir sūnus. Sovietmečiu iškilusiame aštuonbutyje įsikūrę dar bene 13 žmonių, bet visi jie iš kitur – atėjūnai.
Sovietiniai metai smarkiai pakeitė Butniūnų veidą. Išsimėčiusių viensėdžių gyventojai buvo stumiami į kaimą. Daug sodybų nugriauta ir sulyginta su žeme.
Mokyklos neliko nė ženklo
Moteris mena Šležų namą, kuriame veikė pradinė mokykla, o kitame gale buvo kambarėlis ir virtuvė mokytojai. Salomėja Batulevičienė buvo gera ir griežta pedagogė, labai bardavusi už nedailią rašyseną.
Panaikinus pradinę mokyklą, į tuos namus atsikėlė gyventojų. Tačiau ilgai neužsibuvo. Gal vaidendavosi. Seni žmonės pasakodavo kraupią istoriją. Esą ten buvęs pakartas gyvenusios moters meilužis. Gal tiesa, gal istorija, apaugusi gandais, pagražinta, bet ji dar plevena iš lūpų į lūpas.
Vėliau mokyklą nugriovė ir dabar jos nė ženklo nerastum. Janina Raudytė su bendramoksliais, baigę pradines klases, per miškus ėjo į septynmetę Endriškių kaimo mokyklą už šešių kilometrų. Jos gražūs mūrai iš tolo šviesdavo. Prieš 15 metų, sumažėjus vaikų, mokykla buvo uždaryta, pastatas parduotas. Jo likimas, kaip daugelio – nugriautas ir sulygintas su žeme.
Bedarbė gyveno iš pieno
Laiko išbandymų neatlaikė ir gerokai vėliau iškilę Butniūnų kaimo pastatai. Griaučius primena 5 000 vietų kiaulių kompleksas ir karvidė, mažne prieš 45–47 metus įdarbinę būrį vietos gyventojų ir naujakurių. Ten dirbo ir Janina Raudytė. Kol sugriuvo ūkis, valdytas Albino Nedzviegos, vėliau – ir bendrovė.
Apie dešimtmetį iki pensijos moteris liko bedarbė. Darbo birža anuomet pašalpų nedalijo. Tad Butniūnų kaimo gyventoja laikė karves, parduodavo pieną, už kurį tada supirkėjai gerai mokėjo – po 80 centų ar net 1 litą už kilogramą. Dar išnuomodavo kelis hektarus žemės.
Iki šiol dėl savęs moteris tebelaiko karvutę Juockę, augina paršiuką, turi žąsų pulką.
Dvarą buldozeriais griovė
Prieš 40 metų Janina Raudytė įsivedė elektrą ir galėjo į šalį padėti žibalinę lempą. Aukščiausiai šovęs vandens bokštas aprūpino dviejų daugiabučių gyventojus. Dabar žmonės vandens vėl eina į dvaro laikų šulinį, kuris bokštus pergyveno. Tik Komaro dvaro gyvenamojo namo nebeliko. Kolūkių statytojai išdaužė, taip laikinai įtvirtindami savą epochą.
83-ejų metų Butniūnų kaimo senbuvis Antanas Gerutis, kurio tėvai ir seneliai toje pačioje sodyboje gyveno, pro savo trobos langus matydavo iš didelių akmenų sumūrytas sienas. Nulėkdavo su dvaro gyventojų vaikais pažaisti, įlįsdavo ir vidun pasižvalgyti.
„Dvaro sienos buvo storos, galingos. Pastatas su mansarda ir balkonu antrame aukšte, čerpėmis dengtas. Gražiai atrodė. Užėjus sovietinei valdžiai ir pradėjus kurti kolūkius buldozeriais tą akmeninį namą nugriovė, akmenis suskaldė, sutriuškino. Gal kitoms statyboms išvežę panaudojo, nežinau“, – prisiminimais dalijasi senolis.
Istoriniuose dokumentuose minima, kad Skaistgirio apylinkių gyventojai dalyvavo 1905–1906 metų įvykiuose. 1905 metų liepą keturias dienas streikavo Vladislovui Komarui priklausiusių Bijeikių, Butniūnų, Jankūnų ir Jurdaičių kaimų dvaro darbininkai. Jie reikalavo sumažinti darbo valandas ir padidinti atlyginimus. Dalis jų reikalavimų buvo patenkinti. 1924 metais V. Komaro dvaro žemė – 331 hektaras – paimta valstybės ir išdalyta naujakuriams.
Pats kaimas pirmą kartą paminėtas 1601 metais Joniškio parapijos krikšto metrikų knygoje.
Dviračiu nuvažiuoja iki Joniškio
Garbaus amžiaus vyras A. Gerutis dar ūkininkauja, turi 12 hektarų žemės, laiko gyvulių. Nuo 16 metų dirbti pradėjęs jis netrukus išmoko valdyti traktorių ir per gyvenimą surinko 50 metų darbo stažą.
Sveikata niekada nesiskundė, į daktarus nesikreipė. Tik sykį gelta sirgo. Keturi butniūniškiai vienu metu buvo užsikrėtę. Savaitę ligoninėje pagulėjo ir daugiau nėra baltų palatų ir chalatų matęs.
Neretai dar į Joniškį, sėdęs ant dviračio, artimesniu keliu per Maldenių kaimą numina. Į abu galus apie 30 kilometrų, bet Antanas Gerutis tikina, kad tai niekis. Geru žvyrkeliu per Maldenius kelias patrumpėja maždaug penkiais kilometrais.
83-ejų metų kaimo senbuvis mena, kaip ant nugriauto dvaro pamatų buvo suręstas mūrinis dviejų aukštų 14 butų namas naujakuriams. Nepriklausomos Lietuvos laikais jis ištuštėjo, pradėtas ardyti. Vilko kas ką galėjo: plytas, vamzdžius, duris, langus.
Užsukame pasidairyti aplink šį pastatą, link kurio veda erdvus takas, apsodintas medžiais.
Daugiabučio griuvėsių gyventojas
„Jonas Vasiljevas“, – prisistato iš 14-bučio griuvėsių tarpdurio kiaurymės galvą iškišęs barzdotas vyras, vilkintis ryškiai žaliu džemperiu. Jo veidą puošia šypsena, pasiteiraujame, ką čia veikia, gal ko ieško.
„Aš čia gyvenu!“ – sako žmogus, trypinėdamas greta pasieniui surikiuotas dvi eiles šluotų. Riša už pašalpas seniūnijai. Bent savo kaime darbas, nereikia į Skaistgirį važiuoti lapų grėbti ar šakų kapoti, pasveria vyras.
J. Vasiljevo tėvai – rusai, po karo atsikėlę į Lietuvą gyventi. Jis pats Butniūnuose – nuo 1969 metų, kada būdamas dvidešimtmetis pradėjo dirbti kiaulių komplekse. Teberegistruotas griuvėsiuose. Ne bet kokiuose, bet namo, pastatyto ant dvaro pamatų, liekanose.
Gyventojas veda parodyti savo būsto. Vingiuojame koridoriumi be stogo. Vienas posūkis, virsteli senos durys ir padvelkia šiluma. Kūrenasi krosnis, čirška lašinukai. Prie šilumėlės glaudžiasi katinas.
„Be katinų neišgyventum. Žiurkių pilna“, – linksmai dėsto vyras. Žmogus sako gal gausiąs būstą gretimame aštuonbutyje. Rudenį jau išeis į pensiją, tai reikalai pasitaisys, gaus daugiau pinigų. Anksčiau seniūnė siūlė išsikelti į kitą kaimą, – nenorėjo.
Paliekame šiandienos griuvėsių liudininką ir karalių.
Autorės nuotr.
FAKTAS: Daugiabutyje, kuris buvo pastatytas ant dvaro gyvenamojo namo pamatų ir neatlaikė epochų kaitos, dar gyvena žmogus.
SKAIČIAI: Janina Raudytė sąsiuvinyje surašė 20 Butniūnuose gyvenusių šeimų, kuriose iš viso buvo 96 žmonės.
PALIKIMAS: Janinos Raudytės mamos, nagingos audėjos, palikimas – šilku atausta lovatiesė.
NEPAŽYMĖTAS: Per Butniūnus veda tik žvyrkelis, o kaimo pradžios nežymi įprasta lenta su pavadinimu.
ŪKINIS: Iš Komaro dvaro laikų likęs sandėlis, kuriame gyventojai turi aruodus grūdams.
LIKUČIAI: Štai kas liko daugiabučio viduje.
ŽMOGUS: Griuvėsių šeimininkas nuo 1969 metų.
NENORAS: Butniūnų griuvėsių gyventojas Jonas Vasiljevas sako, kad jam siūlė butą, bet nenorėjo išeiti.
PRISIMINIMAS: 83-ejų metų Antanas Gerutis mena, kaip buldozeriai vertė akmenų mūro dvaro pastatą.
KARTA: Antanas Gerutis – jau trečia karta, gyvenanti šiuose jo senelio statytuose namuose.